Jména dětí

50 buddhistických dětských jmen, která zní jako zenová slova!

Silně věříte v principy buddhismu? Přejete si, aby vaše dítě praktikovalo stejné základy a vyrostlo v laskavou a soucitnou lidskou bytost? Místo výběru pravidelných jmen musíte prozkoumat tato špičková buddhistická dětská jména pro svého drobečka. Nejen, že zní melodicky, ale mají také hlubší duchovní význam.

jména buddhistických dětí

Zde je mix tradičních a moderních buddhistických inspirovaných dětských jmen s významy, původem a symbolikou.

50 populárních buddhistických jmen pro chlapce a dívky:

Mnoho rodičů, včetně známých osobností, vybírá pro svá miminka buddhistická jména. Slova použitá v těchto jménech jsou inspirována jménem učitelů nebo dharmickými principy buddhismu. Když se vyslovují, vydávají jakýsi mírumilovný zvuk a mají také hluboký význam.

20 nejnovějších buddhistických jmen chlapečka:

Pojmenování dítěte může být docela výzva, zvláště pokud hledáte smysluplné a stylové slovo. Abychom vám usnadnili práci, sestavili jsme tato populární buddhistická mužská jména, která jsou dokonalým mixem tradic a moderny. Přečtěte si je a podrobně je prozkoumejte s významy a významem v buddhistické kultuře:

1. Abhaya:

Abhaya je sanskrtské slovo, které znamená „beze strachu“. Odkazuje také na Abhaya Mudra, jedno z mnoha symbolických gest ruky Pána Buddhy, které se používá k rozptýlení strachu a obnovení míru. Název varianty je „Abhay“.

2. Dharma:

Slovo „Dharma“ má svůj původ v sanskrtu, což znamená „zákon a pořádek“. V buddhismu je Dharma univerzální pravdou, kterou Pán Buddha učí prostřednictvím svého učení a kázání. Názvy variant pro Dharmu jsou „Dharmah“, „Darma“ a „Dharana“.

3. Gautam:

Gautam je jedním z nejpopulárnějších jmen lorda Buddhy pro chlapečka. Je odvozen ze sanskrtu a používán jako současná verze „Gautama“, což znamená „osvícený“. Ženské sourozenecké jméno pro Gautam je Gautami.

4. Munish:

Munish je jméno chlapečka v indickém buddhistickém kontextu. Znamená to „Pán Buddha“ a používá se v hinduistickém náboženství. Toto tříslabičné slovo může také znamenat „náčelník všech mudrců“, protože jej lze rozdělit na „Muni“, což znamená mudrc a „ish“ znamená pán nebo nejvyšší duch.

5. Saugata:

Saugata je jedním z mnoha jmen Pána Buddhy, což znamená „Jeden ze sta“. Slovo je odvozeno ze sanskrtu a používá se jako buddhistické inspirované jméno v hinduistickém náboženství.

6. Indivar:

Indivar je sanskrtské slovo, které znamená „modrý lotos“. Tato květina má v buddhismu velký význam a používá se jako symbol znalostí, moudrosti a inteligence. Název varianty je „Indibar“ a „Indeevar“.

7. Nirvin:

Nirvin je sanskrtské jméno, které znamená „věčná blaženost“ nebo „štěstí“. Toto slovo je odvozeno z „Nirvány“, buddhistického výrazu pro osvobození se od znovuzrození. Má to být konečný duchovní cíl v buddhismu.

8. Sandipan:

Sandipan je indické jméno, které znamená „zapalovací duch“. O lidech s tímto jménem je známo, že u ostatních zapalují oheň učení a moudrosti. Existuje také hinduistický mudrc jménem Rishi Sandipan, který byl guruem Pána Krišny.

9. Trikay:

Trikay je jedno z buddhistických jmen chlapečka, které v překladu znamená „Lord Buddha“. Je odvozeno od slova „Trikaya“, což znamená „tři těla“. Podle Mahayana buddhismu existují tři režimy nebo těla Buddhy – Dharmakaya, Samboghakaya a Dharmakaya.

