Životní styl

TikTok vysvětluje: Je aplikace vhodná pro děti a další užitečné informace pro rodiče

Aplikace TikTok spustila mezi generací Z mega humbuk. Mladí lidé z celého světa jsou z toho nadšení a sledují zveřejněná videa celé hodiny. Platforma se stala tak populární, že se jí loni dokonce podařilo vyhnat Instagram z horních příček stahování. Zatímco TikTok překonává všechny rekordy, většina rodičů se ptá, o čem aplikace je a zda je TikTok vhodný pro děti. TikTok vysvětluje: Shrneme vše, co může udělat, proč je u teenagerů tak populární a jak můžete chránit své děti na internetu.

TikTok vysvětluje: průvodce pro rodiče

Nastavte pokyny a tipy pro rodičovskou kontrolu TikTok

Co je TikTok a jak aplikace funguje?

TikTok je krátká platforma pro sociální videa. Uživatelé mohou přidávat skladby k natočeným videím a nahrávat je. Klipy lze sdílet s ostatními uživateli a hodnotit je předplatitelé. K dispozici jsou také živé přenosy. Podle stránky TikTok O nás je posláním aplikace „obohatit životy lidí a poskytnout pozitivní zážitek“. Byl tedy určen hlavně pro zábavu.

Obzvláště populární je následující obsah: Krátké taneční klipy a klipy na rty, stejně jako videa na témata, jako je krása, fitness a komedie. Uživatelé mohou videa nahrávat pomocí mobilních telefonů, nahrávat je a poté je upravovat přímo na TikTok. Na výběr je mnoho efektů a filtrů. Velmi oblíbená je také takzvaná duetová funkce.

V zásadě se může zaregistrovat kdokoli starší 13 let. V reálném životě se zřídka kontroluje, zda jsou uživatelé skutečně starší 13 let. Jedna věc je jistá: většině předplatitelů je mezi 16 a 24 lety.

Stáhněte si TikTok zdarma

Ovládejte aplikaci TikTok a přehled nastavení zabezpečení

Vzhledem k tomu, že TikTok je aplikace, lze ji nalézt ve většině obchodů s aplikacemi podobně jako Instagram, Facebook a Viber. Základní verzi aplikace lze zdarma stáhnout z Obchodu Play. Registrace nebo vytvoření profilu je také zdarma. To samé platí pro video efekty.

Rodiče by však měli být opatrní, protože existuje mnoho způsobů, jak utrácet peníze na TikTok. Platforma má svou vlastní měnu, „mince“, které slouží jako platební prostředek. Dospělí uživatelé mohou tyto mince koupit prostřednictvím App Store a poté je rozdat. Může se stát, že diváci budou během přímého přenosu požádáni o darování mincí. A to se může rychle prodražit. Přestože uživatelé mladší 18 let si v současné době mohou kýžené mince koupit pouze se souhlasem rodičů, zneužití je teoreticky možné.

TikTok vysvětluje: Jak dobře je TikTok vhodný pro děti?

TikTok vysvětluje, jak nastavit a ovládat, jak nastavit a ovládat rodiče

TikTok mohou teoreticky používat pouze lidé starší 13 let. Realita je však jiná, protože věk uživatele není přísně kontrolován. Rodiče by se proto měli zamyslet nad tím, zda chtějí aplikaci povolit a především za jakých podmínek. Protože dospělým vadí několik bodů:

Je TikTok vhodný pro děti? Nebezpečí na internetu

TikTok vysvětluje, jak dobře je TikTok vhodný pro děti

1. ochrana dat. K registraci na TikTok by měl uživatel zadat buď telefonní číslo, nebo e -mailovou adresu. Stejně jako u většiny aplikací se můžete na TikTok zaregistrovat pomocí svého účtu na Facebooku.

2. Autorská práva. Videa jsou nahrávána na TikTok a poté doprovázena hudbou od jiných umělců. Podle provozovatele aplikace jsou všechny dostupné písně licencovány. Přesto není jasné, zda lze videa sdílet i na jiných platformách. Pokud chcete mít jistotu, měli byste psát pouze na TikTok.

3. Nevhodný obsah. Jako na všech sociálních platformách, i na TikToku je kontrola obsahu. Pokud jde o moderování, dodržujete určitá pravidla. Každý krátký film je klasifikován a, pokud nesplňuje pravidla, vymazán. Jako u všech sociálních médií lze i přes pečlivé prověřování přehrávat nevhodný obsah.

4. místo. Kyberzločiny jako šikana nebo sexting. Patří sem například pokyny pro zkoušky odvahy, které jsou nebezpečné. Dospívající jsou kritizováni za své tělo nebo dokonce požádáni o sebevraždu. Přestože operátoři platformy reagují na kyberkriminalitu velmi rychle, takoví pachatelé stále narůstají.

Rodičovská kontrola TikTok: nejdůležitější nastavení na první pohled!

Tipy pro nastavení a správu rodičovského režimu TikTok

Jako u všech sociálních sítí, i při používání TikToku by děti měly mít na paměti několik věcí. Minimálně prvních pár let by rodiče měli sledovat online aktivity těch nejmenších. Existuje několik způsobů, jak to provést. Pro rodiče je nejlepší, když si hned na začátku založí dva účty – jeden pro dítě a jeden pro sebe. Stačí si stáhnout a nainstalovat TikTok. Dalším krokem je změna nastavení z „veřejného“ na „soukromé“. Zde je průvodce krok za krokem:

1. Nastavit účet jako soukromý. Nejprve vyvolejte nabídku „Nastavení“, poté klepněte na „Já“ a poté klikněte na tříbodovou nabídku a aktivujte „Soukromý účet“. Tím je zajištěno, že děti mohou sledovat pouze schválení uživatelé.

