Domácnost

Umyjte sprchový závěs a další užitečné pokyny k péči

Pro mnohé je koupelna oázou pohody a wellness, kde můžete relaxovat a cítit uklidňující sílu horké vody. Abychom si mohli užít svou osobní oázu klidu, hraje hygiena hlavní roli. Protože plíseň se tvoří zejména ve vlhkých místnostech. Prach a špína se také hromadí ve spojích, ve sprchovém koutu a kolem vany a mohou zůstat dlouho bez povšimnutí na všech rozích a hranách. O to důležitější je proto, aby byla koupelna pravidelně čištěna, i když na první pohled vypadá čistě. V dnešním článku proto vysvětlíme, jak prát sprchový závěs. Dobrá zpráva: Nemusíte se hned uchýlit k chemickým čisticím prostředkům, k čištění sprchového závěsu můžete použít také prostředky pro domácnost.

Textilní sprchový závěs

Praní sprchového závěsu Tipy pro čištění a praní v pračce

Látkové sprchové závěsy dodají koupelně punc luxusu. V obchodech najdete varianty ze lnu a bavlny. Vysoce kvalitní textilní závěsy jsou ošetřeny speciálním olejem, který vytváří na povrchu látky ochranný film. Díky tomu je tkanina vodoodpudivá a na jejím povrchu se hromadí podstatně méně hub a bakterií. Tuto ochrannou vrstvu však lze snadno zničit – zejména teplem. Měli byste proto dodržovat pokyny výrobce na etiketě a textilie prát co nejšetrněji. To znamená, že nejsou použity žádné teploty přes 40 stupňů Celsia, žádné spřádání, žádná bělící činidla!

Sprchový závěs s přírodními motivy moře a oceánu

Ve většině případů se osvědčuje jemný jemný cyklus, kdy byste měli z látky nejprve odstranit skvrny. Je to velmi snadné: Mírně navlhčete houbu a nalijte na ni asi 10 ml kyseliny citrónové. Vetřete do kyseliny citronové, poté oponu důkladně opláchněte.

Látkový závěs můžete také prát ručně. Chcete -li to provést, jednoduše vložte závěs do kbelíku, naplňte vodou až po okraj a přidejte kyselinu citrónovou. Vodu jemně promíchejte vodou a nechte závěs namočit asi půl hodiny. Poté znovu zavěste a dobře opláchněte sprchou. Vyvětrejte koupelnu alespoň 5krát.

Většina textilií není vhodná pro bubnové sušičky, takže sprchový závěs musíte zavěsit buď pod širým nebem, nebo přímo v koupelně. Pokud má koupelna okno, můžete ji dobře větrat, jinak byste měli sprchový závěs nechat vyvětrat venku.

Udržujte látkové sprchové závěsy a chraňte je před plísní

Tipy pro mytí sprchových závěsů pro čištění bez chemikálií

Textil, i když je ošetřen, je mnohem náchylnější k plísním a bakteriím. Pokud se však o ně dobře staráte, mohou vydržet déle než polyester a plast. Záclonu můžete potřít olejem z čajovníku, abyste ji chránili před vlhkostí. V obchodech také najdete speciální impregnační prostředky, které byste měli použít k ošetření záclony každé dva týdny. Pro jistotu nejprve vyzkoušejte na neviditelném místě, zda olej nebo impregnační prostředek nezanechává skvrny.

Látkový závěs perte alespoň jednou za měsíc, vyvětrejte ho každé tři týdny a vždy jej nechte vytažený v koupelně, aby mohl úplně uschnout.

Praní polyesterových a plastových sprchových závěsů: tipy pro čištění bez chemických čisticích prostředků

Sprchový závěs s tipy různých motivů

Samozřejmě je důležité, aby byl sprchový závěs čistý. To ale neznamená, že musíte očekávat hodně úklidu. Ušetříte si starosti, pokud budete každý den stříkat závěs roztokem oleje z australského čajovníku. Olej má antibakteriální vlastnosti a může účinně chránit tkaninu před plísněmi a houbami.