10. Upagupta:

Upagupta je jméno pro chlapečka, které následuje po „Upagupta“, buddhistickém mnichovi ze 3. století. Říká se také, že byl duchovním mentorem slavného mauryanského krále Ashoka. Mnich je známý tím, že vedl mnoho lidí na cestu osvícení.

11. Issan:

Issan je jedno z jedinečných jmen buddhistických chlapečků, což znamená „Jedna hora“. Hory mají v buddhismu velký význam, protože zvažovaly nejbližší body na Zemi k nebesům. „Issan“ může znamenat jeden z mnoha posvátných vrcholů buddhistické kultury.

12. Dhiman:

Dhiman je buddhistické jméno pro chlapečky odvozené ze sanskrtu, což znamená „znalý“ nebo „moudrý“. Je to složené slovo vytvořené slovy „Dhi“, což znamená inteligence nebo intelekt, a „člověk“, což znamená mysl.

13. Tenzin:

Tenzin je tibetské slovo, které znamená „držitel Buddhy Dharmy“. Je to jedno z běžně vyskytujících se buddhistických mužských jmen v Tibetu a Ladakhu, které pochází ze jména místního kněze. Názvy variant Tenzinu jsou „Tenzing“ a „Stanzin“.

14. Chimon:

Chimon je buddhistické slovo, které znamená „brána moudrosti“. V buddhistické kultuře je často voleno jako jméno pro chlapečky. Má dvě slabiky a vyslovuje se jako CHI-mon.

15. Siddhartha:

Siddhartha je křestní jméno Gautama Buddhy, zakladatele buddhismu a je běžně používaným buddhistickým jménem chlapečka. Je to složené slovo, které se skládá z „Sidda“, což znamená splněný, a „artha“, což znamená cíl. Siddhartha tedy znamená „osoba, která dosáhla svého cíle“.

16. Khajit:

Khajit znamená „osoba, která dobyla nebesa“. Je to jedno z mnoha jmen Pána Buddhy. Toto je jedinečné a moderní jméno pro chlapečka s buddhistickým významem.

17. Tathagatha:

Tathagathais je jedním z nejpoužívanějších chlapeckých jmen v buddhistickém náboženství. Je odvozen z jazyků Pali a Sanskrit, což znamená „ten, kdo takto odešel“ nebo „ten, kdo kráčí správnou cestou“. Také v mnoha buddhistických svitcích napsaných v Pali jsou zmínky o Buddhovi, který si říká „Tathagatha“. Variantní hláskování jsou „Tathagat“ a „Tathagata“.

18. Prabuddha:

Prabuddha je 3slabičné buddhistické jméno chlapečka, které znamená „osvícený“. Používá se také jako jiné jméno pro Pána Buddhy a v překladu znamená „ten, kdo má posvátnou moudrost a náboženskou brilanci“. Slovo je odvozeno ze sanskrtu a je dokonce zmíněno v Upanišadách a Puranách.

19. Hemnath:

Hemnath je buddhistický název inspirovaný chlapečky, což znamená „začátek zimy“. Je to také jedno z mnoha jmen Pána Buddhy. Podle hinduistických tradic je toto jméno obvykle zvoleno pro chlapce narozené v KarakatRasi a Pushya Nakshatra. Pro toto slovo neexistují žádné jiné názvy variant.

20. Amitav:

Amitav je jméno hinduistického chlapečka odvozené z buddhismu. Je to jiné jméno pro Pána Buddhu a v překladu znamená „neomezený lesk“ nebo „nekonečné světlo“. Název varianty je „Amitabha“, sanskrtské slovo.

