Domácí prostředky

15 nejlepších domácích prostředků pro rychlou úlevu od kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce jsou častější, než si myslíte, mezi muži i ženami. Jedním z běžných míst, na které se infekce zaměřuje, je oblast genitálií. Věděli jste ale, že kvasinkové infekce můžete léčit doma? Ano! Dodržováním domácích prostředků na kvasinkovou infekci uvedených v tomto článku se můžete s tímto nepříjemným stavem pohodlně vypořádat.

Kvasinková infekce je způsobena houbou zvanou Candida a některé z příznaků tohoto stavu jsou pálení a svědění v soukromých partiích, páchnoucí výtok atd. Projdeme si tento článek, abychom se dozvěděli více o domácích prostředcích proti kvasinkovým infekcím.

domácí prostředky pro kvasinkovou infekci

Účinné domácí prostředky pro kvasinkovou infekci:

Zmínili jsme několik domácích léků na kvasinkovou infekci, o kterých mnoho žen přísahá, že byly účinné. Ačkoli tyto alternativní terapie mají různé vědecké důkazy, neoficiální zprávy naznačují, že mnoho z nich zažívá úlevu.

1. Jablečný ocet:

Antifungální vlastnosti jablečného octa působí proti Candida, což z něj činí účinný lék na kvasinkovou infekci doma (1). Můžete tedy léčit špatný případ kvasinkové infekce interně i externě.

Složení:

 1. Jedna až dvě lžíce jablečného octa.
 2. Jedna sklenice vody.

Postup:

 • Zkombinujte ACV ve sklenici vody a dobře je promíchejte.
 • Vypijte směs.
 • Můžete také smíchat šálek ACV v kbelíku s teplou vodou a namočit se.
 • Chcete -li dosáhnout efektivních výsledků, použijte tento prostředek dvakrát nebo třikrát denně.

2. Aloe Vera:

Aloe vera je jedním z přírodních způsobů, jak léčit kvasinkovou infekci. A gel z Aloe vera má antifungální účinky na C. albicans, které pomáhají zmírnit zánět v postižené oblasti a zklidňují podráždění (2).

Složení:

 1. Čerstvě extrahovaný gel z aloe vera.

Postup:

 • Extrahujte čerstvý gel z listu aloe vera.
 • Jemně naneste gel na postižené místo v tenké vrstvě.
 • Nechte zaschnout.
 • Pro dosažení dobrých výsledků můžete gel znovu použít dvakrát nebo třikrát denně.

3. Česnek:

Česnek je jednou z běžně vyskytujících se složek v mnoha domácnostech. Díky silné protiplísňové aktivitě česneku proti druhům Candida se jedná o jeden z přírodních léků na kvasinkové infekce (3) (4).

Složení:

 1. Tři stroužky česneku.
 2. Jedna sklenice vody.

Postup:

 • Konzumujte česnek se sklenicí vody.
 • K dosažení dobrých výsledků můžete tento prostředek použít jednou nebo dvakrát denně.
 • Upozornění: Ujistěte se, že nepoužíváte česnek nebo česnekovou pastu na vnitřní stranu stehen nebo pochvy, protože jsou citlivé.

4. Zelený čaj:

Zelený čaj pomáhá v boji proti kvasinkovým infekcím tím, že posiluje imunitní systém vašeho těla, protože obsahuje katechiny (5). Můžete buď aplikovat zelený čaj topicky, nebo pít zelený čaj, který rychle eliminuje kvasinky z vašeho těla snížením zánětu (6). Zklidňuje také postiženou oblast.

Složení:

 1. Jeden sáček zeleného čaje.
 2. Jeden šálek horké vody.

Postup:

 • Uvařte šálek vody a vložte do něj sáček zeleného čaje.
 • Nechte několik minut louhovat.
 • Do směsi přidejte med a kapku citronu a dobře je spojte.
 • Čaj pijte teplý.
 • Použitý čajový sáček dejte do chladu.
 • Položte chladný čajový sáček na postižené místo asi na 10 minut, abyste získali úlevu.
 • Pití dvou šálků zeleného čaje denně může být účinné při snižování kvasinkové infekce.

