Řemeslné nápady

Šití kostí na čtení – tipy, návody a vzory zdarma

Krk polštář-kost-tvar-šití

Pokud hodně čtete, je tento projekt to pravé pro vás: ušití čtecí kosti! Co je to čtecí kost? Jedná se o polštář na krk ve tvaru kosti, který lze použít různými způsoby. Jak ušiji čtecí kost? Jen čtěte dál! Tento projekt je naprosto vhodný pro začátečníky. Pak si troufněte! Proč nešít pro svoji matku pohodlný polštář na krk ke Dni matek?

Jak používat čtecí kost?

šití po polštáři

Poměrně málo lidí sní o tom, že by měli vlastní knihovnu, ve které by se mohli stáhnout. Toto přání bohužel jednoduše nevyjde, protože ve vašich čtyřech zdech není dost místa. Malý čtecí koutek je často příjemným kompromisním řešením. Pohodlné křeslo s poličkou na nohy, odkládacím stolkem, stojací lampou s pohyblivou hlavou, knihovnou na zeď – čtecí koutek by měl vyzařovat hodně útulnosti. Aby to bylo opravdu pohodlné, malý krční polštář stále chybí.

čtení kost-zip-omyvatelná látka

Čtecí kost nabízí oporu nejméně ve třech různých polohách: jako účetní polštář, klínový polštář nebo polštář na krk. Jako dokonalá opora zad vám kost umožňuje sedět vzpřímeně v posteli nebo na pohovce. Velmi pohodlné pro čtení nebo sledování televize.

Kost chrání před napětím v krku a také nabízí skvělou ochranu před bolavými koleny jako kolenní polštář. Kost je skvělou oporou pro knihy a tablety. Pokud nechcete mít v ruce pořád tlustou knihu, jednoduše o ni knihu opřete.

Jelikož čtecí kosti vypadají skvěle, jsou také perfektní jako dekorativní polštáře na pohovce v obývacím pokoji. Design je velmi individuální a může být samozřejmě také milým domácím dárkem pro knihomoly.

Šití patchworkové deky – jednoduchý návod pro začátečníky

Patchwork koberec jako dekorativní doplněk – 30 barevných & neutrální myšlenky

Šití dveřních zarážek z látky – jednoduchý návod na praktické zdobení

šití čtení z polštáře

Vaše otázky zodpovězeny a vysvětleny!

Jak velká je čtecí kost? Standardní čtecí kost je 40 cm dlouhá a 20 cm vysoká. Rozměry se samozřejmě mohou individuálně lišit. Například 45 cm na délku a 22 cm na výšku. Vítán je také rozměr 38 cm x 25 cm.

Kolik materiálu potřebuji na čtecí kost? Na každou stranu můžete použít tři různé látky, ale měly by spolu také dobře ladit. Například: obyčejná bavlněná tkanina 50 cm x 35 cm, bavlněná tkanina 50 cm x 35 cm s geometrickým vzorem a bavlněná tkanina 50 cm x 35 cm s květinami. Takže asi 3 kusy látky o rozměrech 50 cm x 35 cm nebo jeden velký kus – 1,50 m.

Pro začátečníky je nejlepší používat bavlněné látky. Pokud si přejete, můžete také navrhnout jednu stranu polštáře s příjemnou fleecovou tkaninou. Fleece se netřepí.

Patchwork kosti pro čtení

Máte rádi barevné a drzé vzory, které mohou přesvědčit rozmanitými vzory? Pak byste si neměli nechat ujít současný trend patchwork. Termín patchwork pochází z angličtiny a znamená „patchwork“. Tato technika umožňuje použít kousky látek z různých materiálů, vzorů a barev, které v týmu vypadají stejně dobře. Nášivky jsou sešité vedle sebe (mozaikový patchwork) a na sebe (aplikace), aby vytvořily novou textilii. Pokud chcete na svém polštáři vytvořit konkrétní motiv, můžete použít techniku ​​nanášení.

S kosticí na čtení z patchworku můžete jednoduše sešít jednotlivé kusy látky dohromady, jak se vám líbí. Například: Odřízněte 15 čtverců o rozměrech 10 × 10 cm na kus látky a poté je sešijte. Potřebujete celkem 3 kusy látky, tj. 45 čtverců vyrobených z různých tkanin.

Tato varianta zabere více času a je spíše nevhodná pro začátečníky.

Výplňový materiál pro čtení kostí

čtení vycpávky kostí-omyvatelné polyesterem

Nejlepší je použít hypoalergenní plniva. Materiál nesmí být příliš měkký ani tvrdý a také by si měl zachovat tvar. Dobře se hodí syntetická vata, která je obvykle vyrobena ze 100 procent polyesteru. Je velmi měkký a polštář zůstává neuvěřitelně lehký. Tuto vatu lze také prát v pračce. Trik: Jako výplň můžete také použít pár levných polštářů IKEA. Stačí jej rozříznout, vyjmout výplňový materiál a nacpat do polštáře.

