Ingredience

18 nejlepších potravin bohatých na hemoglobin v Indii: musíte do svého jídelníčku zahrnout

Indie je zemí, která má bohaté zásoby potravin s vysokým obsahem hemoglobinu. Naši předkové, vědomě nebo nevědomě, zahrnuli veškerou tuto zeleninu bohatou na hemoglobin & potraviny jako součást naší denní stanovené stravy. Náš sedavý životní styl a takzvané moderní stravovací návyky si na tom bohužel vybrali svou daň. Máme však to štěstí, že máme všechny tyto potraviny bohaté na hemoglobin tak snadno dostupné všude kolem nás. Zde je kompilace některých z nejlepších zdrojů hemoglobinu. Ty mohou být snadno začleněny do našich potravin ke zvýšení hemoglobinu. Tento seznam potravin ke zvýšení hemoglobinu by byl velmi užitečný pro těhotné ženy a také pro lidi, kteří se snaží zvýšit obsah železa v krvi.

potraviny bohaté na hemoglobin

Co je hemoglobin?

Co je to vlastně hemoglobin? Hemoglobin (Hb) je bílkovina bohatá na železo. Je přítomen v našich červených krvinkách (RBC).

 • Hemoglobin plní hlavní funkci transportu kyslíku z našich plic do buněk našeho těla. Rovněž transportuje zpět oxid uhličitý z buněk zpět do plic. Hemoglobin dodává krvi červenou barvu.
 • Hemoglobin je také důležitý pro udržení tvaru červených krvinek. Jakýkoli spor ve tvaru buněk ovlivní jeho fungování a bude mít za následek nižší hladiny kyslíku.
 • Vyvážená zdravá strava s dostatečným množstvím potravin bohatých na hemoglobin ji pomáhá udržovat v normálním rozmezí.

Význam hemoglobinu pro naše tělo:

Jako všechny faktory v našem těle, i hemoglobin má definované hladiny považovány za normální. Hladiny Hb se měří krevním testem a vyjadřují se v gramech na decilitr (g/dl) krve.

Normální úrovně HB jsou:

 • 14 – 18 g/dl u dospělých mužů.
 • 12 – 16 g/dl u dospělých žen.
 1. Uvedené rozsahy se mohou mírně lišit v závislosti na věku. Například normální hladiny u novorozenců jsou o něco vyšší, zatímco u starších lidí by mohly být nižší. Těhotenství je dalším faktorem, který by mohl způsobit kolísání hladin. V těhotenství existuje řada potravin, které zvyšují hladinu hemoglobinu.
 2. Je velmi důležité udržovat hladiny hemoglobinu v naší krvi v rámci hladin. Pokud hladiny hemoglobinu klesnou pod normální hladiny, vede to k nižší hladině kyslíku a je diagnostikováno jako zdravotní stav zvaný anémie.

Příčiny nedostatku hemoglobinu:

Nedostatek hemoglobinu, lékařsky nazývaný anémie, nastává, když má tělo nižší počet červených krvinek a znamená nižší hladinu železa v těle..

Anémie s nedostatkem železa je bohužel velmi častým zdravotním stavem. To lze snadno překonat potravinovými zdroji hemoglobinu. Mladší děti a ženy jsou vystaveny vyššímu riziku z důvodu následujících faktorů:

 • Nevyvážené výživné potraviny Příjem a zvýšený příjem nezdravých potravin vedoucí k vážnému nedostatku železa u mladších dětí.
 • Lidé se špatnou stravou.
 • Menstruace – ženy jsou kvůli svému menstruačnímu cyklu náchylnější ke snížení hladiny Hb.
 • Porod-Ženy v plodném věku mohou během porodu čelit vážné ztrátě krve.
 • Časté dárcovství krve.
 • Vnitřní krvácení – zdravotní stavy, jako jsou vředy v žaludku nebo střevech atd.
 • Neschopnost absorbovat železo – Některé poruchy nebo operace, které omezují množství železa, které tělo může absorbovat.

Příznaky nedostatku hemoglobinu:

Příznaky anémie lze snadno překonat konzumací potravin, které rychle zvyšují hemoglobin.

Hlavní a prominentní příznaky anémie z nedostatku železa jsou následující:

 • Únava: Celková únava a celková tělesná slabost, kdy člověk pociťuje nedostatek energie i při každodenní rutině.
 • Bledá kůže: Příznak, kdy kůže vypadá mnohem matnější a bez barvy.
 • Závratě: Prožívání závratí.
 • Dušnost.
 • Touha po jídle nepotravinářských předmětů, jako je bláto, špína, křída.
 • Studené ruce nebo nohy.
 • Bolesti hlavy
 • Křehké nehty
 • Brnění nebo lezení v nohách.

