Jóga

6 nejlepších jógových ásan k léčbě skoliózy

Jóga je cvičení, které zahrnuje určité držení těla, protažení svalů a také relaxační techniky. Pomáhá nejen posilovat svaly, ale také zlepšuje držení těla a upevňuje ztuhlé části těla. Zejména v případě onemocnění, jako je skolióza, se jóga ukázala jako mimořádně prospěšná. Skolióza je porucha páteře, kdy je páteř ohnutá do strany. K tomu obvykle dochází během růstu páteře po pubertě a za skoliózu jsou zodpovědné faktory jako svalová dystrofie a dětská mozková obrna. Jóga pro skoliózu je nejvíce doporučovanou léčbou lékařů a terapeutů.

Nejlepší jógové ásany k léčbě skoliózy

Je jóga dobrá pro skoliózu??

Skolióza se vyskytuje u dětí ve věku 10–15 let a má odchylku zakřivení v páteři. Fixaci skoliózy, což je ohýbání míchy, lze napravit pravidelným cvičením jógy. Jóga má určitá zvláštní držení těla a protahovací cvičení, která se zaměřují hlavně na samotnou míchu. Tyto ásany pomáhají při vyrovnání páteře a zmírňují pacienta od bolesti a ztuhlosti páteře. Jóga také pomáhá člověku získat mentální sílu vyrovnat se s tímto stavem a vzbudit důvěru. Kromě léků předepsaných lékařem může být v tomto ohledu velkou pomocí fyziolog nebo instruktor jógy.

Jak může jóga pomoci napravit skoliózu nebo zakřivení páteře?

Správné držení těla a cvičení pomůže uvolněným svalům napnout se a slabým dostatečně zesílit, aby v nich byla mícha stále na správném místě. To zase umožní tělu pomoci zvednout míchu pomocí samotné kosti a ne svalů. Pravidelná praxe způsobí, že si na to člověk tak zvykne, že už to nebude mít zase těžké. Prostřednictvím jógy se člověk křivky úplně nezbaví, ale rozhodně se s touto nerovnováhou naučí žít. Bolest se zmenší a tělo se s tímto postojem uklidní.

Existují určité části těla, na které se můžeme soustředit, abychom se tohoto problému zbavili, jsou to:

1. Dech:

Při cvičení jógy je třeba pořádně dýchat. Dech musí být odeslán do zborceného hrudního koše, což automaticky zvýší kapacitu příjmu a pomůže při zásobování dechem v oblasti páteře a hrudníku. Tento proces automaticky pomůže člověku cítit se svěží a také ho uchrání od nežádoucích křečí.

2. Nohy:

Osoba se musí snažit chodit rovně a místo páteře tlačit na nohy a chodidla. To pomůže páteři být volná a lehká a také posílí nohy. Tato praxe sníží polovinu práce a uvolní extra zátěž z páteře.

3. Ramenní kost:

Ramenní kosti musí být navzájem rovnoběžné a v jedné linii s ušními boltci. Ramena musí být v zásadě ohnuta trochu dopředu. To pomůže páteři neohýbat se divným způsobem a také ji udrží bez stresu. Postava člověka se také zlepší a bolest může také ustoupit.

4. Páteř:

Hlavní prvek, páteř, musí být opraven. Páteř musí být vyměněna ve správné poloze. Křivka musí být zmenšena, a aby toho bylo dosaženo, je třeba se pokusit ji narovnat prováděním cvičení a přijímáním přesných poloh v každodenním životě..

5. Břicho:

Svaly přítomné v oblasti břicha musí být pevné a neměly by být příliš slabé. Stane se to opačně, než se předpokládá, že to bude, pak by to mohlo mít za následek namáhání míchy. Svaly přítomné v blízkosti šňůry a také šňůra samotná budou muset zbytečně pracovat více, než je požadováno. Tento tlak může následně způsobit poškození kabelu.

Všechna výše uvedená vysvětlení zcela vysvětlují, že části těla musí být správně umístěny a používány. Namáhání určitých částí těla mu automaticky způsobí poškození. Šňůra je nezbytnou součástí těla a je naší odpovědností se o ni starat. Vážné poškození poškodí celé naše tělo. Bolest obecně způsobená v míše je špatná a brání každodenní normální funkci.

6 nejlepších jógových pozic pro skoliózu:

Pravidelné cvičení jógových ásan a korekce držení těla může být pro skoliózu velkou pomocí. Podívejte se na nejlepší sekvenci jógy pro skoliózu:

1. Balasana nebo dětská pozice:

Tato asana se nazývá dětská póza, protože se podobá poloze dítěte v lůně matky. Toto je snadná jógová ásana pro skoliózu.

