Domácnost

Vakuové balení: Co byste měli vědět o vzduchotěsných obalech potravin a podobně

Vakuové obaly jsou stále oblíbenější, a to z dobrého důvodu. Jaké jsou jejich výhody? Výrazně prodlužuje trvanlivost potravin, ale je také užitečný pro skladování oblečení a ložního prádla. Co znamená vakuově balené, jaké jsou výhody a nevýhody metody, jaké vakuové těsnění byste si měli pořídit domů – to vše prozrazujeme v našem průvodci.

 1. Co je vakuové balení?
 2. Co lze zabalit do vakuových sáčků?
 3. Jak je vakuově baleno jídlo?
 4. Jak jsou vakuově baleny oděvy a ložní prádlo?
 5. Vakuové balení – výhody a nevýhody
 6. Je vakuové balení zdravé?
 7. Který domácí vakuový tmel bych si měl vybrat??

Co je vakuové balení?

trvanlivost vakuového balení masa

Jak víme, kyslík je z velké části zodpovědný za kazení potravin, změny chuti, tvorbu plísní, dehydrataci, žluknutí a oxidaci vitamínů. Snížením množství kyslíku ve vzduchotěsném obalu zůstává výrobek čerstvý a zachovává si příjemnou vůni, texturu a nutriční hodnotu po delší dobu. Vakuové balení (VP) je jedním z nejlepších způsobů uchovávání potravin. Při této metodě je produkt umístěn do vzduchotěsného filmového obalu, poté je vnitřní tlak snížen snížením množství kyslíku a zvýšením množství CO2 a nakonec je hermeticky uzavřen.

Nádoby na vakuové balení mají mnoho různých tvarů – mohou to být speciální sáčky, pytle a fólie, ale také sklenice a plechovky ze skla, plastu nebo nerezové oceli. Obal musí být odolný proti poškození, uzavíratelný, proti kondenzaci a nepříliš propustný pro oxid uhličitý, kyslík a vodní páru. Pro skladování potravin jsou nejběžnějšími obalovými materiály celofán / polyetylenové lamináty, PET / PE lamináty, PA / PE lamináty a PET a PA fólie ve formě návleků.

Co lze zabalit do vakuových sáčků?

vakuové balení na oblečení

Vakuové balení se primárně – ale ne výlučně – používá k uchovávání potravin. Takto můžete skladovat prakticky všechny produkty, ale musíte počítat s tím, že každý z nich má jinou trvanlivost. Můžete skladovat syrové maso a uzeniny, syrové a uzené ryby, sýry, obilí, ovoce, zpracovanou zeleninu, hotová jídla, polévky a omáčky, pečivo a cukrovinky a dokonce … víno. Vakuové balení je také dobré pro skladování ložního prádla a oblečení. Hlavním cílem je zmenšit jejich objem a lépe využít prostor ve skříni, ale zároveň chrání materiály před prachem, vlhkostí a roztoči.

Jak je vakuově baleno jídlo?

vakuově zabalené, co to je?

Potraviny, které chcete vakuovat, musí být čerstvé, čisté, chlazené a pokud možno suché. Dodržováním těchto pravidel můžete z této metody úložiště vytěžit maximum. Maso, ryby, ovoce a zeleninu je třeba před zabalením důkladně umýt a otřít. Vložte polévky a omáčky do samostatného mrazicího sáčku a umístěte jej vzpřímeně do mrazáku. Když jsou kapaliny zmrazené, vložte je do vakuového sáčku a uzavřete.

Nejoblíbenější je vakuové balení do fólií nebo plastových sáčků. K tomuto účelu potřebujete vakuové těsnění (balicí zařízení), které dokáže odstranit vzduch. Pokud používáte fólii, odměřte kus role a jeden konec svařte. Umístěte produkt doprostřed a na druhou stranu fólie do vakuového uzavírače, který odsaje kyslík a utěsní obal. Můžete také použít předem připravené vakuové sáčky, které se dodávají v různých velikostech. Některé z nich jsou vybaveny speciálními popruhy, které absorbují přebytečnou tekutinu, což je užitečné zejména při balení masa. Stojí za to sáhnout po fólii a sáčcích, které lze dát do mikrovlnné trouby nebo použít k vaření sous vide, ve kterých se hermeticky balené výrobky vaří dlouhodobě při nízké teplotě. Tato technika, oblíbená u francouzských kuchařů, je ceněna pro vůni, chuť a šťavnatost připravovaného jídla.

