Životní styl

Pantone Color of the Year 2018: Ultra Violet přesvědčí svou univerzálností

ultra fialový efekt pantone barvy roku 2018

Rok se blíží ke konci a je tu zase ta doba: Pantone Color Institute oznámil barvu roku 2018! Poté, co v roce 2017 ovládl svět módy a designu svěží odstín zelené Greenery, se příští rok sní o mystické barvě Ultra Violet. Je to dramatický fialový odstín s modrou základnou, která zaujme svou originalitou a vynalézavostí. V článku představujeme nápaditou fialovou barvu a dáváme tipy, jak ji správně používat v módě a interiérovém designu.

Mystické a nápadité: Ultra Violet je barvou roku 2018

fialová barva roku 2018 mysticky nápaditá

Od roku 2000 Pantone Color Institute každoročně vybírá barvu roku, která má zásadní dopad na módu, design a interiérový design. V roce 2017 byla trendová barva Pantone silně inspirována přírodou, zatímco letos se člověk dívá do vesmíru. Podle Leatrice Eisemana, generálního ředitele Pantone Color Institute, Ultra Violet znamená nekonečně širokou noční oblohu a její okouzlující mystiku. Dále symbolizuje radost z experimentování a neformálnosti, která osvobozuje kreativitu a představivost ze všech hranic.

pantone barva roku interiérový design fialová stěna

I v historii byla fialová barva známá svou mystickou a duchovní silou. Měla by uvolnit stres a fungovat jako zdroj energie. Tmavé nuance fialové jsou také známé jako znak kontrakultury a v minulosti je používalo mnoho slavných lidí v hudebním průmyslu jako výraz individuality. Mezi ně patří nezapomenutelný princ, David Bowie a Jimi Hendrix.

byt deco trendy barvy pantone barva roku ultra fialová

Jako fialový odstín na bázi modré je Ultra Violet široce používán v různých oblastech našeho života. Přestože barva vypadá kosmicky, v přírodě se objevuje i ve formě fialových květů, ovoce a zeleniny. Pantone Color of the Year 2018 je ideální na stěny, nábytek, textil, oděvy, doplňky, vlasy, nehty a líčení. Ale prozradíme níže, se kterými dalšími barvami lze fialovou kombinovat.

Správně zkombinujte barvu roku 2018

chladné barevné kombinace fialová červená fialová žlutá oranžová

Barvy fungují nejlépe, když jsou navzájem dobře kombinovány. Zde však vždy hraje důležitou roli správný odstín. Purpurová barva, která bude příští rok v módě, je obzvláště univerzální a nabízí skvělé barevné kombinace. Pokud hledáte luxusní efekt, je kombinace fialových a metalických tónů tou správnou volbou. V tomto případě je zlato dobrou volbou, která vypadá nádherně a ušlechtile zároveň. Z přírodních barev, jako je žlutá a modrozelená, měď a cappuccino, naopak Ultra Violet vyzařuje přirozenou eleganci. Jednobarevné kombinace s jinými odstíny fialové jsou dobrým rozhodnutím, pokud chcete rozvinout plný efekt barvy roku 2018.

pantone barva roku 2018 interiérový design kombinovat zelenou

Pokud tedy usilujete o přirozený prostorový efekt, můžete v interiéru kombinovat fialku se zelenými tóny. Čím tmavší je zelená, tím bude efekt dramatičtější. Trendovou zelenou zeleň lze také kombinovat s barvou roku 2018, Ultra Violet. Výsledkem je odvážná kombinace barev, která vypadá elegantně a svěže zároveň.

Pokud jde o barevné kombinace, stejně důležité jsou látky a materiály. Zvláště fascinující je například ultrafialový samet, který vylepšuje jak nábytek, tak večerní oblečení.

