Řemeslné nápady

Technique Kirigami – Vše o japonském umění řezání papíru

Skládací šablony uměleckých příběhů Kirigami

Kirigami je japonské umění řezání papíru, jehož název je složen ze slov „kiru“ (řezání) a „kami“ (papír). Symetrie je velmi důležitým aspektem techniky kirigami. Krásné a přesně řezané sněhové vločky, hvězdy a květiny jsou dobrým příkladem jednoduchých projektů, kde je symetrie designu prvořadá. Pokud máte rádi umění a řemesla, vyskakovací okna, scrapbooking a origami, zamilujete si i tyto řemeslné projekty. S Kirigami můžete nejen vytvářet jedinečné dárky a karty pro každou příležitost, ale také krásné dekorace pro vaše vlastní čtyři stěny. Přečtěte si další informace o historii papírového umění a zkuste si vyrobit vyskakovací kartu sami!

Moderní umění sochařství Kirigami

Kirigami a origami jsou často zaměňovány, ale tyto dvě papírové techniky nejsou stejné. Oba používají skládací papír k vytváření květin, zvířat a dalších návrhů. Čisté origami však nedovoluje žádné škrty v papíru, lepidlo ani trhání. V Kirigami se používají také nůžky. Výsledkem jsou mistrovsky vypadající objekty, které vás ohromí. Variací umění řezání papíru jsou takzvaná vyskakovací okna, která fascinují mladé i staré.

Origami rozdíl v příběhu Kirigami

KIRIGAMI: Jak jsem řekl, je to o umění řezání papíru. Používáte nůžky nebo řemeslnou řezačku s jemnou čepelí.

ORIGAMI: Origami je nejoblíbenější a nejznámější technikou papíru. Složením jednoho čtvercového listu papíru vytvoříte skvělé figury. Přestože je povoleno provádět tolik skládacích pohybů, kolik je třeba, je zakázáno řezat papír nebo používat lepidlo.

MAQUIGAMI: Je to umění, ve kterém vytváříte figurky bez použití jakéhokoli nádobí. Na papíru můžete pracovat pouze rukama – trháním, svazováním, skládáním a rýhováním.

KUSUDAMA: Tato skládací technika vychází z origami. Několik skládaných papírových figurek je slepeno dohromady a tvoří kouli. Na rozdíl od kirigami jsou to mnohem složitější kompozice. Ty vyžadují více než list papíru a jejich obtížnost se může lišit v závislosti na počtu částí, které tvoří obrázek. V doslovném překladu z japonštiny znamená výraz „medicinbal“.

Jaké příslušenství potřebujete?

Materiály a nástroje pro kirigami

Kirigami se nemusíte učit do Japonska. Nepotřebujete ani drahé nástroje. Pořiďte si noviny na rozložení, řezací podložku, nůžky, řemeslnou řezačku s jemnou čepelí a barevný stavební papír. Nejlepší je použít silný papír do tiskárny. Při řezání může být nápomocné i pravítko. Můžete si buď vytvořit vlastní návrhy, nebo si vytisknout hotovou šablonu. Než však začnete, měli byste se dozvědět více o historii kirigami.

Krátký příběh

Japonská architektura Kirigami

Předpokládá se, že kirigami byla poprvé použita v japonských chrámech k obětování bohům. V 17. století byl uznáván jako umělecká forma v celé asijské kultuře. Lidé v Japonsku a Číně vytvořili návrhy kirigami, které představují bohatství, milost a vztah člověka s vesmírem.

Kirigami dekorace víla lesní zvon jar

Ve Spojených státech se kirigami stala populární až v 60. a 70. letech minulého století. V roce 1962 vyšla kniha Florence Temkose „Kirigami, Creative Art of Papercutting“, která toto asijské řemeslo přiblížila lidem v USA. Jedním zajímavým aspektem kirigami ve Spojených státech je, že lidé začali kombinovat kirigami techniky s řadou dalších tradic. Bunraku, forma japonského loutkového divadla, se někdy vyrábí z papírových loutek, které mají pohyblivé části těla.

Kirigami pro děti

Sněhové vločky Kirigami dělají zimní řemesla

Kirigami pomáhá dětem zprostředkovat význam japonské kultury a zároveň rozvíjet jejich řezací schopnosti, jemnou motoriku, plánovací schopnosti. Nejoblíbenějším příkladem pro děti je výroba papírových sněhových vloček k ozdobení oken na Vánoce. Papírové řetězy pro panenky, používané jako jednoduchý způsob zábavy pro děti, jsou dalším dobrým příkladem.

Děti Kirigami papírují lidské řetězové víly

Kirigami jako koníček pro dospělé

Vyřezávač zámku šablony Kirigami

V rané historii Kirigami byl papír tak drahý, že tvorba byla omezena pouze na bohaté. Dnes si však tento zajímavý koníček může užít každý. Řada lidí má ráda ruční práce, ale koníčky jako malování, scrapbooking nebo zpracování dřeva považují za příliš drahé. Kirigami je dnes velmi levné řemeslo. Papír je levný, zvláště pokud k procvičování návrhů používáte počítač nebo kopírovací papír. Jediným dalším nezbytným vybavením je ostrý nůž nebo nůžky s jemným hrotem, pravítko, stavební papír a řezací podložka. Inspirujte se bezplatnými šablonami kirigami pro vaše ruční práce!

Origami architektura

Katedrála architektury Kirigami

Origamic Architecture (OA) je druh kirigami. Ve srovnání s papírovými sněhovými vločkami jsou tyto objekty skutečnými mistrovskými díly umění řezání papíru. OA vyvinul Masahiro Chatani v 80. letech minulého století. On a Keiko Nakazawa vydali mnoho knih o tom, jak si tyto úžasné výtvory vyrobit sami. Mnoho architektů a designérů se dnes pro své stavební koncepce inspiruje uměním origami.

