Ingredience

26 závažných vedlejších účinků kofeinu – musíte vědět

Čerstvé ráno můžete nejlépe nastartovat šálkem horké kávy! Zatímco káva vám může dodat dávku okamžité energie a osvěžit mysl, její nadměrná konzumace může vést k vážným vedlejším účinkům. Důvod – kofein! Co je tedy kofein? Káva a dokonce i nápoje jako čaj nebo kakao jsou nabité kofeinem, chemickou sloučeninou, o níž je známo, že má stimulační účinky na mysl a tělo. Užívání tohoto prvku v přebytku může zničit váš systém a může dokonce vést k předčasné smrti. Abychom předešli těmto problémům, pomůžeme vám porozumět některým méně známým vedlejším účinkům kofeinu na naše zdraví.

Kofeinové vedlejší účinky, které musíte vědět

Co je kofein?

Kofein je odvozen z německého slova „Kaffee“, což v doslovném překladu znamená Káva. Je to jeden z nejpopulárnějších psychoaktivních léků, který je známý tím, že uvolňuje nervy a má uklidňující účinek na tělo a mozek. Je také známý pro zlepšení výkonu zlepšením mentální bdělosti. Kofein se užívá ve formě kávy, čaje, tmavé čokolády a dokonce i pilulek.

Jak kofein ovlivňuje naše tělo?

Kofein působí stimulací centrálního nervového systému, což má za následek aktivaci mozkových funkcí. Spolu se zlepšením duševní bdělosti může kofein také pomoci při zvládání bolestí hlavy, pomalosti a dokonce i migrény. Konzumace ve velkém množství však může také způsobit bolesti hlavy, vyvolat úzkost a dokonce zničit vaše střevní zdraví. Je to také jídlo s nulovou výživou a nenabízí tělu žádnou energetickou hodnotu.

Doporučené dávkování kofeinu v těle:

Kolik kofeinu je pro tělo příliš mnoho? Podle výzkumu je asi 400 mg kofeinu považováno za bezpečný limit pro dospělé tělo. To jsou přibližně 4 šálky kávy, 10 kolových nápojů nebo přibližně dva energetické nápoje na bázi kofeinu. Kofein, v žádné formě ani v žádném dávkování, je pro děti bezpečný!

Neočekávané vedlejší účinky kofeinu na zdraví:

Chcete -li vědět více o tom, co se může v těle pokazit při vysokém příjmu kofeinu; tato příručka vám byla poskytnuta. Zlepší vaše znalosti o temné stránce této chemické sloučeniny Kofeinu a jejích vedlejších účincích.

vedlejší účinky příliš velkého množství kofeinu

1. Zvyšuje úzkost:

Při předávkování kofeinem v každodenní stravě možná budete muset čelit opačným výsledkům. Příliš mnoho této chemické sloučeniny v těle vede pouze ke zhoršení úzkosti a v extrémních případech dokonce k poruchám. Určitě to může mít negativní dopady na náladu a způsobit vám změny nálad, ze kterých opravdu nebudete mít radost. To je jeden z krátkodobých účinků kofeinu.

2. Dává vám chronickou nespavost:

Účinky kofeinu na spánek jsou v lékařském světě docela známé! Ačkoli jednou z výhod kofeinu je duševní bdělost, brání tělu ve spánku a odpočinku a vede k situacím nespavosti. To však pouze v případě nadměrné spotřeby. Šálek nebo dva ve skutečnosti neublíží. Obtížné spaní vás jen druhý den unaví a unaví.

3. Zvyšuje poruchy krvácení:

Jedním z hlavních negativních účinků kofeinu je jeho účinek na hladinu krvácení. Podle odborníků je o kofeinu známo, že zhoršuje a zvyšuje krvácivé poruchy u lidí, kteří jím již trpí. Toto je jeden z vedlejších účinků této chemikálie, o kterém byste měli vědět a může vést k vážným hrozbám.

4. Shoots Up Heart Beat Rate:

To je jeden z extrémních vedlejších účinků spojených s touto chemikálií, kterou skvěle známe jako kofein. Zvýšení srdeční frekvence znamená pouze vyšší riziko kardiovaskulárních problémů, jako jsou záchvaty a mrtvice, a v mnoha případech může vést i ke smrti. Ujistěte se, že přijímáte nízké hladiny kofeinu každý den a zcela se vyhněte, pokud již máte problémy se srdcem.

5. Volné stolice a průjem:

Pokud je kofein přijímán ve vysokých množstvích, může narušit trávicí systém a vést k akumulaci toxinů a bakterií, které způsobují vodnaté pohyby střev a vedou k tomu, co známe jako průjem. Může to být jeden z jemných vedlejších účinků, ale něco, co stojí za to být na tomto seznamu.

6. Může vyvolat nevolnost a zvracení:

Mezi různými vedlejšími účinky příliš velkého příjmu kofeinu musíte věřit, že užívání více než 1–2 šálků obvykle vede k nevolnosti a zvracení. To je prokázaný fakt a je to vedlejší účinek, který způsobuje mnoho nepříjemností.

