Domácí prostředky

15 domácích prostředků k účinné léčbě vyrážky z plenky

Vyrážka z plenky a miminka jsou synonymem každé nové matky. Jsou jedním z nejčastějších problémů, s nimiž se děti potýkají, a způsobují muka i novým rodičům. Zanícenou kůži, spolu s odřením v oblasti genitálií, lze nazvat vyrážkou z plenky. Dítě můžete zbavit této bolesti některými domácími prostředky na vyrážku z plenky.

Vzhledem k tomu, že pokožka vašeho dítěte je citlivá, musí se s ním zacházet mnohem šetrněji. Některé z příznaků tohoto problému jsou pocit pálení a dítě stále pláče. Vyzkoušejte tyto domácí kosmetické prostředky šetrné k pokožce na vyrážky z plenek, které okamžitě poskytnou vašemu dítěti úlevu a jsou snadno dostupné.

TOC:

 • Příčiny vyrážky plenky
 • Domácí léčba Léčba vyrážky plenky
 • Vedlejší efekty
 • FAQ

15 domácích prostředků k účinné léčbě vyrážky z plenky

Příčiny vyrážky plenky:

Ačkoli několik důvodů vede k vyrážkám v blízkosti genitálií, některé z prominentních příčin vyrážky plenky u dětí jsou:

1. Značka plenky: Pokud jste změnili značku plenek, kterou používáte, může to být příčinou reakce citlivé pokožky vašeho dítěte.

2. Ponechání plenky na delší dobu: Pokud dítěti včas nevyměníte plenku naplněnou hovínkem a močí, může to způsobit podráždění pokožky.

3. Nevhodné plenky: Pokud je plenka špatně nasazená, může dojít k odření a následnému vzniku vyrážky.

4. Citlivá pokožka: Pokud má vaše dítě citlivou pokožku.

5. Infekce: Pokud necháte oblast plenky delší dobu vlhkou, je to ideální místo pro rozmnožování bakterií. Důkladné čištění oblasti je tedy nutné.

Domácí léčba Léčba vyrážky plenky:

Tento článek vysvětlí, jak předcházet vyrážce z plenky a jak léčit vyrážku z plenky pomocí domácích prostředků.

1. Aloe Vera pro vyrážku dětské plenky:

Aloe vera má vlastnosti, které poškozují pokožku a pomáhají léčit vyrážky u dospělých, kojenců i batolat. Čerstvý gel z aloe lze aplikovat na postižené oblasti zad dítěte po umytí a poklepání. Doma je považována za zcela přírodní léčbu dětské vyrážky. Je to zcela bezpečné, pokud dítě nemá citlivou pokožku nebo alergii na aloe vera.

2. Epsomská sůl na vyrážku z plenky:

Neoficiální zprávy o soli Epsom nebo jinak známé jako síran hořečnatý jsou jedním z nejlepších způsobů léčby vyrážky plenky. Hořčík se vstřebává transdermálně, což pomáhá uklidnit zadeček vašeho dítěte během několika minut.

Postup:

Vezměte šálek vlažné vody a přidejte šálek epsomské soli a dobře promíchejte. Namočte dno dítěte na 15 minut do vody.

Opatření:

Ujistěte se, že to neuděláte denně. Tuto solnou koupel Epsom můžete použít jednou nebo dvakrát týdně.

3. Mateřské mléko k léčbě vyrážky z plenky:

Mateřské mléko je považováno za jeden z nejlepších přírodních prostředků proti vyrážce plenky u kojenců, protože má mnoho léčivých vlastností. Jen pár kapek mateřského mléka stačí k úlevě od bolesti způsobené vyrážkami plenek u kojenců a k zabránění jejich šíření.

Postup:

Na postižené místo naneste trochu mateřského mléka a nechte zaschnout. Je to nejlepší a přírodní lék na vyrážku z plenky.

4. Jablečný ocet:

Některé z příčin vyrážky u dětí v blízkosti genitálií mohou být plísňové a kvasinkové infekce. Jablečný ocet je jedním z nejlepších domácích prostředků na vyrážku plenky u kojenců, který pomáhá zabíjet bakterie a zabraňuje postupu vyrážky.

Příprava:

 • Vezměte šálek vody a přidejte dvě lžíce jablečného octa.
 • Pokaždé, když přebalujete dítě, omyjte jeho dno touto tekutinou.

