Ingredience

13 Působivé přínosy čekanky pro zdraví.

Čekanka je jméno, které jsme v souvislosti s kávou slyšeli mnohokrát. Čekanka je považována za dokonalou náhradu kávy a je kořenem extrahovaným z kvetoucí rostliny Cichorium intybus. Tato vytrvalá rostlina má základní živiny a její kořeny jsou bohatým zdrojem vlákniny. Mezi výhody čekanky patří zlepšení funkce kožní bariéry, trávicí zdraví a mnoho dalších.

Zdravotní přínosy čekanky

V tomto článku jsme vám poskytli podrobné informace o nutričním profilu a výhodách čekanky. Pokračujte v čtení, abyste věděli více!

Co je čekanka ?:

Kořen čekanky nese jasně modré květy a pochází z rostliny pampelišky, která je vláknitá a má dřevitý vzhled. Podle studií na potkanech tento kořen podporuje zdraví kostí, protože má inzulín a působí jako přírodní projímadlo (1).

Čekanka se pěstuje pro své kulinářské využití v přípravcích, léčivých aplikacích a je středomořskou rostlinou. Ačkoli pochází z Evropy, získává na popularitě po celém světě a dobře se rozvíjí v různých podmínkách.

Každá část této rostliny má prospěšné vlastnosti; kořen se používá jako náhražka kávy, často se mele na prášek, listy se používají podobně jako listová zelenina.

Nutriční hodnoty čekanky:

Následuje nutriční profil jednoho surového kořene čekanky (60 gramů):

 • 44 kalorií.
 • 0,8 gramu bílkovin.
 • 10,5 gramů sacharidů.
 • 0,1 gramů tuku.
 • 0,9 gramu vlákniny.
 • 7% RDI manganu.
 • 7% DDD vitaminu B6.
 • 5% DDD draslíku.
 • 5% DDD vitaminu C..
 • 4% RDI fosforu.
 • 3% RDI folátu.

Zdravotní přínosy kořene čekanky:

Díky nutričnímu profilu kořene čekanky nám dejte vědět více o všech výhodách, které nabízí:

1. Snižuje chuť k jídlu při hubnutí:

Podle studií kořen čekanky vede ke ztrátě hmotnosti tím, že reguluje chuť k jídlu a snižuje celkový příjem kalorií. Podle studie na 48 dospělých ve 12týdenní studii skupina s placebem přibrala. Současně spotřeba oligofruktózy získané z čekanky, podobná inzulínu, způsobila snížení tělesné hmotnosti až o 1 kg (2).

Podle stejné studie oligofruktóza pomáhá snižovat hladiny ghrelinu, což je hormon, který stimuluje pocity hladu.

2. Zlepšuje trávení:

Čekanka působí jako silné prebiotikum, protože v ní je obsažen inzulín, který podporuje zdraví střevních bakterií a výrazně zlepšuje funkci střev. Lidé s gastrointestinálními příznaky proto mohli tento kořen docela dobře tolerovat (3).

Inzulin zmírňuje zácpu tím, že funguje jako přírodní vlákno (4). Pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku podporou hladkého a pravidelného trávicího procesu.

3. Poskytuje úlevu od zácpy:

Čekanka podporuje zdravé trávení, protože má inzulín, který prochází vaším tělem nestrávený a živí vaše střevní bakterie. Podle některých studií může zejména inzulín ulevit od zácpy (5). Například podle průzkumu provedeného na 44 dospělých ve 4týdenní studii, ve srovnání s užíváním placeba, lidé, kteří užili 12 gramů čekankového inzulínu, významně zvýšili frekvenci pohybu střev a měkké nástroje (6).

Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost vlákniny čekanky jako aditiva, protože studie se zaměřují na inzulínové doplňky čekanky.

4. Zlepšuje zdraví střev:

Čerstvý kořen čekanky sušiny má 68% inzulínu (7). Inzulinu se také říká fruktan, druh vlákniny nebo fruktooligosacharid, sacharid, který vaše tělo nestráví, protože je vyrobeno z krátkého řetězce molekul fruktózy.

Kořen čekanky hraje zásadní roli při zlepšování vstřebávání minerálů, snižování zánětu, boji proti škodlivým bakteriím krmením prospěšných bakterií ve vašem střevě tím, že působí jako prebiotikum (8) (9).

5. Zlepšuje funkci jater:

Podle egyptské studie bylo zjištěno, že kořen čekanky snižuje oxidační stres a předchází poškození buněk v krysích játrech. Tato studie také ukazuje, že čekanka snižuje příznaky poškození jater, je -li užívána s listy celeru (10).

Přestože extrakty z čekanky mohou chránit játra před oxidačním poškozením, při nadměrném užívání může stejný kořen čekanky způsobit poškození jater, podle studie na potkanech.

6. Lepší zdraví vašeho srdce:

Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost kořene čekanky na zdraví srdce. Podle Mezinárodní společnosti pro aterosklerózu ale zahrnutím obecné pomoci nízkokalorické zeleniny, jako je čekanka, do vaší stravy zabrání eventuálním srdečním onemocněním vyhýbáním se cholesterolu.

Rostlinné fenoly přítomné v čekance působí jako antitrombotická a antiarytmická činidla a jsou považovány za antioxidanty. Konzumace kávy z čekanky místo běžné kávy proto snižuje pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob zlepšením rovnováhy krve a plazmy ve vašem těle (11).

