Ingredience

23 Výhody lněných semen pro zdraví, kůži a vlasy

Už jste někdy slyšeli o lněných semínkách? Lněná semínka jsou nádhernou vláknitou plodinou, která je po staletí součástí ajurvédské medicíny. Silné antioxidační vlastnosti v této plodině pocházejí ze sloučeniny zvané lignany. Mezi výhody lněných semínek patří hubnutí a lepší trávicí zdraví, protože obsahují velké množství bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin.

Lněná semínka pocházejí ze lnu, který je nejstarší živou plodinou a byl původně pěstován v Egyptě. Tento článek vám poskytne seznam mnoha výhod lněných semínek, než je začnete denně používat.

 • Nutriční fakta o lněných semínkách
 • Neuvěřitelné výhody lněných semínek
 • Zdravotní přínosy lněných semínek
 • Přínosy lněných semínek pro pokožku
 • Lněné semínko výhody pro vlasy
 • Jak zařadit lněná semínka do svého jídelníčku
 • FAQ
 • Zdravotní přínosy lněných semen

  Nutriční fakta o lněných semínkách:

  Lněná semínka jsou jednou z nejstarších pěstovaných plodin, které se pěstují od počátku civilizace. Ačkoli lněná semínka mají ohromné ​​výhody, nejsou to kouzelné pilulky, které vám poskytnou okamžité výsledky. Být důsledný je klíč, když chcete přidat tato kouzelná semínka do svého jídelníčku. Jedna polévková lžíce mletého lněného semínka obsahuje následující živiny:

  • 37 kalorií.
  • 1,3 gramu bílkovin.
  • 2 gramy sacharidů.
  • 1,9 gramů vlákniny.
  • 3 gramy celkového tuku.
  • 0,3 gramu nasycených tuků.
  • 0,5 gramu mononenasycených tuků.
  • 2 gramy polynenasycených tuků.
  • 1597 mg omega-3 mastných kyselin.

  Neuvěřitelné výhody lněných semínek:

  Pojďme si projít všechny výhody, které lněná semínka nabízejí při řešení problémů, s nimiž se každý den setkáváte.

  Zdravotní přínosy lněných semínek:

  1. Lněná semínka pro PCOS:

  Polycystický ovariální syndrom (PCOS) se stal běžným zdravotním stavem žen. Globulin vázající pohlavní hormony je protein v naší krvi produkovaný naším tělem. V tomto stavu má ženské tělo zvýšené hladiny estrogenu a testosteronu. A nižší hladiny SHBG jsou způsobeny hormonální nerovnováhou.

  Konzumace lněných semen minimalizuje nadbytečné škodlivé účinky estrogenu a testosteronu zvýšením hladiny SHGB v případě potřeby, což z něj činí jednu z výhod lněných semínek pro ženy.

  2. Krevní cukr kontrolující lněná semínka:

  Lněná semínka mohou zpomalit trávení a uvolňovat glukózu do krve díky slizu, vláknině tvořící gel. Podle některých studií mohou diabetičtí pacienti snížit hladinu cukru v krvi nalačno o 20 % pomocí lněného semínka (1). Podle předběžných studií lněná semínka snižují riziko diabetu 1. typu a oddalují nástup diabetu 2. typu díky sloučenině zvané SDG (2).

  3. Lněná semínka Podporují funkci štítné žlázy:

  Jedním ze zdravotních přínosů lněných semínek je vynikající funkce štítné žlázy. Pomáhá při produkci hormonů štítné žlázy, protože obsahuje velké množství dobrých mastných kyselin. Pomáhá také v boji proti hypotyreóze pomocí hořčíku a vitaminu B12. Zařaďte do svého jídelníčku lněná semínka na podporu normálního fungování štítné žlázy.

  4. Lněná semínka proti zácpě:

  Lněná semínka obsahují velké množství nerozpustné vlákniny, která pomáhá zmírnit zácpu tím, že do vaší stolice přidá dobré množství (3). Působí však jako projímadlo; lněná semínka také pomáhají v prevenci průjmu (4). Přítomnost rozpustné vlákniny ve lněných semínkách brání průjmům tím, že váže vodu v trávicím traktu, čímž zvyšuje objem vaší stolice.