Nejlepší potraviny bohaté na hemoglobin v Indii:

Zde jsme zařadili 18 nejlepších potravin bohatých na hemoglobin v Indii. Pojďme se na ně podívat.

jídlo ke zvýšení hemoglobinu

1. Sója:

Sója je fazole, která je druhem z čeledi bobovitých. Pěstuje se pro jedlé fazole, které jsou velmi bohaté na železo a bílkoviny. Obsahuje velmi vysoký obsah železa, který drasticky zvyšuje hladinu hemoglobinu v těle. Sója je zvláště velmi užitečná pro vegetariány, protože má vysokou nutriční hodnotu a poskytuje polovinu denního příjmu bílkovin a železa potřebných denně. Jeden šálek vařených sójových bobů poskytuje 37 % potřeby železa v těle. Má také vysoký obsah vlákniny a pomáhá při hubnutí.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 15,7 mg železa

2. Špenát:

Špenát, součást rodiny zelených, je nejlepším jídlem pro zvýšení hladiny hemoglobinu. Je to také velmi bohatý zdroj vápníku, vitamínů a vlákniny. Osoba s diagnostikovanou anémií nebo jakýmkoli příznakem anémie, jako je slabost nebo únava, je okamžitě požádána, aby do svého příjmu potravy zahrnovala spoustu zeleně, aby se zvýšila hladina hemoglobinu v těle. Doporučuje se to také těhotným a kojícím ženám, které mají sklon k nízké hladině železa. Špenát je zázrak, který lze podávat jako salát, polévku, sambhar, roti, omáčku atd.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 3,2 mg železa splňující 20 % potřeby železa na den.

3. Červená řepa:

Další velmi účinnou potravinou, pokud jde o drastické zlepšení hladiny hemoglobinu, je stará dobrá červená řepa. Je velmi bohatý na obsah železa a okamžitě zvyšuje hladinu železa v krvi. Je to zelenina, která má výjimečně vysoké nutriční hodnoty a je nabitá železem, vápníkem a vitamíny A. & C a také vysoký obsah vlákniny. Červená barva červené řepy může být přímo spojena s jejím přínosem pro zdraví při zvyšování hladiny krevního obrazu.

Zvláště se doporučuje všem dětem, těhotným ženám, kojícím matkám a starším lidem konzumovat červenou řepu v jakékoli formě každý den. Ať už je to v jakékoli formě, ale zahrňte toto super bohaté hemoglobinové jídlo do svého denního příjmu.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,8 mg železa

4. Červené maso:

Požehnáním pro všechny nevegetariány, kteří chtějí bojovat s anémií a zvýšit hladinu hemoglobinu v krvinkách, je to, že červené maso je velmi bohaté na železo. V červeném mase je vysoký obsah železa a vitaminu B12. Červená masa, která jsou velmi bohatá na železo, jsou – jehněčí játra, hovězí játra, krůtí játra a kuřecí játra, mleté ​​hovězí maso a kuřecí prsa.

Červené maso je superbohatá potravina ke zvýšení hladiny hemoglobinu v těle. Obecně se pozoruje, že jedlíci červeného masa mají nižší tendenci k anémii. Všem nevegetariánům se doporučuje konzumovat červené maso alespoň 2krát týdně v boji proti anémii.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 2 – 2,5 mg železa

5. Mořské plody:

Dalším velmi dobrým zdrojem potravin, které jsou vysoce výživné a mají vysoký obsah železa, jsou mořské plody. I přes nízký obsah kalorií má vysoký obsah bílkovin. K dispozici je široká škála mořských plodů, jako jsou měkkýši (včetně šneků), škeble, ústřice, měkkýši a kaviár. Mořské plody v jídle poskytují kompletní denní potřebu železa a vitaminu B12. Mušle a škeble mají obzvláště vysoký obsah železa a jsou doporučovány lidem, kteří vykazují jakékoli známky slabosti nebo únavy. Pomáhá okamžitě vystřelit hladinu hemoglobinu v těle.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,8 mg železa

6. Dýňová semínka:

Velmi překvapivé jídlo, které je velmi bohaté na hemoglobinová dýňová semínka. Dýňová semínka jak z bílých dýní, tak ze sladkých žlutých dýní se suší a lze je dát jako chutnou svačinku. Je snadné ji nosit s sebou a kousat jako zdravou svačinku. Dýňová semínka jsou velmi dobrým zdrojem železa, vitaminu k, zinku a manganu. Jsou zdravou volbou pro všechny vybíravé jedlíky. Děti mohou být přemlouvány k okusování této zdravé žvýkací svačiny spíše než sáčku bramborových lupínků.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 3,3 mg železa

