Domy snů

Stepping Stone House: Moderní dům na chůdách ve vodě

moderní přístavba na chůdách ve vodě

Hamish architekti & Lyons nedávno dokončil dům Stepping Stone House – přístavbu zámku v anglickém Berkshire, který se tyčí na ocelových kůlech nad jezerem. Podle architektů by štíhlá ocelová konstrukce měla budit dojem, že se budova vznáší nad vodou. Moderní dům na kůlech nejenže poutá pozornost, je také chráněn před povodněmi.

promyšlená konstrukce střechy propouští denní světlo do domu

Architekti byli pověřeni plánováním přeměny 3 nevyužívaných a povodněmi náchylných hospodářských budov a vytvořením dalšího obytného prostoru pro rodinu s pěti dětmi (5 chlapců ve věku 8 až 15 let). Tři z dětí trpí poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) – poruchou chování, která je může učinit hyperaktivními. Konstrukce nové přístavby by proto měla umožnit, aby do obyvatel proudil uklidňující účinek přírody. Toho je dosaženo hojným využíváním přirozeného světla a přírodních materiálů.

moderní dům na chůdách ve vodě muž plave v jezeře

Omezení lokality představovalo pro architekty výzvu: přírodní rezervace, zelená zóna, lužní a památkově chráněné budovy. Před udělením schválení bylo zapotřebí pět plánovacích aplikací za období tří let.

Menší ze dvou nových budov je nezávislý penzion s kuchyní a obývacím prostorem, technickou místností, koupelnou a plošinovou postelí, která je umístěna pod šikmou střechou.

Větší budova je multifunkčním prostorem a slouží především dětem jako herna. S přízemím stávajícího domu je propojen skleněným mostem.

Obě budovy mají šikmé střechy s extra velkými okapy, které chrání interiér před přímým slunečním zářením. Střechy jsou podepřeny pilíři ve tvaru Y z lepeného lamelového dřeva, vybranými pro jejich přesné a stabilní vlastnosti. Ty také perfektně ladí s panely douglasky používanými v celém interiéru. Speciální tvar nosných sloupků vytváří prostor pro světlíky, které prodlužují po celé délce obou budov a nabízejí pohled na oblohu zevnitř.

Skleněný most spojuje obě budovy-skleněné posuvné dveře od podlahy ke stropu

Prosklené stěny, které obklopují dům Stepping Stone, jsou vybaveny posuvnými kováním, takže je lze zcela otevřít. Zbývající plochy jsou obloženy cihlami, aby byla novostavba přizpůsobena stávajícímu domu.

Chůdy zvedají budovy nad jezero a umožňují splachovací přístup do stávajícího domu. Můžete také plavat pod budovami. Na jižní straně přístavku je dokonce potápěčská platforma.

Obě budovy jsou navzájem propojeny skleněným mostem

„Hamish & Lyons ‘také pracoval na terénní úpravě, která je nedílnou součástí konceptu. Hlavním cílem bylo propojit rodinu s přírodou, zahrnout koupací jezírko a vytvořit souvislou trasu kolem budov. Cesta se klikatí z parkoviště chráněnou zahradou velkých, 2 až 3 metry vysokých prastarých stromů a poté končí u chodníku ve vodě. V noci venkovní osvětlení zvýrazňuje staré stromy v zahradě, zatímco vodní paprsky vytvářejí oblouk osvětlených světel přes nášlapné kameny. Architektura a krajina se spojují v hravé a poutavé místo, které je uklidňující i duchovní.

Proudy vody v jezeře tvoří oblouk

Architekti navrhli budovu jako modulární systém, který byl prefabrikovaný a umožňoval lepší účinnost stavby. Rovněž tvrdili, že systém lze použít k různým účelům a na různých místech, například: B. v jezerech, pobřežních oblastech a nivách.

Eat-in-kitchen-with-dining-area-in-the-house-floating-stepping-stones-in-the-water

Skleněné posuvné dveře se otevírají zcela zevnitř i zvenčí

velký jídelní stůl s bezpečnostními pásy vyrobenými ze dřeva v domě

Obyvatelé domu se spojují s přírodou venku

promyšlená konstrukce střechy propouští denní světlo do domu

moderní dům na chůdách obklopený stromy a palmami

extra dlouhá ochrana proti okapům proti slunci.

Žena sedí na palubě na okraji potápěčské plošiny a vypadá do vody

Územní plán a terénní úpravy

Plan-of-the-house-on-stilt-nadace.

Plan-house-on-stilt-in-the-lake-cross-section

Naplánujte střešní konstrukci přesah střechy j

* Více projektů od Hamish & Lyons lze nalézt na jejich webových stránkách