Nádoby na potraviny s vakuovým balením

Pro vakuové balení lze také použít speciální nádoby, nádoby a hrnce, což je ekologičtější řešení než jednorázová fólie. Lze je použít k uchovávání měkkého ovoce (např. Jahod), míchaného salátu, kávových zrn a sušeného čaje, jakož i k marinování masa. Po utěsnění nádoby by měl být vzduch odsát pomocí ruční pumpy nebo hadice, která je součástí vašeho vakuového těsnění. Můžete jej také použít k prodloužení trvanlivosti vína. Jakmile otevřete láhev vína, víno reaguje s kyslíkem ve vzduchu a rychle ztrácí chuť a vůni, i když láhev zavřete náhradním korkem. Pomocí hadice můžete vysát vzduch ze staré láhve a víno znovu pevně zavřít – dokud jej znovu nesníte.

Jak jsou vakuově baleny oděvy a ložní prádlo?

Vakuové balení peřin a ložního prádla

K balení oblečení a ložního prádla můžete použít opakovaně použitelné tašky z odolného a odolného plastu. K některým patří věšáky, takže je můžete zavěsit do skříně. Předměty, které vložíte do vakuového vaku, by měly být suché a čisté, pečlivě složené a naskládané na sebe. Dávejte pozor, abyste nepřeplnili tašku nebo nevkládali věci křivě. Poté, co vložíte oblečení nebo ložní prádlo do sáčku, zavřete jej zipem a vložte trubku vysavače na speciální ventil. Pomocí vysavače odsajte vzduch uvnitř a poté vypněte ventil. Objem vaku s obsahem se zmenší až o 25 procent.

Vakuové balení – výhody a nevýhody

vakuově balené potraviny pro delší trvanlivost

Výhody vakuového balení:

 • Prodloužená trvanlivost, čímž se snižuje riziko zkažení a vyhození jídla, což je velmi důležitá součást rozhodnutí spotřebitelů v době trendů nulového odpadu.
 • K dispozici jsou také vakuové balíčky hygienický, protože zabraňují úniku tekutin a zápachu z potravin. Výrobky navíc obsahují malé nebo žádné konzervanty, což může mít pozitivní vliv na naše zdraví.
 • Pro společnosti, které zpracovávají a prodávají potraviny, znamená vakuové balení také dobrou prezentaci produktů, snížené náklady na výrobu a skladování a snadnější distribuce.

vakuový balicí stroj na potraviny

Nevýhody vakuového balení:

 • Vysoké náklady – Jak vakuové utěsňovače, tak potřebné obaly jsou dost drahé. Pokud plánujete nákup vakuové pečetě pro vlastní potřebu, nemusí vaši peněženku příliš zatěžovat, ale měli byste sledovat poměr ceny a výkonu. Nejlevnější těsnicí zařízení lze pořídit zhruba od 22 eur, ale ty nejfunkčnější se pohybují mezi 70 a dokonce 300 eury. Za profesionální vakuové utěsňovače komory musíte dokonce zaplatit několik tisíc eur.
 • Ačkoli můžete prodloužit trvanlivost potravin a omezit plýtvání potravinami pomocí vakuových obalů na jedné straně, filmové obaly vytvářejí na straně druhé velké množství obtížné recyklovat plastický.

Je vakuové balení zdravé?

vakuové balení trvanlivost potravin

Přestože vakuové balení pomáhá udržovat potraviny čerstvější, je důležité mít na paměti, že musí být skladovány při správné teplotě, vlhkosti a pH a po správnou dobu. Jinak se v potravě mohou množit nebezpečné anaerobní mikroorganismy, které jsou zodpovědné za otravu jídlem. Jak dlouho lze vakuově balené potraviny skladovat? Každý produkt má jinou dobu skladování, ale obecně se uznává, že díky vakuu může být až pětkrát delší!

