Domácí prostředky

Rychlá a účinná léčba bolesti zad doma

Máte problémy se zády se silnou bolestí? Věděli jste, že můžete získat úlevu od vyzkoušení některých procedur bolesti zad doma? Ano! Většina lidí se s tímto problémem setká alespoň jednou za život. Problémy se svaly, klouby, nervy a kostmi jsou některé z hlavních důvodů, které způsobují bolesti zad.

Proces léčby bolesti zad závisí na mnoha faktorech a klíčovou roli hraje závažnost problému a anamnéza pacienta. Sledujte změny, které ve svém těle pociťujete, jako jsou svalové křeče nebo bolest, ztuhlost, bolest a napětí spolu s omezenou pružností zad. Vyzkoušejte některé z domácích léků na bolest zad a okamžitě získáte úlevu.

Léčba bolestí zad doma

Léčba bolesti zad doma:

Zde je seznam nejlepších domácích prostředků, které můžete zkusit účinně léčit bolest zad. Oni jsou:

1. Akupresura:

Mnoho studií podporuje účinnost akupresury jako jednoho z nejlepších domácích prostředků na bolest zad. Na rozdíl od akupunktury tento postup využívá místo jehel masáž prstů. Pomocí palce, prstu nebo zařízení vyvíjejícího tlak na konkrétní body vašeho těla zvýšíte tok léčivého kyslíku a krve a zmírníte tím bolesti zad. V našem těle jsou určité body, i když zdánlivě nesouvisí, pomáhají uklidnit nervový systém a svaly. Tento postup má systematický účinek na vaše tělo. (1)

2. Esenciální oleje:

Způsobený zánět závisí na závažnosti bolesti zad, která může ztěžovat práci nebo dokonce provádění jednoduchých domácích prací. Úpravy životního stylu jsou pro vás klíčem k léčbě chronických bolestí zad. Esenciální oleje působí jako přírodní lék na bolest zad, protože jsou extrahovány z několika částí rostlin, jako jsou listy, semena, plody, kůra a ovoce. Některé z olejů, které lze použít buď v aromaterapii nebo lokálně, jsou:

 • Mátový olej.
 • Olej z citronové trávy.
 • Wintergreen olej.
 • Eukalyptový olej.
 • Zázvorový olej.
 • Levandulový olej.
 • Heřmánkový olej.

3. Dobrá matrace:

Správná poloha na spaní hraje v klidném spánku zásadní roli a správná matrace je její významnou součástí. Pokud používáte špatnou postel, může to svaly namáhat špatným spánkem, což může nepříznivě ovlivnit zarovnání páteře, což má za následek bolest zad. Proto je výběr matrace dokonalým ošetřením bolesti zad doma, které pomáhá omladit a odpočinout si páteř spolu s poskytnutím správné podpory vašim zádům.

4. Chůze:

Udržujte si dobrou cvičební rutinu, která nepřetěžuje vaše svaly, například chůze, je přirozenou úlevou od bolestí zad. To je zvláště výhodné pro lidi, kteří mají neustálé a opakující se epizody bolestí zad. Rychlá chůze je perfektní způsob, jak udržovat svaly vašeho těla, aniž byste je zhoršovali. Aerobik lze také provádět, ale pod dohledem. (2)

5. Kolenní polštář:

Těsnost a bolest způsobují bezesné noci, pokud vás bolí záda. Jednou z rychlých úlev od bolesti zad doma je použití kolenního polštáře. Namáhání zad můžete snížit tím, že když spíte na boku, položíte mezi kolena pevný polštář. Podepření horní části nohy polštářem správně zarovná vaši páteř. Pokud spíte na zádech, podložte si pod nohu dva polštáře, které vám pomohou uvolnit záda a dopřát vám klidný spánek.

6. Vitamíny:

Dodržování správného dietního plánu je velmi důležité pro udržení zdravého těla. Vitamíny a minerály v přírodních potravinách vám pomohou zmírnit záněty a bolesti zad. Konzumace jídla nebo vitamínových doplňků může být přirozenou léčbou bolestí zad. (3) Než začnete užívat jakékoli vitamínové doplňky, je vždy vhodné poradit se s lékařem, abyste neměli nedostatek. Můžete zabránit tomu, aby se vaše bolest zad zhoršovala zdravým stravováním, a některé z vitamínů, které můžete zahrnout do svého jídelníčku, jsou:

 • Vitamín B12.
 • Vitamín C.
 • Také vitamín D..
 • Vitamín B3.
 • Vitamín E.