  5. Výhody pro kosti:

  Omega-3 mastné kyseliny jsou sloučeniny přítomné ve lněném oleji, které hrají roli při vytváření minerální proteinové matrice a mineralizace kostí v našem těle. Lněný olej se získává z modře kvetoucí rostliny Linum usitatissimum nebo lněných semínek. Je prospěšný pro lidi s diabetem, menopauzou vedoucí k riziku zlomenin, protože jsou často ohroženi mineralizací kostí a minerální proteinovou matricí.

  6. Lněná semínka na hubnutí:

  Velké množství omega-3 a vlákniny ve lněných semínkách je prospěšné pro hubnutí. Omega-3 mastné kyseliny pomáhají při hubnutí tím, že potlačují chuť k jídlu a zlepšují pocit sytosti (5). Ačkoli je k pochopení mechanismu zapotřebí dalšího výzkumu, lněná semínka díky přítomnosti lignanů zrychlují metabolismus. Snižují také obsah tuku v těle a podporují hubnutí zvýšením vylučování tuku (6).

  7. Lněná semínka proti zánětu:

  Lněné semínko je známo, že bojuje proti zánětu ve vašem těle omega-3 mastné kyseliny přítomné ve lněných semínkách. Ve dvou lžících mletého lněného semínka je přes 140% denní hodnoty omega-3 mastných kyselin. Lněná semínka snižují prozánětlivé sloučeniny těla díky kyselině alfa-linolenové v nich (7).

  8. Lněná semínka sledující lepek:

  Pokud hledáte bezlepkovou náhradu zrn ve vaší stravě, lněné semínko je dokonalým řešením (8). Většina zrn může být těžko stravitelná, pokud nesnášíte lepek. Pokud máte celiakii nebo citlivost na lepek, lněná semínka mohou být dobrou volbou (9).

  9. Lněné semínko nižší hladiny cholesterolu:

  Ještě dalším přínosem lněného semínka je snížení hladiny cholesterolu ve vašem těle. Obsah vlákniny ve lněných semínkách na sebe váže žlučové soli a pomáhá při vylučování z vašeho těla. Cholesterol je vytažen z krve do jater, aby doplnil žlučové soli, což má za následek snížení hladiny cholesterolu (10).

  10. Lněná semínka pro zdraví střev:

  Lněná semínka mají ve velkém množství rozpustnou vlákninu, která pomáhá živit vaše střevní bakterie, a tím podporuje zdraví trávicího ústrojí (11). Pravidelnou konzumací lněných semínek můžete snížit riziko cukrovky, předcházet zácpě a podpořit pravidelnost vylučování.

  11. Lněná semínka pro zdraví srdce:

  Lněná semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které významně zlepšují fungování tepen a významně snižují riziko ischemické choroby srdeční (12). ALA jsou omega-3 mastné kyseliny přítomné ve lněných semínkách a lidé, kteří je konzumují, mají podle studie nižší riziko infarktu (13).

  12. Lněná semínka dobrá pro vysoký krevní tlak:

  Lněná semínka mohou přirozeně snižovat krevní tlak a výsledky prokázaly mnohé studie (14). Konzumace lněných semen ještě více snížila krevní tlak u lidí, kteří již užívají léky na krevní tlak (15). I když je pokles nevýznamný, výrazně snižuje riziko srdečních chorob.

  13. Lněná semínka pro lepší trávení:

  Podle některých studií na zvířatech doplňuje lněná semínka zdraví střevní flóry. Přestože je podpora výzkumu omezená, rozpustná vláknina ve lněných semínkách by mohla pomoci v procesu trávení. Lněná semínka působí jako projímadlo a pomáhají vám zmírnit jakékoli problémy se zácpou (16).

  14. Lněná semínka snižují riziko rakoviny:

  Lněná semínka mají omega-3 mastné kyseliny s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou u postmenopauzálních žen snižovat riziko rakoviny prsu a snižovat růst nádorů u pacientek s rakovinou prsu (17). Lněná semínka snižují růst rakovinotvorných nádorů (18) a může také předcházet rakovině prostaty.