5. Jedlá soda:

Vyrážka z plenky může způsobit přítomnost bakterií. Jedlá soda je lék na vyrážku plenek rychle a snadno. Pomáhá odstraňovat bolest v oblasti plenek tím, že odstraňuje kyselé PH a činí jej zásaditým.

Příprava:

 • Smíchejte tři lžíce studené vody s jednou lžící jedlé sody.
 • Směs dobře promíchejte a vytvořte řídkou pastu.
 • Pastu naneste na postižené místo a nechte zaschnout.
 • Po několika minutách jemně opláchněte vodou.

6. Ovesná koupel:

Antioxidační vlastnosti v ovsu pomáhají léčit záněty vaší citlivé dětské pokožky. Můžete si připravit pastu nebo si natáhnout koupel s ovesnými vločkami, což jsou přírodní domácí prostředky na vyrážku z plenky, která udržuje vaši pokožku hydratovanou.

Příprava:

1. Ovesná pasta:

Lžíci ovesných vloček v prášku rozmíchejte ve třech lžících vody a vytvořte pastu. Tuto směs naneste na postižené místo pro uklidňující účinek.

2. Ovesná koupel:

Vezměte vlažnou vodu do vany a přidejte práškové ovesné vločky, které dobře promícháte. Namočte zadek vašeho dítěte na několik minut do lázně s ovesnými vločkami.

7. Kukuřičný škrob:

Kukuřičný škrob v jakékoli formě pomáhá snižovat tření, a tím snižuje riziko vyrážky. A kukuřičný škrob s kombinací oleje působí jako lék na vyrážku z plenky. Můžete jej použít i místo prášku.

Příprava:

 • Vezměte misku a přidejte kukuřičný škrob s olivovým olejem.
 • Obsah důkladně promíchejte a vytvořte pastu.
 • Pastu naneste na oblast s vyrážkami a nechte nějakou dobu působit.
 • Důkladně omyjte teplou vodou.

8. Kokosový olej:

Léčivá povaha extra panenského kokosového oleje je nejlepší způsob léčby vyrážky z plenky. Kůže dítěte se zapálí a podráždí, když se na jejich genitáliích objeví vyrážka. Tento zcela přírodní a odvěký lék poskytuje vašemu dítěti okamžitou úlevu a pomáhá zastavit další šíření vyrážky. Při nanášení teplého kokosového oleje na postižená místa buďte opatrní, abyste dosáhli maximálních výsledků.

9. Jogurt:

Obyčejný jogurt je nejlepší přírodní lék na vyrážku z plenky. Zvlhčuje pokožku, čímž uzdravuje oblast postiženou vyrážkou plenky. Bez jakékoli přidané přísady lze přírodní jogurt aplikovat jako krém, který také při pokojové teplotě.

10. Směs medu, olivového oleje a včelího vosku:

Kombinace včelího vosku, olivového oleje a medu má léčivé vlastnosti jednotlivě, což je umocněno jejich smícháním. Jedná se o přírodní léčbu plenkové vyrážky, která vašemu dítěti poskytne úlevu od podráždění pokožky. Pomocí terapeutického účinku vyrážku zesvětlí nebo odstraní. Pamatujte pouze na lokální aplikaci a nekonzumujte orálně.

11. Léčba heřmánkového čaje:

Antiseptické vlastnosti medu a heřmánkového čaje pomáhají hojit vyrážky z plenek. Tato léčba funguje jako vynikající lék na vyrážku plenky pro kojence spolu s dalšími houbovými infekcemi.

Příprava:

 • Připravte si dva šálky heřmánkového čaje a nechte vychladnout.
 • Přidejte lžíci medu a dobře promíchejte.
 • Vložte obsah do malé lahvičky s rozprašovačem a naneste na oblast s vyrážkami.

12. Udržujte dětskou pokožku čistou a suchou:

Kvasinkám a bakteriím se daří ve vlhkých a suchých oblastech těla, přičemž oblast plen je jednou z nich. Jedním z přirozených způsobů, jak léčit vyrážku z plenky, je udržovat pokožku vašeho dítěte čistou a suchou. Dítě důkladně umyjte, aby v něm nebyly zbytky, které způsobují infekci. Po vyčištění jej řádně osušte měkkým bavlněným hadříkem.

