Jak správně uchovávat potraviny v chladničce: jak dlouho je lze uchovávat v případě výpadku proudu?
Plánované opravy, špatné počasí nebo přetížení v elektrické síti mohou vést k výpadku proudu. V průměru trvají výpadky elektřiny kolem 15 minut, ale v případě bouře nebo výpadku elektrárny musí Němci bez elektřiny jezdit mnohem déle. U mnohých vyvstává otázka: Jak dlouho vydrží potraviny v chladničce čerstvé a kdy je máte vyhodit? Nezáleží jen na jídle, důležitou roli hrají i další faktory. Vysvětlujeme, proč se uložené zboží hned nepokazí.
Jak dlouho zůstanou potraviny v chladničce a mrazničce čerstvé po výpadku proudu??
Jak dlouho chladnička nebo mrazicí část udrží chlad, závisí na několika faktorech.
1. Tepelná izolace zařízení. Moderní chladničky jsou velmi dobře izolované, a proto dokážou uchovat potraviny déle čerstvé. Čím vyšší je třída účinnosti chladničky, tím déle vydrží bez elektřiny. Starší modely mají výrazně vyšší riziko zkažení, zejména kvůli špatnému těsnění a nedostatečné tepelné izolaci.
2. Pokojová teplota. Čím vyšší je pokojová teplota, tím rychleji se potraviny v chladničce a mrazničce zahřejí. V létě se jídlo může pokazit už po 2–3 hodinách. Naproti tomu v zimě mohou zůstat čerstvé více než 20 hodin, pokud se při výpadku proudu místnost nevytopí.
3. Jak často se chladnička otevírá. Pokud je to možné, neotvírejte chladničku během výpadku proudu.
4. Jaké potraviny uchováváte v chladničce. Doba použitelnosti se může velmi lišit v závislosti na tom, zda máte v chladničce sýr, čerstvé maso, domácí zmrzlinu nebo zeleninu. Níže je uveden seznam různých potravin.
5. Teplota v chladničce a mrazničce bezprostředně po výpadku proudu. Pokud je v mrazáku -10 stupňů Celsia a v chladničce 4 stupně Celsia, je jídlo s největší pravděpodobností čerstvé.
Uchovávejte potraviny v mrazničce a v mrazničce
V zásadě mrazicí přihrádky uchovávají potraviny v chladničce čerstvé po dobu 24 hodin. Truhlicové mrazničky umožňují výrazně delší dobu skladování a uchovávají mražené potraviny čerstvé více než 50 hodin. Většina výrobců uvádí doby skladování v případě výpadku napájení v tabulkách. Moderní chladničky jsou navíc vybaveny detektorem, který na displeji zobrazí zprávu o dosažené maximální teplotě. Pokud jste investovali do chytrého kuchyňského spotřebiče, na váš mobilní telefon dostanete zprávu, když je chladnička odpojena od napájení a když je poté znovu zapnutá. Pomocí časového období můžete vypočítat, jak dlouho trval výpadek proudu, a odhadnout, zda je jídlo stále čerstvé. Pro jistotu byste měli zkontrolovat následující:
- Vůně a barva. Pokud hluboce zmrazené zboží již nevypadá dobře, pokud je rozmražené a cítíte zápach, měli byste jídlo nebo jídlo okamžitě zlikvidovat.
- Rozmrazenou dětskou výživu, zmrzlinu a krémy se smetanou je třeba vyhodit. Riziko, že vy nebo vaše děti budete konzumovat zkažené výrobky, je příliš velké.
- Rozmrazené maso, vejce a ryby by měly být také zlikvidovány. Patří mezi rychle se kazící potraviny, na jejichž povrchu se mohou množit bakterie Salmonella. Mražené potraviny živočišného původu by měly být rozmrazeny v mikrovlnné troubě a okamžitě uvařeny, maso by mělo být uvařeno.
- Rozmrazenou zeleninu lze zmrazit maximálně na jeden týden. Úplně rozmraženou zeleninu je nejlepší vyhodit.
- Mírně rozmrazené ovoce můžete použít na pečivo nebo zlikvidovat.
