Ingredience

16 nejlepších výhod arašídového oleje (olej Mungfali) pro zdraví, vlasy a pokožku

Jeden z nejpopulárnějších olejů používaných v mnoha kuchyních po celém světě je arašídový olej! Za studena lisovaný arašídový olej (mungfali olej), známý svou oříškovou chutí, je plný nutriční dobroty. Je to jeden z nejzdravějších olejů na světě s vysokým množstvím „dobrého“ cholesterolu. Má vysoké teploty vaření a je ideální pro přípravu nejrůznějších pokrmů, včetně smaženého občerstvení. Arašídový olej je bohatý na antioxidanty a mononenasycené mastné kyseliny. Vitamín E také tvoří klíčovou složku tohoto oleje, který podporuje zdravou kůži, oči a srdce. Pojďme se podrobně seznámit s některými klíčovými výhodami arašídového oleje pro vlasy, pokožku a zdraví.

Výhody arašídového oleje

Co je arašídový olej?

Arašídový olej, nazývaný také olej mungfali, se získává z podzemnice olejné nebo arašídů. Nerafinovaný arašídový olej má výrazné aroma a tmavší barvu. Používá se v jihoasijské kuchyni k výrobě slaných pokrmů a salátů. Studený arašídový olej se vyrábí drcením ořechů při nízkých teplotách, což je mnohem zdravější než běžně vyráběný olej.

Je arašídový olej zdravý?

Arašídový olej je pro vaše tělo považován za celkem zdravý. Má nízký obsah nenasycených mastných kyselin, což je špatné pro vaše srdce. Arašídový olej je také bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, linolová a palmitová, které jsou pro vaše tělo skvělé. Je také známý pro své kosmetické přínosy a je oblíbenou přísadou v mnoha přípravcích pro péči o pleť.

Arašídový olej vs. slunečnicový olej:

Arašídový olej obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které jsou dobré pro vaše srdce, zatímco slunečnicový olej obsahuje polynenasycené mastné kyseliny, o kterých je známo, že snižují špatný cholesterol. Slunečnicový olej má nízký obsah Omega 3 až Omega 6, zatímco arašídový olej je na ně bohatý. Zatímco arašídový olej je dobrý na hranolky, slunečnicový olej lze použít na restování potravin. Oba jsou bohaté na antioxidanty a nabízejí tělu mnoho výhod.

Jak vyrobit arašídový olej doma?

Zatímco řada značek arašídového oleje v Indii, jako Pure & Jistě, Puvi, 24 Mantra a Farm Přirozeně nabízejí organické oleje lisované za studena k okamžitému použití, není špatný nápad si je vyrobit doma. Podívejte se na tento recept na domácí arašídový olej:

Složení arašídového oleje:

 • Arašídy – 3 šálky
 • Teplá voda- 3 lžíce
 • Mixér

Postup:

 • Arašídy mírně opražte a odstraňte jejich vnější obal.
 • Do mixéru vložte arašídy a teplou vodu.
 • Rozmixujte dohladka, abyste získali konzistenci másla.
 • Tuto směs přendejte do mísy a dejte do chladu.
 • Po 24 hodinách můžete pozorovat vzestup olejů.
 • Tento olej oddělte od směsi a přeceďte.
 • Uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě.

Fakta o výživě arašídového oleje:

Podívejte se na níže uvedený seznam, abyste porozuměli nutričním hodnotám arašídového oleje na 100 g porce:

 • Celkový obsah kalorií: 884
 • Celkový tuk: 100 g
 • Nasycené tuky: 17 gramů
 • Mononenasycený tuk: 46 g
 • Sacharidy celkem: 0

Úžasné přínosy pro zdraví arašídového oleje:

Zde jsme zařadili 16 nejlepších výhod arašídového oleje pro kůži, vlasy a zdraví. Pojďme se na ně podívat.

