Ingredience

20 Na základě důkazů – přínosy mrkve pro kůži, vlasy a zdraví

Kdo by nerad slyšel křupání, když se kousnete do šťavnaté mrkve? Všichni jsme s tím měli zkušenost jako děti. Mrkev, také nazývaná Daucuscarota, je kořenová zelenina. Jsou dobrým zdrojem vitamínů a antioxidantů a zde víte o vědě osvědčené – přínosy mrkve pro vaši pokožku, vlasy a celkové zdraví.

Děti jsou často požádány, aby jedly více mrkve, protože to prospívá zdraví očí, a také víme, že se mrkev podává dětem během fáze růstu zubů, aby uklidnila jejich svědivé dásně. Přejděte dolů, abyste zjistili, a dozvíte se více o spoustě výhod, které nabízí, a zařaďte jej do svého jídelníčku!

použití mrkve

Význam mrkve:

Význam mrkve je vidět nejen z hlediska zdraví, ale také pro kůži a vlasy.

 • Mrkev obsahuje antioxidanty, které pomáhají tělu při odstraňování volných radikálů a nestabilních molekul, které způsobují poškození buněk.
 • Hraje zásadní roli při snižování kardiovaskulárních chorob a rizik rakoviny. Beta-karoten je jednou ze základních živin obsažených v mrkvi. Konzumace potravin bohatých na karotenoidy snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.
 • Mrkev obsahuje draslík a vlákninu, což zase pomáhá při lepší kontrole krevního tlaku.
 • Další antioxidant, poskytovaný mrkví, je vitamín C. Vitamin C přispívá k produkci kolagenu, (1), která je klíčovou součástí hojení ran a udržuje naše těla zdravá. Pomáhá tělu bojovat s nemocemi.
 • Mrkvové výhody pro muže a ženy jsou nespočetné. Mrkev můžete do svého jídelníčku zařadit ve formě smoothie, halwy a mléčných koktejlů.
 • Mrkev obsahuje vitamín K a vápník v malých množstvích, které přispívají k našemu zdraví kostí.

Nutriční hodnota mrkve:

Mrkev je bohatá na živiny a obsahuje kombinaci vitamínů, minerálů a antioxidantů. Vitamín A obsažený v mrkvi hraje významnou roli v péči o naše zdraví očí.

Živiny obsažené v 1 středně velké surové mrkvi:

 • Energie: (kalorie) 25
 • Sacharidy: (g) 5,8 – včetně 2,9 g cukru
 • Vláknina: (g) 1,7
 • Vápník: (miligramy [mg]) 20,1
 • Fosfor: (mg) 21,4
 • Draslík: (mg) 195
 • Vitamín C: (mg) 3,6
 • Folát: (mcg DFE) 11.6
 • Vitamín A: (mcg RAE) 509
 • Beta karoten: (mcg) 5050
 • Alfa karoten: (mcg) 2120
 • Lutein & Zeaxanthin: (mcg) 156
 • Vitamín E: (mg) 0,4
 • Vitamín K: (mcg) 8.1
 • Mrkev také obsahuje různé vitamíny B a stopy železa a dalších minerálů.

Úžasné zdravotní výhody mrkve:

zdravotní přínos mrkve

V tomto článku jsme zahrnuli některé z ručně vybraných a nejvíce prozkoumaných výhod mrkve pro celé tělo. Přidejte tuto superpotravinu do svého jídelníčku a užijte si výhody mrkve pro pokožku a vlasy.

1. Zlepšuje vidění:

Mrkev je vše, co potřebujete ke zlepšení své vize. Beta-karoten a vitamín A, který je nezbytný pro naši vizi, se nacházejí v mrkvi. Zdraví očí je jedním z významných zdravotních přínosů konzumace mrkve, které zná každý.

Mrkev nemůže vyléčit stávající problémy s očima, ale může zabránit těm, které jsou způsobeny nedostatkem vitaminu A. Tělo mění beta-karoten na vitamín A, což je nezbytné pro dobrý zrak. Mrkev může působit proti kataraktu a makulární degeneraci a kromě toho pomáhá nočnímu vidění.