5. Brusinkový džus:

Brusinková šťáva pomáhá předcházet tvorbě houby, která způsobuje kvasinkové infekce zvané Candida Albicans (7). Existují neoficiální důkazy o účinnosti brusinkové šťávy na Candida Albicans v pochvě, ale je zapotřebí více vědeckého výzkumu. Pomáhá také předcházet infekci, protože brusinkový džus a pilulky mají velmi vysoký obsah vitamínu C..

6. Řecký jogurt:

Řecký jogurt je probiotikum, které může být účinnou úlevou při kvasinkové infekci způsobené C.alicans. Jogurt obsahuje živé bakterie, jako je Lactobacillus acidophilus, které pomáhají léčit přemnožení infekce a vytvářejí zdravé prostředí v pochvě (8). Nejlepší je použít čistý řecký jogurt bez přidaného cukru, protože cukr může podporovat růst kvasinkové infekce.

7. Probiotika:

Probiotika pomáhají vaší pochvě a GI traktu, protože jsou plné zdravých bakterií. Navíc podle studií probiotika zlepšují příznaky kvasinkové infekce a zabraňují infekci. Když zahájíte režim perorálních probiotik obsahujících kmeny bakterií Lactobacillus acidophilus, můžete uvést svůj trávicí trakt a vaginální flóru zpět do souladu.

Podle studie publikované Harvard Health byly probiotické čípky účinné také při léčbě vaginózy (9).

8. Kokosový olej:

Pokud trpíte houbovými infekcemi způsobenými kmeny Candida odolnými vůči lékům, může být kokosový olej jedním z přirozených způsobů, jak se zbavit kvasinkové infekce (10).

Složení:

 1. Dvě lžíce panenského kokosového oleje.

Postup:

 • Zasažené místo důkladně omyjte a nechte uschnout na vzduchu.
 • Abyste předešli dalšímu zánětu, osušte místo měkkým hadříkem.
 • Jemně naneste na postižené místo kokosový olej.
 • Chcete -li dosáhnout efektivních výsledků, použijte tento prostředek dvakrát nebo třikrát denně.

9. Oreganový olej:

K přemnožení kvasinek dochází v tlustém střevě a oreganový olej je jedním ze silných domácích prostředků, které zabraňují šíření infekce z konečníku do pochvy. Fenolické složky zvané karvakrol a thymol přítomné v oreganském oleji mají navíc fungicidní účinky na kvasinky a brání jeho šíření (11).

Složení:

 1. Jedna sklenice vody.
 2. Tři kapky oreganového oleje.

Příprava:

 • Přidejte oreganový olej do sklenice vody.
 • Dobře promíchejte a vypijte.
 • Pro okamžité výsledky můžete tento prostředek použít dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

Pozor: Před použitím oleje Oregano se poraďte se svým lékařem, pokud jste těhotná nebo pro děti, abyste předešli nežádoucím účinkům.

10. Olej z čajovníku:

Antifungální, antivirové a antibakteriální vlastnosti oleje z čajovníku z něj činí jednu z oblíbených možností mezi přírodními lékaři (12). Kromě toho pomáhá zklidnit zanícenou pokožku, když ji spojíte s medem nebo teplou vodou.

Složení:

 1. Dvě lžíce medu.
 2. Tři kapky oleje z čajovníku.

Příprava:

 • Vezměte si luk a důkladně smíchejte med a olej z čajovníku.
 • Směs jemně naneste na postižené místo.
 • Nechte to na webu přes noc.
 • Ráno oblast umyjte vlažnou vodou.
 • Účinné může být provádění tohoto postupu několik nocí před spaním.

Pozor: Vzhledem k tomu, že olej z čajovníku je účinný, je lepší provést test náplasti a počkat 24 hodin, aby se vyloučily jakékoli vedlejší účinky.

11. Epsomská solná koupel:

Epsomská sůl nebo síran hořečnatý je jednou z nejlepších a přírodních léčby kvasinkových infekcí. Pomáhá léčit infekci tím, že potenciálně zabíjí kvasinky.