7. Může vám dát depresi:

Kofein obvykle působí na duševní stav člověka. Nadměrná konzumace kofeinovaných nápojů ovlivní mozek způsobem, který může být docela vážný. Mohlo by to nadměrně aktivovat mozek a pak najednou začít vykazovat reverzní efekty vedoucí k depresi.

8. Zvyšuje krevní tlak:

Jedním ze škodlivých účinků kofeinu je zvýšený krevní tlak. Lidé, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem, budou mít tendenci jej více zhoršovat nadměrnou konzumací kofeinu. Měli by tyto chemikálie ve stravě co nejvíce omezit. Účinky kofeinu na srdce jsou také docela závažné!

9. Časté močení:

Kofein rozhodně vede k nadměrným a častým problémům s močením u lidí. Je to známá příčina a můžete to zažít sami. Mohlo by to negativně ovlivnit každodenní životní styl. To znamená, že byste se měli trochu vyhýbat kofeinu. To je jeden z hlavních účinků kofeinu na lidské zdraví.

10. Účinky centrálního nervového systému a mozku:

Příliš mnoho příjmu kofeinu vám způsobuje časté bolesti hlavy, protože kofein rychle stimuluje centrální nervový systém a také mozek. Ačkoli působí jako lék na migrénu a bolesti hlavy, musíme zabránit tomu, abychom měli negativní účinek. Předávkování kofeinem může také vést k halucinacím a zmatenosti, což je jeden z hlavních účinků kofeinu na nervový systém. Někdy může předávkování vést také ke smrti v důsledku křečí. Náhlé stažení by mělo také negativní dopad na nás, protože může způsobit třes. To je jeden z nežádoucích účinků kofeinu na mozek.

11. Zvyšuje riziko neplodnosti a potratů:

Předávkování kofeinem by ženám ztěžovalo otěhotnění, protože kofein snižuje neplodnost. Výzkum ukázal, že kofein snižuje schopnost žen otěhotnět o 27%. Příliš mnoho kofeinu by zvýšilo riziko potratu. Kofein působí jako stimulant, který zvyšuje srdeční frekvenci dítěte v případě těhotenství. Ačkoli malý příjem kofeinu není smrtelný, ale jeho příliš mnoho způsobuje vážné problémy.

12. Dopad na vaše trávení:

Kyselost je jedním z hlavních účinků kofeinu na tělo. Způsobuje také žaludeční nevolnost, poruchy trávení a pálení žáhy. Ti lidé, kteří mají vážné problémy s trávením nebo žaludeční problémy, jako je vřed, je vhodnější je nemít často nebo si nechat poradit od lékaře. Kofein není přesně hasicí prostředek na žízeň a nepůsobí jako alternativa vody, protože způsobuje, že se tělo zbavuje vody. Předávkováním kofeinu se snižuje hladina vody v těle. Náhlé stažení kofeinu by ve skutečnosti způsobilo zvracení a nevolnost.

13. Zvyšuje osteoporózu:

Při větším příjmu kofeinu způsobuje řídnutí kostí nebo osteoporózu. Existuje riziko zlomeniny kostí, které závisí hlavně na množství přijímaného kofeinu. Kofein narušuje vstřebávání vápníku a ten se vyplavuje močí. Lidé trpící osteoporózou nebo slabými kostmi musí začít jednat omezením příjmu kofeinu. Musíme nás omezit na 2–3 šálky kávy denně. Vitamín D a vápník se spojují a vytvářejí kosti, což může způsobit problém hlavně těm, kteří mají dědičnou poruchu.

14. Bipolární porucha:

Každý, kdo v zásadě trpí bipolární poruchou, by měl horší účinek, kdyby zvýšil příjem kofeinu. Doporučuje se omezit na nízké množství, jinak by to mělo obrovský dopad na vaše zdraví. Kofein aktivuje bipolární poruchu na vyšší úroveň, což by způsobilo vážné problémy. Stačí mít kofein kontrolovaně. Různé energetické nápoje nebo jiné látky obsahují kofein do určitého procenta, takže to musíme zkontrolovat, když je máme.

15. Cysta tkáně prsu u žen:

Mnoho studií prokázalo, že ženy, které obsahují menší množství kofeinu, mají menší riziko fibrocystických onemocnění prsu než ty, které mají větší množství kofeinu. Vědci dokázali, že má vážný problém, protože zvyšujeme příjem kofeinu a způsobuje nezhoubnou cystu prsu. Kvůli benigní cystě prsu není způsobeno žádné vážné nebezpečí, ale prsa by se cítila bolestivá a vypadá hrudkovitě. Je vidět, že snížení příjmu kofeinu snižuje počet a také velikost cyst. Při jídle je tedy nutné jej řádně zkontrolovat, kdo ví, jestli obsahuje malé procento kofeinu a my ho dostáváme často.