  15. Lněná semínka pro budování svalů:

  Lněná semínka jsou vynikající volbou, pokud chcete zhubnout a budovat svaly, protože jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny a bílkovin. Do své rutiny můžete přidat lněná semínka smícháním lžíce lněných semínek s tvarohem před spaním.

  16. Lněná semínka pro hormonální nerovnováhu:

  Lignany jsou antioxidační sloučeniny, které jsou ve lněných semenech přítomny ve velkém množství. Když se lněná semínka konzumují pravidelně, pomáhají vyrovnávat poměr progesteronu a estrogenu v těle. To je možné díky fytoestrogennímu účinku skupiny fytochemikálií zvaných lignany přítomných ve lněných semínkách.

  Lněné semínko Výhody pro kůži:

  17. Lněná semínka pro zářící kůži:

  Jak jsme viděli, lněná semínka obsahují velké množství rostlinných omega-3 mastných kyselin, které pomáhají předcházet vysoušení pokožky. Stačí přidat do jídelníčku lžíci lněných semínek; můžete získat kůži svých snů, aniž byste museli utrácet příliš mnoho peněz.

  18. Lněná semínka proti stárnutí:

  Fytochemikálie a antioxidanty přítomné ve lněných semínkách zabraňují tvorbě vrásek a jemných linek a dodávají vaší pokožce mladistvý lesk (19). Také udržuje vaši pokožku hladkou a zvlhčenou mastnými kyselinami v nich obsaženými. Aniž byste museli utrácet spoustu peněz za kosmetiku, udržujte napnutou pokožku několika lžičkami lněných semínek.

  19. Lněná semínka pro akné:

  Lněná semínka omezují výskyt akné vyrovnáváním estrogenu ve vašem těle. Reguluje také produkci kožního mazu, což je jeden z hlavních důvodů vzniku akné. Vysoce zánětlivé omega-3 mastné kyseliny omezují zánět a působí hojivě na váš povrch. Pomáhá také zablokovat vlhkost a posiluje membrány kožních buněk.

  20. Lněná semínka pro omlazení pokožky:

  Viděli jsme řadu výhod konzumací lněných semínek, ale můžete také těžit z jejich výhod začleněním do rutiny péče o pleť. Lněná semínka mohou odstranit černé tečky a odumřelé kožní buňky tím, že po smíchání s jakýmkoli tekutým základem fungují jako vynikající exfoliátor. Také zabraňují usazování nečistot a stahují vaše póry.

  Lněné semínko Výhody pro vlasy:

  21. Lněná semínka pro odstranění lupů:

  Když je vaše pokožka suchá, vaše pokožka hlavy se může stát obětí problémů, jako jsou lupy a ekzémy. Lněná semínka zabraňují tvorbě lupů, vysoušení vlasů, udržují kořeny nedotčené a zvlhčují vaši pokožku hlavy oleji, které jsou v nich přirozeně přítomny.

  22. Lněná semínka pro opravu poškození vlasů:

  Prostředky na péči o vlasy, které jsou k dispozici na trhu, minimalizují poškození vlasů, protože jsou obohaceny o vitamín E. Lněná semínka posilují kořeny, omezují padání vlasů a zabraňují poškození způsobenému volnými radikály.

  23. Lněná semínka pro růst vlasů:

  Lněná semínka podporují růst vlasů tím, že snižují účinky volných radikálů na vaši pokožku hlavy s přítomností vitaminu E v nich. Lněná semínka také pomáhají vašim vlasům růst silné, zdravé a rychlé, protože obsahují velké množství vitamínů B-komplexu.

