Domácí prostředky

Zadržování vody v nohách: příznaky, příčiny a domácí prostředky

Všimli jste si otoku nohou? Vypadají nafouklé a hebké na dotek? Nebojte se! Pomůžeme vám naučit se, jak se zbavit zadržování vody v nohou, pomocí jednoduchých a přirozených metod. Ale než se podíváme na domácí prostředky pro zadržování vody, pojďme nejprve podrobně porozumět tomuto problému. Všichni víme, že lidské tělo je z velké části složeno z vody, která cirkuluje do všech orgánů. Když se tato tekutina nedokáže správně vyloučit, nahromadí se ve vašich orgánech, zejména v nohách. Také se nazývá edém, zadržování vody je dočasný problém, který odezní za několik dní, pokud není způsoben vážnými problémy, jako jsou poruchy ledvin.

Seznamte se s hlavními faktory, které způsobují zadržování vody v nohou, spolu s některými přírodními metodami k řešení problému.

Zadržování vody v nohách

Příčiny zadržování vody:

Hlavní příčiny, kvůli kterým se voda začíná zadržovat v nohách. Oni jsou

 • Pokud dojde ke změně tlaku v kapilárách, kterými procházejí vitamíny, kyslík a minerály, začne docházet k zadržování vody.
 • Ledviny eliminují veškerý odpad a toxiny z těla a krev absorbuje živiny, které může tělo znovu použít. Pokud je například ovlivněn průtok krve do ledvin, což se stane, když začne být postižena ledvina, pak se nic neodstraní, pak začne docházet k zadržování vody.
 • Protože nedostatek pohybu a žádná fyzická aktivita vede k zadržování vody, jako když cvičíme žíly na noze, pumpuje krev do srdce a necestuje rychle, začne se hromadit v nohou, což vede k zadržování vody.
 • Stejně jako mnoho rychlých a nezdravých jídel, které neobsahují žádné bílkoviny, nedostatek bílkovin ovlivňuje vodní rovnováhu. Kvůli jeho nedostatku nemůže systém zpětně odebírat vodu z tkání, které jsou potřebné v kapilárách.
 • Osoba, která trpí slabým srdcem, protože nedochází k pumpování, může způsobit zadržování vody v nohou a dalších částech.
 • Některé léky také způsobují zadržování vody.
 • Zvláště ženy čelí zadržování vody během těhotenství a před menstruací kvůli změnám hormonů.
 • Dalším hlavním důvodem je, že pokud sedíte dlouhé hodiny nebo delší stojíte, způsobí to tlak uvnitř cév a tekutina začne prosakovat do tkání pronajímajících se k zadržování nebo otokům nohou.

Příznaky zadržování vody:

 • Nejčastějším příznakem je, že máte oteklý obličej, nohy a další části těla, i když jste zhubli.
 • Jakmile ráno vstanete, máte oteklá víčka, nafouklý obličej a cítíte, že je břicho nafouklé.
 • Můžete být nepříjemní a tepová frekvence a krevní tlak mohou vystřelit nahoru.

Prevence zadržování vody:

Pokud vám není diagnostikován vážný zdravotní stav, jako jsou srdeční problémy, existují způsoby, jak zabránit zadržování vody v nohou:

 • Dopřejte si fyzickou aktivitu
 • Neomezujte se na jediné držení těla
 • Noste kompresní ponožky, abyste snížili zadržování vody v nohou
 • Místo dlouhých, únavných cest provádějte přestávky
 • Zkuste se vyvarovat koupeli s příliš studenou nebo příliš horkou vodou
 • Snižte příjem soli a omezte nezdravé potraviny
 • Cvičit pravidělně

Snižte zadržování vody v nohou a nohou:

Zde jsou některé prostředky a cvičení k vyléčení zadržování vody v nohou a chodidlech:

1. Zapojte se do fyzické aktivity:

Zapojte se do fyzické aktivity a omezte zadržování vody

Pokud vás zajímá, jak zabránit zadržování vody na prvním místě, odpověď je fyzické cvičení. Jedním z nejlepších a nejbezpečnějších způsobů je zapojit vás do jakýchkoli cvičení, jako je chůze, jízda na kole, běh a lezení po schodech, díky nimž se tělo zpotí. Jakmile se váš pot, všechny toxiny, soli a přebytečná voda začnou vylučovat z těla, pomůže vyléčit problémy se zadržováním vody v nohou.

