Festivaly

Festivaly Madhya Pradesh se zajímavými fakty

Madhya Pradesh se nachází v srdci indického subkontinentu a je známým místem pro své kulturní dědictví. Chcete -li získat podrobné informace o festivalech Madhya Pradesh, pokračujte ve čtení tohoto článku a dozvíte se více o festivalech Madhya Pradesh. Tento stát je údajně jedním z nejvyšších kmenových obyvatel a má několik přesvědčení a tradic, které jsou silně založeny a odrážejí se ve formě jejich festivalů. Stát tolerantní k náboženství a etnickému původu, který je městskou i kmenovou konkrétní aglomerací, oslavuje širokou škálu festivalů včetně Nového roku a Vánoc. Festivaly tohoto státu jsou známé nádhernými výtržnostmi barev a je velmi obtížné odolat kouzlu slavností, které se zde konají.

Kultura a festivaly Madhya Pradesh:

1. Pachmarhi Festival:

Toto je jeden ze slavných festivalů v Madhya Pradesh. Oslavy trvají asi 6 dní. Festival začíná kolem 25. prosince a končí kolem Nového roku. Představuje lidové umění v zemi a řemeslníci prodávají své výrobky, aby zachovali bohaté kulturní dědictví. Během této doby se koná několik řemeslných veletrhů a výstav. Hlavní a slavnou atrakcí je Shivratrimela, kterou jsme v této době zažili. Toto je zasvěceno lordovi Shivovi a několik lakhs oddaných se shromažďuje do svaté svatyně Lorda Shivy v oblasti Satpura. Chrám Mahadeo je přeplněn takovými oddanými, kteří uctívají svými modlitbami.

svátky madhya pradesh

 • Význam: Lidé odrážející víru v Pána Šivu a Parvathiho uctívají v chrámu a modlí se.
 • Klíčové atrakce: Modlitby a oběti se vznešeností lordu Shivovi. Dále se konají výstavy a veletrhy, které poskytují spoustu zábavy.
 • Kde se slaví: Tento svátek se slaví v Pachmarhi, Madhya Pradesh
 • Datum festivalu: Zpravidla začíná poslední týden v prosinci a trvá přibližně do prvního ledna.

2. Khajuraho Dance Festival:

Khajuraho dance festival je další důležitý festival Madhya Pradesh, který pořádá Madhya Pradesh Kala Parishad. Khajuraho Dance Festival je plný sedmidenní taneční festival. Jedná se o jednu z nejdůležitějších kulturních akcí, kam se sjíždějí všichni místní, turisté a dokonce i celebrity a zažívají velkolepé vystoupení některých z proslulých kulturních talentů. Tato 29letá oslava se koná před osvětlenými chrámy západních skupin v Khajuraho, což poskytuje platformu všem místním lidem s tanci jako Odissi, Kuchipudi, Kathakali atd..

svátky madhya pradesh

 • Význam: Prováděné tance jsou zasvěceny bohu Slunce před chrámy Chitra Gupta a Lord Siva.
 • Klíčové atrakce: Tance a umělecké formy se zde slaví na pozadí chrámů. Tento festival je lahůdkou pro oči a jednou za život.
 • Kdy se slaví: Kolem února nebo března
 • Kde se slaví: Na seznamu UNESCO Khajuraho, Madhya Pradesh
 • Datum festivalu: 20.-26. února 2019; Termíny 2020 nejsou oznámeny

3. Festival Chetiyagiri Vihara:

Festival Chetiyagiri Vihara se ve státě slaví s velkou vznešeností. To je v pozdních měsících roku kolem listopadu. V Sanchi se koná festival Chetiyagiri Vihara, jedná se o jednodenní oslavu související s buddhistickými principy a normami. Když se do Sanchi hrnou tisíce buddhistických mnichů a svatých, aby se zúčastnili tohoto festivalu, jsou zde uctívány a prohlíženy ostatky Buddhových dvou učedníků. Tento příznivý den souvisí zcela s těmito relikviemi.