- I mírně rozmražená pizza, mražené potraviny a hotová jídla by měla být zlikvidována.
- Potraviny, které obsahují hodně vody, obvykle tají mnohem pomaleji než potraviny, které mají nízký obsah vody.
V případě pochybností, tj. Pokud potraviny v mrazničce nebyly rozmrazeny nebo rozmrazeny, byste měli změřit jejich vnitřní teplotu. Pokud jsou 4 stupně Celsia nebo ještě nižší, je mražené zboží považováno za neškodné. Pokud však mají produkty teplotu jádra přes 4 stupně Celsia, neměli byste je konzumovat.
Jak se připravit na výpadek proudu: Naplňte mrazicí část suchým ledem. Seskupte maso a ryby a vložte je do nádoby. I když se maso začne rozmrazovat v případě výpadku proudu, rozmrazovací kapalina nebude odkapávat přímo na jiné jídlo.
Co nedělat v případě výpadku proudu: Nevyjímejte potraviny z mrazničky ani je nedávejte ven. Mnoho amatérských kuchařů dělá tuto chybu, zejména v zimě. I když jsou venku teploty pod nulou, sluneční paprsky mohou jídlo rozmrazit.
Jak dlouho lze uchovávat potraviny v chladničce pro případ výpadku proudu??
Mrazicí přihrádka nebo mraznička jsou vybaveny detektory, ale v chladicí části bohužel žádné nejsou. Zde byste se měli orientovat podle vůně a vzhledu. Nikdy nezkoušejte potraviny, abyste otestovali chuť. V opačném případě riskujete otravu jídlem bakteriemi, jako je E. coli. Hotová jídla a potraviny podléhající zkáze nesmí přesáhnout 4 stupně Celsia déle než dvě hodiny. Pouze dodržováním této podmínky se můžete vyhnout množení škodlivých bakterií. Zde je seznam potravin a vysvětlení, kdy je vyhodit:
1. U následujících masných výrobků by teplota výrobku měla být nižší než 4 stupně Celsia:
- Čerstvé maso a masné výrobky, vařené maso a masné náhražky ze sóji
- Rozmražené maso
- Hra na vlasy
- Mleté maso
- drůbež
- Saláty, které obsahují maso, tuňák, krevety, kuře nebo vejce
- Vývar, droby
- Párky v rohlíku, vepřová slanina, klobásy, trhané hovězí maso
- Ozdobená pizza
- Všechny plechovky, které obsahují maso a které musí být po otevření uchovávány v chladničce
- Kastrolky, polévky, guláše s masem, ryby nebo náhražky masa vyrobené ze sóji
2. Tyto druhy sýrů byste rozhodně měli zlikvidovat, když je teplota v chladničce nad 4 stupně Celsia:
- Měkké sýry jako Roquefort, Brie, Camembert, Cream Cheese, Edam, Monterey, Jack, Ricotta, Mozzarella, Muenster, Neufchatel, Queso.
- Strouhaný sýr
- Nízkotučný sýr
3. A tyto sýry si můžete nechat:
- Tvrdé sýry jako Cheddar, Colby, Swiss, Parmesan, Provolone, Romano
- Tavený sýr
4. Některé mléčné výrobky byste měli vyhodit po 2 hodinách při teplotě přes 4 stupně Celsia, jiné si můžete nechat:
- Mléko, prémiové mléko, smetanový sýr, zakysaná smetana, podmáslí, jogurt, sójové mléko – zlikvidujte tyto výrobky, pokud výpadek proudu trvá déle než půl hodiny.
- Otevřené počáteční mléko, pokračovací mléko a dětské mléko – zlikvidujte tyto produkty, pokud výpadek proudu trvá déle než 15 minut.
- Máslo, margarín – uschovejte, maximální teplota je v tomto případě 10 stupňů Celsia
- Mléčné výrobky, jako jsou tzatziki a mléko na přípravu smetanových sýrů, lze skladovat maximálně při 10 stupních Celsia.
5. Čerstvá vejce, vejce natvrdo se skořápkou, pokrmy s vejci a potraviny obsahující syrová vejce, jako jsou pudinky, quiche atd. by měl být zlikvidován po 2 hodinách výpadku napájení.