Opatření: Pokud jste těhotná žena, vezměte si místo intenzivního tréninku něco lehkého, jako je chůze nebo jóga.

2. Minimalizujte příjem soli:

Minimalizujte příjem soli, abyste snížili zadržování vody

Sůl, kterou konzumujete, se skládá ze sodíku a chloridu, protože sodík má vlastnosti, které v těle váží vodu, což vede k zadržování tekutiny uvnitř těla. Zpracované potraviny, které konzumujete, také obsahují vysokou hladinu sodíku, která spouští zadržování vody v nohou a těle. Zkuste tedy konzumovat méně soli a nahraďte ji bylinkami a kořením a zůstaňte zdraví. Toto je jeden z nejdůležitějších bodů, jak vědět, jak se přirozeně zbavit zadržování vody.

3. Snižte spotřebu cukru:

Snižte spotřebu cukru a omezte zadržování vody

Jakmile zkonzumujete potraviny s vysokým obsahem sacharidů a cukr, okamžitě to zvýší hladinu cukru v krvi a inzulínu. Zvýšená hladina inzulínu udrží více sodíku a tím zase vystřelí objem tekutin v těle. Konzumujte tedy méně sladkostí a sacharidů a zůstaňte zdraví a omezte problémy související s zadržováním vody.

4. Konzumujte česnek:

Konzumujte česnek, abyste snížili zadržování vody

Česnek je nejúčinnější přírodní diuretický produkt, který pomáhá eliminovat toxiny a vytlačuje přebytečnou vodu z těla. Tato malá přírodní složka rozbíjí tukové buňky a dokonce pomáhá zhubnout. Ráno a večer konzumujte 2–3 stroužky syrové a zajistěte, abyste je řádně rozkousali a snadno se zbavili problému se zadržováním vody.

5. Jezte potraviny bohaté na hořčík a draslík:

Je velmi důležité zahrnout potraviny s vysokým obsahem hořčíku a draslíku, které účinně snižují problémy související s retencí vody. Ořechy, celozrnné produkty, zelená zelenina atd. Jsou dobrým zdrojem hořčíku, který je na prvním místě v žebříčku diety proti zadržování vody.

Draslík snižuje zadržování vody a slouží jako elektrolyt a udržuje správnou rovnováhu mezi hladinou vody a sodíku. Pomáhá ledvinám odstranit z těla veškerý toxin a přebytečnou sůl. Banán, avokádo, rozinky, maliny, špenát atd. Jsou bohaté na draslík, proto je zařaďte a zbavte se nemocí.

6. Saunová koupel:

Další účinný způsob, jak uvolnit přebytečnou vodu a toxiny z těla, a budete se cítit uvolněně a svěže. Tento proces odvádí přebytečnou vodu a silně se potíte, což vám pomůže zbavit se zadržování vody.

Opatření: Těhotná žena může místo saunové lázně nabrat teplou vodu. Jedná se o bezpečný a účinný mechanismus ke snížení zadržování vody.

7. Čaj z fenyklu:

Tato přírodní bylina obsahuje anetol, který minimalizuje systolický krevní tlak a vypláchne přebytečnou sůl, vodu z ledvin a zbaví vás tohoto problému. Spolu s tímto čajem můžete také žvýkat semena fenyklu, protože pomáhá snižovat zadržování vody a dokonce udržuje trávení na správné cestě. Fenyklový čaj je jedním z nejlepších bylinných prostředků pro zadržování vody.

