Domácnost

Čištění ohřívače – Jak udržovat radiátory a prostory čisté

Mnoho lidí si obvykle myslí, že mohou čistit pouze vnější část ohřívače, protože dovnitř je obtížné se dostat. Většina topných zařízení, která vyzařují teplo, je pevně připevněna ke zdi a jejich odpovídající čištění vyžaduje zvláštní přístup. Pokud se však ve vašem ohřívači prostoru nahromadí hodně prachu a dalších nepříjemných částic, může se stát méně účinný a škodlivý pro vaše zdraví. Zde je tedy pár tipů a triků, které vám mohou pomoci správně vyčistit topidla a připravit se na zimu.

Kdy byste měli vyčistit ohřívač?

Použijte hadřík z mikrovlákna a vyčistěte ohřívač odstraněním prachu otřením

V létě mohou být radiátory to poslední, co vás napadne. Se zimou za rohem je však v tomto ohledu na co se připravit. Tak snadno přehlédnutelným úkolem je čištění topení vašeho domova. Existuje možnost, že se prach, špína a částice nahromadily po měsících nepoužívání. Nejen, že je to nevzhledné, ale může to také snížit výkon a dokonce zavést bezpečnostní rizika. Bez ohledu na to, zda máte radiátor nebo ohřívač základní desky, je důležité zajistit, aby topný systém vašeho domova zůstal v zimě ve špičkové formě. Udělejte to tak, abyste několika jednoduchými kroky dosáhli požadovaného výsledku. Dobrou zprávou je, že k tomu nepotřebujete žádné speciální know-how ani vybavení.

Rustikální zařízení se starožitným odkládacím stolkem s dekorací před zrezivělým radiátorem

Špinavé radiátory však někdy mohou být skutečnou výzvou, když potřebujete vyčistit ohřívač uvnitř. Vrstvy prachu ovlivňují schopnost ohřívače plnit svou optimální funkci, což podle toho narušuje vedení tepla. Chcete -li však udržovat všechny typy ohřívačů čisté a v dobrém stavu, můžete použít některé jednoduché čisticí techniky pomocí specifického příslušenství. Pravidelná údržba a péče navíc zajišťuje čisté vytápění místnosti. V závislosti na tom, kde a jak žijete, možná budete chtít čistit radiátory častěji. To platí zejména v případě, že máte domácí zvířata nebo je váš ohřívač neustále vystavován nadměrné špíně a prachu. Nejen pravidelné větrání, ale také údržba zajišťují příjemnější klima v místnosti a méně stížností kvůli alergii na prach.

Dobré důvody pro čištění radiátorů

vyčistěte a odstraňte prach z krásného obývacího pokoje s růžovým gaučem a velkým obrazem nad radiátory

Na radiátorech se velmi snadno usazuje prach. Jejich udržování v čistotě vám však může ušetřit za vytápění, protože konstrukce může zabránit úniku tepla. Proto vaše radiátory pracují déle a déle, aby byla místnost v teple. Radiátorům se však během běžného čištění věnuje malá nebo téměř žádná pozornost, jako ostatním obytným prostorům, protože jsou často v pozadí. Čištění radiátoru je tedy nezbytnou součástí udržování vašeho domova čistého a uklizeného. Hlavním důvodem čištění je však především účinnost a topný výkon. Čištění ohřívače, abyste se zbavili prachu a nečistot, maximalizuje tepelný výkon z vašeho topného systému. To znamená, že děláte to nejlepší pro optimalizaci výkonu vašeho radiátoru při úsporách energie, což podle toho zlepšuje hygienu.

Čištění lamelových radiátorů měděnými trubkami a topnými špičkami

Každá místnost má vypočítatelný tepelný výkon, který je třeba adekvátně vytápět. Pokud výkon vašeho chladiče příliš poklesne, nebudete se jen cítit nepříjemně. Váš domov začne vytvářet vlhkost a vlhkost se může ochladit do kapalného stavu. Sbírat je samotné pravděpodobně nebude mít za následek plísně ve vaší domácnosti. Pokud se však špína hromadí, riskujete, že vytvoříte problém, který se bude jen zhoršovat. Nejlepší je vědět, jak vyčistit ohřívač, aniž byste na to museli pokaždé najímat servis. Pokud víte, že budete používat svůj ohřívač prostoru v obzvláště prašném prostředí, jako je garáž nebo sklep, zvažte zapečetěný olejový ohřívač, pokud to vyhovuje vašim potřebám vytápění.