6. Ovoce:
- Pokud teplota v chladničce přesáhne 7 stupňů Celsia, vyhoďte ovocné saláty a kokosové mléko a sušený kokos
- Můžete uchovávat čerstvé ovoce, ovocné šťávy, konzervované ovoce, mandle, suché ovoce, rozinky
7. Omáčky a džemy:
- Tatarská omáčka a majonéza s čerstvým vejcem by měly být vyhozeny, pokud teplota v chladničce překročí 7 stupňů Celsia.
- Arašídové máslo – ponechte si ho, maximální teplota je v tomto případě 7 stupňů Celsia
- Taco omáčku, hořčici, olivy, nakládané okurky uchovávejte, maximální teplota je v tomto případě 7 stupňů Celsia
- Rybí omáčky byste měli vyhodit, když teplota v chladničce přesáhne 4 stupně Celsia.
- Obvazy můžete uchovávat v octě
- Omáčky na špagety byste měli vyhodit, když teplota v chladničce přesáhne 7 stupňů Celsia.
8. Těstoviny:
- Můžete si nechat vafle, palačinky, bagety, chléb, vdolky, sušenky, tortilly
- Když teplota v chladničce překročí 4 stupně Celsia, měli byste vyhodit těsto na sušenky, vařené těstoviny, rýži a brambory, saláty s těstovinami a majonézou nebo vinaigrettem, tvarohový koláč.
9. Koláče a koláče:
- Když teplota v chladničce překročí 4 stupně Celsia, měli byste vyhodit dorty se smetanou, tvarohovým koláčem a quiche.
- Můžete si nechat ovocné koláče
10. Zelenina:
- Oloupanou čerstvou zeleninu, zelený salát, vařenou zeleninu, vařené tofu, zeleninovou šťávu, pečené brambory, bramborový salát, nakládaný česnek, zeleninové polévky byste měli zlikvidovat, když teplota v chladničce překročí 4 stupně Celsia.
- Čerstvou zeleninu a čerstvé bylinky a houby můžete uchovávat, pokud dobře voní a není vidět žádná hniloba.
11. Ryby a plody moře:
- Zbytky ryb nebo mořských plodů, uzené ryby, smažené a vařené ryby, rybí výrobky, vařené a čerstvé korýše a měkkýši, jakož i živé mušle by měly být uchovávány maximálně na 0 stupních Celsia. Pokud tedy výpadek proudu trvá déle než 30 minut, měli byste toto jídlo pro jistotu vyhodit.
Pokud jste doma při výpadku proudu, můžete pravidelně měřit teploty v chladničce a také znát dobu trvání výpadku proudu. Pokud však nejste doma, měli byste zkontrolovat vůni a vzhled jídla. Pro jistotu zkuste během týdne spotřebovat nebo použít všechny produkty podléhající rychlé zkáze.
Jídlo, které byste neměli uchovávat v chladničce
Níže je chyba, které se mnoho lidí dopouští. Aby potraviny zůstaly čerstvé co nejdéle, příliš často uchováváme v chladničce výrobky, které tam nemají místo. Protože existují i jídla, která nemohou dobře snášet chlad. Mezi takové patří mimo jiné:
- Zelenina, která obsahuje vodu, se kazí rychleji, pokud je skladována pod 7 stupňů Celsia. K vodě bohaté zelenině patří okurka, ledový salát, salát, rajče, cuketa a chřest.
- Med je při teplotách pod 10 stupňů Celsia příliš tvrdý, proto jej uložte do spíže.
- Při skladování v chladničce začne chléb mnohem rychleji plesnivět.
- Olej na vaření se lépe skladuje ve spíži než v lednici.
Jak se připravit na výpadek proudu: Uchovávejte potraviny v samostatných nádobách v chladničce a mrazničce. Před konzumací zkontrolujte, zda voní a nevypadají dobře. Po výpadku proudu se pokuste jídlo použít co nejdříve. V případě pochybností je vyhoďte.
Chcete si konečně uspořádat ledničku? S těmito tipy a triky uspějete!