Ultra fialové v interiérovém designu: udělejte z obývacího pokoje purpurový

nápady interiérového designu barva roku 2018 ultrafialový obývací pokoj

Musíte uznat, že fialové odstíny není tak snadné integrovat do interiéru. Zvláště tmavé nuance, jako je barva roku 2018, mají velkou hloubku a dominují místnosti. Proto byste měli Ultra Violet používat opatrně a raději se sem tam zaměřit na několik akcentů. Lze si také představit úplný vzhled, ale výběru materiálů a nuancí by měl být přikládán velký význam.

fialový koberec jasný design interiéru obývacího pokoje barvy pantone

Pokud si tedy chcete zařídit svůj domov podle nejnovějších trendů v interiérovém designu, pak můžete uvažovat o barvách Pantone. Protože však každoroční redesign bytu obvykle není možný, můžete se rozhodnout pro malé prvky v trendových barvách. Fialový koberec v jasně zařízeném obývacím pokoji například změní efekt celé místnosti a okamžitě se stane poutačem v místnosti. Ultrafialové bytové doplňky se skvěle kombinují s nábytkem v bílé a béžové barvě a okamžitě přitahují pozornost.

barva roku 2018 ultra fialová kombinovaná sedací souprava

Pokud je však čas na novou pohovku, nyní je ideální čas pozvat trendovou barvu 2018 do vlastního obývacího pokoje. Velký kus nábytku okamžitě zjemní místnost, ale měl by ladit s barvou stěny a dalšími zařizovacími prvky. Pokud ve vašem obývacím prostoru převládá několik barev, můžete je zdůraznit natřením stěn šedou nebo bílou barvou.

Jak lze v ložnici použít fialovou barvu??

purpurový nábytek ložnice kombinovat toaletní stolek

Barva hraje velkou roli nejen v obývacím prostoru, ale také v ložnici. Zde by použité nuance měly vytvořit relaxační pocit a působit uklidňujícím dojmem. Protože je Ultra Violet vnímán jako mystický odstín, je barva dobrým doplňkem vybavení ložnice. Pokud již byla na stěnu použita výrazná barva, pak může být fialová integrována do interiéru ve formě malého kusu nábytku nebo obývacího doplňku. Příkladem je tento malý toaletní stolek v ultrafialové barvě, který blokuje barvu stěny lilku, ale v místnosti stále vypadá opravdu sofistikovaně.

fialová nástěnná malba trendová barva ložnice 2018

V malé ložnici naopak fialová zeď může přidat hloubku a opticky zvětšit místnost. Pokud zvolíte výraznou barvu na zeď, měli byste s ní malovat pouze jednu zeď. V opačném případě můžete udělat opak a místnost bude vypadat menší než větší.

čalouněná postel pantone barva ultra fialový design interiéru

Ultrafialový akcent v ložnici lze také nastavit pomocí velké čalouněné postele. V tomto případě by měl být zbytek interiéru co nejvíce neutrální, nejlépe v bílé nebo světle modré barvě. Několik žlutých nebo zelených akcentů je však skvělým doplňkem tohoto designu ložnice a dodává pizzazz. Pokud by pro vás výměna celé postele byla příliš, můžete místo toho zvolit fialové ložní prádlo.

Barva Pantone roku 2018 pro zahradu

ultra fialová barva zahradní kombinace barev na zeď zelená

Mystický efekt Ultra Violet lze zdůraznit několika zelenými nuancemi, a proto lze barvu Pantone dobře použít i na zahradě. Potřebujete nápady, jak s malým úsilím předělat terasu nebo zahradu? Jednoduše namalujte zeď nebo zeď v trendovém fialovém odstínu a vaše venkovní plocha získá zcela nový vzhled. Nejlepší je navrhnout purpurovou zeď poblíž rostlin, abyste dosáhli elegantní souhry mezi fialovou a zelenou.