16. Způsobuje ostré bolesti hlavy:

Užívání kofeinu ve velkém množství může nadměrně aktivovat váš nervový systém a způsobit vám velké bolesti hlavy. I náhlé vysazení kofeinu může být docela otravné a může vyvolat bolesti hlavy. Váš mozek je na účinky kofeinu neustále zvyklý a je obtížné se bez něj udržet. Proto se bez ranního šálku kávy cítíte trapně.

17. Dává vám gastrointestinální problémy:

Kofein může zvýšit úroveň vaší úzkosti, což může mít vliv na vaše gastro zdraví. Může vyvolat kyselý reflux a vaše aktivity tlustého střeva. Kofein je také projímadlo, které může zvýšit svalové kontrakce v trávicím systému a vyvolat časté pohyby střev. Proto se nedoporučuje užívat větší množství kávy.

18. Dehydratace a sucho v ústech:

Kofein působí jako diuretikum. Když je kofein nahromaděn v přebytku, může vypláchnout vodu z těla a dehydratovat ji. Nadměrná dehydratace může vést k problémům se srdcem, suchosti v ústech a dokonce k popraskání kůže. Pokud již trpíte častými problémy s močením nebo poruchami ledvin, držte se dál od kofeinu!

19. Může vyvolat problémy s menstruací:

Pokud máte problémy s PMS, kofein to může zhoršit! Je známo, že kofein vyvolává silné menstruační křeče, žaludeční potíže a nerovnováhu emocí. Podle studií vám kofein může poskytnout dlouhou dobu. Diuretické účinky kofeinu vám mohou způsobit silné krvácení a bolestivé křeče.

20. Obezita:

Nadbytek kofeinu vám může způsobit náhlý přírůstek hmotnosti. Spouští nervozitu, nespavost a stres, což může ovlivnit vaše stravovací návyky. To je důvod, proč příliš mnoho šálků kávy nebo čaje může zvýšit počet kalorií spolu s abnormálním zadržováním tukových buněk v těle.

21. Může způsobit halucinace:

Je známo, že kofein způsobuje halucinace, které pocházejí z vysokého pocitu v důsledku nadměrné aktivace mozkových funkcí. Je známo, že nadměrné užívání nápojů na bázi kofeinu zvyšuje tendenci slyšet hlasy, mluvit k sobě a dokonce vidět lidi, kteří tam nejsou. Tyto efekty však mohou být dočasné!

22. Může způsobit alergie:

Kofein může vyvolat určité alergické reakce u lidí, kteří jsou citliví na toto činidlo. Některé z hlavních symptomů jsou bolest hlavy, nervozita, podrážděnost, úzkost, zvýšený srdeční tep atd. Může také zvýšit vaše šance na alergie oslabením imunitního systému.

23. Nebezpečné pro pacienty s diabetem typu 2:

Kofein může v nadměrném množství zvýšit hladinu cukru v krvi. Snižuje také vaši citlivost na inzulín, což je pro pacienty s diabetem ještě obtížnější. Studie také ukazují, že kofein ovlivňuje váš metabolismus sacharidů, a proto se nedoporučuje u chronických diabetických pacientů.

24. Inhibuje produkci kolagenu v kůži:

Ti, kteří konzumují kofein v nadměrném množství, mohou mít kvůli ztrátě kolagenu vrásky a známky stárnutí. Je známo, že kofein snižuje syntézu kolagenu, který je nezbytný pro zdraví vaší pokožky. To je důvod, proč závislí na kofeinu mají kvůli poškození kolagenu starší vzhled. To je jeden z hlavních vedlejších účinků kofeinu na kůži.

25. Slyšení May zhoršuje:

Dalším důvodem, proč může být kofein pro vás špatný, je jeho dopad na vaše uši. Ti, kteří jsou vyvoláni předávkováním kofeinem, mohou zaznamenat ztrátu sluchu, která může být někdy nevratná. Kombinace kofeinu s TTS (Temporary Threshold Shift) ve vysoké akustice může vést k trvalému poškození vašich uší.

26. Spouští akné:

Zajímá vás, proč je váš obličej plný ošklivých skvrn a pupínků? Může to být kvůli přetížení vašeho těla kofeinem. Přestože kofein nemusí přímo přispívat k akné, může ve vašem těle zvýšit stres, který může vyvolat hormonální nerovnováhu. To je to, co způsobuje výpadky na tváři a těle

Nyní, když jste porozuměli vedlejším účinkům kofeinu, je čas ovládat vaše chutě na kávu! Zatímco káva může povzbudit vaše smysly a dodat vám okamžitý pocit „vysoké“, její nadměrná konzumace určitě poškodí vaše tělo i mysl. Kromě kávy jsou takzvané „energetické“ nápoje také velmi nebezpečné a nejsou doporučenými způsoby, jak posílit váš energetický systém. Změřte si tedy svůj život s počtem kávových lžiček, které si dáte každý den!