7. Brokolice:

Zelenina Brokolice, kterou většina lidí bohužel nemá ráda, je velmi výživná zelenina a je bohatá na hemoglobin. Splňuje 6 % naší denní potřeby železa. Kromě obsahu železa je nabitý vitamíny, minerály, vlákninou a antioxidanty. Má velmi vysoký obsah vitamínu C a vitaminu K. Kromě toho, že se brokolice používá k pumpování hladin železa, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat dobré srdce, zářící kůži a zářivé oči. Brokolice se obvykle přidává jako salátová zelenina a konzumuje se syrová. Brokolici si můžete také vychutnat jako polévku, jako omáčku nebo jako smaženou.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,7 mg železa.

8. Hnědá rýže:

Hnědá rýže je odrůda samotné rýže, ale v nerafinované a neleštěné formě. Díky tomu, že je ve své neleštěné formě, neztrácí řadu živin, které ztrácí bílá rýže. Díky své přirozené formě si hnědá rýže zachovává kvalitu jídla bohatého na hemoglobin. Kromě toho, že je velmi dobrým zdrojem železa a vitamínů, je také nabitý vápníkem, fosforem hořečnatým a draslíkem. Hnědá rýže je také skvělým zdrojem potravy k regulaci krevního cukru, ke snížení hladiny cholesterolu, vývoji kostí a imunitního systému.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,4 mg železa.

9. Granátové jablko:

Granátové jablko, super bohaté jídlo na hemoglobin, stejně jako jeho barva, je přímo spojeno s naší krví. Granátová jablka jsou obrovským zdrojem železa a jsou také nabitá vápníkem, bílkovinami, vitamíny a minerály. Je to velmi oblíbené jídlo a také oblíbené mezi dětmi. Snadno dostupný snadno dostupný zdroj železa nevyžaduje žádné vaření a chutná všem. Doporučuje se, aby ji každý den konzumoval, aby si udržel zdravou hladinu hemoglobinu. Těhotné ženy a kojící matky by ji měly konzumovat také každý den. Šťávy z granátového jablka také chutnají velmi dobře.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,3 mg železa

10. Rajčata:

Rajčata jsou velmi dobrým zdrojem vitaminu C. Potraviny bohaté na vitamín C spouští v těle zvýšení hemoglobinu, protože pomáhají snadnému vstřebávání železa. Stejně jako granátové jablko ukazuje červená barva rajčat své přímé spojení s krví. Většina indických pokrmů je koncipována tak, že rajčata se používají v naší každodenní kuchyni, a proto jsou součástí našeho každodenního jídla. Nazývat rajčata jako superpotravinou není na škodu, protože existuje mnoho způsobů, jak je konzumovat. Může být syrový ve vašich salátech, jako šťáva, ve vařené formě jako polévka a obsažen v kari atd. Může pokračovat donekonečna.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,5 mg železa

11. Melouny:

Toto letní chladnější čerstvé ovoce je nejen osvěžujícím ovocem na léto, ale je také bohatým jídlem pro zvýšení hladiny hemoglobinu v těle. Podobně jako granátová jablka & rajčata, meloun je také červené ovoce, které je přímo spojeno se zdravím krvinek. Meloun je nejen potravina bohatá na železo, ale také nabitá vitamínem C, který urychluje vstřebávání železa tělem. Melouny, které byly dříve sezónním ovocem, jsou nyní v hybridní odrůdě k dispozici po celý rok. Využijte tedy jeho dostupnost k udržení vysokých hladin hemoglobinu.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,2 mg železa

12. Jablka:

Jablko je nejoblíbenější ovoce na celém světě. Jedním z hlavních důvodů může být to, že kromě toho, že je potravina bohatá na hemoglobin, je plná mnoha vitamínů a minerálů. „Jablko denně udrží doktora pryč“ – zní slavné anglické přísloví, které se učíme od dětství a učíme i naše děti.