2. Snižuje riziko rakoviny:

Výhody mrkve z něj činí jednu ze zeleniny, kterou milují všichni, nabitou živinami bojujícími s chorobami. Obsahuje beta-karoten, antioxidant, který podle vědců zpomaluje růst rakovinotvorných buněk. Obsahuje falcarinol, fytonutrient, který podporuje zdraví tlustého střeva a snižuje riziko rakoviny.

Mrkev pomáhá v boji proti všem druhům rakoviny od rakoviny plic po rakovinu prsu (2) na rakovinu žlučníku a o vše je postaráno. Mrkev má bioflavonoidy, které mohou snížit nebezpečí nádorů, zejména malignity plic.

3. Buduje vaši imunitu:

Pro vybudování a posílení imunitního systému je nezbytná konzumace mrkve. Mrkev obsahuje beta-karoten, antioxidant, který pomáhá imunitnímu systému ničit choroboplodné zárodky. Tělo transformuje beta-karoten na vitamín A, což pomáhá posilovat imunitní systém.

Mrkev je dobrým zdrojem vitamínů a antioxidantů, které zabraňují poškození buněk a předcházejí tukům v krevním oběhu, které mohou dále vést k mrtvici zablokovaných tepen a srdečním onemocněním.

4. Zubní zdraví:

Mrkev je životně důležitá pro péči o problémy související se zuby. Pomáhá udržovat zuby zdravé a bílé. Křupavá povaha mrkve seškrábe z plaku a částice jídla se přilepí na zuby. Stimuluje dásně a způsobuje slinění, které je zásadité a pomáhá vyvážit kyselinu spolu s bakteriemi tvořícími dutinu. Mrkev obsahuje minerály, které také zabraňují poškození zubů. Mrkev udržuje zuby čisté a zdravé.

5. Problémy s menstruačními křečemi a žaludkem:

Menstruační křeče a žaludeční potíže jsou u žen celkem běžné. Chytrým a efektivním způsobem, jak těmto problémům předcházet, je přidání mrkve do vaší stravy. Během menstruace je pití mrkvové šťávy jedním z nejjednodušších způsobů, jak se vypořádat s problémy souvisejícími s bolestivou menstruací. Reguluje průtok krve. Konzumací surové mrkve nebo pitím šťávy se člověk v těchto dnech cítí méně unavený.

Mrkev dělá během menstruace zázraky, protože je bohatá na železo a beta-karoten. Pomáhá kontrolovat silné krvácení a pomáhá regulovat nepravidelná období a důležitost mrkve je zde evidentní.

6. Vylepšuje váš trávicí systém:

Mrkvová šťáva pomáhá zlepšit trávení. Stimuluje trávicí šťávy. Snižuje také zánět a poskytuje člověku dostatek vitamínů a vlákniny, které ho udrží déle sytého. Mezi zásluhy mrkve obsahuje rozpustnou vlákninu, která prospívá trávicím orgánům v mnoha ohledech. Podporuje trávení a prevenci rakoviny žaludku (3). Rozpustná vláknina v mrkvi je nezbytná pro regulaci metabolismu a také pomáhá udržovat hladinu cholesterolu zdravou.

7. Snižuje hladinu cholesterolu:

Přínosem surové mrkve je, že je známo, že snižuje hladinu cholesterolu, protože obsahuje velké množství rozpustné vlákniny. Mrkev je bohatá na karoten, který nabízí ochranu před některými druhy rakoviny, jako je rakovina prostaty, žaludku a tlustého střeva. Ženy s vysokou hladinou karotenoidů mohou mít snížené riziko rakoviny prsu.

Výsledky studie ukazují, že lidé, kteří po dobu tří týdnů každý den jedli přibližně dávku mrkve, podle průzkumu snížili hladinu cholesterolu v krvi a spadají do seznamu výhod konzumace mrkve.

