Řemeslné nápady

Ruční práce s papírem pro děti i dospělé – recept, obrázky a nápady

Ruční práce s figurkami z papírové hmoty-nápady-pokyny-vyrobte si sami

Když přemýšlíte o papírové hmotě, napadne vás dělat ruční práce s dětmi. Materiál vyrobený z útržků papíru má však dlouhou tradici a je v Evropě známý již od 15. století. Umělecké figury, sochy a dekorace do interiérů se z něj vyrábějí dodnes. Hlavní výhodou materiálu je, že je vyroben z velmi levných surovin: lepenky nebo papíru, vody a pasty. Ze všeho se vytvoří kaše a pak se přivede do těsné blízkosti jakéhokoli tvaru. Ruční práce s papírem jsou velmi oblíbené u dospělých, ale také u dětí, protože se jedná o ekologický ruční materiál a výrobky jsou v konečném důsledku velmi lehké..

Řemesla s papírem – vyrobte si papír sám

Ruční práce s papírovým mache -tinker-do-it-yourself-recept

Samoobslužné papírové figury jednoduše uschnou na vzduchu a stanou se velmi tvrdými, téměř jako dřevo a sádra, ale zároveň velmi lehké a stabilní. Lze je brousit, vrtat, malovat, lepit a nápaditě zdobit. Díky těmto vlastnostem je papírová hmota ideální pro výrobu dekorativních předmětů a také pro kreativní aktivity s dětmi.

Nezaměňujte ruční práce s papírovou hmotou s jinou ruční technikou – technikou laminování. Operátoři se zásadně liší ve zpracování papíru. V jednom případě se vyrábí papírovina a zpracovává se s ní v silných vrstvách. Při laminování jsou kousky papíru nebo pásy papíru slepeny a slepeny dohromady.

Recept na pastu z papírové hmoty

Crafting with paper mache -recipe-paste-children

Pro výrobu s papírovou hmotou není vyžadována žádná speciální pasta. Pasta nebo lepidlo na tapety je naprosto dostačující. Normální pasta obvykle neobsahuje žádné škodlivé látky ani chemikálie, kvůli nimž by byla nevhodná pro děti. 125 g normální tapetové pasty se smíchá se 6 litry vody a poté se nechá nabobtnat podle pokynů výrobce. Papírovou pastu si ale můžete vyrobit i sami. Zde jsou požadované přísady a tedy také recept:

  • 2 šálky vody
  • 2 hrnky mouky
  • 1 polévková lžíce kukuřičného škrobu
  • trochu soli

Do kastrůlku dáme vodu a pomocí šlehače rozpustíme mouku. Směs se krátce povaří a vždy míchá. Přidejte kukuřičný škrob a pokračujte v míchání, dokud nedosáhnete konzistence podobné pastě. Moučnou pastu necháme vychladnout a teprve poté ji použijeme. Chcete-li jej uložit, může být naplněn do skleněné nádoby a umístěn do chladničky. V závislosti na situaci může být pasta také vyrobena z mouky a vody nebo volitelně pouze s kukuřičným škrobem a vodou doma. Na druhou variantu potřebujete 4 polévkové lžíce kukuřičného škrobu, který je třeba nejprve rozpustit ve studené vodě a poté přivést k varu. Alternativně můžete místo kukuřičného škrobu použít gumové medvědy. Ty musí obsahovat želatinu, jinak nemají žádnou přilnavost. Asi 10 gumových medvědů a 2 polévkové lžíce vody se zahřejí ve vodní lázni, jakmile se vytvoří lepkavá hmota, kterou lze snadno roztírat.

Řemeslná výroba s papírem – pokyny

Řemeslná výroba s papírem-recept-návod-míchání

Pokud máte pastu po ruce, stačí, když poskytnete ostatní materiály pro papírenský mache a můžete začít šťourat. Všechny zbytky papíru, jako jsou kartony na vejce, noviny, ubrousky a toaletní papír, lze za tímto účelem recyklovat. Jsou roztrhané na malé útržky a pomoci mohou i batolata. Pokud chcete čisté, rovnoměrné výsledky, můžete použít pouze bílý papír, který lze také libovolně obarvit. Samozřejmě můžete smíchat několik různých papírů.