Top 20 buddhistických jmen holčiček:

Pokud hledáte jméno, které má na uši klidný, zenový efekt, tato jména buddhistických dívek jsou pro vás ideální. Jsou odvozeny z buddhismu a odkazují na mnoho ženských postav a božstev uvedených v náboženství. Podívejme se podrobně na každé z těchto jmen:

21. Tara:

Tara je buddhistické jméno pro malé holčičky, které je uznáváno v mnoha buddhistických školách, jako je Mahayana, Vajrayana a Tibeťan. Používá se jako krátká forma pro „Ayra Tara“, ženu Boddhisatva známou jako „matka osvobození“. Tara je také dieta meditace uctívaná Tibeťany a je často označována jako „ženský Buddha“.

22. Aikyaa:

Aikyaa je sanskrtské slovo, které znamená „jednota“ nebo „jednota“. V hinduistických a buddhistických kulturách toto slovo označuje „jednotu lidské duše s Vesmírem nebo Nejvyšším duchem“. Pravopisné varianty tohoto jména jsou „Aaikya“, „Aikya“ atd.

23. Disha:

Disha je krásně znějící jméno, které se objevuje v hinduistických i buddhistických textech. Je to sanskrtské slovo, které znamená „Směr“ a dokonce odkazuje na „hodně štěstí“. Sourozenecké jméno Disha je Dishant.

24. Haimini:

Slovo Haimini znamená „zlatá barva“ nebo dokonce „zima“. Je to jedno z populárních jmen buddhistické holčičky indického původu. Alternativní název je „Hyma“, což podle hinduistické mytologie také znamená bohyně Parvati.

25. Jasodhara:

Yasodhara je sanskrtské jméno, které znamená „ten, kdo přináší slávu nebo slávu“. Toto jméno má v buddhismu velký význam, protože je to jméno manželky Pána Buddhy- princezny Jashodhary. Název varianty je Jasodhara.

26. Mayra:

Jméno „Myra“ se objevuje v mnoha kulturách s různými významy. V indickém kontextu Myra označuje „měsíc“. Podle buddhismu měsíc symbolizuje osvícení, pravdu a odstraňovač iluzí. Variantní hláskování tohoto jména je „Maira“, což je moderní buddhistické jméno pro holčičky.

27. Rinzen:

Rinzen je buddhistické jméno, které znamená „držitel intelektu“. Jinými slovy to také znamená „ten, kdo dosáhl bódhi nebo moudrosti“. Jméno Rinzen lze tedy použít jako synonymum pro Buddhu.

28. Tushita:

Tushita je ženské jméno, které znamená „spokojená“ nebo „obsah“. V buddhistické tradici je Tushita jménem jedné ze šesti nebeských sfér, ve kterých žil BoddhisattvaSvetaketu, než se narodil na Zemi jako Gautama Buddha. Alternativní pravopis je „Tusita“.

29. Nima:

Nima v tibetském jazyce znamená „slunce“. Podle buddhistických tradic je slunce symbolicky využíváno ke zničení nevědomosti a utrpení a jako začátek uplatňování moudrosti. Pro toto jméno neexistují žádné varianty.

30. Eeshvi:

Slovo Eeshvi znamená „Boží část“ nebo „Boží dar“. Toto je jedinečný buddhistický název inspirovaný dívkami používanými v hinduistickém náboženství.

31. Bodhi:

Bodhi je sanskrtské slovo, které má v buddhismu velký význam. Doslovný význam tohoto slova je „osvícení“ nebo „probuzení“. Je to také název stromu fikus (Bodhi Vrukha), pod kterým Pán Buddha dosáhl osvícení. Bodhi je v Indii populárně používáno jako jméno holčičky.

32. Sinhini:

Sinhini pochází ze sanskrtu, což znamená „lvice“. Věří se, že dívky, které dostaly toto jméno, vykazují vůdčí schopnosti a mají silné sebevědomí.

33. Dohna:

Dohna je ženské božstvo uctívané v tibetské kultuře. Je to jedno z jedinečných jmen buddhistické holčičky, které byste měli svému malému věnovat.

34. Tashi:

Slovo „Tashi“ je odvozeno z tibetského jazyka, což znamená „štěstí“ nebo „přízeň“. Alternativní pravopis pro toto slovo je „Trashi“ a lze jej použít jako křestní jméno nebo druhé jméno.