Jak to udělat:

 • Klekněte si na zem a hýždě položte na podrážky
 • Pomalu se předkloňte a čelo se dotkněte země
 • Pomalu natahujte paže dozadu dlaněmi nahoru
 • Zůstaňte v poloze 30 sekund
 • Pomalu se vraťte do původní polohy

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Toto držení těla pomáhá napravit zakřivení páteře a vyrovnat ji. Dokáže protáhnout zádové svaly a prodloužit páteř.

2. Trikonasana:

Trikonasana se také nazývá Triangle Pose. Tato poloha ve stoji pomáhá při protahování svalů kolem žeber a oblasti trupu.

Jak to udělat:

 • Postavte se na zem s nohama široce od sebe
 • Roztáhněte ruce a ohněte se do stran
 • Jedna ruka by se měla dotýkat země a druhá ve vzduchu
 • Poloha krku se musí vyrovnat s rukama
 • Opakujte ásany na druhé straně

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Trikonasana pomáhá snižovat napětí v zádových svalech. Může uvolnit tuhost a opravit zakřivení páteře. To je také skvělé pro uvolnění z duševního stresu.

3. MarjariAsana:

Tato asana se nazývá Cat Stretch Pose, protože se podobá způsobu, jakým kočka natahuje tělo. Jedná se o jednu z nejlepších jógových pacientů se skoliózou.

Jak to udělat:

 1. Posaďte se v kleče s hýžděmi na chodidlech
 2. Pomalu tlačte tělo dopředu a položte ruce na podlahu dlaněmi dolů.
 3. Srovnejte ruce s koleny a rukama a stehny v kolmé poloze k podlaze.

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Tato asana pomáhá při pružnosti páteře a posílení zádových svalů. Může nabídnout úlevu od bolesti zad a ztuhlosti.

4. Shalabhasana:

Tato póza se nazývá kobylka, protože připomíná tvar kobylky. To je velmi prospěšné pro korekci zakřivení páteře. Podívejte se na níže uvedené kroky:

Jak to udělat:

 1. Lehněte si na břicho s dlaněmi pod rukama
 2. Pomalu se nadechněte a zvedněte nohy, aniž byste pokrčili koleno
 3. Opřete bradu o zem
 4. Zůstaňte v poloze po dobu 20 sekund
 5. Uvolněte polohu

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Tato asana uvolňuje ztuhlé svaly a pomáhá vašemu tělu zbavit se únavy. Pomáhá také při léčbě bolestí dolní části zad a upravuje zakřivení páteře.

5. Setu-Bhandasana:

Této ásaně se říká Bridge pose. Je to vynikající asana při léčbě problémů s páteří, zejména pro skoliózu. Může také posílit vaše tělo a uvolnit napětí.

Jak to udělat:

 • Lehněte si zády na zem.
 • Pomalu zvedněte zadní část a přitom udržujte polohu krku a paží tak, jak je
 • Zůstaňte v poloze 10 sekund a uvolněte

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Tato asana protahuje zádové svaly a koriguje držení páteře. Může vám zmírnit nepohodlí způsobené skoliózou a posílit páteř.

6. Adho Mukha Svanasana:

Tato asana úžasně funguje na prodloužení páteře a léčí onemocnění zad, jako je skolióza. Může vás také osvobodit od bolesti dolní části zad.

Jak to udělat:

 • Postavte tělo tak, aby stálo na rukou a nohou
 • Pomalu vydechujte a tlačte boky nahoru
 • Prohněte páteř a hlavu položte mezi paže
 • Tváří dolů

Jak tato pozice pomáhá napravit skoliózu?

Tato póza může napravit držení páteře a prodloužit kosti. Může snížit tuhost a posílit svaly. Tato asana prospívá také svalům krku a ramen.

Skolióza je obtížně léčitelný stav páteře. Jóga však funguje jako zázrak při nápravě tohoto stavu a zachování přirozeného tvaru páteře. Nedostatek správného držení těla může vést ke zkreslené chůzi, nepohodlí a silné bolesti. Skolióza může člověka handicapovat tím, že mu brání v běžných činnostech, jako je chůze, běh, hra atd. S jógou však není nemožné se s tímto problémem vypořádat. S dobrým odhodláním a vytrvalostí lze tento stav snadno překonat.