7. Dostatek odpočinku a pozitivního přístupu:

Mnozí z nás čelí velkému tlaku doma i na pracovišti s ohledem na termíny a mnoho dalších věcí. Veškerá úzkost a stres poškozují vaše tělo, což může mít za následek bolesti svalů. Přestože je to těžké, zůstat optimistou a odpočívat je jedním z nejlepších způsobů, jak léčit bolesti zad. Ať už máte jakýkoli tlak, snažte se odpočívat a zůstat pozitivní.

8. Režim spánku:

Správné množství spánku je nezbytné k tomu, aby si vaše tělo odpočalo a dostalo se zpět do pracovní polohy. Nejlepší způsob, jak uvolnit své tělo, je spát na zádech, nebo úleva může mít opření polštáře mezi nohama. Pokuste se vyhnout spánku na břiše, protože to může mít nepříznivý dopad na záda. Je to nejlepší léčba pro muže i ženy.

9. Epsomská sůl:

Teplé koupele se solí Epsom mohou být velmi prospěšnými domácími prostředky pro úlevu od bolestí zad a také levným a jednoduchým způsobem. Síran hořečnatý, nebo běžně známý jako Epsomská sůl, pomáhá vstoupit do vašich bolavých svalů tím, že je odlepíte. Také zjemňuje a zkrášluje vaši pokožku tím, že eliminuje odumřelé kožní buňky.

Složení:

 1. Šálek epsomské soli.
 2. Vana s teplou vodou.

Postup:

 • Můžete si vzít vanu plnou teplé vody, aby byla vaše záda ponořená.
 • Do vody vmíchejte epsomskou sůl a dobře ji promíchejte.
 • Ujistěte se, že používáte vlažnou vodu a ne příliš studenou nebo příliš horkou.

10. Ošetření za studena a za tepla:

Jedním z nejlepších domácích léků na bolest zad je střídání horkých a studených procedur. Existuje dostatek důkazů o tom, že teplo poskytuje úlevu od zánětu způsobeného bolestí zad. Perfektním příkladem je použití láhve s horkou vodou a ledového balíčku. Umístěte na záda asi na 20 minut láhev s horkou vodou a nahraďte ji ledovým balíčkem, který mezi nimi přepíná. Později použijte ledový obklad na 10 až 15 minut po několika hodinách. Říká se jí také horká, studená terapie bolestí zad. (4)

Opatření:

Ujistěte se, že nekládáte led přímo na tělo. Balení ledu můžete zakoupit v jakékoli lékárně.

11. Léky proti bolesti:

Léky proti bolesti nebo NSAID jsou často předepisovány pacientům, kteří trpí chronickými bolestmi zad. Pomáhají rychle zmírnit bolesti zad a lze je použít jako volně prodejné léky. Zánět, otok a bolest svalů lze snížit pomocí těchto léků proti bolesti. Některé z léků, které pomáhají, jsou Advil, Aleve. Před použitím jakýchkoli volně prodejných léků se však poraďte s lékařem. (5)

12. Volně prodejné léky:

Před použitím léků k léčbě bolestí zad se musíte nejprve poradit s lékařem. Někteří z nich dávají okamžité výsledky a někteří pracují pomalu svým vlastním tempem. Někdy může být bolest zad vedlejším účinkem pro vitamínové doplňky nebo jiné léky. Pokud tomu tak je, nechte se vyhodnotit, aby bylo možné vyřešit základní problém.

13. Pozor na módu:

Udržet si nadhled nad současným módním trendem je pro mnoho lidí nutností. Ale co když nošení jehlových bot nebo některých bytů způsobuje bolesti zad? Ano! Tyto typy sandálů neposkytují tolik potřebnou podporu klenby. Ačkoli to není problém, pokud jej nosíte příležitostně, nošení jehlových bot nebo sandálů, které vyvíjejí tlak na záda, může být škodlivé. Nejen boty, ale část viny na bolesti zad jde do brašny přes rameno. Přikládají až o 50% větší váhu vašim zádům, což má za následek bolest. Vyberte si módu, která je nejen trendy, ale také nepoškodí vaše záda.

