Ingredience

15 úžasných meruňkových výhod (Khubani) pro kůži, vlasy a zdraví

“Khubani ka Meetha”! Už samotný název stačí, aby se vám sbíhaly sliny. Přemýšleli jste někdy o tom, co dělá příprava tohoto slavného dezertu? Máš pravdu! Khubani nebo meruňky! Meruňky patří k druhům ovoce Prunus a vzhledem i chutí připomínají broskve. Předpokládá se, že meruňky byly původně pěstovány v Arménii, a proto získávají Armeniaca jako vědecký název. V místních indických jazycích jsou to také „Jallaru Pandu“ (Telugu), „Jardalu“ (Kannada), „Jardaloo“ (Marathi) a „Carkkarai pātāmi“ (Tamil). Meruňky jsou plody sladké chuti a jsou velmi chutné. Nabízejí také řadu výhod pro naše zdraví, díky čemuž jsou neodolatelné. Pojďme podrobně diskutovat o neuvěřitelných výhodách meruněk (Khubani Benefits)!

Meruňkové výhody (khubani) pro pokožku, vlasy a vlasy Zdraví

 Co je meruňka?

Meruňka je nasazené ovoce, které má zlatavou slupku se sladkou a jemnou dužinou uvnitř. Ačkoli jsou čerstvé meruňky velmi chutné, v Indii nejsou snadno dostupné. Suché meruňky jsou široce známé odrůdy meruněk, používané při výrobě sladkostí a dezertů. Semena, nazývaná také „pecky“, se odstraní a plody s neporušenou slupkou se suší, aby byly měkké a dužnaté.

Je meruňka dobrá pro zdraví?

Meruňky jsou nejen skvěle chutnajícím ovocem, ale jsou také plné výživy. Obsahují velké množství vitaminu A, vitaminu C, beta karotenu a karotenoidů, které nabízejí výhody pro vaše zdraví. Meruňky bohaté na antioxidanty mohou zvrátit vaše příznaky stárnutí. Tyto plody také podporují dobré trávení a posilují váš imunitní systém.

Nutriční hodnota meruněk:

Podívejte se na nutriční rozdělení 1 porce meruněk (asi 35 g):

 • Celkový obsah kalorií: 17
 • Celkový tuk: 0%
 • Cholesterol:  0%
 • Draslík: 90,65 mg
 • Sacharidy: 3,8 g
 • Vláknina: 0,7 g
 • Cukry: 3,2 g
 • Protein: 0,5 g
 • Vitamín A: 14%
 • Vitamín C: 6%
 • Žehlička: 1%

Meruňkové přínosy (Khubani) pro zdraví, vlasy & Kůže:

Přečtěte si o výhodách meruněk pro zdraví, vlasy a kůži a jejich vedlejších účincích.

meruňkové zdravotní výhody

Meruňkové přínosy pro zdraví:

Zde jsme získali 13 nejlepších přínosů pro zdraví meruněk. Pojďme se na ně podívat.

1. Vyvážené hladiny cholesterolu:

Meruňky vás ujišťují o šťastném srdci, řekněme zdravotnických odborníků. Ovoce má totiž v sobě hojně vitamín C, který chrání srdce před útoky, nemocemi a mrtvicemi. Je to také dobrý způsob a přirozený způsob, jak udržet pod kontrolou kardiovaskulární systém. Podle holistických odborníků je snížen LDL nebo špatný cholesterol a je podporován HDL, což je dobrý cholesterol. To je jedna z nejlepších výhod meruňkového ovoce.

2. Dobrý krevní oběh:

Ovoce je požehnáno velkým množstvím železa, které pomáhá při přenosu kyslíku v krvi a také zlepšuje krevní oběh. Člověk se také cítí pod napětím, když má meruňku, zvláště je to šťáva jako první věc ráno na prázdný žaludek, protože pomáhá zvýšit průtok krve. Když má tělo dostatek železa, neexistovaly by žádné způsoby, jakými by mohla anémie útočit.

3. Lepší trávení:

Meruňky jsou dobré pro ty, kteří mají problémy s trávením. Důvodem je, že ovoce je bohaté na vlákninu a pomáhá zvyšovat metabolismus těla. Když je metabolismus vysoký, zácpa a trávení by byly normální.

4. Zlepšení vidění:

Pro zdravý zrak a péči o vaše oči je důležité mít meruňku každý den. Je to proto, že ovoce je bohaté na vitamíny A, C a E, což snižuje rizika očních problémů v pozdější fázi života. Ovoce má navíc karotenoidy, které také pomáhají předcházet makulární degeneraci.