35. Hayma:

Hayma je jméno pro dívky, což znamená „les“. Má 3 slabiky a často se používá v hinduistickém náboženství. Podle buddhismu strávil Pán Buddha většinu času v lese a dokonce tam dosáhl spásy.

36. Pema:

Pema je tibetské slovo, které znamená „lotosový květ“. Je to buddhistický výraz pro hindské slovo „Padma“, což znamená Lotus. Lotus je v buddhismu považován za posvátný květ a symbolizuje čistotu.

37. Kanika:

Kanika je sanskrtské odvozené jméno pro dívky, které se nachází v buddhismu a hinduistických náboženstvích. Slovo v překladu znamená „zlaté zrno“ nebo „zlaté semeno“. Jedná se o moderní variantu slova „Kanaka“ a „Kanak“.

38. Druki:

Druki je buddhistické jméno pro dívky, což znamená „milující mír“. Věří se, že lidé, kteří se jmenují „Druki“, si budují silné vztahy se svou rodinou a jsou velmi soucitní a velkorysí.

39. Sangmu:

Sangmu znamená v tibetštině „laskavý“. Podle buddhismu je laskavost lékem na utrpení a lidé se jménem „Sangmu“ uzdravují svět kolem sebe svým soucitem a dobrým srdcem.

40. Chesa:

Chesa je tibetské jméno pro dívky, což znamená „velikost“. Je to jedno z mnoha buddhistických dětských jmen pro dívky. Chesa odkazuje více na duchovní velikost než na materialistickou.

Top 10 unisex buddhistických dětských jmen:

Pokud chcete, aby jméno vašeho dítěte bylo genderově neutrální, podívejte se na těchto deset nejlepších unisexových dětských jmen v buddhismu:

41. Zeya:

Slovo Zeya je odvozeno z tibetského jazyka, což znamená „úspěch“. Je vhodný pro dívky i chlapce.

42. Thuya:

Thuya je unisexové dětské jméno v buddhistickém náboženství. Znamená to „slunce“ a je odvozeno z barmského jazyka. Název varianty je „Thuga“.

43. Chinua:

Chinua je buddhistické jméno, které znamená „požehnání od Boha“. Toto jméno lze dát jak holčičkám, tak chlapečkům.

44. Khin:

Khin je barmské slovo, které znamená „přátelský“ nebo „laskavý“. To je populární jako dětské jméno v buddhistické kultuře.

45. Lwin:

Lwin je staromódní buddhistické dětské jméno odvozené z barmského jazyka. To znamená „ten, kdo má jasno“ a je vyslovován jako „Lyn“.

46. ​​Taru:

Taru je unisexové jméno, které znamená „mýtus nebo legenda“. Další významy tohoto slova jsou „obrovský vodní útvar“ a používá se jako krátká verze „Tarja“.

47. Dokai:

Dokai je buddhistické jméno, které znamená „cesta nebo cesta“. Ačkoli se běžně používá jako jméno pro chlapečky, genderově neutrální význam z něj dělá skvělé jméno i pro dívky.

48. Dojin:

Dojin je buddhistické jméno, které znamená „Cesta lásky“. Podle Buddhova učení je láska cestou k duchovnímu osvobození. Slovo „Dojin“ je odvozeno z tohoto konceptu, a proto může být použito jako smysluplné unisexové jméno.

49. Cais:

Slovo „Cais“ je unisexové jméno odvozené od vietnamštiny. Znamená to „radující se“ nebo „osoba, která se raduje“.

50. Naing:

Naing je barmské slovo, které znamená „vítězný“ nebo „vítězný“. Toto jméno je s oblibou používáno v buddhistickém náboženství a je vhodné pro chlapce i dívky.

Našli jste v tomto seznamu své oblíbené buddhistické dítě? Pokud ano, dejte nám vědět svůj výběr! Pokud máte ještě nějaká taková krásná jména inspirovaná buddhismem, pošlete nám je prosím. Rádi je zde uvedeme!