Ingredience

17 úžasných výhod dýňového oleje pro kůži, vlasy a zdraví

Dýně je jednou z nejstarších známých potravin pro lidstvo. Předpokládá se, že se pěstuje od 10 700 př. N. L. A původně pochází z Mexika! Dýně je jedním z největších plodů, které obsahují sladkou dužinu a tuny jedlých semen. Tato semena jsou známá svým nutričně bohatým profilem a jsou lisována za studena za účelem extrakce dýňového esenciálního oleje. Dýňový olej, široce používaný pro kulinářské účely, nabízí také řadu terapeutických výhod. V tomto článku prozkoumáme některé z nejlepších přínosů zdraví dýňového oleje spolu s jeho výživovými fakty a vedlejšími účinky.

Dýňový olej Výhody pro kůži, vlasy a vlasy Zdraví

Co je dýňový olej?

Dýňová semínka jsou bohatá na obsah oleje, který se extrahuje pomocí lisů za studena. Získaný olej se nazývá Dýňový olej, což je zlatohnědá barva s oříškovou příchutí. Pro svoji intenzivní chuť se používá jako dresink do salátů, polévek a dalších pokrmů. Štýrský dýňový olej je považován za nejlepší dýňový olej v Indii, který se připravuje z pražených dýňových semen při vysoké teplotě.

Je olej z dýňových semen dobrý pro zdraví?

Dýňový olej nabízí vašemu tělu řadu zdravotních výhod. Olej obsahuje dobré mastné kyseliny, které jsou důležité pro blaho vašeho srdce. Jedná se o látku bohatou na antioxidanty, která může v boji proti volným radikálům předcházet mnoha nebezpečným chorobám, jako je rakovina. Olej z dýňových semen je také bohatý na mnoho živin, jako je hořčík, fosfor, zinek, mangan, železo a měď, které jsou všechny potřebné pro pohodu vašeho těla.

Fakta o výživě dýňového oleje:

Níže je rozpis nutričního profilu dýňového oleje na porci 28 g:

 • Celkový obsah kalorií: 151
 • Vláknina: 1,7 g
 • Sacharidy: 5 g
 • Protein: 7 gramů
 • Tlustý: 13 gramů
 • Vitamín K: 18 %
 • Fosfor: 33 %
 • Mangan: 42 %
 • Hořčík: 37 %
 • Žehlička: 23 %
 • Zinek: 14 %
 • Měď: 19 %

Jak si vyrobit dýňový olej doma?

Nejjednodušší způsob, jak si užít dobroty dýňového oleje, je koupit si kvalitní olej od důvěryhodné značky. Pokud však máte doma lis na studené lisy, můžete si tento olej snadno připravit a vychutnat si jeho svěží chuť. Zde je postup:

Složení:

 • Dýňová semínka – 2,5 kg
 • Stroj na lisování za studena

Způsob přípravy:

 • Semena důkladně omyjte a osušte.
 • Opečte semena na 140 F v troubě.
 • Přeneste je do stroje lisovaného za studena.
 • Extrahujte olej a shromážděte jej do nádoby.
 • Přeneste do skleněné lahve a pevně uzavřete.

Výhody dýňového oleje založené na důkazech:

Zde jsme zařadili 17 nejlepších výhod dýňového oleje pro zdraví, vlasy a kůži. Pojďme se na ně podívat.

1. Dýňový olej snižuje hladinu cholesterolu:

Konzumace dýňového oleje pomáhá snižovat cholesterol, který je pro tělo škodlivý. Jelikož je dýňový olej bohatý na omega mastné kyseliny, je prospěšný pro vaše srdce a snižuje riziko náhlých mozkových příhod. Dýňový olej je také bohatý na protizánětlivé vlastnosti, které mohou snížit zánět ve vašich tepnách.

2. Vyživuje pokožku:

Každý má rád zářící pleť. A jednou z potravin, které vám pomohou dosáhnout zdravé a zářící pokožky, je dýňový olej. Konzumujte dýňový olej, abyste získali zdravou a úžasně vypadající pokožku. A protože je to přirozený způsob péče o pleť, je neškodný. Toto je jedno z nejlepších použití dýňového oleje.

3. Zvyšuje produkci mateřského mléka:

Novorozené dítě potřebuje hodně mléka od matky, aby vyrostlo ve zdravé dítě. Některé potraviny pomáhají zvýšit produkci mléka v mateřském oleji a dýňový olej je jednou z potravin. Pokud jste tedy novopečená matka, nezapomeňte do své každodenní stravy přidat dýňový olej, abyste svému dítěti poskytli zdravou výživu.

4. Snižuje diabetes:

Kdykoli člověk trpí cukrovkou, je mu omezeno mnoho potravin. A také musí být opatrný při výběru potravin. Dýňový olej je jednou z takových potravin, které pomáhají při kontrole diabetu. Pokud tedy trpíte cukrovkou, nezapomeňte do své stravy přidat dýňový olej.

5. Antiartritikum:

Olej z dýňových semínek nabízí tělu protizánětlivé účinky, a proto je skvělý při onemocněních kloubů, jako je artritida. Může dokonce léčit autoimunitní onemocnění, jako je revmatismus, snížením zánětu tkání v kloubech. Takže pocítíte snížené otoky, zarudnutí a bolestivé stavy. To je jeden z nejlepších přínosů zdraví dýňového oleje.

6. Dobrý noční spánek:

Dýňový esenciální olej prospívá ve spánku zlepšením aminokyseliny tryptofanu, který pomáhá v těle převést na serotonin. To je důvod, proč pomáhá při navození dobrého spánku těm, kteří trpí chronickou nespavostí. Kapka oleje ve sklenici teplého mléka může uvolnit nervy a brzy usnout.

