Životní styl

Mrazení cukety: syrové nebo blanšírované? Co je lepší?

Cuketa je zdravá, nízkokalorická zelenina pro lehká letní jídla, ale lze ji také připravit různými způsoby. Cuketové rolky můžete připravit jako předkrm, smažit cuketové palačinky a péct cuketové quiche bez základu. Existují dokonce i cuketové brownies, které jsou šťavnaté, čokoládové! Když ale na zahradě pěstujete cuketu, víte, že oblíbená letní zelenina může někdy přinést mnohem větší výnos, než můžete sníst. A samozřejmě nechcete, aby to bylo zbytečné. Ukážeme vám tři způsoby, jak můžete cuketu zmrazit – ve formě strouhaných těstovin a plátků – a přidat tak do vašich jídel nádech léta i v lednu.

Můžete zmrazit cukety??

Cuketu nakrájíme na kousky a zmrazíme

Samozřejmě můžete! Nedostanete stejnou křupavou strukturu jako čerstvé cukety, ale zmrazené cukety jsou skvělými doplňky do polévek, dušených pokrmů, omáček, muffinů a bezlepkových chlebů.

Které cukety si vybrat pro zmrazení??

Vyberte cuketu, kterou chcete zmrazit

Při výběru cukety ke zmrazení zvolte pevnou, mladou cuketu o průměru asi 5 cm a délce 18 cm. Cuketa by měla být jasně zbarvená a bez kazů, promáčknutí a měkkých skvrn.

Jak cukety rostou, stávají se houževnatými a vyvíjejí více semen. Velké cukety se nejlépe uchovávají strouhané nebo pyré. Špičky lžíce vydlabejte semena a houbovitá místa.

V ideálním případě sklízejte cukety těsně před zmrazením, abyste získali nejlepší kvalitu, nebo až tři dny předem. Umyté cukety skladujte v zásuvce na zeleninu v chladničce. Cuketu dobře omyjte pod studenou tekoucí vodou, než ji připravíte na zmrazení.

Můžete zmrazit cukety syrové, aniž byste je nejprve blanšírovali??

Cuketu zmrazte syrovou nebo blanšírovanou

Samozřejmě můžete! U některých druhů zeleniny (například kukuřice nebo zelených fazolí) jejich blanšírování před zmrazením pomáhá zachovat strukturu a barvu zeleniny. Tato metoda byla navržena tak, aby „deaktivovala“ enzymy, které by jinak způsobily, že cuketa začne být kašovitá a zbarvená. Někteří lidé tvrdí, že blanšírování udržuje kousky přiměřeně pevné i po rozmrazení.

Zjistili jsme však, že blanšírování nemá velký vliv na konečný výsledek cukety. Rozmrazené cukety jsou měkké a vodnaté, ať je blanšírujete nebo ne.

Jak blanšírovat cuketu na zmrazení?

Plátky cukety blanšírujte

Odhadujeme, že blanšírování cuket může zvýšit kvalitu o 5-10%. Pokud opravdu chcete nejprve cuketovat, můžete postupovat takto:

 1. Cuketu nakrájejte na kousky nebo plátky o velikosti kousnutí.
 2. Naplňte velký hrnec vodou a přiveďte k varu. Připravte si ledovou lázeň přidáním ledu a vody dohromady ve velké míse.
 3. Cuketu namočte do vroucí vody a vařte 1 minutu.
 4. Pomocí cedníku nebo štěrbinové lžičky vylovte cuketu a namočte ji do ledové lázně, čímž proces vaření dokončíte..
 5. Cuketu před zmrazením osušte. Položte je v jedné vrstvě na plech vyložený silikonovou podložkou. Pat cukety osušte čistou utěrkou; Cuketu nedostanete úplně do sucha, ale pouhé trocha otírání pomůže vyhnout se velkým ledovým krystalům.

Cuketu před zmrazením osušte

Cuketu zmrazte bez soli

Většinou se doporučuje před blanšírováním přidat do vody trochu soli, aby měla zelenina trochu větší chuť. Ale v tomto případě by sůl změkčila buněčné stěny a udělala cuketu kašovitou. Sůl tedy prozatím vynechejte; místo toho jej přidejte při přípravě pokrmu.

Jak připravit cuketu na zmrazení?