Tinker-paper-mache-instructions-recept-mixer

Všechny útržky papíru jsou umístěny do dostatečně velké nádoby, jako je plastový dřez nebo kbelík, a zalije se teplou vodou. Všechny kousky papíru musí přijít do velmi dobrého kontaktu s vodou a zůstat tak alespoň 10–12 hodin, nejlépe přes noc. Druhý den by měl být papír dostatečně měkký, aby se smíchal se šňůrkou. Pastu byste měli předem velmi dobře promíchat, bez ohledu na to, kterou variantu jste si vybrali. Pasta a papírová hmota se míchají, dokud se vytvoří hustá, viskózní hmota.

Tinker-papír mache-figurky-pečení-dort-forma

Papírová hmota by neměla odkapávat, ale měla by být měkká a snadno tvarovatelná. Měla by mít stálost a zároveň by se neměla roztavit ani rozpadat. Na začátku potřebujete více tréninku a trpělivosti. Pokud je to nutné, můžete přidat trochu mouky, aby byla papírová hmota hladší. Dají se pohrávat opravdu skvělé věci. Používají se zde také formy na pečení a licí formy.

Hotové výrobky se nechají zaschnout při pokojové teplotě. Poté, co je povrch ze všech stran zcela suchý, můžete na povrch přidat barvy, pokud si přejete.

Ruční práce s papírem nebo s laminovací technologií

tinker-paper-mache-figures-shell-balloon

Laminovací technika se vyznačuje kratší dobou zpracování a schnutí než papírenský mache. K tomu není připravena papírová kaše, ale odpadní papír je jednoduše rozdrcen na kousky nebo pásy. Na konečném výsledku nezáleží, zda použijete normální nebo domácí pastu. Druhá varianta je však vhodnější pro ruční práce s dětmi. Je zapotřebí pouze jedna forma, na kterou je laminována. Crafting tedy není tak prostý designu jako u papírové hmoty. Předměty poskládané podle laminovací techniky však nejsou tak trvanlivé.

Vytvořte si vlastní papírovou mísu – papírovou hmotu a balón

tinker-paper-mache-figures-balloon-shell-instructions

Pokud si chcete misku vyrobit sami z recyklovaného papíru, můžete jako model použít jinou misku ze skla nebo porcelánu nebo balón. Aby bylo možné předmět z formy později vyjmout, je zapotřebí separační prostředek. K tomu je velmi vhodná vazelína. Prostě vyfouknete balón.

tinker-paper mache-figures-bowl-bowl

Stejně jako u papírové hmoty se zde pracuje také vrstvu po vrstvě. Produkt lze také navrhnout a ozdobit barvami. Pro lepší trvanlivost předmětů mohou být potaženy čirým lakem. Brzy bude k napodobení několik skvělých řemeslných nápadů.

Vytvářejte postavy pomocí papírové hmoty – šálek

tinker-paper-mache-figures-teacup-nápady

Tinker-paper-mache-figures-diy-cupcup

Řemeslné nápady s papírem – hmota pro panenky

drotářský papír-mache-nápad-panenka oblečení

tinker-paper mache-nápady-oblečení pro panenky-pokyny

tinker-paper mache-children-nápady-oblečení pro panenky

Papírová hmota zvířata

dráteník-papír-mache-figurky-zvířata-pták

S papírovou dužinou lze vytvářet velmi odlišné tvary a postavy bez předchozí znalosti. Proto je materiál velmi vhodný pro ruční práce s dětmi, ale také pro náročnou uměleckou práci. Papírovou buničinu lze libovolně tvarovat libovolně. Větší postavy jsou samozřejmě složitější a je vhodné pracovat ve vrstvách. Každá vrstva by měla být suchá, když nanesete další. Samostatně stojící postavy potřebují další podporu, a proto je zde vyžadována drátěná spodní konstrukce.

Ruční práce s papírem – vyrobte si papír sami 

tinker-paper-mache-paper-make-yourself

Tímto způsobem lze recyklovat odpadní papír a ze zbytků papíru lze vyrobit nový papír. K tomu je zapotřebí síto obdélníkového tvaru. Rychle se pohrává se dvěma stejně velkými rámečky na obrázky a moskytiérou. Papírová dužina by měla být rovnoměrně rozložena na síti, přitlačena druhým rámečkem a ponechána. po několika hodinách, pokud je papír stále vlhký, ale není mokrý, vyjměte jej ze sítě a nechte úplně zaschnout do strany. Tímto způsobem můžete z buničiny vytvořit několik listů papíru.

tinkering-paper-mache-making-paper-diy-guidelines