Nechte vyčistit typy ohřívačů

Vyčistěte útulný obývací prostor a ohřívač natřený bílou barvou a udržujte jej v čistotě, abyste získali lepší topný výkon

Například trubkové radiátory starého stylu jsou v mnoha domácnostech stále používány k vytápění nebo jako atraktivní prvek již od prvních dnů. Litina udrží teplo déle než jiné typy radiátorů. Složitý design většiny litinových radiátorů usnadňuje usazování prachu a nečistot a přispívá k matnému vzhledu radiátorů. Nečistotám, které se tam hromadí, můžete zabránit tím, že budete radiátor pravidelně oprašovat. Většina prachu, kolem 60 procent, pochází zvenčí a z věcí, které si lidé přinášejí do domu. Čas, který strávíte utíráním prachu každým týdenním čištěním, může vést k výrazným úsporám nákladů.

moderní radiátory v obývacím pokoji vypadají po údržbě a čištění čisté a dobře udržované

Takzvané deskové radiátory v klasickém stylu mají kryt ve formě mřížky nebo ocelového plechu, který můžete odstranit, pokud při čištění ohřívače použijete kartáč. Trikem mezer a úzkých míst, která obvykle sahají od radiátoru ke zdi, je použít fén nebo vysoušeč vlasů a poté radiátorový kartáč. To vám usnadní řešení problému s nahromaděnými nečistotami v úzkých oblastech. Pokud musíte vyčistit lamelový radiátor nebo výměník tepla, je obvykle přístupnější, protože se k němu můžete dostat blíže. Lamely lze navíc čistit vysavačem a rychle odstranit nečistoty. S trochou snahy vypadají takové radiátory čistě a jsou připraveny poskytovat teplo po celou zimní sezónu.

Takto můžete ohřívač vyčistit

vypnutý termostat na panelovém radiátoru před čištěním kvůli prachu

Než začnete čistit radiátory, nejdůležitější je, abyste je vypnuli. Nejen, že je to bezpečnější, ale také to zabraňuje usazování většího množství prachu díky vedení tepla při čištění. A než hned sáhnete po prachovce, měli byste vědět, že vhodnější je použít k čištění vysavač.

Očistěte ohřívač kartáčem chladiče a hadříkem nebo novinami na podlaze, abyste jej chránili před nečistotami

Slouží k odstranění co největšího množství prachu z chladiče a kolem něj. V tomto případě mohou být menší nástavce, které téměř nikdy nepoužíváte, velmi užitečné, protože vám umožňují proniknout hlouběji do lamel. K dosažení zbývajících částic nečistot můžete použít kartáč chladiče. Pokud ji však nemáte, můžete si snadno vytvořit vlastní verzi. Vezměte si například klacek, omotejte kolem něj hadřík z mikrovlákna nebo načechranou prachovku a zajistěte jej lepicí páskou.

Litinový trubkový radiátor otřete mýdlovou vodou pomocí gumových rukavic a houby

Chcete -li odstranit menší částice nečistot zachycené na upevňovacích prvcích, je použití fénu na studeném prostředí účinným způsobem, jak je vyfouknout na podložní ručník. Nezapomeňte tedy před výběrem tohoto způsobu čištění dát pod radiátor hadr nebo ručník, abyste lépe chránili podlahu. Poté naplňte kbelík teplou mýdlovou vodou nebo saponátem a otřete vnější část chladiče houbou. Přitom se ujistěte, že má vaše houba dostatek mýdlové vody. Poté jej vyždímejte, aby byl vlhký, ale ne mokrý a nekapal. Poté chladič důkladně vysušte hadříkem z mikrovlákna, aby kov nezrezivěl a nedocházelo ke korozi.

Další užitečné rady

Vyčistěte bílou cihlovou zeď a úzké mezery mezi topným systémem Odšroubujte mřížku a termostat

Pokud máte na topení termostat, můžete velmi opatrně nejprve vyjmout hlavu šroubovákem. Udělejte si na to čas, abyste si ušetřili mnoho problémů a nákladných oprav. Pokud se jedná o deskový radiátor, po odšroubování hlavy odmontujte mřížku. To pomůže zabránit poškození termostatu, který potřebujete vyměnit. Po vyčištění ohřívače můžete jistič znovu zapnout.

Zapněte termostat na radiátoru a poté vyčistěte ohřívač kartáčem nebo vysavačem

Zapněte tedy termostat a nechte ohřívač několik minut běžet. Ujistěte se, že se radiátor normálně zahřívá, a poslechněte si, zda vše zní, jako by běželo hladce. Poté nastavte ovladač zpět na požadovanou úroveň. Dodržováním těchto jednoduchých kroků bude vaše topení běžet normálně a vám i vaší rodině bude teplo, když to budete nejvíce potřebovat.

setřete kartáčem prach z topení

Při čištění také nezapomeňte nosit masku nebo obličejovou masku a ochranné brýle. To pomůže zabránit vdechnutí prachu nebo problémům s očima. Někdy prachovka nebo dokonce váš vysavač nestačí k odstranění veškerého prachu, který se hromadí ve vašem ohřívači prostoru. Místo toho můžete použít stlačený vzduch, abyste se dostali na těžko dostupná místa a odstranili veškerý prach. Velmi vhodné by byly například plechovky na stlačený vzduch, které jsou obvykle k dostání v supermarketech a železářství. K tomu však nemusíte používat stroj na stlačený vzduch, protože takové zařízení vytváří vysoký tlak vzduchu a může způsobit poškození. Čištění ohřívačů vašeho domova je přímý úkol, který zvládne každý. Není vyžadováno žádné speciální vybavení ani odborné znalosti. Nezapomeňte pravidelně, případně sezónně, čistit všechna domácí topidla. Tímto způsobem můžete optimalizovat výkon a tím také prodloužit životnost.