1. Reguluje hladiny cholesterolu:

Zařazením arašídového oleje do stravy ve středních množstvích lze zajistit udržení správné hladiny cholesterolu a tím i obnovení zdraví srdce. To je jeden z hlavních přínosů, které dnes lidé potřebují, protože se zvyšuje úroveň onemocnění spojených se špatným cholesterolem v těle.

2. Masáž arašídovým olejem:

Trápí vás problémy s klouby? Arašídový olej může pomoci při masáži těla a tím mu dodat energii. Pomáhá při léčbě bolestivých kloubů a svalů. To by mělo být používáno denně s nosným olejem, abyste získali maximální výhody. Toto je jeden z nejlepších arašídových olejů, které vám pomohou relaxovat.

3. Zlepšuje krevní oběh:

Kyselina linolová je v arašídovém oleji přítomna v bohatém množství. To pomáhá při stimulaci prostaglandinů. Pomáhají v mnoha důležitých funkcích v těle, včetně správného stahování a rozšiřování cév. To platí i pro svaly těla. Vede k řádnému prokrvení.

4. Snižuje krevní tlak:

Využití arašídového oleje při vaření je mnoho. Spolu s přidáním výrazné chuti vašemu dobru je také skvělé pro vaše srdce. Mononenasycené tuky v arašídovém oleji jsou ideální pro snížení hladin vysokého krevního tlaku a jeho vyvážení. Pomáhá také odvrátit všechna rizika srdečních chorob.

5. Výhody aromaterapie:

Světlé a ořechové aroma arašídového oleje je jednou z nejlepších věcí, které mohou v aromaterapii pomoci. Osvěžující a omlazující pocit, že arašídový olej mu dodává to, co vám pomáhá zbavit se stresu. Je to určitě jedna z nejlepších věcí, o kterých je třeba uvažovat o oleji.

6. Posiluje tělo:

Bohaté hladiny bílkovin v arašídovém oleji pomáhají při dosahování tohoto cíle. Mírné množství arašídového oleje denně zajišťuje posílení těla a budování svalů.

7. Prevence a léčení akné:

Jste jedním z milionů lidí, kteří trpí akné? Chcete přírodní léčbu akné a pupínků? Pokud ano, pokračujte a začněte používat arašídový olej k opravě pokožky. Smíchání s několika kapkami citronové šťávy a její aplikace pomáhá dosáhnout výsledků. Mezi další výhody patří péče o pokožku, ošetření suché pokožky a vyléčení černých teček přirozeným způsobem.

8. Vlastnosti proti lupům:

Jednou z nejlepších výhod arašídového oleje pro vlasy jsou jeho vlastnosti proti lupům. Arašídový olej s citronovou šťávou a olejem z čajovníku lze aplikovat na pokožku hlavy a nechat další 2–3 hodiny před šamponováním. Tento antiseptický způsob léčby lupů je jednou z nejjednodušších věcí a velmi efektivním způsobem.

9. Hydratuje rty:

Masáž rtů arašídovým olejem po řádném drhnutí doma je jedním z nejlepších způsobů, jak rtům poskytnout výživu a udělat je hebké, hladké a pružné. Arašídový olej, obohacený o vitamín E, může zesvětlit barvu rtů a obnovit jeho přirozenou růžovost. Můžete dokonce použít arašídový olej jako balzám na rty, abyste zabránili popraskání.

10. Prevence srdečních chorob:

Arašídový olej je jedním z nejlepších kuchyňských olejů, který má vysoké HDL nebo dobré tuky a nízké LDL nebo špatné tuky. Ve srovnání s mnoha oleji nabízí arašídový olej lepší výhody pro vaše srdce. Arašídový olej vyrovnává hladinu cholesterolu v těle a zabraňuje udušení arteriálních stěn. To zase snižuje riziko srdečních chorob.

