Ingredience

15 výhod červeného špenátu založených na výzkumu pro kůži, vlasy a zdraví

Když mluvíme o špenátu, první obrázek, který nás napadne, je zelená odrůda špenátu. Věděli jste ale, že existuje ještě jedna odrůda zvaná červený špenát? Také nazývaný Amaranth, červený špenát dostal své jméno podle jasných, červeně zbarvených listů. Tato zelenina je v mnoha částech Indie běžnou stravou a údajně cestovala z afrických a středoamerických oblastí. Indický červený špenát je známý pro své vysoké nutriční hodnoty včetně železa, vitamínů a minerálů. Pojďme se dozvědět více o úžasných výhodách červeného špenátu pro naše tělo.

výhody červeného špenátu

Co je červený špenát?

Červený špenát je druh listové zeleniny s vědeckým názvem Amaranth Dubius. Patří do čeledi Amaranthus Genus a poznávají ho sytě načervenalé zbarvené listy. Stonky jsou také červené barvy, na rozdíl od štíhlých Amaranthus, které jsou zelené. Red Spinach nesouvisí se zeleným špenátem, ale jeho jméno je dáno podobností v jejich vzhledu.

Je červený špenát dobrý pro zdraví?

Lékaři se domnívají, že čím jasnější je barva jídla, tím lépe pro vaše zdraví. Červený špenát vede žebříčky, pokud jde o nabízení zdravotních výhod. Je plný železa, aby se zabránilo anemickým stavům. Naložený vitamínem C a dalšími přírodními antioxidanty Červený špenát může posílit váš imunitní systém a učinit vás zdravým a vydatným.

Fakta o výživě z červeného špenátu:

Zde je nutriční hodnota červeného špenátu na 1 šálek porce:

 • Celkový obsah kalorií: 6.4
 • Sacharidy celkem: 1,1 g
 • Bílkoviny: 0,7 g
 • Vitamín A: 16 %
 • Vitamín C: 20 %
 • Vitamín K: 399 %
 • Folát: 6 %
 • Riboflavin: 3 %
 • Vápník: 6 %
 • Mangan: 12 %

Výhody červeného špenátu založené na důkazech:

Zde jsme získali 15 vědecky ověřených přínosů červeného špenátu pro kůži, vlasy a zdraví. Pojďme se na ně podívat.

1. Podporuje lepší trávení:

K regulaci pohybu střev je špenát z červených listů docela dobrým potravinářským výrobkem, který lze použít v denní nabídce. Důvodem je pouze vysoký obsah vlákniny v nich. Červený špenát také pomáhá předcházet zácpě tím, že změkčuje stolici a snižuje bolestivé hromady. Pro lepší výsledky se doporučuje jíst stonky červeného špenátu spolu s listy.

2. Bohaté na železné úrovně:

K léčbě anémie lze červený špenát snadno použít pouze kvůli dobrému obsahu železa v nich. Po přípravě pasty a smíchání s jinými přírodními přísadami, jako je vejce, med a citronová šťáva, je třeba ji brát jako nápoj. Toho byste měli dosáhnout jednou týdně, abyste dosáhli maximálních výsledků.

3. Zabraňuje poruchám ledvin:

Pro zlepšení funkce ledvin a vyčištění ledviny lze tento špenát konzumovat spolu se stonky pro dosažení maximálních výsledků. To platí i pro ženy, které právě porodily dítě a chtějí orgán dobře vyčistit a regulovat.

4. Vylepšená vize:

V červeném špenátu je bohaté množství vitaminu C, které může pomoci zajistit dobrý zrak a vyřešit všechny problémy související se zrakem. Obsahuje také mnoho živin, které mohou posílit vaše zrakové nervy a zlepšit váš zrak. O červeném špenátu je také známo, že brání problémům se zrakem souvisejícím s věkem.

5. Ošetřuje úplavici:

Stonky červeného špenátu jsou dobré pro léčbu krizí, jako je úplavice. Potřebujete jich asi 10 a umyjte je, než je rozmačkáte na hladkou pastu. Přidejte sůl a tekutinu sceďte. Pijte to jednou denně, abyste se problému úplně zbavili. Konzultace s lékařem před tímto nápravou může pomoci odvrátit jakékoli vedlejší účinky.

6. Červený špenát pro husté vlasy:

Pastu z červeného špenátu lze smíchat se solí a poté dobře přecedit. Tuto šťávu lze užívat 2–3krát za celý týden, abyste získali nejlepší výsledky pro silné vlasy a jejich kořeny. Pomáhá zajišťovat nejlepší zdraví vlasových folikulů díky vysokému obsahu minerálů a vitamínů.