Ultra Violet ve světě módy: Nápady a tipy pro styling

dámské fialové šaty pantone color ultra violet

Fialová, fialová, fialová jsou všechno moje oblečení! Právě taková by byla příští rok známá říkanka. Připravte se na okouzlující outfity zcela ve výrazné barvě, stejně jako s akcenty ve speciálním fialovém odstínu. Protože Ultra Violet bude dominovat nejen v interiérovém designu, ale také na mole a na ulici. Ať už jde o elegantní fialové šaty, pánské obleky, svetry, sukně nebo halenky, barva roku 2018 je ve světě módy všestranná.

fialové módní šaty šperky textil trendová barva 2018

Tuto konkrétní fialovou barvu je mnohem jednodušší kombinovat s jinými barvami v outfitu, než by se mohlo zdát. Hlavní věcí je nekombinovat příliš mnoho barev současně. S béžovou nebo šedou barvou vypadá elegantně a stylově, zatímco kombinace se zelenou nebo žlutou vypadá mnohem extravagantněji. Fialové doplňky a šperky jsou dokonalým doplňkem jednoduchého outfitu a zajišťují moderní vzhled.

Vlasy, nehty a make-up v odstínech fialové

líčit trendy 2018 barva roku fialová kosmetika

Make-up v mystické trendové barvě je samozřejmě také jedním z trendů roku 2018. Fialové oční stíny poskytují magnetický, okouzlující vzhled, zatímco fialové rty jsou v současné době velmi v módě. Rtěnka v ultrafialové barvě je o něco více pro odvážné ženy, které rády experimentují a chtějí udělat dojem svým vzhledem. Pokud jde o nehty, fialové laky na nehty jsou perfektní volbou nejen v zimě, ale také na jaře a v létě.

fialové vlasy trend barva vlasů 2018 barva roku

Opět pro odvážné je Pantone Color of the Year 2018 také dobrou barvou vlasů. Na rozdíl od pastelově fialových vlasů, které byly trendem roku 2016, je barva pro nadcházející rok tmavší. Proto může být dobře kombinován s černou pro kořeny, aby se dosáhlo efektu chladného ombre.

Svatební dekorace a oblečení v barvě roku 2018

fialové barvy svatební nápady dekorace oblečení jídlo nápoje květiny

Plánujete svatbu v roce 2018? Pak se můžete spolehnout na trendovou paletu barev s hlavní barvou Ultra Violet. Okouzlující fialový odstín lze báječně integrovat do svatební výzdoby a vytváří romantický pocit. Fialové květiny se perfektně hodí ke svatební kytici, jako ozdoba stolu a jako ozdoba svatebního dortu. Družičky se mohou objevit také ve fialových šatech, které jsou sladěny s kravatou ženicha. Možnosti krásné ultrafialové svatby jsou téměř nekonečné.

Fialová jídla jsou také trendy!

fialová trendová barva roku 2018

Barva roku 2018 Pantone ovlivňuje nejen módu a design, ale hraje roli v automobilech, elektronice, jídle i nápojích. Je to tedy trendová barva, která se používá všude v našem životě i v každodenním životě. Módní purpurová jídla nejenže vypadají lákavě, ale mají také mnoho vlastností podporujících zdraví. Příkladem je ovoce a zelenina, jako je červené zelí, purpurový květák, purpurové sladké brambory, chřest, mrkev, dále ovoce açai, švestky a borůvky.

fialové doplňky pantone barva roku 2018

Tyto výjimečné barevné potraviny jsou bohaté na zdravé živiny a antioxidanty. Mohou být konzumovány syrové nebo integrovány do různých receptů. S borůvkami nebo acaiem například můžete sami připravit různé dezerty a krémy ve fialové barvě. Jste již přesvědčeni o všestrannosti Ultra Violet?

Barvy Pantone pro roky 2016 a 2017 si můžete blíže prohlédnout na našem webu:

Život v trendových barvách 2017 – 30 nápadů na design interiéru a tipy na styl

Nastavte zelenou barvu – svěží zelenou trendovou barvu pro rok 2017

Živě a stylově s trendovými barvami 2016 – dětská modrá a růžová jsou in