8. Zvyšte paměť:

Mrkev je známá tím, že je dobrá pro zdraví očí, je dobrá i pro mozek. Jednou z výhod mrkve je, že obsahuje vysokou hladinu sloučeniny zvané luteolin. Může snížit deficity paměti související s věkem a také zánět v mozku. Mrkev je balíček živin, které pomáhají tím, že posilují paměť a zabraňují ztrátě paměti. Snižuje riziko problémů s pamětí souvisejících s věkem a demence.

9. Pomoc při hubnutí:

Mrkvové přínosy pro hubnutí jsou obrovské, protože mrkev má málo kalorií a je plná vlákniny, takže mohou být ideálně tou superpotravinou pro hubnutí. Mrkvovou šťávu lze udělat lahodnou, když do ní přidáte pomeranč nebo zázvor, protože to zvýrazní chuť a konzumace šťávy bez cedění by byla lepší volbou, abyste si naplno užili její výhody.

10. Kontrola diabetu:

Mrkev je zelenina bohatá na živiny, díky které je skvělou volbou pro přidání do stravy diabetika. Být bohatý na vlákninu pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi v našem těle, a to je mimořádně výhodné pro ty, kteří trpí cukrovkou. Přidejte tuto zeleninu, protože je zdravou volbou pro osoby s diabetem.

11. Nižší krevní tlak:

Mrkev, bohatá na draslík a beta-karoten, byla mimořádně účinná při snižování vysokého krevního tlaku. Mrkvová šťáva pomáhá udržovat zdravý krevní tlak. Jinými slovy, zajíčkové jídlo není nic jiného než ideálně maskovaný lék na krevní tlak.

Mrkev pomáhá dostat krevní tlak do zdravého rozmezí, protože je bohatá na draslík. Působí jako vazodilatátor, čímž uvolňují napětí v cévách. Mrkev je schopná negovat nepříznivé účinky sodíku. Konzumujte tuto zeleninu ve formě dušených pokrmů, vývarů nebo polévek.

12. Snižte riziko srdečních chorob:

AHA povzbuzuje lidi, aby do svých jídel přidávali méně soli, a zdůrazňuje konzumaci potravin obsahujících mrkev podobnou draslíku. Draslík může pomoci cévám uvolnit se. Přitom může snížit riziko vysokého krevního tlaku a dalších kardiovaskulárních chorob.

Zdraví srdce nesmírně prospívá také pití mrkvové šťávy. Snižuje hladinu stresu a může zlepšit obranyschopnost těla před různými druhy kardiovaskulárních chorob. Mrkev má za cíl snížit hladinu cholesterolu a zvýšit schopnost těla trávit tuky.

13. Zlepšuje orální zdraví:

Žvýkání mrkvových tyčinek pomáhá pečovat o naše zubní zdraví. Konzumace syrové pomáhá udržovat čisté nejen vaše zuby, ale i dásně. Kousání a žvýkání této tvrdé zeleniny vám také pomůže stimulovat sliny, které vám pomohou vyčistit dásně a zuby. Je dobré to naučit u malých dětí chránit a pečovat o své orální zdraví.

14. Výhody mrkve během těhotenství:

Výhody mrkve během těhotenství jsou mnohonásobné, protože jsou dobrým zdrojem vitamínů B6 a C a vlákniny. Mrkvová šťáva během těhotenství je oblíbenou volbou a je silným antioxidantem. Během těhotenství lze z mrkve získat spoustu nesmírných dobrot, protože těhotné ženy mohou během těhotenství pociťovat křeče a ztuhlost svalů. Pomáhají předcházet křečím a pečují o zdraví matky, ale i nenarozeného dítěte.

Mrkvové přínosy pro kůži:

Zde je našich 6 nejlepších použití mrkve na kůži. Pojďme se na ně podívat.

výhody konzumace mrkve

15. Ošetřuje matnou kůži:

Jedním z nejlepších způsobů, jak mít v zimě zářící pokožku, je přidat do stravy mrkev. Mrkev obsahuje beta-karoten a lykopen, které chrání pokožku před poškozením UV zářením. Ačkoli slunce není v zimě příliš jasné, stále existují UV paprsky.