5. Zabraňuje rakovině:

Můžete najít mnoho zdravotních výhod meruněk, protože je to báječný pramen činidel prevence rakoviny. Díky meruňkám ve vaší každodenní stravě má ​​tělo nyní šanci zůstat daleko od rakoviny. Volné radikály jsou obecně způsobeny kontaminací, slunečními paprsky a jinými ekologickými podmínkami. Podle odborníků je totiž ovoce bohaté na antioxidanty, které chrání buňky těla před škodlivými účinky volných radikálů. Frustrují postup buněčného vývoje, což vede ke změnám v DNA buněk. To vede k rozvoji maligních buněk v těle. V důsledku toho jezte meruňky neustále, abyste se chránili před nádorem. Obsahuje velké množství vitaminu A a C, které pomáhají vytvořit bezpečný rámec pro boj s buňkami způsobujícími nemoci.

6. Prevence zácpy:

Meruňky obsahují vysoké množství pektinu, rozpustné vlákniny, která poskytuje úlevu od epizod zácpy, což přináší další pozoruhodné výhody meruňkového ovoce. Je často předepisován pacientům, kteří trpí poruchou svalové hmoty a obstrukcí. Vlákna vytvářejí stolici, což usnadňuje transport vnitřkem. Ustanovuje peristaltický pohyb trávicího traktu a řídí vyprazdňování. Zvýšené množství vlákniny v meruňkách je rovněž nepostradatelné pro pohodu tlustého střeva.

7. Zdraví kostí:

Meruňky obsahují všechny důležité doplňky potřebné pro zdravý vývoj kostí. Proto časté konzumace meruněk poskytne zdravotní výhody meruněk a zaručí vývoj a zlepšení kostí. Rovněž odvrací podmínky související s věkem, včetně osteoporózy. Zmírňující vlastnosti meruněk snižují zhoršení v těle, zmírňují trápení a dnu kloubů.

8. Cure Fever:

Meruňková šťáva je přijímána k léčbě horečky. Jeho zmírňující a uklidňující vlastnosti ovlivňují celkovou tělesnou teplotu, léčí horečku. Připravte směs s použitím meruněk a vody. Do této směsi přidejte 1 polévkovou lžíci nektaru. Pijte toto stvoření dvakrát denně, abyste zmírnili epizody nachlazení spolu s horečkou.

9. Zdravé srdce:

Meruňkové přínosy pro zdraví jsou také rozšířeny směrem k udržení zdravého srdce. Meruňka je ohromující organický produkt pro udržení srdeční pohody. Výzkum zjistil, že jedinci, kteří jedí výživu bohatou na vitamín C, jsou méně bezmocní při onemocněních srdce. Velké množství dietní vlákniny vylučuje z žil nadbytek cholesterolu, což snižuje zátěž srdce. Chrání lipoprotein o nízké tloušťce před oxidací, vyhýbá se srdečním chorobám a mrtvici. Draslík v meruňce řídí vyrovnání intracelulárních a extracelulárních hladin vody, podle těchto linií řídících puls. Velká část dávky meruněk dodává tělu 10% doporučené dávky draslíku.

10. Kontrolní diabetes:

Díky nízkému glykemickému indexu meruněk je ideální pro diabetiky. Tyto sladké plody si můžete vychutnat bez viny bez obav ze zvýšené hladiny cukru v krvi. Zatímco čerstvé meruňky pro diabetiky se doporučují, suché meruňky, pokud jsou užívány v mírné míře, mohou také dělat zázraky. Vyhněte se konzervovaným meruňkám, protože jsou plné cukru a konzervantů.

11. Meruňka na hubnutí:

Meruňky jsou nízkokalorické, na výživu husté ovoce, což z nich dělá perfektní možnosti občerstvení pro ty, kteří drží dietu. Také čerstvé meruňky jsou docela syté a sladkost ovoce potlačuje hlad. Jedna porce 2–3 malých meruněk vás může zasytit na několik hodin, aniž byste museli bít na nezdravém harampádí! To je důvod, proč odborníci doporučují meruňku na hubnutí!

12. Zmírňuje astma:

Ačkoli vás meruňky nemohou vyléčit z vašeho astmatu, určitě mohou přinést tolik potřebnou úlevu od tohoto problému. Studie ukázaly, že meruňky mají vykašlávací vlastnosti, které mohou vyčistit hlen a snížit tlak na plíce. To může snížit příznaky dušnosti a těžkého dýchání.