2. Přejděte do nabídky „Zabezpečení“ a nastavte profil takto:

  • „Kdo vám může posílat přímé zprávy“ – klikněte na „Nikdo“
  • „Kdo může provést steh nebo duet s vašimi videi“ – klikněte na „Nikdo“
  • „Kdo může vidět videa, která se vám líbí“ – klepněte na „Jen já“

Otočte videa TikTok a stáhněte si aplikaci zdarma

3. Nastavení komentářů pro videa změnit následovně:

  • Přejděte do nabídky „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“ a klikněte na „Kdo může přidávat komentáře“. Zde buď vyberte „Přátelé“ (přátelé jsou uživatelé, se kterými jste přáteli na TikTok) nebo deaktivujte komentáře pomocí „Vypnuto“.
  • V části „Ochrana osobních údajů a zabezpečení“ existují dva užitečné filtry komentářů. První se nazývá „filtrování spamu a urážlivých komentářů“. Je to automatické a stačí to aktivovat. Druhý se nazývá „Filtrování klíčových slov“. Při aktivaci musíte určit určitá klíčová slova. Komentáře obsahující tato slova se potom dítěti nezobrazí.

4. místo. Zapněte „doprovodný režim“ (stále známý jako rodičovský režim). Propojí účet TikTok rodiče s účtem dítěte. Dospělí si mimo jiné mohou nastavit denní časový limit. Spojení mezi těmito dvěma zařízeními probíhá pomocí QR kódu. Zde jsou pokyny k nastavení:

  • Nastavení mobilního telefonu dítěte: Přejděte do nabídky „Ochrana soukromí a zabezpečení“, klepněte na „Digitální pohoda“ a vyberte „Režim s doprovodem“. Na otázku, kdo používá účet, odpovězte „teenageři“.
  • Nastavit mobilní telefony rodičů: Naskenujte QR kód, aktivujte omezený režim.

Je TikTok vhodný pro děti: Výhody aplikace

Průvodce rodičů pro mládež TikTok Vyhněte se nebezpečí

Pokud rodiče se svými dětmi podrobně diskutují o tom, jak aplikaci používat, pak se TikTok může ukázat jako velmi užitečný. Protože aplikace podporuje kreativitu a nabízí mladým lidem příležitost vyjádřit svou osobnost, přání a naděje. Protože se síť zaměřuje na zájmy uživatelů, mohou zde děti navazovat vztahy se stejně smýšlejícími lidmi. Kromě toho existuje skutečnost, že většina ovlivňujících osob a tvůrců obsahu na TikToku jsou také teenageři. Charli D’Amelio, pravděpodobně nejznámějšímu tanečníkovi TikTok, je teprve 16 let. Mladí lidé jsou víceméně mezi sebou, protože jejich rodiče raději listují na Facebooku. Platforma má také vzdělávací potenciál, protože teenageři neustále hledají nové počítačové programy a filtry. Naučíte se kreativně řešit problémy a vyprávět příběhy. V mnoha případech jsou TikToks momentem teenagerské reality generace Z. A zvláště v dobách Corony mladí lidé potřebují tento pocit, že jsou součástí komunity. Poskytuje jim podporu a pomáhá najít odpovědi na důležité otázky a zvýšit sebevědomí. TikTok také podporuje přátelství přes hranice. Je to platforma, která má při rozumném používání opravdu co nabídnout.

TikTok vysvětluje: historii, konkurenty a budoucí vyhlídky

TikTok vhodný pro děti od jakéhokoli věku

TikTok: Čínská aplikace existuje od roku 2012

TikTok je obzvláště oblíbený u teenagerů z USA a Evropy. Aplikace byla vyvinuta v Číně, ale není tam k dispozici. Existuje čínská verze s názvem DouYin. Největší rozdíl mezi těmito dvěma platformami spočívá v tom, že obsah na DouYin lze cenzurovat. Jinak tyto dvě aplikace mají nejen mnoho společného vizuálně, ale jsou vyvíjeny stejnou společností. Šestatřicetiletý Zhang Yiming založil skupinu ByteDance v roce 2012.

Bude TikTok zakázán?

TikTok je zakázán a aplikace je prodána společnosti Microsoft

Aplikace je prakticky jediná z Číny, která se skutečně dokázala prosadit na mezinárodním trhu. Vlády několika zemí, včetně Indie a Austrálie, nyní z bezpečnostních důvodů zakázaly TikTok. USA se také obávají špionáže dat. Trump nedávno oznámil, že by chtěl aplikaci zakázat ve Spojených státech. To by znamenalo konec pro TikTok, protože většina jeho hvězd, jako je Charli D’Amelio z USA, post. Podle pověstí chce Microsoft aplikaci koupit.

Může Instagram soutěžit s TikTokem s aplikací Reels?

Populární aplikaci se snaží konkurovat i Instagram. Navijáky nabízejí uživatelům novou funkci. Můžete natáčet krátká videa, přidávat k nim hudbu a poté je nahrávat. Jakkoli jsou si podobní, stále existuje zásadní rozdíl: Na stránce „For You“ nebo na úvodní stránce Instagram přehrává pouze obsah od ovlivňujících osob, které již sledujete. Naproti tomu TikTok přehrává obsah od uživatelů, kteří nejsou sledováni. Stručně řečeno: Instagram nabízí možnost do určité míry ovládat vaše doporučení. Například rodiče mohou sledovat zabezpečené účty pouze na Instagramu, zatímco na TikToku by to bylo nemožné.