Řemeslné nápady

Leptané designy na brýle: Jak pomocí leptací pasty vykouzlíte krásné motivy a detaily písma!

Ať už na inauguraci, na Den otců nebo třeba na svatbu: brýle jsou oblíbeným dárkem. Jsou obzvláště oblíbené jako dárky, když jsou vyryté. Gravírování je však drahé. Naštěstí existuje alternativa: Svým dárkům můžete také dát osobní kontakt s leptací pastou. V dnešním článku si vysvětlíme, jak na to. Od detailů písma po přírodní motivy: takto můžete leptat stylové designy brýlí!

Leptané designy pro brýle: druhy leptacích past

Nápisy a monogramy na brýle leptají zajímavé designy a návody

Pokud chcete leptat brýle, potřebujete lept. Existuje několik variant, ale v Německu je většina z nich zakázána pro soukromé použití. To znamená, že je můžete jako soukromá osoba koupit, pokud vůbec, objednáním online z Anglie nebo USA. Jedná se však o škodlivé chemikálie, které mohou vážně poškodit kůži a oči. Leptání proto není dobrým řemeslným nápadem pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky.

Tipy pro bezpečné zacházení s leptací pastou

Leptané vzory na brýle a vázy

Kromě toho byste při manipulaci s leptací pastou rozhodně měli přijmout určitá ochranná opatření. To zahrnuje nošení speciálního ochranného oděvu (ochranné brýle, ochranné rukavice a laboratorní plášť), práci pouze v dobře větraných místnostech a další preventivní opatření, která jsou uvedena v popisu výrobku nebo na etiketě leptací pasty. Nejprve tedy zkontrolujte, zda je vůbec povoleno objednat si leptací pastu online. Pokud je to možné, přečtěte si popis výrobku a dodržujte popsaná ochranná opatření a pravidla první pomoci! Zjistěte více o reakčních vlastnostech leptací pasty. Uchovávejte je pouze v nádobách k tomu určených a likvidujte je podle pokynů na obalu.

Výrobky pro leptání sklenic, luceren a skleněných váz:

 1. Tekutina pro leptání skla, která je stále komerčně dostupná jako leptací pasta nebo leptací krém, obsahuje kyselinu fluorovodíkovou a amonnou sůl, která reaguje se silikátem ve skle.
 2. Inkoust pro leptání skla také obsahuje kyselinu fluorovodíkovou a síran barnatý. Je považován za obzvláště toxický a může poškodit oči, kůži a vlasy. Proto je prodej inkoustů pro leptání skla v maloobchodních prodejnách také zakázán zákonem. V současné době se používá pouze pro průmyslové účely.

Nadšenci řemesel v USA kupují Armor Etch, leptací pastu, kterou používají k leptání brýlí. Výrobek je vhodný pro leptání sklenic a zdobení váz.

Geometrický design pro brýle: Podrobný průvodce

Pokud jste si již koupili leptací pastu a pořídili si ochranný oděv, ochranné brýle a ochranné rukavice, pak můžete na sklo vyšívat jednoduché geometrické motivy. Začneme nejrychlejší a nejjednodušší metodou. Brýle můžete leptat pomocí přenosové fólie a štětce. Stále potřebujete tyto materiály:

Leptejte tečky, pruhy a kruhy jako vzory na brýlích

 • Armor Etch (krémová leptací pasta)
 • Ochranný oděv, brýle, ochranné rukavice
 • Papírová páska
 • Odpadkové pytle
 • Novinový papír
 • Papírové kapesníky
 • Čistič skla
 • Brýle dle vašeho výběru
 • Řemeslný nůž
 • nůžky

Poznámka: leptací pasta zanechává na skle a jiných površích stopy, které nelze později odstranit. Na tvrzeném borosilikátovém skle leptací pasta nefunguje.

Brýle je nejlepší vyleptat v dobře větrané místnosti s umyvadlem. Ideální je například koupelna s oknem nebo zahradní kůlna s přípojkou vody. Kuchyně a venkovní kuchyně nejsou dobrou alternativou, protože existuje riziko, že zbytky žíravé pasty skončí na talířích, příborech nebo dokonce na jídle.

geometrické návrhy na leptání brýlí

Instrukce:

1. Vyložte pracovní plochu novinami a otevřete okno.

2. Brýle důkladně očistěte, odstraňte zbytky tuku a nečistot a nechte je uschnout.

3. Mezitím můžete z papírové pásky vystřihnout geometrické motivy podle svého výběru.

4. Motivy nalepte na brýle.

5. Na sklo rychle pomocí štětce naneste leptací krém. Pracujte rychle a přesně, protože pasta začne pracovat ihned po aplikaci.

