Domácnost

Chytré čištění: nejlepší tipy na čištění pro domácnost

Je pravda, že domácí práce není vždy zábava. Ve stresujícím každodenním životě spousta věcí prostě zůstává doma. A rychleji, než bychom chtěli, se na nábytku opět vytvořila viditelná vrstva prachu. Se správnou strategií a několika užitečnými radami je ale úklid mnohem jednodušší. Co s tím trochu muziky? Pak je úklid mnohem zábavnější! Zde jsou nejlepší strategie a tipy pro úklid vašeho domu. Chytré čištění je snadné!

Chytré čištění: ušetří vám to čas

Chytré tipy pro brzké čištění Ušetřete čas

Ti, kteří pravidelně uklízejí, ve skutečnosti šetří čas. Podle hesla „bojujte proti začátkům“ se kuchyň jednoduše krátce po použití vyčistí. Jednou týdně zhruba vysajte prach a poté použijte vějíř na police a nábytek, abyste zabránili silné vrstvě prachu. Na druhou stranu, pokud budete čekat, dokud se na kamnech nevytvoří kůra nebo vše zasype prach, budete mít mnohem více práce. Protože pak je mnohem časově náročnější, aby bylo vše opět zářivě čisté.

Jaké hadry a čisticí potřeby potřebuji?

Jarní úklid jaké hadry a prací prostředky

Základní výbava je sestavena rychle. V soukromých domácnostech obecně postačí 4-5 čisticích prostředků a pomáhají také prostředky pro domácnost, jako je ocet nebo prášek do pečiva.

 • Univerzální čistič na podlahy a povrchy
 • kyselý čistič pro uvolnění skvrn od vodního kamene
 • Čisticí mléko
 • Kuchyňský čistič / odmašťovač
 • Čistič skla
 • WC čistič

Věci jsou s hadry trochu jiné, zde můžete snadno získat malou sbírku. Aby se zárodky nepřenášely v domácnosti, měly by být pro určité účely použity určité utěrky. Pro lepší rozlišení se doporučují hadříky různých barev. Dobré hadříky z mikrovlákna jsou obzvláště savé a výrazně usnadňují čištění.

Čistěte chytře: používejte inovativní čisticí prostředky

chytré čištění inovativní čisticí pomůcky

V současné době trh nabízí mnoho inovativních čisticích zařízení, která mohou práci výrazně usnadnit. Proč to tedy nevyužít? Malý stolní vysavač je užitečný například k vysávání drobků a jiných nečistot mezi nimi. S vysáváním oken je čištění oken rychlejší. Toto zařízení je doporučeno pro byty s mnoha velkými okny.

S Vysavač s funkcí stírání všechny podlahy, které lze otřít za mokra, lze vyčistit během krátké doby. Toto zařízení je doporučeno pro domy a byty s dlažbou a jinými tvrdými podlahovými krytinami.

Chytře čištění: přehled strategií čištění

Úklidové strategie šetří čas a úsilí

Se správnou strategií šetříme spoustu času v každodenním životě. Zní to jednoduše, ale je to efektivní. Nejprve se provede úklid, poté se vyčistí. Protože pokud vám nic nestojí v cestě, úklid je mnohem rychlejší. Hezkým vedlejším efektem je: Byt je poté nejen čistý, ale také uklizený. Důležitým zlatým pravidlem v domácnosti je: Vždy čistěte odshora dolů. Prach se tedy znovu nerozvíří.

Správně vytřete podlahy

Chytře vyčistěte a vytřete podlahy jednou týdně

Nejprve se vysávají podlahy, aby hrubé nečistoty, vlasy atd. Neskončily později v čisticí vodě. Tvrdé podlahy, jako jsou dlaždice nebo dřevěné palubky, se nejprve navlhčí a poté znovu vytřou do sucha.

To také funguje pro malé oblasti se starou dobrou pračkou a sběračem. Nové čisticí systémy, jako je pračka s krytem z mikrovlákna, mop nebo elektrický sací mop, jsou však praktičtější i zde.

Při vytírání podlah se nejprve čistí hrany. Poté se podlahy otírají na obrázku osm. Stírání tam a zpět jen šíří špínu.

Důležitý tip: Při úklidu vždy pracujte pozpátku, zadní část místnosti jako první, oblast dveří až jako poslední.

Snadné čištění oken

Snadné užitečné rady pro čištění oken

Okna se nejlépe čistí hadrem, horkou vodou a trochou mycího prostředku nebo univerzálního čisticího prostředku a utěrky z mikrovlákna. Stěrka na okno je užitečná pro větší plochy. Je důležité rámy nejprve vyčistit. Pokud je rám okna velmi špinavý, je nejlepší použít samostatný hadřík.

Poté tabule rychle a důkladně předčistěte velkým množstvím vody. Přebytečná voda se odstraní stahovákem. Alternativně lze tabule otřít do sucha hadříkem z mikrovlákna na okna.

Tip: Čisticí prostředky na sklo jsou vhodné pouze k odstraňování otisků prstů a skvrn, nejsou vhodné k čištění oken.