Karta Kirigami vyskočí na město architektury

Většina návrhů architektury Kirigami je vytvořena, když je papír napůl otevřený (úhel 90 stupňů). Tento typ OA vyžaduje řezání a skládání. Příkladem může být vyskakovací karta. Existují ale i varianty, ve kterých je karta otevřena úplně (úhel 180 stupňů). To vyžaduje řezání, skládání a lepení. To lze vidět u některých vyskakovacích knih. Méně časté jsou návrhy, které lze zobrazit po otevření papíru o 360 stupňů.

Šablona vyříznutá architekturou Kirigami

Bezplatná šablona katedrály architektury Kirigami

Umění Nahoko Kojima

nahoko kojima byaku kirigami art

Existuje mnoho umělců, kteří řezáním papíru vytvářejí fascinující objekty. Může to být nábytek, doplňky nebo instalace moderního umění. Unikátní sochy zvířat vytváří například japonský umělec Nahoko Kojima.

Kirigami lampa moderní umění

Šaty Roberta Ryana

Kirigami šaty Vogue

V roce 2008 umělec Robert Ryan vzal Kirigami na novou úroveň tím, že zabalil jedinečné šaty s papírovými výřezy. Design se objevil ve vydání Vogue UK.

Možná využití umění skládání ve vlastních čtyřech zdech

Květiny Kirigami vystřihly jarní rámeček obrázku

Ačkoli kirigami není tak populární jako origami, stále můžeme vidět mnoho příkladů, jak implementovat tuto papírovou techniku ​​do vlastních čtyř stěn.

  • S tímto papírem si můžete vytvořit vlastní vyskakovací karty pro každou příležitost.
  • Výřezy použijte jako ozdoby pro scrapbookingové kresby!
  • Kresbu Kirigami lze také vložit do rámečku obrázku. Výřezy lze také použít k okořenění různých bytových doplňků. V kombinaci se světlem, například ze žárovky, se vytvářejí nápadité efekty stínu a světla.
  • S Kirigami můžete vyrábět skvělé sezónní dekorace, např. Na Vánoce, Velikonoce atd. Výřezy se používají k výrobě girland, dárků, ozdob na okna a mnoho dalšího.

Kirigami květiny

Jarní květiny z barevného papíru Kirigami

Podzimní listí

Podzimní řemesla děti kirigami listy

Podzimní listí Děti Kirigami vyrábějí ruční práce

Tinker podzimní dekorace Kirigami děti

Jak složit listy kirigami

Kirigami šablony podzimní listí

Pavučina Kirigami na Halloween

Pavučina pro děti Kirigami Halloween

Vánoce

Kirigami květiny lesklý papír zlatá stříbrná

Vyklopte vánoční přání

Karty Vánoční vyskakovací motivy andělské hvězdy

Ozdoby na vánoční stromeček z papíru

Papír na vánoční koule Kirigami

Stolní lampy

Lucerny Kirigami světlý stín hry růže úponky

Papír pro lampu Kirigami přerušuje stínové hry

Vytvořte si vlastní vyskakovací karty

Vyskakovací ovoce dort k narozeninám

Vyskakovacím kartám se někdy říká „kirigami“, protože papír se nejprve složí a potom odstřihne. Jakmile vaše dítě zvládne tyto dovednosti, je připraveno vytvořit nějaké vyskakovací karty. Tyto vyskakovací karty lze snadno vyjmout, ale když se tento plochý list papíru promění v trojrozměrné umělecké dílo, vzrušení je velké! Vytiskněte si jednu z níže uvedených šablon a vyzkoušejte si ji sami!

Kirigami vyskakovací šablona dortu k narozeninám

Kirigami vyskakovací šablona pro vytištění dortu

Vyskočí vyskakovací karta motýla Kirigami

Šablona motivu motýla Kirigami Butterfly Card 3D Print Kirigami vyskakovací šablona víla klavír

kirigami šablony vyskočí motivy karet

Šablona přání k narozeninám Kirigami Šablona karty vyskakovacího srdce Kirigami Šablona květu vystřiženého motýla Kirigami Šablona dračí lodi Kirigami Kirigami karta Valentýna šablony srdce spirála Vyskakovací karta Apple spirála Šablona ptáka Kirigami Vánoční šablona jedle Kirigami Šablona kirigami vánoční jedle Šablona vánočních losů Kirigami

Vytvořte si architekturu Kirigami sami: šablony hradů a paláců

Architektura Kirigami Vyskakovací šablony zámečníků

Naše šablony obsahují dva typy kirigami šablon: vícebarevné s čárami různých barev a černé a bílé. V případě vícebarevných originálů znamenají různé barvy čar různé typy přehybů a řezů papíru, a to přehyby dovnitř, přehyby ven a ořezovou čáru. Například zde je červená čára vnitřní skládací čárou, šedá čára oříznutou a modrá čára znamená „skládací směrem ven“. Upozorňujeme však, že barvy každé šablony se mohou lišit. Když se ale podíváte na dokončené projekty, můžete snadno přijít na význam každého řádku.

Řezané linie záhybu hradu Kirigami

V druhém typu šablony – černé a bílé – se místo barev používají různé typy čar.

plná čára -> střih

tečkovaný -> složit dovnitř

Čára bodů -> složit ven

Poté, co vytisknete vzor zámkem, položte list na řezací podložku a ostrým nožem nařízněte čáry na šabloně. Skládání je trochu obtížnější, proto je nejlepší použít pravítko. V závislosti na typu čáry přeložte dovnitř nebo ven.

Bavte se ruční prací!

Šablona architektura hrad

Šablona vyskakovacího hradu k tisku

Schéma šablony origami architektury