7. Protijed pro otravné kousnutí:

To je jedna z výhod červeného špenátu, kterou lze sklízet pouze při vnějším použití. Hladkou pastu z červeného špenátu lze aplikovat na jedovatá kousnutí hadů a plazů k ošetření ran. Je to dobrá výhoda, o které spousta lidí neví a měla by o ní vědět.

8. Pomáhá při hubnutí:

Obsah bílkovin v červeném špenátu pomáhá snižovat hladinu inzulinu v krvi a také uvolňuje mnoho hormonů, které mohou pomoci při správné kontrole záchvatů hladu. To je jedna z nejdůležitějších věcí pro řízení hmotnosti. Velké množství vlákniny zvyšuje rychlost vašeho metabolismu a pomáhá při hubnutí.

9. Zachází horečky:

Listy červeného špenátu jsou známé pro vlastnosti regulující teplotu. Předpokládá se, že konzumace šťávy z těchto listů při horečkách snižuje teplotu a nabízí rychlou úlevu. Červený špenát také pomáhá při zvyšování energetické hladiny, aby se zabránilo ztrátě energie a únavě.

10. Zabraňuje šedivění vlasů:

Šedé vlasy jsou běžnou hrozbou iu jedinců mladších 20 let. Díky vysokému množství železa, manganu, vápníku a dalších důležitých minerálů zlepšuje červený špenát melanin ve vlasech a předchází jejich předčasnému šedivění. Také posiluje vlasy a chrání je před vypadáváním.

11. Výhody červeného špenátu pro kůži:

Listy červeného špenátu jsou skvělé pro vaši pokožku s bohatým množstvím antioxidantů. Červeně zbarvený pigment v těchto listech je známý tím, že bojuje proti volným radikálům, které způsobují oxidační stres na vašich kožních buňkách. O těchto činidlech je také známo, že podporují růst nových buněk a odhalují mladší, svěží pokožku. Nabízí také zvlhčující účinek na pokožku, aby byla měkká a pružná.

12. Udržuje krevní tlak:

Červený špenát má poměrně málo kalorií a vysoký obsah draslíku. Obsahuje také méně hladin sodíku, což je žádoucí pro pacienty s hypertenzí. Červený špenát může pomoci regulovat váš krevní tlak a snížit tlak na vaše srdce. Jíst jednu porci červeného špenátu denně může podpořit zdravou pohodu.

13. Užitečné během těhotenství:

Těhotenství je pro každou ženu klíčovou fází, kdy je zdravá strava tím hlavním. Včetně porce červeného špenátu dvakrát týdně během těhotenství může snížit nedostatek železa v matce a pomoci tak při úspěšném porodu. Pomáhá také lepšímu vývoji mozku plodu.

14. Protirakovinné vlastnosti:

Červený špenát je známý svými vlastnostmi v boji proti rakovině. Díky vysokému obsahu antioxidantů a flavonoidů je červený špenát prevencí mnoha druhů rakoviny. Může snížit oxidační stres v těle, který vede k vzniku nádorových buněk. Tyto sloučeniny mohou bojovat proti rakovinotvorným buňkám a omezovat růst nádorů. To je jeden z nejlepších zdravotních přínosů červeného špenátu.

15. Redukovat tmavé kruhy:

Tmavé kruhy jsou docela nežádoucí, aby poskytovaly zničený vzhled. Červený špenát může pomoci při redukci tmavých kruhů zlepšením hladiny železa v těle. Může také zabránit nutričním nedostatkům v těle a zvýšit průtok krve. To vede ke snížení tmavých pigmentů, očních váčků a oteklých očí.

Nežádoucí účinky červeného špenátu:

Níže jsou uvedeny některé z mnoha vedlejších účinků červeného špenátu, zvláště pokud jsou užívány v hojném množství:

 • Nevolnost
 • Špatné trávení
 • Žaludeční křeče
 • Problémy s ledvinami
 • Interference s některými léky

Nyní, když jste porozuměli mnoha výhodám červeného špenátu pro vaše tělo, je načase ho začít zařazovat do svého jídelníčku. Odborníci se domnívají, že musíte na talíř přidat různé barvy jídla, abyste získali vyváženou výživu. Spolu s vaší běžnou listovou zelení může přidání červeného špenátu pomoci chránit vaše tělo před řadou chorob. Vyzkoušejte online některé zajímavé recepty z červeného špenátu a užijte si tento lahodný list různými způsoby!