Mrkev obsahuje vitamín A, draslík a antioxidanty, které nerovnoměrný tón pleti a problémy se suchou pokožkou. Udržuje pokožku hydratovanou a hydratovanou. Je známou skutečností, že nedostatek vitaminu A vede k mnoha kožním problémům, jako jsou vyrážky, dermatitida a psoriáza.

16. Chrání pokožku před oxidačním poškozením:

UV záření a toxiny prostředí mohou poškodit vaši pokožku a oddělit kolagen, což vede ke vzniku vrásek a různých známek zrání pokožky. Výhody mrkve spočívají v tom, že beta-karoten, alfa-karoten, karotenoidy a látky prevence rakoviny z mrkve chrání vaši pokožku před poškozením volnými radikály, což činí konzumaci mrkve cenným přínosem pro kůži. Mrkev hraje významnou roli při ochraně pokožky před nevratným poškozením sluncem a pomáhá odplavovat toxiny.

17. Ochrana před sluncem:

Ano, všichni známe pravidla, která je třeba dodržovat, abychom se chránili před sluncem. Kromě používání opalovacího krému nebo nošení deštníku si málokdo uvědomuje zdravotní výhody mrkve. Pokorná mrkev se svým vynikajícím zdrojem beta-karotenu, antioxidačního pigmentu s ochranou proti slunci, poskytuje přírodní opalovací krém.

Středně velká mrkev denně je vše, co člověk potřebuje pro ochranu před sluncem. Konzumace této zeleniny velmi pomáhá obnovit zdraví a zanechá vám krásnou a zářivější pokožku.

18. Výhody proti stárnutí:

Pravidelná konzumace mrkve chrání pokožku před oxidačním stresem a poškozením. Věděli jste, že mezi způsoby použití mrkve na kůži má mrkev vlastnosti, které zpomalují stárnutí? Ano, čtete, správně! Tato zářivá oranžová kořenová zelenina zlepšuje pružnost pokožky. Pomáhá zbavit se jemných linek, vrásek a tmavých skvrn.

Mrkev zanechává pokožku mnohem mladší a její každodenní konzumací udržuje pokožku pevnou a zbavuje ji černých skvrn, nerovnoměrného tónu pleti a pigmentace. Antioxidant chrání pokožku před volnými radikály a zanechává vám skvěle vypadající mladistvou pokožku.

19. Udržuje zdravý vzhled pokožky:

Mrkvové přínosy pro kůži jsou nespočetné a účinné. Mrkev hodně přispívá ke zdravé pleti. Hlavním důvodem je, že vitamín A pomáhá opravit kožní tkáň a chránit ji před slunečními paprsky. Přidání více mrkve do vaší stravy dodá vaší pokožce zdravý vzhled zevnitř.

Mrkev je bohatá na vitamín C a antioxidanty. Protizánětlivé vlastnosti obsažené v mrkvi revitalizují tón pleti. Mrkev obsahuje vitamín C, který podporuje produkci kolagenu. To je životně důležité pro udržení pružnosti pokožky a předchází známkám stárnutí, jako jsou vrásky, nerovnoměrný tón pleti a pigmentace.

20. Redukovat mastnou pleť:

Mrkev je vhodná nejen pro oči, ale prospívá i pokožce! Mrkev obsahuje vitamín A a beta-karoten. Beta-karoteny, pokud jsou užívány vnitřně, působí jako posilovač imunity a při lokální aplikaci tyto vitamíny a minerály pomáhají v boji proti poškození kůže způsobenému vnějšími faktory. Mrkvové masky můžete vyrobit pomocí mrkvových slupek, abyste získali jasnou a jasnou pleť.

Mrkev je v péči o pleť životně důležitá, protože funguje skvěle na mastnou pleť, zlepšuje pleť, hydratuje pokožku, omlazuje ji odstraněním odumřelých buněk a dodává jí zářivou pleť. Mrkvové masky mohou projasnit a tónovat pokožku. Mrkvová šťáva pro zářící pokožku je vhodná pro lidi s mastnou pletí. Revitalizují pokožku a dodávají matné pleti jasný vzhled a skvěle fungují jako čisticí prostředek, protože účinně odstraňují nahromaděné zbytky na pokožce.