Složení:

 1. Vana plná teplé vody.
 2. Dva šálky epsomské soli.

Příprava:

 • Smíchejte sůl Epsom do vany a důkladně promíchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí.
 • Namočte se do vody asi na 15 minut.
 • Účinné může být opakování tohoto postupu třikrát týdně.

12. Koupelové sody:

Jedlá soda má protiplísňové účinky a účinně zmírňuje příznaky spojené s kvasinkovými infekcemi, jako je svědění, pálení a otoky. Podle studie navíc jedlá soda prakticky eliminuje buňky Canida, které jsou hlavní příčinou kvasinkových infekcí, což z ní činí jeden z přírodních léků na kvasinkovou infekci (13).

13. Kyselina boritá:

Pokud hledáte mírné, ale účinné domácí prostředky k léčbě kvasinkových infekcí, kyselina boritá je tou správnou volbou. Lékaři doporučují kyselinu boritou k vyléčení kvasinkové infekce, když většina antimykotik selže, protože pomáhá zabíjet antimykotické a antivirové infekce (14).

Složení:

 1. Želatinová tobolka velikosti 00.
 2. Prášek kyseliny borité.

Příprava:

 • Želatinovou kapsli naplňte práškem kyseliny borité a odstraňte přebytek.
 • Kapsli opatrně zavřete.
 • Před spaním vložte kapsli do pochvy.
 • Chcete -li infekci důkladně vyčistit, proveďte to po dobu 12 až 15 dnů.

Pozor: Konzumovat tyto kapsle není bezpečné, protože kyselina boritá je ve vysokých dávkách toxická. Těhotné ženy by se měly tomuto léku vyhnout.

14. Peroxid vodíku:

Antiseptické vlastnosti peroxidu vodíku pomáhají zabíjet bakterie a kvasinky, což z něj činí jeden z nejlepších domácích prostředků k léčbě kvasinkové infekce. Ačkoli to nemusí fungovat u všech druhů kvasinek, existují neoficiální důkazy od žen, u kterých to topicky fungovalo. Růstu kvasinek na genitáliích navíc můžete zabránit zředěním ve vodě nebo přidáním do koupele.

Pozor: Doporučuje se ředit peroxid vodíku před aplikací na vaše genitálie a vyvarujte se jeho nadměrného používání.

15. Vitamín C:

Dalším nejlepším způsobem, jak se zbavit kvasinkové infekce, je dostatečné množství vitaminu C. Vitamín vám pomůže vybudovat silný imunitní systém tím, že bude posilovat imunitní systém. Některé ženy by mohly léčit přerůstání Candidy zařazením vitaminu C do své stravy.

Pozor: Protože je vaginální tkáň citlivá, neaplikujte na ni kyselý vitamín C..

Způsoby, jak zabránit kvasinkové infekci:

Zde jsou některé ze způsobů, jak můžete zabránit výskytu kvasinkové infekce praktickými a přírodními metodami:

1. Udržujte hygienu:

Hygiena hraje důležitou roli nejen ve zdraví vašich genitálií, ale také v celém vašem těle. Můžete například zabránit výskytu kvasinkových infekcí zvýšením hygieny.

Přestože je hygiena nezbytná, vyhněte se používání vonných produktů, protože tyto produkty mohou dráždit vaše genitálie. Místo toho odstraňte veškerou přebytečnou vlhkost a po koupeli nebo sprše důkladně osušte oblast genitálií.

2. Vezměte si doplňky:

Váš trávicí trakt, kůže a další části těla mají určité bakterie přirozeně. Když se přirozené bakterie vašeho těla dostanou z rovnováhy, dojde k kvasinkové infekci. K prevenci kvasinkových infekcí můžete užívat doplňky stravy s laktobacilem nebo acidofilem.

3. Používejte antibiotika pouze v případě potřeby:

Vagina má obvykle malé množství houby Candida a je udržována pod kontrolou s prospěšnými bakteriemi. Lékaři předepisují antibiotika pouze v případě, že je kvasinková infekce příliš závažná. Časté používání antibiotik může spolu s tímto stavem zabíjet zdravé bakterie. Používejte je proto pouze v případě potřeby.