11. Snižuje riziko rakoviny:

Arašídový olej, pokud se používá k vaření na nízké teplotě, obsahuje velké množství antioxidantů, které snižují pravděpodobnost mnoha druhů rakoviny. Tato činidla snižují oxidační stres na stárnutí buněk bojem proti volným radikálům v těle. Když se však tento olej používá k dlouhodobému tepelnému vaření, může dojít k oxidaci, která může způsobit smrt!

12. Arašídový olej pro artritidu:

Díky protizánětlivým vlastnostem je arašídový olej vhodný pro pacienty s artritidou. Zařazení za studena lisovaného arašídového oleje do vaší každodenní stravy může pomoci snížit zánět kloubů a zmírnit bolest. Vitamín E přítomný v tomto oleji posiluje kosti a pomáhá je chránit před poruchami kloubů.

13. Kosmetika arašídového oleje:

Arašídový olej je oblíbenou přísadou mnoha kosmetických a kosmetických produktů. Je známá svými bohatými hydratačními vlastnostmi a často se používá k výrobě tělového másla, zvlhčovačů, kondicionérů na vlasy, balzámů na rty a dokonce i rtěnek. Arašídový olej může v kombinaci s jinými přísadami přinést vaší pokožce a vlasům přirozený lesk.

14. Zpoždění známek stárnutí:

Jednou z důležitých výhod arašídového oleje pro pokožku jsou její vlastnosti proti stárnutí. Arašídový olej je obohacen o vitamín E, který může omezit a oddálit známky stárnutí, jako jsou kazy, tmavé skvrny, pigmentace, jemné linky a skvrnitá pokožka. Chcete-li použít arašídový olej na pokožku, stačí vzít pár kapek za studena lisovaného oleje a pravidelně masírovat pokožku.

15. Výhody arašídového oleje pro růst vlasů:

Výhody arašídového oleje pro vlasy jsou četné. Tento úžasný olej dodává potřebný vitamín E potřebný k posílení vlasových folikulů a snížení poškození. Mastné kyseliny v tomto oleji obnovují a opravují poškozené vlasy, zatímco masáž na pokožce hlavy může snížit výskyt lupů. Podporuje růst nových vlasů a zabraňuje plešatosti.

16. Zlepšuje citlivost na inzulín:

Studie ukazují, že arašídový olej je skvělý pro diabetické pacienty. Obsahuje více nenasycených tuků než nasycené tuky zlepšují citlivost na inzulín, který reguluje hladinu krevního cukru v těle. Tento olej lze použít ve smažených hranolcích wok, vaření na mírném ohni a dokonce i jako mrholení do salátů.

Výhody arašídového oleje při vaření:

Arašídový olej je skvělý pro účely vaření a lze jej použít k přípravě různých pokrmů. Mezi oblíbené patří:

 • Arašídové máslo, používané v dipech a pomazánkách.
 • Lze použít jako marinády na grilování.
 • Používá se jako dresink do salátů.
 • Používá se ve smažených hranolcích, kari a omáčkách.

Nežádoucí účinky arašídového oleje:

Pokud jde o arašídový olej, mince má dvě strany. Spolu s výhodami uvedenými výše existují s arašídovým olejem některá určitá zdravotní rizika:

 • Vysoké kalorie, které mohou způsobit přírůstek hmotnosti.
 • Není negativní na nasycené tuky. Nadměrná konzumace může vést k hromadění špatného cholesterolu.
 • Alergie na arašídový olej, která vede k otokům úst, hrdla a vyrážkám.
 • Je známo, že dusí tepny při nadměrné konzumaci.

Jste překvapeni vědomím těchto úžasných výhod arašídového oleje? Není divu, proč si ve zdravotnictví pomalu získává na oblibě. Mnoho lékařů a odborných odborníků na výživu doporučilo zahrnout seznam zdravých olejů, přičemž žebříčky zaujímá arašídový olej. Pokud však máte v anamnéze alergii na ořechy, držte se dál od této přísady! Spolu s vyváženou stravou může zdravý život, jako je arašídový olej, podpořit lepší pohodu.