13. Plenky často vyměňujte:

Pravidelné přebalování je klíčem k bezproblémovému a šťastnému dítěti. Ačkoli je to pro nového rodiče hektické, musí být neustále ve střehu, pokud je dítěti nepříjemné. Okamžitá kontrola a výměna plenky je nejlepší způsob, jak vyléčit vyrážku z plenky. Než si nasadíte novou plenu, omyjte oblast genitálií a osušte ji. Nezapomeňte přebalovat každé 3 až 4 hodiny, aby vaše dítě nemělo podráždění kůže nebo zánět.

14. Použití krému nebo mléka:

Pokud nedojde ke zlepšení vyrážky s použitím domácích prostředků, můžete použít masti šetrné k pokožce, které obsahují zinek nebo Desitin. Poskytuje rychlou úlevu při vyrážce plenky tím, že poskytuje ochrannou vrstvu na kůži vašeho dítěte. Před použitím některého z těchto krémů se poraďte s lékařem, protože ne všechny krémy vyhovují citlivé pokožce dítěte.

15. Mastek:

Vlhkost zadržovaná v oblasti plen je jednou z hlavních příčin vyrážky. Nanášení prášku udržuje oblast vlhkou, bez zápachu a čistou. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak zmírnit vyrážku plenky a zabránit dalšímu šíření ohniska. Před nasazením čerstvé pleny nezapomeňte použít mastek.

Vedlejší efekty:

 1. Domácí prostředky na vyrážku z plenky mohou být velmi účinné pouze tehdy, pokud provedete některá opatření, aby to neovlivnilo nepříznivě dítě.
 2. Ujistěte se, že vaše dítě není alergické na přísady, které používáte v prostředcích.
 3. Při manipulaci s dítětem buďte opatrní, protože jeho pokožka je citlivá a potřebuje jemnou péči.

Plenka se stala nezbytnou a nepopiratelnou součástí dětství každého dítěte. Se všemi výhodami je plenková vyrážka běžným problémem, který je třeba okamžitě navštívit. Tento článek vám přináší nepřeberné množství domácích prostředků na vyrážku z plenky, ze kterých si můžete vybrat, abyste problém vyřešili a úplně mu zabránili. Nezapomeňte svému dítěti dopřát nějaký čas bez plenek, což povede ke šťastné pokožce, a tím ke šťastnému dítěti!

Prohlášení: Tento článek vám předkládá názory na domácí prostředky proti vyrážce z plenky, které jsou pouhými návrhy. Nejsou náhradou za radu lékaře.

Často kladené otázky:

1. Jaké jsou druhy plenek dostupné na trhu?

Odpověď: Vyrážka z plenky by měla být bezodkladně léčena, ať už u kojenců nebo dospělých. Zde jsou některé z typů plenek dostupných na trhu:

 • Plenky pro kojence a kojence: Tyto typy plen jsou dodávány v různých velikostech a od několika značek. Ujistěte se, že vyberete ten, který vyhovuje pokožce a potřebám vašeho dítěte.
 • Tréninkové plenky: Jedná se o plenky ve stylu kalhotek, které jsou správně používány pro malé děti a jsou podobné kalhotkám.
 • Hygienické ubrousky: Používají je dívky, které dosáhnou puberty. Nadměrné používání nebo první použití těchto produktů způsobuje vyrážky.
 • Plenky pro dospělé: Tyto produkty využívají starší lidé, kteří mají zdravotní problémy, jako je únik močového měchýře. Je to způsob, jak zůstat hygienický pro dospělé, kteří potřebují pomoc.

2. Kdy mám navštívit lékaře kvůli vyrážce z plenky?

Odpověď: Domácí prostředky zmíněné v tomto článku jsou prospěšné a pomáhají ulevit od bolesti vašeho dítěte. Pokud se vyrážka do dvou až tří dnů nezlepší ani po použití domácích prostředků a začne se šířit do jiných částí těla vašeho dítěte, navštivte lékaře.

3. Jsou vyrážky na plenky stejné u dospělých i dětí?

Odpověď: Existuje několik důvodů pro vyrážky u dospělých i dětí, špinavé plenky, špatně oblečeného spodního prádla a nedostatku čistoty. Je nutné používat výrobky šetrné k pokožce a udržovat správnou hygienu, aby se bakterie nešířily.