Kolik vaty na čtení kostí? Polštář je třeba řádně vyplnit, aby získal požadovaný tvar. Všimněte si však, že pokud je polštář naplněn příliš těsně, nemusí to být tak pohodlné, jak se očekávalo.

Čtecí kost se zipem

Pokud chcete, můžete do polštáře přidat také patentky nebo zip. Potah lze tedy snadno sejmout a vyprat. Zatímco je potah v pračce, vata lze jednoduše dočasně uložit do sáčku. Mimochodem, na trhu jsou krásné ozdobné zipy v každé představitelné barvě, které nemusí být nutně skryty. Jednoduše přišijte místo všité! Například s filigránovým krajkovým vzorem jsou naprostým poutačem! Zip tedy může být i uprostřed polštáře.

Pokyny k šití pro čtení kostí

Čtení-kost-šití-instrukce-materiály-nástroje-vzory

Požadovaný materiál:

 • Bavlněná tkanina (3 x 0,5 m nebo 1,5 m)
 • Odpovídající šicí nit
 • Vzor pro tisk
 • Fiberfill
 • Nůžky, špendlíky, páska, fix
 • šicí stroj
 • Volitelné: páska pro uchycení barev – 60 cm dlouhá a 2 cm široká

Vzor musí být vytištěn 4krát. Šablonu vystřihněte a slepte k sobě. Poté budete potřebovat 3x látkové kosti.

Fleece můžete také přilepit na všechny kousky látky a na pár sekund zažehlit.

Čtení-kost-šití-instrukce-řezání-vzory-zdarma

Šablona je připravena

Reading-kostka-šití-instrukce-řezání-vzor-kost-tvar

Položte všechny tři látky na sebe, šablonu připevněte jehlami a nastřihněte na míru. Vlevo a vpravo, kde jsou označeny hvězdičky, vystřihněte z látky další malé V.

Reading-kostka-šití-instrukce-řezání-vzor-v-cut

Čtecí špendlíky na šití kostí

Nyní jsou dvě vředy umístěny k sobě na pravé straně a jedna polovina je ušitá z V do V. Pomocí špendlíků označte, kde chcete začít a zastavit šití. Obvykle se doporučuje přídavek na šev 1 cm.

Čtení-kost-šití-instrukce-řezání-tkanina

Poté sklopte jednu polovinu látky nahoru, položte na ni třetí kus látky, také pravou stranou dolů, a znovu přišijte jednu polovinu z V do V.

Čtení-kost-šití-instrukce-tkanina

Při sešívání třetího kusu látky k sobě lze stuhy také přišít. Vezměte pásku dvakrát a umístěte ji mezi látky – doprostřed na značku V, s otevřenými konci směrem ven, smyčka směřující dovnitř.

čtení rukojetí z návodů na šití kostí

Nyní položte dvě otevřené strany a sešijte je. Ve třetím švu ponechte uprostřed asi 5 cm dlouhý otočný otvor. Ať už a

na boku nebo na dně, jak dáváte přednost.

Otočte skořápku čtecí kosti a naplňte ji polyfillem, dokud nebude kost pěkně plná. Poté sešijte reverzibilní otevírání zavřené žebříkovým stehem.

Reading-kosti-šití-instrukce-cover-ready

Stručně tedy opět pokyny v několika krocích:

 • Vytiskněte vzor, ​​vystřihněte a slepte dohromady
 • Pomocí šablony odstřihněte 3 kusy látky
 • 2 kusy látky sešijte do poloviny
 • Šijte třetí kus látky do poloviny na jednu stranu
 • Zašijte poslední otevřenou stranu a nechte otočný otvor
 • otočit se
 • věci s polyfillem
 • Zavřete otočný otvor

Čtecí kost je nyní připravena!

čtení-návod na šití kostí

Alternativa ke čtecí kosti pro knihy, e-knihy, tablety a mobilní telefony

Jednou z výhod čtecí kosti je její univerzálnost. Polštář je skvělý pro mnoho použití. Existuje jedna nevýhoda: čtecí kost by měla být schopná pojmout knihu, a proto musí být pevně zabalena. Příliš tvrdý nebo příliš měkký polštář na krk může rychle vést k napětí a bolesti v oblasti krku. Pokud ale chcete použít čtecí kost pouze jako oporu krku, pak pro vás máme připravenou alternativu ke čtení: zarážka ve vzhledu sedacího pytle! Můžete si je koupit online nebo si je ušít sami. Podrobný návod najdete zde.

polštář-čtení-ebook-bookend-sedací vak

Tato podpora je také skvělým dárkem pro lidi, kteří rádi čtou elektronické knihy, protože elektronická čtečka se vejde stejně snadno jako papírová kniha. Elektronickou čtečku můžete vložit na výšku i na šířku. V menším formátu lze pytel použít také jako držák mobilního telefonu. U větších zařízení by měl být střih individuálně přizpůsoben.