6. Nechte leptací pastu působit asi 15 minut (doba působení je uvedena na obalu).

7. Odstraňte veškeré zbytky leptací pasty štětcem nebo je setřete kapesníky.

8. Brýle důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.

9. Opatrně odlepte papírovou pásku a opláchněte sklenice mycím prostředkem.

10. Vyvětrejte místnost a vyhoďte ochranný oděv. Zlikvidujte balení leptací pasty nebo jej uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat podle pokynů na štítku.

Leptané nápisy pro brýle

Leptané sklenice na víno pro nápady na svatební dar

Další skvělý nápad je vyleptat návrhy nápisů na brýle. To je trochu obtížnější, protože šablonu písma musíte nejprve vytvořit sami. Začátečníci mohou v obchodech také najít hotové šablony z vinylového filmu. Pokud však chcete na brýle vytlačit jméno příjemce nebo vtipnou zprávu, musíte si šablonu nápisu vyrobit sami.

Návrhy na názvy skel a leptů na pivní sklenice

Chcete -li to provést, musíte nejprve vytvořit text nebo monogram digitálně. Pro monogram můžete použít bezplatné aplikace pro Handy Logo Maker & Návrhář nebo Monogram It! Stáhněte si a nainstalujte Lite z Google Store. Pro krásné nápisy můžete použít bezplatný ruční generátor písma nebo Silhouette Studio. Jakmile vytvoříte nápis nebo monogram, převeďte je na vektorovou grafiku. Pak už stačí jen odplevelit text. Nakonec odstraňte nápis a šablonu naneste na samolepicí fólii šablony.

Leptání sklenic na víno pro svatební návrhy a nápady

Nyní musí pracovat velmi precizně. Brýle nejprve důkladně očistěte a nechte uschnout. Odstraňte nečistoty a mastnotu. Poté opatrně přilepte šablony na brýle. V případě potřeby můžete šablonu také zafixovat lepicí páskou, aby neklouzala. Než začnete leptat, vyložte si pracovní oblast novinami nebo igelitem. Používejte ochranný oděv, ochranné brýle a ochranné rukavice.

Návrhy nápisů pro nápady na leptání brýlí na svatbu

Na nápis plochým štětcem naneste leptací pastu a nechte leptací krém působit. Doba expozice je obvykle kolem 10 minut a je uvedena na obalu.

Návrhy na nápady na leptání brýlí na oteplování domácnosti nebo svatbu

Opatrně odstraňte všechny zbytky leptací pasty plochým kartáčem a opláchněte sklenice pod tekoucí vodou. Poté šablonu odlepte a odstraňte veškeré zbytky lepidla. Sklenice opláchněte saponátem a nechte uschnout.

Leptací brýle: Tyto motivy vypadají skvěle na sklenici

Návrhy a nápady a motivy pro leptání brýlí

Na internetu najdete mnoho motivů a můžete si je zdarma stáhnout. Výrobci plotrů, jako je Cricut, mají velkou knihovnu souborů a najdete zde také spoustu bezplatných obrázků. Při výběru designu brýlí je však třeba vzít v úvahu několik věcí.

Návrhy se zvířaty na leptání pokyny

Nezapomeňte, že brýle jsou zakřivené a že mnoho motivů nebo písem na nich nebude vypadat dobře. Vyvarujte se leptání detailních obrázků na brýle. Na jedné straně je to velmi únavné a na druhé straně to nevypadá dobře. Mnohem lepší je, když zvolíte jeden nebo dva motivy.

Leptejte motýly na sklo

Leptejte motýly na sklenici na víno leptací pastou sami

Spodní polovinu sklenice zalepte papírovou páskou. Motýly různých velikostí vytiskněte na samolepicí fólii šablony, vystřihněte a připevněte k horní polovině sklenice. Prázdná místa mezi motýly potřete leptací pastou a nechte 15 minut působit. Poté sklenici opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a opatrně odstraňte šablonu a papírovou pásku.

Návrhy na brýle: lept roztomilých ptáčků

Leptání návrhů s ptáky na Valentýna na brýle Pokyny

Ze samolepicí fólie vystřihněte šablonu s ptáčky, srdíčky a větvemi.

Nápad na dárek pro lidi, kteří leptají na sklenici whisky

Malé motivy, jako jsou sportovci nebo závodníci, jsou také ideální pro sklenice whisky. Stačí si vybrat motiv a rozmnožit jej na šabloně.

Vyrobte si jelena sami leptací pastou na sklo

U komplikovaných přírodních motivů je nutná dovednost. Udělejte si čas lepením šablony a odstraněním všech vzduchových bublin. Jinak riskujete, že se leptací pasta dostane pod šablonu a motiv se roztaví.

Nápady na dárky pro návrhy ženichů pro leptání brýlí

Samozřejmě můžete brýle také láskyplně označit a dát tak dárku osobní nádech.

Smoothie pití sklenic lept nápady pro nápisy

Můžete také leptat šampaňské na svatbu. Nejprve se ale ujistěte, že je na to sklo opravdu vhodné.

Svatební brýle leptají vzory a motivy