 • Význam: Uctívání a víra v hodnotové systémy dané Pánem Buddhou. Buddhističtí mniši přicházejí do Sanchi, aby se zúčastnili tohoto festivalu.
 • Klíčové atrakce: Prohlížení relikvií patřících dvěma počátečním Buddhovým žákům.
 • Kdy se slaví: Každý rok kolem listopadu nebo prosince
 • Kde se slaví: Sanchi, Madhya Pradesh
 • Datum festivalu: 26. listopadu.

4. Tansen Music Festival:

Hudební festival v Tansenu je na indickém subkontinentu dobře známý díky účasti renomovaných hudebníků a zpěváků z celé země, kteří se na této akci podílejí. To se vrací do dob Akbara, kdy byl Tansen jedním z devíti klenotů na Akbarově dvoře. Tansen byl pohřben v Gwalioru, a proto je to důvod, proč se tento festival, který je kulturní hudební událostí, koná v Gwalioru, MP. To je organizováno ministerstvem kultury vlády státu Madhya Pradesh.

 • Význam: Oslava hudby a poezie Akbarovy Navaratny v Tansenu.
 • Klíčové atrakce: Na tuto akci přijíždějí hudebníci z celé země. Tato událost poskytuje příležitost slyšet některé z nejznámějších hlasů v zemi a stojí za to se tohoto festivalu zúčastnit.
 • Kdy se slaví: Čtyřdenní festival v prosinci každého roku
 • Kde se slaví: Gwalior, Madhya Pradesh
 • Datum festivalu: Termíny zatím nebyly oznámeny.

5. Dusshera:

Toto je další hlavní festival Madhya Pradesh. Tento stát oslavuje Dussheru velkolepě. Tento svátek se slaví 10 dní. Souvisí to s mytologickým příběhem lorda Rámy, který byl vyhoštěn a festival slaví jeho návrat. Je to proto, že během Dusshery je vyrobena podobizna krále Ravany a zapálena symbolizující vítězství dobra a zničení zla.

svátky madhya pradesh

 • Význam: Oslava vítězství lorda Rámy při návratu z exilu a zabití Ravany, krále Lanky.
 • Klíčové atrakce: Podobizna Ravany byla zapálena na oslavu vítězství dobra nad zlem.
 • Kdy se slaví: Října každý rok
 • Kde se slaví: Po celém Madhya Pradesh
 • Datum festivalu: Záleží na každém roce, 8. října 2019

Toto jsou některé z důležitých svátků slavených v Madhya Pradesh. Tyto festivaly jsou jedinečné a zvláštní v tom, že mají za sebou významný mytologický příběh a uprostřed víry a kulturních hodnot lidí, které oslavují s pompou a vznešeností. Slavnosti těchto svátků je věnována velká důležitost, přičemž se dodržují letité zvyky a s plnou vervou se v nich pokračuje. Madhya Pradesh je nejen označován jako srdce Indie, ale je také státem, který pořádá nejlepší veletrhy dědictví a kultury. Všechny tyto veletrhy prolínají různá náboženství dohromady a vrhají kouzlo, kterému nikdo neodolá!

Často kladené otázky a odpovědi:

1. Existuje v Madhya Pradesh festival sklizně??

Hareli je důležitým svátkem Madhya Pradesh. Kmen Gondů slaví tento svátek. V tento den uctívají vybavení farmy a krávy a modlitby se nabízejí za lepší úrodu. Tento svátek se slaví v červenci až srpnu.

2. Jaká jsou jídla připravovaná během festivalů v Madhya Pradesh?

Potraviny jako Poha, DaalBafla, PalakPuri a Malpua se obvykle podávají při zvláštních příležitostech, jako jsou festivaly. Poslední dva jsou dezerty, které mnozí návštěvníci státu dobře oceňují a jsou to speciální jídla během oslav.

3. Kterým jazykem se v Madhjapradéš široce mluví?

Obecně je oficiálním jazykem hindština a je široce používána v celém státě. Existují však různé dialekty jako Awadhi, Bagheli, kterými se mluví v jiných oblastech státu, jako jsou východní části Madhya Pradesh.