Jaký vakuový balicí stroj si vybrat pro domácnost?

vakuový uzavírací sáček nebo roli

Často používanou metodou vakuového balení je Controlled Atmosphere Packaging (CAP), ve kterém je regulována koncentrace oxidu uhličitého, kyslíku, dusíku a vodní páry v obalu. Modified Atmosphere Packaging (MAP) naopak uchovává potraviny tím, že vzduch uvnitř nádoby nahrazuje speciálním plynem nebo směsí plynů s ochrannými vlastnostmi. Metody CAP a MAP však vyžadují profesionálnější vybavení a používají se hlavně v závodech na zpracování potravin. Pro osobní použití je nejvhodnější jednoduchý vakuový tmel.

Komorový vakuový uzavírač pro balení potravin

Pokud jde o vakuové balicí stroje, můžete si vybrat mezi komorovými vakuovými uzavíracími zařízeními a tyčovými vakuovými uzavíracími zařízeními, stále známými jako tyčové uzavírací fólie. Těsnění komor má speciální komoru, ve které je odsáván vzduch a film je utěsněn. Výhodou těchto zařízení je jejich rychlost, opakovatelnost práce, regulace tlaku, možnost plnění plynem a také možnost použití levnějších pytlů z hladké fólie. Nevýhody? Za prvé, značná velikost zařízení a jeho vysoké náklady. Z těchto důvodů se vakuové baličky používají hlavně ve velkých společnostech. Pro soukromé použití je lepší koupit kompaktní vakuový tmel – levnější, menší a lépe ovladatelný. Nevýhody tohoto typu vakuového stroje však zahrnují nižší účinnost a nutnost používat sáčky a fólie se strukturou, které jsou dražší než jednoduché balení. Při výběru stroje na uzavírání fólií musíte věnovat pozornost několika prvkům, které ovlivní pohodlí jeho použití.

Hlavní parametry tyčových vakuových tmelů:

Stroj na uzavírání páskových fólií, na co si dát při nákupu pozor

Délka potítka – určuje maximální velikost jídla. Délka potítka odpovídá maximální šířce sáčku, který můžete použít. Nejběžnější vakuové utěsňovače mají délku tyče přibližně 30 cm.

Napájení – na tom závisí rychlost stroje. Tento parametr stojí za pozornost, zvláště pokud se chystáte na velký těsnící stroj – čím větší je balení, tím obtížnější je vyfouknout.

Maximální dosažitelný tlak – čím vyšší vakuum, tím lepší podmínky pro skladování potravin.

Kapacita čerpadla – čím vyšší je výkon čerpadla, tím rychleji je vzduch vysáván z obalu.

Tloušťka fólie / sáčku – každý svařovací stroj je určen pro jinou tloušťku obalu, který s ním lze zapečetit. Pamatujte, že čím jsou tašky silnější, tím lepší je jejich trvanlivost a odolnost vůči vlivům prostředí.

Počet svarů – čím více svarů zařízení vytvoří, tím nižší je riziko netěsností. Některé stroje provádějí dvojité nebo dokonce trojité utěsnění, což je užitečné zejména při balení vlhkých produktů, např. B. Maso, je důležité.

vakuový těsnicí prostředek kompatibilní s vakuovou nádobou

Funkce a příslušenství:

Manuální režim / automatický režim – umožňuje regulaci odsávaného vzduchu tak, aby nehrozilo rozdrcení měkkých a šťavnatých produktů.

Indikátor tlaku

Funkce utěsnění pytlů na rolích

Dávkovač fólie

Vestavěný řezač

Kompatibilita příslušenství, jako je vakuová nádoba nebo zátka na víno k uzavření lahve na víno pod vakuem

Suchý / mokrý režim

Lososový vakuově balený ve strukturovaných pytlích

Měkké a nechutné jahody, zvadlý salát, shnilá šunka, plesnivá zelenina. Jsme si jisti, že to znáte. Ještě horší je to, když spousta jídla skončí v popelnici, protože jste je nestihli sníst, než ztratila čerstvost. V době, kdy si hnutí „Méně odpadu“ získává na popularitě, se vyplatí nejen méně nakupovat, ale také dbát na správné skladování potravin. Vakuové balení může být skvělým lékem na plýtvání potravinami.