  Jak zahrnout lněná semínka do vaší stravy:

  Zařaďte do své stravy lněná semínka pomocí některého z níže uvedených rychlých a snadných receptů:

  1. Ovesné vločky z lněného semínka:

  Složení:
  1. ½ šálku instatního ovsa.
  2. 1 šálek vody.
  3. Med podle chuti.
  4. 1 ½ lžíce lněných semínek.
  5. Jedna malá sklenice mléka.
  Příprava:
  • Vezměte kastrol a naplňte jej šálkem vody.
  • Do vroucí vody přidejte oves, jednu lžíci lněných semínek.
  • Obsah důkladně promíchejte, aniž byste vytvořili hrudky.
  • Jakmile je oves napůl uvařený, přidejte mléko a vařte ho několik minut.
  • Přidejte med podle svého výběru a dobře ho promíchejte.
  • Uvařené ovesné vločky posypte zbylými lněnými semínky a podávejte horké.

  2. Smoothie z lněného semínka:

  Složení:
  1. Dvě lžíce lněných semínek.
  2. Jeden šálek sojového mléka.
  3. Půl šálku nakrájených banánů.
  4. Dvě lžíce medu.
  Příprava:
  • Vložte všechny ingredience do mixéru.
  • Důkladně je promíchejte, aby byla směs pěnivá a hladká.
  • Směs podávejte čerstvá.

  3. Raita s lněnými semínky:

  Složení:
  1. Jeden šálek hustě strouhané tykve.
  2. Jeden šálek čerstvě zbitého nízkotučného tvarohu.
  3. Půl šálku jemně nasekaných listů máty.
  4. ¼ lžíce pražených semen kmínu.
  5. ¼ lžíce černé soli.
  6. 1 ½ lžíce pražených lněných semínek.
  7. Sůl podle chuti.
  Příprava:
  • Do misky dejte tykev a šálek vody.
  • Umístěte misku na střední plamen na několik minut.
  • Přidejte vařený chránič lahve a všechny ostatní přísady, včetně lněných semínek, do hluboké mísy.
  • Důkladně je spojte.
  • Směs dejte do lednice asi na jednu hodinu.
  • Podávejte vychlazenou raitu.

  Lněná semínka získávají na popularitě díky všem výhodám, které nabízejí, a udržují tak vaše tělo zdravé a krásné. Obsah omega-3 mastných kyselin a vlákniny přítomné ve lněných semínkách mají pozitivní vliv nejen na vaše tělo a pokožku, a vlasy. Tento článek vám poskytne podrobné informace o výhodách lněných semínek a o tom, jak snadno je můžete začlenit do svého jídelníčku.

  Ačkoli jsou lněná semínka prospěšná, nadměrná konzumace může způsobit některé vedlejší účinky; proto je lepší poradit se s odborníkem, aby vám určil správné dávkování.

  Prohlášení: Obsah tohoto článku je založen na informacích z výzkumu a nenahrazuje odborné rady. Webová stránka nenese odpovědnost za jakékoli účinky, které může mít na vaše tělo. Vždy je lepší poradit se se svým lékařem, než začnete s čímkoli novým.

  FAQ:

  1. Jak můžete lněná semínka dlouhodobě skladovat?

  Odpověď: Lněná semínka můžete skladovat ve vzduchotěsné nádobě v ledničce, ať už kupujete mletá lněná semínka, nebo je mlete doma. Lněná semínka mohou vydržet asi šest měsíců, pokud je takto skladujete.

  2. Mají lněná semínka v různých jazycích jiný název?

  Odpověď: Lněná semínka jsou v jiných jazycích známá pod různými názvy. Některá jména jsou:

  • Avisa ginjalu v telugu.
  • Semillas de lino ve španělštině.
  • Budhur alkitaan v arabštině.
  • Alsee ka beej v hindštině.
  • Ali vidai v tamilštině.
  • Agasi v Kannadě.

  3. Je bezpečné konzumovat lněná semínka syrová a kolik toho můžete za den přijmout?

  Odpověď: Ano! Je bezpečné konzumovat lněná semínka v syrové formě. Mnoho lidí věří, že mletá lněná semínka jsou vhodná pro lepší vstřebávání živin do vašeho těla. Aby se zabránilo žluknutí olejů ve lněných semínkách, je nejlepší je uchovávat v chladničce.

  Za den můžete omezit spotřebu lněných semínek na méně než 5 polévkových lžic.