Vápenaté armatury a sprchové hlavice v koupelně budou přes noc jako nové

Důkladně vyčistěte koupelnové armatury, umyvadla a spoje

Zvláště u tvrdé vody z vodovodu se rychle vyvíjejí: skvrny od vodního kamene. Lze je snadno odstranit čisticím prostředkem na ocet. Silně kalcifikované armatury a sprchové hlavice budou znovu vyčistěte úplně sám důmyslným trikem. Za tímto účelem se do balónku vloží směs octové esence a vody v poměru 1: 5. Balónek se poté umístí nad mixér nebo sprchovou hlavici. Nechte působit přes noc a druhý den jen opláchněte čistou vodou – vše vypadá jako nové!

Odstraňte v kuchyni tvrdohlavou směs tuku a prachu

Správné čištění kuchyně - užitečné rady

Každý, kdo pravidelně neotírá skříně nebo lednici v kuchyni, je obeznámen s úpornými nánosy prachu a mastnoty. Na takovéto mastné usazeniny lze použít dobrý kuchyňský čistič nebo odmašťovač. Ale je také levnější a ekologičtější s tekutým žlučovým mýdlem. Žlučové mýdlo se jednoduše aplikuje na postižená místa. Asi po 10 minutách lze polevu snadno odstranit vlhkým hadříkem.

Prachový nábytek pravidelně čistěte a čalouněný nábytek čistěte

Oprášení a leštění dřevěného nábytku. Jarní úklid

Zvláště neošetřený dřevěný nábytek by se neměl otírat za mokra. Nábytek je nejlepší poprášit jednou týdně. To funguje velmi dobře s prachovkou nebo měkkým hadříkem z mikrovlákna.

Extra tip: použijte nástavec na kartáč vysavače. Mnoho vysavačů je vybaveno měkkým kartáčem na vysávání nábytku. To by mělo být také použito. Pomocí měkkého kartáče lze čas od času snadno vysát nábytek a další povrchy.

Čalouněný nábytek se nejlépe vysává kartáčem na čalounění vysavače. Není to jen snadné, ale také rychlé.

Tip na odstranění zvířecích chlupů

Užitečné rady k odstranění chlupů z nábytku

Vlasy našich milovaných mazlíčků mohou být docela práce. Čalouněný nábytek a koberce lze čistit speciálními kartáči na zvířecí chlupy. Jednoduchou a efektivní metodou je použití konvenčního válečku na vlákna. To umožňuje snadné odstranění zvířecích chlupů z pohovek a polštářů.

Harmonogram úklidu pro dokonalou domácnost

Plán úklidu domácích úkolů na den, týden a měsíc

Jak často je třeba něco čistit?

Pro domácí práce existují různé strategie. Někdo raději jeden den uklidí koupelnu a druhý den kuchyň. Další osoba může mít jen jeden den v týdnu a poté uklidit celý byt. Plány úklidu a pravidla úklidu jsou často zastaralé, protože pocházejí z doby, kdy byla žena přes den doma, aby zvládla domácí práce. Přesto existuje stále několik tipů a pravidel, kterých se můžeme držet a které jsou i dnes vhodné pro každodenní použití.

1.) Špínu je nejlepší setřít, jakmile si toho všimnete.

2.) Údržbovým čištěním se rozumí úklid místností, jako je kuchyň, koupelna nebo obývací pokoj, nebo určitých činností, jako je čištění oken, utírání prachu atd. To se nejlépe provádí jednou týdně.

3.) Základní úklid se týká činností, na které v běžném životě často nemáme čas, jako je vytírání skříněk, drhnutí obkládané plochy v koupelně nebo praní záclon. Tato práce probíhá zhruba dvakrát ročně.

Úklid a úklid domácnosti, mytí nádobí

Následující doporučení mohou navíc sloužit jako vodítko:

Každodenní domácí práce

 • Protřepejte peřiny a provětrejte je
 • Vložte a vyprázdněte myčku nádobí nebo umyjte špinavé nádobí ručně
 • Po každém použití vyčistěte pracovní desku a sporák v kuchyni
 • Zlikvidujte odpadky
 • Vložte špinavé oblečení do koše na prádlo

Týdenní práce

 • Otřete prach z povrchů v domě
 • Vytřete podlahy
 • Vyčistěte kliky dveří a tlačítka světel
 • Důkladně vyčistěte prostor koupelny a WC

Měsíční práce

 • Čištění oken (dvakrát na podzim, třikrát na jaře a v létě)
 • Vyprázdněte chladničku a důkladně ji vyčistěte
 • Povrchy zrcadel otřete speciálním čisticím prostředkem
 • Otřete kuchyňské spotřebiče a v případě potřeby odvápněte pračku a myčku

Několikrát do roka

 • Sprchový závěs vyperte a vyvětrejte
 • Vyčistěte troubu čisticím prostředkem na trouby
 • Lakujte dřevěný nábytek nebo jej naimpregnujte speciálním ošetřujícím přípravkem

Jednou za rok

 • Prát závěsy a žaluzie
 • Vycpěte spižírnu a šatník a otřete vnitřek
 • Vyčistěte koberce