Můžete zmrazit cukety?

Před zmrazením si připravte cuketu ve formě, v jaké ji plánujete použít později. Abyste byli flexibilní po celý rok, můžete připravit porce jakéhokoli druhu.

 • Cuketové nudle – do polévek a dušených pokrmů: připravte si cuketové nudle jako obvykle. Podle potřeby je nakrájejte na menší špagety. Mražené cuketové nudle nejsou dobrou náhražkou těstovin nebo jiných nudlových pokrmů, protože jsou poměrně měkké a vodnaté, ale jsou ideální do polévek a dušených pokrmů!
 • Nakrájejte na plátky nebo kostky – za všechno! Nakrájejte je na plátky nebo kousky velikosti, kterou byste běžně používali. Dejte je do smoothie, rozmixujte ve špagetové omáčce, nebo je přidejte do své oblíbené polévky!
 • Zachraptělý – na muffiny a cuketový chléb. Cuketu nahrubo nastrouhejte na kuchyňském struhadle a nastrouhanou směs položte do středu čisté utěrky. Přebytečnou vlhkost vytlačte co nejvíce.

Návod, jak zmrazit cuketu

Zmrazte cukety nebo rašple

Cuketu dobře omyjte a odřízněte oba konce. Cuketu připravte podle chuti v těstovinách, plátcích nebo nastrouhaných.

Na nudle a řezy: Cuketu položte na plech v jedné vrstvě a zmrazte, dokud neztuhne, asi dvě hodiny. Poté přeneste zmrazené cukety do mrazicích sáčků nebo nádob.

Mrazené strouhané cukety: Poté, co jste vytlačili cuketu v utěrce, přeneste strouhanou směs do mrazicích sáčků, zavíracích sklenic nebo jiných nádob. To funguje nejlépe, když odměříte rovnoměrné množství, např. B. 1 šálek nebo 2 šálky.

Mrazení cukety – jak dlouho vydrží??

Mražené cukety, jak dlouhá trvanlivost

Před zmrazením označte nádoby odpovídajícím množstvím a datem zmrazení. Blanšírované cukety lze skladovat přibližně 3 – 4 měsíce ve zmrazeném stavu. Skladovatelnost surových, mražených cuket je až 12 měsíců.

Jaké jsou nejlepší nádoby pro skladování mražených cuket?

Cuketu nastrouhanou ve sklenici zamrazte, abyste si ji rezervovali

Zde jsou 4 nejlepší řešení pro skladování mražené zeleniny:

 • Skleněné nádoby na skladování potravin – Ty zabírají nejvíce místa ze všech možností, ale jsou opakovaně použitelné a stohovatelné.
 • Skleněné zednické nádoby – To jsou další skvělé způsoby, jak se vyhnout plastům. Nejlepší je vybrat sklenice nebo válcové zavařovací nádoby s velkým otvorem.
 • Sáčky do mrazáku na zip -Pokud s mrazením začínáte a nemáte problém s použitím plastů na jedno použití, jsou vhodné mrazicí sáčky na zip. Jsou levné a snadno je najdete ve většině obchodů s potravinami.
 • Vakuové pytle – Máte vakuové těsnění? Perfektní! Vysávání může trvanlivost mražených cuket ještě prodloužit.

Jak mohu použít mraženou cuketu?

Zmrazte cuketu na polévku v mrazicím sáčku

Protože cukety jsou z 95% tvořeny vodou, mohou po zmražení a rozmrazení docela změknout. Mražené cukety jsou proto nejlepší do polévek, kastrolů, omáček a smoothies. Nemusíte je předem rozmrazovat, na konci doby vaření je můžete dát rovnou do hrnce!

Mražené cukety jsou méně vhodné pro pokrmy, jako jsou hranolky, dušená zelenina nebo saláty. U pekáčů nebo jiných pokrmů, kde by mohla být extra tekutina problematická, cuketu nejprve rozmrazte. Poté použijte pouze pevné kousky a slijte šťávu z rozmrazování.

Pokud chcete vyrábět cuketový chléb nebo vdolky, jednoduše nahraďte množství nastrouhané cukety, recept vyžaduje stejné množství strouhané mražené cukety. Rozmrazování není nutné, protože většinu vlhkosti před vymrazením vymačkáte.