7. Boj proti ledvinovým kamenům:

Kořen čekanky pomáhá eliminovat toxiny z vašeho těla zvýšením objemu moči díky svým diuretickým vlastnostem. Podle některých výzkumů navíc pomáhá předcházet poškození ledvin. Tento kořen například zabránil možnému poškození ledvin snížením hladin kyseliny močové v séru u potkanů. Pokud je tedy poškození ledvin způsobeno vysokými hladinami kyseliny močové v krvi, lze jako alternativu použít čekanku (12). Před použitím kořene čekanky na problémy s ledvinami se však poraďte se svým lékařem.

8. Zlepšuje funkci mozku:

Čekanka obsahuje základní živiny nezbytné pro mozek, jako je mangan a vitamín B6. Antioxidační vlastnosti manganu, který je vazodilatátorem, bojuje proti volným radikulům a zlepšuje průtok krve do vašeho mozku. Kromě toho zlepšuje celkové fungování vašeho mozku zvýšením rychlosti elektrických signálů do mozku. Na druhé straně jsou neurotransmitery v mozku vytvářeny pomocí vitaminu B6.

9. Pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a inzulínu:

Kořen čekanky pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi. Kromě toho předchází nebo oddaluje nástup diabetu zvýšením hladin bílkoviny zvané adiponektin (13). Podle studie na potkanech kořen čekanky také zpomaluje progresi diabetu tím, že působí jako přírodní doplněk stravy (14).

10. Pomáhá snižovat stres:

Káva je jedním ze standardních nápojů mezi lidmi všech věkových kategorií, ale při nadměrné konzumaci také způsobuje zhoršený stres. Ačkoli je potřeba provést další výzkum ke stanovení účinku čekanky na stres, kořen čekanky je díky své chuti perfektní náhradou kávy.

11. Pomoc s příznaky artritidy:

Ačkoli je zapotřebí rozsáhlejší výzkum, mohou podle předběžných studií bioaktivní výtažky z kořene čekanky potenciálně hrát roli v léčbě osteoartrózy (15). Kromě toho budete moci bojovat proti zánětu pomocí rostlinných polyfenolů v čekance. Jakmile se poradíte s lékařem, můžete kořen čekanky použít jako lék k léčbě zánětlivé artritidy.

12. Zlepšuje funkci bariéry kůže:

Kožní bariéra je dalším přínosem kořene čekanky pro zdraví. Účinnou látkou je restrukturalizace kožní bariéry. Výsledkem je, že tyto extrakty zabraňují změnám kůže a účinně udržují homeostázu (16). Kořen čekanky zabraňuje vysychání stárnutí.

13. Je snadné zahrnout do vaší stravy:

Věděli jste, že možná konzumujete kořen čekanky, aniž byste si to uvědomovali? Ano! Mnoho obalů používá tento kořen jako přísadu. Jednou z nejlepších výhod čekanky je, že ji můžete snadno zařadit do svého jídelníčku. Kromě toho ji můžete vařit a jíst jako zeleninu, protože je k dispozici v mnoha specializovaných obchodech. Mletá čekanka získává na popularitě jako náhrada běžné kávy

Nežádoucí účinky kořene čekanky:

I přírodní složka může mít negativní účinek, pokud není přijata v mírném množství. Zde jsou některé z vedlejších účinků používání kořene čekanky:

 • Kořen čekanky může vyvolat menstruaci a potrat, a proto se nedoporučuje těhotným ženám. Ačkoli není dostatek výzkumu, je možné se vyhnout čekance, pokud jste těhotná nebo kojící matka.
 • Před použitím kořene čekanky se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud jste alergičtí na měsíčky, sedmikrásky, chryzantémy atd. Kromě toho je čekanka spojena se syndromem orální alergie, protože může zkříženě reagovat s pylem břízy (17).
 • Čekanka může u jedinců způsobit žlučové kameny stimulací produkce žluči.

Čekanka má léčivé vlastnosti a je kořenem bohatým na vlákninu, který byl zařazen do mnoha kuchyní. Pomáhá vám efektivně řešit kožní problémy a zažívací potíže. Konzumaci čekanky však držte na limitu, protože nadměrná konzumace může mít na různé lidi různé účinky. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem o vhodném dávkování, než jej zahrnete do svého každodenního používání.

Prohlášení: Informace uvedené v tomto článku jsou založeny na pouhém výzkumu a nejsou náhradou za odborný názor. Web nezodpovídá za správnost poskytnutých informací.

FAQ:

1. Existují nějaké podobnosti mezi psyllium a kořenem čekanky??

Odpověď: Psyllium slupka je semeno, zatímco čekanka je kořen. Jejich vláknité vlastnosti jsou jedinou podobností mezi nimi. Kořen čekanky můžete koupit na Amazonu nebo v jakémkoli obchodě se zdravou výživou.

2. Je pravda, že kořen čekanky způsobuje plyn?

Odpověď: Podle neoficiálních důkazů může kořen čekanky způsobit nadýmání a plyn, protože vlákno v kořenu je rozkládáno střevními bakteriemi v našem těle.

3. Je čekanka přirozeně bezlepková?

Odpověď: Čekanka je přirozeně bezlepková a je běžnou složkou koláčů, chleba a bezlepkových těstovin. Je to výborná náhrada kávy.