13. Zabraňuje poškození jater:

Z několika experimentů prováděných na zvířatech se vyvozuje, že meruňky by mohly snížit některé jaterní poruchy, jako je Fatty Liver, a zlepšit její funkčnost. Díky svým antioxidačním vlastnostem může účinně snížit zánět jaterních buněk a je také známo, že podporuje regeneraci jater.

Meruňkové přínosy pro kůži:

Zde jsme získali meruňkové výhody pro kůži. Pojďme se na ně podívat.

14. Léčí kožní poruchy:

Meruňkové přínosy pro kůži jsou četné. Jsou bohaté na vitamíny A, B a C, které mohou pro naši pokožku udělat mnoho dobrého. Antioxidanty přítomné v ovoci mohou zvrátit známky stárnutí a vaše pokožka bude vypadat mladší a svěžejší. Rovněž přímá aplikace meruňkové pasty na obličej může snížit výskyt akné, tmavých skvrn a povislé pokožky. Meruňkový olej na kůži je také docela účinný při snižování infekcí, kožních poruch a zánětů.

Meruňkové přínosy pro vlasy:

Zde jsme získali meruňkové výhody pro vlasy. Pojďme se na ně podívat.

15. Řeší problémy s pokožkou hlavy:

Meruňky jsou bohaté na vitamín C a E, které mohou účinně snížit infekce pokožky hlavy, včetně lupů. Meruňkový olej na vlasy může pomoci omezit kvasinkovou infekci, lupénku, ekzém a suché vločky. Dodává vašim vlasům lesk a zvlhčuje je. To je jedna z působivých meruňkových výhod pro vlasy.

Jak jíst meruňky:

Meruňka, která je jedním z nejlepších letních plodů v okolí, obstála ve zkoušce časem a nyní je jedním z miláčků mnoha lidí, kteří chtějí žít zdravě. Sušené nebo čerstvé ovoce lze konzumovat v jakékoli formě a všechny jeho výhody se vám budou hodit více způsoby než jedním.

 • Sezóna pro ovoce trvá od konce dubna do začátku září a bylo by rozumné je pak utrhnout nebo koupit čerstvé z místních trhů.
 • Chcete -li vědět, zda jsou správné pro nákup, měli byste zkontrolovat barvu ovoce, které by nemělo být nic jiného než zlatavě oranžová a vůně by měla být bohatá.
 • Pokud si všimnete, že plody mají bledě žlutou barvu, mohly být sklizeny včas. Zralé meruňky jsou vždy choulostivé a je třeba s nimi zacházet opatrně.
 • Nejlepší způsob, jak je skladovat, je umístit je na plech s vejci a do lednice, přičemž stejné úrovně vlhkosti by měly být příznivé a relativní.
 • Meruňky byste měli jemně umýt pod tekoucí studenou vodou a před konzumací je osušit čistým hadříkem.
 • Zralé meruňky lze jíst s kůží, protože tam se skrývá většina živin a minerálů, říkají zdroje.
 • Meruňky lze přidat do salátů, zmrzlin, nanuků, smoothies, nápojů, koktejlů, koktejlů, marmelád, džemů, želé, sladkostí, dezertů, koláčů a dalších. Můžete je mít také v bio pokrmech.

Vedlejší účinky meruněk:

Ačkoli je meruňky obecně bezpečné konzumovat, při konzumaci ve velkém množství se mohou objevit určité vedlejší účinky. Některé z nich jsou následující:

 • Syrové, nezralé meruňky mohou způsobit zažívací potíže, žaludeční potíže, nevolnost a zvracení.
 • „Amygdalin“ přítomný v meruňkách může ve velkém množství vést k depresi, úzkosti a nervozitě.
 • Lidé s alergií na síru mohou při nadměrném příjmu meruněk zažít anafylaktický šok.
 • Špička meruňkového kamene obsahuje chemikálii zvanou „laetril“, která může narušovat funkce těla.
 • Mezi další běžné příznaky mohou patřit závratě, bolesti hlavy, rozmazané vidění atd.

Jste překvapeni vědomím léčivých vlastností tohoto úžasného ovoce? Meruňky jsou jednou z nejlepších superpotravin, které přicházejí s dobrou chutí a velkým přínosem pro zdraví. Jsou to skutečné kulinářské lahůdky, díky nimž je každé jídlo delikátní. Pokud jste ještě neochutnali meruňku, je nejvyšší čas to udělat! Čerstvé ovoce není k dispozici v mnoha internetových obchodech s ovocem a sušené je možné zakoupit téměř v každém obchodě s ovocem nebo sušeným ovocem. Čas zabořit zuby do jeho lahodné dobroty!