Mrkvové přínosy pro vlasy:

Zde jsou naše 2 nejlepší použití mrkve na vlasy. Pojďme se na ně podívat.

21. Pomáhá při stimulaci růstu vlasů:

Mrkev je užitečná v boji proti vypadávání vlasů, protože vlasům nabízí životně důležité vitamíny, díky nimž vypadají lesklejší, silnější, lesklejší, delší a zdravější. Vitamín A v mrkvi stimuluje produkci kožního mazu, který upravuje pokožku hlavy a bojuje proti vypadávání vlasů. Vitaminy B, C, E, fosfor a hořčík zlepšují prokrvení pokožky hlavy. To zase podporuje růst vlasů.

Přínosy mrkvové šťávy pro vlasy jsou obrovské, protože beta-karoten v mrkvi dodává vlasům barvu a lesk. Posiluje vlasové folikuly a obnovuje kvalitu vlasů. Vitamín C také pomáhá vyživováním vlasů.

22. Bojuje proti problémům s vlasy:

Nyní se každý z nás potýká s problémy s vlasy, zvláště běžnými, jako jsou roztřepené konečky, suchost, matnost a drsnost. Výhody mrkvové šťávy poskytují rychlé a snadné řešení tohoto problému.

Jak zahrnout mrkev do vaší stravy?

Existuje několik způsobů, jak zahrnout mrkev do naší stravy. Mohou být vařené, vařené nebo vařené v páře. Výhody vařené mrkve si můžete vyzkoušet vyzkoušením různých receptů.

 • Mrkev je hlavní složkou smažené rýže spolu se zeleninou, jako jsou fazole, mrkev a kukuřice. Protože má mrkev vysoký obsah vody, může ve vás vyvolat pocit sytosti. Protože mrkev obsahuje hodně vlákniny, je nezbytná a pomáhá při trávení.
 • Můžete vyrobit nakládanou mrkev, kde můžete přidat nakládanou mrkev do salátu a získat tolik potřebné zdravé střevní bakterie.
 • Další možností by bylo vyzkoušet mrkvový čaj nebo je použít do dipů, kde lze mrkev pražit, dokud nejsou měkké, a udělat z nich dip, přidáním smetany a koření. Dobroty mrkve si mohou užít mladí i staří.
 • Mnoho dalších možností usnadňuje přidávání mrkve pro různé recepty, které by chutnaly všem také v dortech a vdolcích!

Mrkvové vedlejší účinky:

 • Příjem mrkve buď syrové nebo ve formě šťávy je třeba brát s mírou, protože nadměrná konzumace vitaminu A může být toxická a může mít za následek oranžový odstín pokožky.
 • Někteří lidé mohou být dokonce alergičtí na mrkev. Mohou skončit kopřivkou, obtížným dýcháním a otoky po konzumaci mrkve a mohou vyžadovat naléhavou lékařskou péči. Pokud se příznaky stanou závažnými, mohou skončit anafylaxí, což je potenciálně život ohrožující reakce.
 • Konzumace velkého množství karotenoidů z potravy po dlouhou dobu nemůže mít žádné škodlivé účinky, ale existují nevýhody konzumace mrkve v nadměrném množství. Jediná věc, která se může stát, je, že kůže po dlouhou dobu zbarví do oranžova nebo do žluta, a tomuto efektu se říká karotenoderma.

Připravte se využít nesčetné výhody této mimořádné zeleniny, když budeme diskutovat o výhodách přidání mrkve do vaší stravy. Jsou prospěšné pro mladé i staré. Mrkev vám pomůže zajistit nejen dobré zdraví, ale také ohromně působí na zdraví vaší pokožky a vlasů. Ať už vařené nebo konzumované syrové, o výhody této úžasné zeleniny není nouze!