14. Cvičení:

Cvičení je účinná a nejlepší domácí léčba podvrtnutí zad. Zůstat aktivní je velmi důležité pro udržení zdravého těla. Jóga je dokonalým cvičením, díky kterému je vaše tělo aktivní a zdravé. Pomáhá napravit držení těla a lze jej provést kdykoli během dne, i když je vhodnější časné ráno. Vždy se můžete poradit s profesionálem, který vám pomůže tím nejlepším způsobem. Některá ze cvičení, která můžete vyzkoušet, jsou:

 • Mosty.
 • Supermani.
 • Protahuje se koleno-hrudník.
 • Rotační spodní část zad.
 • Zatahovací manévry.
 • Pánev se naklání.
 • Ležící boční zdvihy nohou.
 • Kočka se táhne.

15. Masáž a akupunktura:

Masáže a akupunktura jsou terapie, které mohou být účinnější pod odborným vedením. Pokud půjdete k profesionální masérce, zaměří se na oblast zad a uvolní napětí ve vašich svalech. Používají různé stupně tlaku, v závislosti na vaší bolesti. Dalším léčebným plánem je akupunktura, která zahrnuje použití jehel v bodech vašeho těla, které pomáhají zmírnit stres z vašeho těla. Masáž a akupunktura byly použity jako alternativní léčba bolestí zad. (6) (7)

16. Chirurgie:

Toto je možnost, pokud je chronická bolest v zádech neléčitelná žádnými léky předepsanými lékařem. Pokud nezbývá jiná možnost, navrhuje to váš lékař. O této možnosti také poskytujeme stručné informace. Než se pro ni rozhodnete, důkladně si prostudujte chirurgickou možnost. Typ operace, která je pro vás navržena, závisí na typu bolesti zad, kterou máte, a na její příčině.

Chirurgické možnosti jsou:

1. Discektomie:

 • Chirurgický zákrok, který odstraní bederní herniovaný disk, který vyvíjí tlak na kořen míchy. K provedení tohoto postupu se používá speciální mikroskop, který se také nazývá mikrodiscektomie.

2. Spinal Fusion:

 • Tento chirurgický zákrok spojuje dva nebo více obratlů s částí kosti, aby se snížila bolest a stabilizovala páteř.

Tam, kde jsou dva jinak více obratle spojeny společně s částí kosti, aby se stabilizovala páteř a navíc se snížila bolest.

Bolesti zad

Bolest zad je běžným problémem, s nímž se setkává mnoho z nás. Vyzkoušejte některé z domácích léků na bolest zad zmíněných v tomto článku, které vám pomohou rychle získat úlevu. Nejde však o zdravotní stav, který by vyžadoval neodkladnou péči, pokud by se bolest stala nesnesitelnou. Spolu s horečkou, bolestí na hrudi, pocitem brnění v nohách se okamžitě poraďte s lékařem. Nezapomeňte nám dát vědět, jak vám tyto prostředky pomohly!

Prohlášení: Tipy a návrhy v tomto článku nenahrazují odborný lékařský posudek. Doporučuje se poradit se s lékařem, než začnete něco nového.

Často kladené otázky:

1. Jak časté jsou bolesti zad?

Odpověď: Každý z nás v jednom nebo druhém bodě svého života trpí bolestmi zad. Ženy a muži jsou obvykle postiženi bolestmi zad. Proces stárnutí a sedavý způsob života způsobují tento stav u lidí ve věku 30 až 50 let.

2. Jaké jsou rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost bolestí zad?

Odpověď: Některé faktory mohou zvýšit pravděpodobnost, že se u lidí objeví bolest zad. Oni jsou:

 • Pokud jste obézní.
 • Kouření.
 • Stárnutí.
 • Zdatnost.
 • Těhotenství.
 • Duševní nemoc.
 • Fyzická zdatnost.

3. Jaký je správný čas na návštěvu lékaře?

Odpověď: Nejprve vyzkoušejte domácí opravné prostředky zmíněné v tomto článku. Pokud ale bolest zad přetrvává nebo se zhoršuje po šesti týdnech, a to i po použití těchto svépomocných technik, okamžitě si domluvte schůzku se svým lékařem. Pokud jste osoba starší 50 let nebo máte v anamnéze osteoporózu nebo rakovinu, navštivte přímo lékaře.