Jablko je super zdroj potravy a poskytuje okamžitou energii. To je důvod, proč je po celém světě využíván k okamžité energii sportovci, turisty a všemi osobami zapojenými do outdoorových aktivit. Je to oblíbené jídlo mezi dětmi, které matky nepotřebují přemlouvat.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,12 mg železa

13. Zlato:

Med, jak jej všichni znají, je nejoblíbenějším sladidlem na světě. Vyrábí se ze sekrecí včel. Na rozdíl od cukru je med plný živin a je velmi bohatý na železo. Kromě železa je med plný vitamínů, minerálů a antioxidantů. Osobám, které mají v těle nižší hladinu hemoglobinu, se doporučuje každý den vypít sklenici teplé vody s medem. Po celém světě je cukr pomalu nahrazován medem. Med se také používá k léčbě ran, hojení kožních onemocnění a léčení alergií. Med je jediné jídlo na světě bez data spotřeby.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,42 mg železa

14. Termíny:

Datle patří do kategorie sušeného ovoce. Přestože mají vysoký obsah kalorií, jsou také bohatým zdrojem železa. Datle jsou také bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, vápníku, fosforového cukru a vlákniny. Datle jsou k dispozici ve 2 formách – čerstvé datle a sušené datle. Bez ohledu na to, v jaké formě je konzumován, poskytuje náhlé zvýšení hladin železa v těle. Používá se jako domácí lék pro lidi trpící příznaky anémie. Podává se také pravidelně těhotným ženám a kojícím matkám k udržení hladin hemoglobinu v normálním rozmezí.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 1 mg železa

15. Tmavá čokoláda:

Velmi překvapivým zdrojem potravin bohatých na hemoglobin je hořká čokoláda. To lze snadno zařadit mezi nejchutnější potraviny na celém světě. Tmavá čokoláda, přestože je mylně vykládána jako škodlivá pro zuby, je bohatá na hladinu železa a může výrazně pomoci zvýšit hladinu hemoglobinu. Je také bohatým zdrojem antioxidantů. Kakao v hořké čokoládě je dobré pro průtok krve v tepnách a ukázalo se, že snižuje hladinu cholesterolu, čímž snižuje riziko srdečních chorob. Hlavní nevýhodou hořké čokolády je, že má vysoký obsah kalorií, takže si musíte dávat pozor.

 • Podávání jídla za 1 unci: 3,5 mg železa

16. Ořechy:

Všechny ořechy jsou velmi bohatým zdrojem železa. Kromě toho, že jsou ořechy energetickým balíčkem vitamínů a minerálů, jsou zdravou potravinou a mají vysoký obsah železa. Do kategorie ořechů spadají všechny druhy ořechů, a to arašídy, podzemnice olejná, vlašské ořechy, mandle a lískové ořechy. Je to jeden z nejjednodušších zdrojů železa, které lze podávat dětem, protože by si opravdu užily žvýkání několika ořechů kdykoli. Matky mohou využít tohoto faktoru a zabalit jej jako zdravou svačinu, kterou si mohou nosit do školy.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 2,6 mg železa

17. Brambory:

Ačkoli většina lidí předpokládá, že brambory jsou plné tuků a uhlohydrátů, a ve skutečnosti se jim vyhýbají, brambory jsou ve skutečnosti dobrým zdrojem železa, škrobu, vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Brambory jsou velmi dobré pro imunitní systém a pomáhají v boji proti chorobám a mají vlastnosti, které zpomalují stárnutí a jsou dobré pro pokožku. Má také protirakovinné vlastnosti. Brambory jsou mnoha odrůd – běžné brambory, sladké brambory a příze, které všechny mají vysokou výživu. V Indii jsou brambory velmi oblíbenou a oblíbenou zeleninou a chutnají a používají se ve většině jídel denně.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 0,8 mg železa.

18. Celá zrna:

Celá zrna jsou 2 odrůd – obilovin a pseudocereálií. Indie je domovem mnoha druhů zdravých zrn. Nejběžnějšími obilnými zrny jsou pšenice, oves, rýže, kukuřice, ječmen a proso, což jsou velmi bohaté zdroje železa. Poskytují také vitamíny, minerály a vlákninu.

Zdravá zrna jsou preferována jako hlavní zdroj železa pro lidi, kteří dodržují rostlinnou stravu. Bylo zjištěno, že snižuje riziko rakoviny, diabetu 2. typu a srdečních chorob. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší dobu.

 • Porce jídla ve 100 gramech: 2,5 mg železa

Když to shrneme, můžeme vidět, jak máme kolem sebe tolik potravin, které jsou bohatou zásobou železa. Denní příjem těchto potravin bohatých na hemoglobin značně přispěje k udržení hladin hemoglobinu na požadované úrovni. Můžeme také vidět, že všechny výše uvedené potraviny nabité hemoglobinem jsou velkoryse používány v indické stravě a jsou základními potravinami indické kuchyně. Tyto potraviny ke zlepšení hemoglobinu jsou častěji používány jako domácí prostředky k léčbě anémie. Abychom to uzavřeli, zajistěte si denně potraviny bohaté na železo podle svých chuťových pohárků, protože stejně máme kolem sebe spoustu možností.