Jak odstranit zbytky mýdla z PVC závěsů: Kbelík naplňte roztokem vody a octa v poměru 8: 3 a přidejte 50 g jedlé sody. Celé to míchejte, dokud se jedlá soda úplně nerozpustí a vložte dovnitř sprchový závěs z PVC. Po 30 minutách jej můžete vyjmout z kbelíku a dobře opláchnout studenou vodou. Nechte sprchový závěs zaschnout na větraném a stinném místě a poté jej znovu zavěste. Směs jedlé sody a octa dokáže účinně odstranit nejen nečistoty, ale i nepříjemné pachy.

Pokud chcete vyprat sprchový závěs z PVC, můžete bavlněnou rukavici nebo rukavici s peelingovým a masážním účinkem krátce namočit do roztoku octa a vody a nasadit. Jednou rukou uchopte sprchový závěs a druhou rukou dobře vetřete rukavici. Pokračujte, dokud nebudou odstraněny všechny nečistoty. Poté sprchový závěs z PVC dobře opláchněte a nechte uschnout na vzduchu. K dobré péči patří také větrání: závěsy z polyesteru nebo plastu lze za dobrého počasí provětrat dvakrát nebo třikrát za měsíc.

Sprchový závěs z PVC vyperte v pračce

Moderní sprchový závěs vyrobený z plastových nápadů na vybavení koupelny

Než vložíte sprchový proces do pračky, měli byste odstranit nečistoty a nečistoty. Pokud je okraj závěsu velmi špinavý, můžete jej vyčistit měkkou houbou a jedlou sodou a opláchnout.

Mírný prací cyklus pro jemné prádlo bez odstředění je obvykle volitelný. Můžete použít dvakrát méně pracího prostředku než obvykle, ale do přihrádky na aviváž dejte 20 až 40 ml octa nebo citronové šťávy. Takový mycí cyklus obvykle zanechává svou stopu: vrásky. Abyste tomu zabránili, můžete do pračky dát 2-3 ručníky. Pokud není uvedeno jinak, sprchové závěsy z plastu by se měly prát za studena nebo na 30 stupňů Celsia a nikdy nesušit v sušičce. Na konci pracího cyklu vyjměte záclonu a zavěste ji na čerstvý vzduch.

Umyjte nebo vyměňte sprchový závěs?

Sprchové závěsy perou geometrické motivy a jasné barvy

I při dobré péči dojde po chvíli k zabarvení a růstu plísní. Pokud chcete prodloužit životnost sprchového závěsu, můžete si koupit druhý a vyměnit je každé dva týdny.

A jak poznáte, že by sprchový závěs měl být vyměněn? Pokud skvrny přetrvávají i po vyprání nebo se tvoří plísně, je lepší sprchový závěs vyhodit. Sprchové závěsy se skvrnami od plísní byste nikdy neměli prát v pračce. I když má sprchový závěs nepříjemný zápach, který po vyprání nezmizí, měli byste jej vyměnit za nový.

Výběr správné sprchové clony pro vlastní koupelnu

Umyjte sprchový závěs s nápady na geometrické vzory pro dekoraci

Sprchový závěs je mnohem více než funkční doplněk koupelnového designu, je důležitým dekorativním prvkem. Aby vám dlouho vydržel, měli byste zvolit správný materiál.

  • Sprchové závěsy z polyesteru nebo plastu jsou ideální pro malé koupelny a koupelny bez oken. Vysoká vlhkost je nemůže poškodit a čisticí prostředky obvykle nezanechávají žádné skvrny.
  • Látkové sprchové závěsy jsou choulostivější, takže se hodí spíše do dobře větraných koupelen s oknem.

Důležitou roli hrají také motivy a barvy. Lepší jsou závěsy ze světlých tkanin, protože skvrny nebo nečistoty jsou na světlých textiliích lépe vidět. Béžová, bílá, modrá, zelená a šedá odstraní dobrou postavu v koupelně a ukáže se jako optimální.

Sprchový závěs Urban Outfitters s tipy na péči o řecké motivy

Pokud chcete nejen funkční, ale i stylový doplněk interiéru koupelny, můžete se podívat na kolekci od Urban Outfitters. Módní značka se stala populární také díky vysoce kvalitním sprchovým závěsům. Různé motivy zdobí sprchové závěsy a přeměňují je ve skutečná umělecká díla, která okoření nábytek a dodávají koupelně charakter a kouzlo.

Všechny zobrazené modely pocházejí od společnosti Urban Outfitters