Životní styl

Naplánujte si rozpočet – Praktické tipy a vzorce pro jednoduché finanční plánování v každodenním životě

Pokud jste se předtím nepokusili sledovat své výdaje, ale chcete si naplánovat rozpočet, toto opomenutí vás činí extrémně zranitelnými vůči mnoha nepředvídaným situacím, které mohou ovlivnit vaše finanční zabezpečení. Osobní nebo rodinný rozpočet vám může pomoci ušetřit peníze, omezit nepřiměřené výdaje a splnit vaše budoucí cíle, jako je koupě domu nebo rekonstrukce. Z tohoto důvodu jsme pro vás shrnuli řadu důležitých pravidel, která mohou v budoucnu pomoci zlepšit vaši finanční situaci.

Naplánujte si vlastní rozpočet

dejte si vlastní rozpočet pod střechu

Samozřejmě existují hotové vzorce, jak můžete své peníze spravovat inteligentně a racionálně. Stejně jako téměř ve všech ostatních oblastech života je náš postoj k penězům výsledkem návyků, které se časem vytvořily a upevnily. Problém je, že jen velmi málo z těchto návyků se stává realitou. Většina z nich je proto formována množstvím vnějších vlivů. Ty nejen špatně reagují, ale často jsou v rozporu s našimi vnitřními hodnotami a záměry. V takových případech může být udržení rozpočtu klíčové, mít nad sebou kontrolu činit vlastní finanční rozhodnutí.

Rozpočet podle vzorce „20-30-50“

plán rozpočtu dát na vahách peněžní výdaje a náklady na domácnost

Znáte pravidlo 50/30/20? Hlavní věc je, jak můžete svými příjmy pokrýt své životní náklady. Tento vzorec nejčastěji používají finanční profesionálové. Zde je návod, jak byste měli utratit své peníze podle jeho formulace:

  • 50% vašich tržeb by mělo pokrýt základní potřeby.
  • Maximálně 30% z příjmu lze použít na věci, které chcete, ale nepotřebujete.
  • Minimálně 20% z příjmu musí být naspořeno.

Aby byla zachována vaše finanční situace, neměly by výdaje, které vznikají pouze na požádání a pro vaše vlastní potěšení, přesáhnout 30% vašeho příjmu. Kromě toho, pokud jste se zavázali splatit svůj dluh nebo nemáte žádné úspory, možná budete muset také výrazně omezit tyto druhy potravin. Poměr 50/30/20 je samozřejmě vodítkem a neměl by být používán s absolutní přesností. Finanční potřeby každého z nás jsou přísně individuální, ale v každé situaci je důležité vědět, jaký druh výdajů upřednostnit. Určete požadované proporce a pravidelně sledujte, jak dobře je upravujete.

Měsíční výdaje vynásobené 6

naskládané mince jako spořicí vklad prezentovaný ve sklenici a rostoucí rostlině

Máte spořicí vklad na nepředvídané výdaje? Odborníci tvrdí, že jeden by měl být šestkrát vyšší než vaše měsíční výdaje. Někteří z nich dokonce považují za nutné vytvořit si rezervu rovnající se výši vašich výdajů na 12 měsíců, zatímco jiní hovoří o třech měsících. V každém případě všichni v oblasti finančního plánování poukazují na to, že takový krok je nezbytný při plánování vašeho rozpočtu.

Je také fakt, že nikdy nevíte, co přesně se vám stane. Lidé dočasně ztrácejí schopnost pracovat, jsou propuštěni nebo mají zdravotní problémy. To vše jsou tedy situace, které vyžadují vážné finanční rezervy. V každém z těchto případů potřebujete bílé peníze na deštivé dny, které vám umožní přežít obtížné fáze vašeho života bez bolesti.

Výše hypotéky

zlaté mince v průhledné skleněné prasátko

Jedná se o další úspěšný vzorec finančního plánování, který vám umožní zaplatit až 30% příjmů z hypotéky. To znamená, že pokud vynásobíte svůj roční příjem 2,5, je to optimální částka, kterou si můžete vzít jako hypotéku.

120 mínus váš věk – forma investice

internetová analýza hledající nejlepší finanční příležitosti a zkoumající plánování rozpočtu

Při vytváření investičního portfolia může být obtížné vybrat pro něj aktiva. To je opravdu těžká otázka a odložení na lepší časy často stojí peníze. Naštěstí odborníci přišli s dokonalým vzorcem, který dokáže optimalizovat vaše pozice. Procento prostředků investovaných do akcií se podle ní odhaduje na 120 minus váš věk. Pokud je vám například 40 let, musíte 80% své investice vložit do akcií a 20% do dluhopisů. Jak stárnete, musíte investovat více do dluhopisů a méně do akcií. Jedná se o poměrně jednoduché pravidlo, které ale odstraňuje zbytečné pochybnosti při výběru investiční strategie.

Příjem vynásobený 25 u spoření na důchod

starobní zajištění bílé peníze spořit důchod

Kolik peněz chcete ušetřit na důchod? Někteří finanční experti považují za nutné zajistit pro tento účel 4% z příjmu. To vám umožní ušetřit dostatečnou částku v době odchodu do důchodu. Pokud se budete řídit tímto doporučením, vaše šance na záchranu slušného života až do konce jsou vysoké. Jedná se však o konzervativnější přístup, protože aktivní pozice pravděpodobně způsobí, že váš příjem bude mnohem vyšší než vaše výdaje. Kromě toho nikdo nemůže předvídat, jak vysoké budou po odchodu do důchodu.

Váš roční plat vynásobený 10 – Výše ​​životního pojištění

V rukou drží prasátko a plánuje rozpočet

Někdy je těžké určit, jak moc bude váš život pojištěn. Mnoho lidí to však považuje za oprávněné, protože životní situace jsou velmi odlišné a ne vždy příznivé. Zvláště pokud máte rodinu s dětmi, je to dobrý důvod k zamyšlení, jak si pojistit život. Tímto způsobem můžete sobě a svým blízkým nabídnout lepší finanční zabezpečení.