Proces konzumace:

 • Do jednoho šálku horké vody přidejte jednu čajovou lžičku fenyklových semínek a nechte 10 minut přikryté.
 • Poté sceďte a pijte tento čaj dvakrát denně a uvidíte kouzelné výsledky.

8. Vezměte vitamín B-6:

Podle mnoha studií je prokázáno, že vitamín B-6 účinně rozbíjí cukr a škrob a do značné míry snižuje zadržování vody. Je velmi účinný pro ženy, zejména které trpí otoky během premenstruace, protože je znovu prožívá. Pilulky B6 jsou jedním z osvědčených doplňků pro zadržování vody.

Opatření: Těhotné ženy, kojící matky a osoby s chronickými zdravotními potížemi musí před užíváním těchto doplňků vyhledat radu lékaře.

9. Použijte ječmen:

Chcete vědět, jak omezit zadržování vody v těhotenství? Zkuste ječmen! Ječmen je další přírodní diuretická složka, která se nyní konzumuje v mnoha evropských zemích. Jeho konzumace zvyšuje objem močení a vytlačuje přebytečné tekutiny z oteklé oblasti.

Proces konzumace:

 • Nejprve neloupaný ječmen řádně omyjte a očistěte a 500 ml vody dejte čtvrt šálku ječmene, vařte 20 minut.
 • Nechte vychladnout a napněte vodu v jiné nádobě.
 • Nalijte jej do jednoho šálku a vymačkejte tři kapky citronu a pomalu jej popíjejte denně, abyste dosáhli efektivních výsledků.

Opatření: Ječná voda je diuretikum. Doporučuje se konzumovat během dne. Užívání v noci může vést k narušenému spánku kvůli častým přestávkám na toaletě.

Všechny tyto domácí prostředky pro zadržování vody jsou vyzkoušeny a testovány mnoha lidmi. Všechny jsou přírodní a bezpečné pro použití. Pokud jste však těhotná žena, kojící matka nebo jste pod určitým lékařským ošetřením, poraďte se s lékařem, než něco vnitřně konzumujete. Většina těchto letitých léků je docela účinná v tom, že nabízí okamžitou úlevu od edému. Pokud problém přetrvává déle než týden, musíte provést důkladnou lékařskou prohlídku, abyste poznali hlavní příčinu.

Často kladené otázky:

1. Je edém život ohrožující nemocí?

Edém sice není nebezpečná nemoc, ale může naznačovat základní zdravotní problém. Zadržování vody je ve většině případů způsobeno napětím, dlouhými cestami, přílišným sezením nebo přebytečnou solí. Pokud váš stav do týdne neustoupí, musíte podstoupit důkladnou prohlídku u lékaře, abyste zjistili základní příčinu. U pacientů s poruchami ledvin nebo srdečních chorob dochází k častým záchvatům edému. Musíte tedy vyloučit tyto možnosti vést mírumilovný život.

2. Je v pořádku užívat diuretické pilulky ke kontrole otoku?

Pokud to není předepsáno lékařem, nesmíte nikdy užívat samoléčbu edému, zejména diuretika. Nedostatek znalostí o dávkování může vést k dehydrataci těla. Pokud chcete vyléčit edém doma, musíte nejprve vyzkoušet tyto domácí prostředky a v případě, že nefungují, je nutná rada lékaře.

3. Jak mohu zabránit zadržování vody v nohách během dlouhého letu?

Pokud jste častým cestovatelem vzduchem, může vám zadržování vody v nohou často vadit. Tomuto problému lze předcházet nošením volných bot nebo ponožek. Musíte se ujistit, že během letu provádíte krátké procházky pro dobrý krevní oběh. Jednou za čas protáhněte svaly a pijte hodně vody, aby se vaše tělo hydratovalo. Nekonzumujte alkohol ani sedativa!