Domácnost

Superglue: 5 způsobů, jak jste o tom (možná) nevěděli

sekundové lepidlo kyanoakrylátová domácnost používá rozbitý rám zrcadla

Určitě každý z nás použil superglue více než jednou v případě nouze, například k opravě dětské hračky, boty nebo něčeho jiného doma. Ale superglue, stejně jako WD40, dokáže opravdu mnohem víc, než si z normálního pohledu myslíte. V následujícím textu uvádíme několik dalších skvělých použití, která jste možná dosud neznali nebo nezkoušeli.

Co je superglue (kyanoakrylát)?

vteřinové lepidlo brýle opravit lepidlo

Lepidlo, které obvykle označujeme jako „super lepidlo“, obsahuje 97–99% kyanoakrylátů, tj. Esterů kyanoakrylové kyseliny, změkčovadel, stabilizátorů, aktivátorů (pokud je nedostatek vlhkosti) a inhibitorů. K vytvoření gelu se do hmoty určené k zahuštění přidá ultrajemný oxid křemičitý. Rozpouštědla nejsou obsažena v superglue.

Mechanismus účinku superglue je ve skutečnosti jednoduchý: Pod vlivem slabě zásaditých činidel (sem patří i obyčejná voda H2O, vlhkost vzduchu je také zcela dostačující) látka polymeruje, tzn. H. tvrdne, stává se pevným, zatímco oba povrchy jsou spolehlivě spojeny dohromady. Lepidla na bázi kyanoakrylátu bez problémů vydrží zatížení 150 kg / cm². Teplotní odolnost komerčního superglue je až 70-80 stupňů, upravená až do 125 stupňů. Podle konzistence budou in tekuté a gelovité superglue rozdělený. Díky široké nabídce kyanoakrylátových lepidel si každý může koupit přesně to správné lepidlo v závislosti na materiálu a účelu.

Na co můžete také použít lepidlo

použijte sekundové lepidlo na roztrhané nehty jako lepidlo na nehty

Lepidlo proti tvorbě puchýřů

Kytaristy často sužují puchýře na prstech. Rychlé řešení pro ně je super lepidlo na špičce prstu. Lepidlo tvrdne a chrání pokožku. Pěší turisté, běžci a nordic walkers také s velkým úspěchem použili superglue k prevenci nebo léčbě puchýřů. Nebojte se, lepidlo lze snadno odstranit acetonem. Čistý aceton můžete získat v železářství nebo lékárnách.

Superglue šetří utržené nehty

Neustále se vám lámou nehty? Až se to příště stane, použijte lepidlo a kousek čajového sáčku k opravě prasklého nehtu. Jakmile lepidlo zaschne, použijte lešticí pilník k uhlazení nehtu, abyste odstranili přebytečné množství. Poté naneste vrstvu krycího laku nebo tužidla na nehty a poté nalakujte nehet barevným lakem na nehty.

SOS pomoc s žebrovými stehy

proti běhu v punčochách použijte vteřinové lepidlo

Díky své malé velikosti je super lepidlo spolehlivým pomocníkem do kabelky, který bude připraven na všechny eventuality. Například na opravu malé díry v punčochách nebo na opravu žebříku ve svetru nebo jiných pletených částech. Stačí dát kolem otvoru trochu lepidla. To udrží vlákna pohromadě a zabrání rozšíření oblasti.

Superglue v akváriu

Super lepidlo kyanoakrylát v akváriu pod vodou pro ryby netoxické

Kyanoakrylátové lepidlo v gelové formě (kyanoakrylátový gel) se také používá k přichycení různých sladkovodních rostlin na kameny nebo naplavené dříví v akváriu. I když lepidlo nevydrží věčně, je užitečné při vážení mechů, kapradin, anubií a dalších akvarijních rostlin, dokud se samy neudrží. A nebojte se: sušené lepidlo je pro vaše obyvatele bazénu zcela netoxické.

Superglue proti bradavicím

Na bradavice naneste kyanoakrylátové sekundové lepidlo

Některé klinické studie ukazují, že bradavice na rukou a nohou (plantární nebo palmární bradavice) lze úspěšně odstranit super lepidlem. Jedna probíhala v letech 2014 až 2016 Studie ukazuje pozitivní výsledky pro bradavice ošetřené kyanoakrylátem a elektrickou páskou. Horní vrstva bradavice by se měla držet izobandu a zmizet po jednom až dvou týdnech. Navzdory pozitivním posudkům však existuje možnost, že se bradavice znovu objeví. Je to proto, že lepidlo neléčí ani nezabíjí hlavní příčinu bradavic – lidský papilomavirus (HPV). Získejte tedy všechny potřebné informace, než začnete jednat!