4. Udržujte v suchu a čistotě:

Pokud jste dobrodružný člověk nebo máte rádi časté plavání, určitě nezůstávejte delší dobu v mokrém nebo vlhkém tréninkovém oblečení. Mokré a mokré oblečení zvyšuje pravděpodobnost výskytu kvasinkové infekce. Důkladně se proto osušte a ihned se převlékněte do suchého.

5. Omezte cukr a zpracované potraviny:

Podle studie provedené v roce 2015 dochází k nárůstu výskytu a růstu kvasinkových infekcí, pokud konzumujete mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy nebo rafinované cukry, protože se jimi kvasnice živí (15). Přestože je nutný další výzkum, konzumace menšího počtu těchto potravin pomáhá předcházet kvasinkovým infekcím.

6. Noste volné kalhoty/bavlněné spodní prádlo:

Pokud trpíte kvasinkovou infekcí, musíte mít volné oblečení. Když nosíte přiléhavé oblečení, zvyšují vlhkost ve vašich genitáliích, což dále zhoršuje stav. Bavlna je nejlepší tkanina, protože vám pomůže zůstat suchá tím, že nebudete držet vlhkost ani teplo.

Kvasinky rády rostou na vlhkých a tmavých místech a přiléhavé oblečení z polyesteru nebo nylonu drží vlhkost, a proto není vhodné. Místo toho zkuste nosit spodní prádlo tam, kde je v oblasti rozkroku bavlněná podšívka, která umožňuje průchod vzduchu pohlavními orgány.

Kvasinková infekce je běžná u žen, ale stejně jí jsou postiženi i muži. Stav můžete účinně řešit pomocí domácích prostředků uvedených v tomto článku. Pokud však infekce přetrvává i po dodržení následujících opatření, doporučuje se poradit se s lékařem, aby se vyloučil jakýkoli základní zdravotní stav. Nezapomeňte nám dát vědět, jestli byl tento článek užitečný!

Prohlášení: Informace uvedené v tomto článku jsou výzkumem a nenahrazují lékařskou pomoc. Než vyzkoušíte něco nového, poraďte se se svým lékařem, než se rozhodnete. Webová stránka nenese odpovědnost za vedlejší účinky na vaše tělo.

FAQ:

1. Jaké je obvyklé trvání kvasinkové infekce?

Odpověď: Pokud necháte kvasinkovou infekci neléčenou, způsobí to další komplikace, které situaci ještě zhorší. Proto se doporučuje okamžitě léčit kvasinkové infekce domácími prostředky nebo vhodnými antimykotiky. Vyčištění vaší kvasinkové infekce může trvat tři až sedm dní, v závislosti na typu léčby, kterou používáte.

2. Jaké jsou běžné příznaky a příznaky kvasinkových infekcí?

Odpověď: Kvasinková infekce se může objevit v jakékoli části těla a je také známá jako kandidóza. Ale genitálie nebo ústní části jsou společné oblasti, kde můžete najít kvasinkovou infekci. Některé z příznaků vaginální kvasinkové infekce jsou:

 • Bolest při pohlavním styku.
 • Svědění kolem pochvy.
 • Pálení v postižené oblasti.
 • Otok a zarudnutí v oblasti postižené kvasinkovou infekcí.
 • Bolestivost.
 • Pocit pálení při močení.
 • Bílý výtok podobný tvarohu bez zápachu.

3. Jaký je důvod k opětovnému výskytu kvasinkových infekcí?

Odpověď: Může existovat několik důvodů, které způsobují opakovaný výskyt kvasinkové infekce i po dodržení správného léčebného plánu. Některé z těchto důvodů jsou:

 • Nechráněný sex s nakaženým partnerem.
 • Hormonální antikoncepce.
 • Těhotenství.
 • Základní zdravotní podmínky.
 • Některé léky, jako jsou imunosupresiva, steroidy, chemoterapeutika, antibiotika.