7. Bohaté na antioxidanty:

Dýňový olej je nabitý antioxidanty, aby se zabránilo oxidačnímu poškození způsobenému volnými radikály. Je také bohatý na mnoho minerálů, jako je hořčík, zinek a další mastné kyseliny, které podporují zdravé srdce a chrání ho před vážnými nemocemi. Dýňový olej může také snížit krevní tlak, aby chránil vaše ventily. Může také zabránit mnoha druhům rakoviny.

8. Výhody dýňového oleje při hubnutí:

Pokud přemýšlíte, jak zhubnout a jaké jídlo přidat do upravené stravy, měli byste zvážit zařazení dýňového oleje do svého jídelníčku. Obsahuje snadno stravitelný protein, který pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru, když jste ho měli spolu s polévkami, saláty a dalšími zdravými potravinami.

9. Dobré pro zdraví mužů:

Dýňová semínka mají vysoký obsah minerálů, jako je zinek. To je důvod, proč je dýňový olej doporučován mužům, aby pomohli zvýšit kvalitu produkovaného spermatu spolu s množstvím. Vysoké množství antioxidantů může také zlepšit zdraví testosteronu v těle.

10. Úleva od symptomů menopauzy:

Podle výzkumu je známo, že dýňový olej snižuje příznaky menopauzy, jako jsou bolesti kloubů, bolesti hlavy, změny nálad a návaly horka. Tento olej je také klíčovým zdrojem „dobrého“ cholesterolu v těle, jako jsou omega-7 mastné kyseliny. Také posiluje vaše kosti a udržuje pokožku v dobrém stavu.

11. Vylepšené funkce močového měchýře:

Dýňový olej může posílit nervy v pánvi, aby získal kontrolu nad močovým měchýřem. Blokuje také určité enzymy, které vedou k mnoha poruchám močového měchýře, jako je hyperaktivní močový měchýř, inkontinence moči a křeče močového měchýře. Může dokonce posílit tkáň močového měchýře, aby pomohla při expanzi a kontrakci.

12. Léčí cukrovku:

Dýňový olej je také známý tím, že snižuje hladinu cukru v krvi v těle. Proto se doporučuje diabetickým pacientům. Spolu s konzumací semen může dýňový olej také snížit hladinu lipidů v těle, což je velmi účinné při léčbě a prevenci diabetu typu 2.

13. Zvyšuje pevnost kosti:

Dýňový olej může také posílit vaše kosti díky svému profilu bohatému na minerály. Je nabitý manganem, hořčíkem, vápníkem a dalšími klíčovými minerály, které zlepšují hustotu kostí a zabraňují zlomeninám. Snížením zánětu tkáně může tento olej také podporovat bolestivé poruchy související s klouby.

14. Zabraňuje akné:

Pokud vás trápí akné a pupínky, může dýňový olej nabídnout dobrou úlevu. Obsahuje vysoké množství zinku a vitaminu E, které mohou zlepšit tón vaší pokožky a také pomoci při hojení vašich kazů. Dýňový olej může také zesvětlit vaši pleť a snížit závažnost erupcí.

15. Vlastnosti proti stárnutí:

Dýňový olej je elixír pro stárnoucí pokožku. Tento olej bohatý na vitamín E může zlepšit produkci kolagenu ve vaší pokožce a obnovit její ztracenou slávu. Pomáhá také zvyšovat pružnost pokožky a vyhlazovat vaše vrásky. Pravidelné používání tohoto oleje může vyrovnat tón vaší pokožky a redukovat jemné linky.

16. Dýňový olej pro zdravé a dlouhé nehty:

Pokud jste maniak na nehty, dýňový olej musíte vyzkoušet! Tento olej může posílit vaše nehty a zabránit jejich lámání. Vitamín E přítomný v tomto oleji může zlepšit kvalitu vašich nehtů a umožnit jim růst dlouhých a silných. Použijte jej lokálně a masírujte si nehty tímto olejem a nechte jej přes noc dosáhnout nejlepších výsledků.

17. Výhody dýňového oleje pro růst vlasů:

Dýňový olej je známý tím, že díky svému profilu bohatému na minerály stimuluje růst vlasů. Obsahuje mnoho esenciálních kyselin a antioxidantů, které snižují poškození vašich vláken. Kromě toho může tento olej také vyživovat vaše vlasy a dělat je hedvábně hladké. Nejen to! Je to také populární lék na vypadávání vlasů, protože se také věří, že blokuje DHT, což vede k plešatosti.

Nežádoucí účinky dýňového oleje:

Dýňový olej je nutné používat s extrémní opatrností a pouze na doporučení odborného lékaře. Zde jsou některé ze vzácných a běžných vedlejších účinků ústní konzumace:

 • Žaludeční křeče
 • Nevolnost
 • Bolest hlavy
 • Zácpa
 • Průjem
 • Vysoký krevní tlak
 • Bolest zad
 • Žaludeční křeče
 • Poruchy moči

To jsou některé z neuvěřitelných výhod dýňového oleje pro vaše tělo! Tento olej je široce používán v mnoha terapeutických léčivech a nabízí řadu výhod pro kůži, vlasy a zdraví. Nesmíte jej však používat přímo, aniž byste porozuměli jeho dávkovacímu limitu. Tyto oleje mají vysokou účinnost a mohou vést k mnoha nebezpečným vedlejším účinkům. Užívejte ho tedy čitelně a dodržujte limity dávkování, abyste si užili zdravou pohodu!