Domácí prostředky

10 nejlepších jídel a cvičení ke zlepšení krevního oběhu

Krevní oběh je nezbytný pro efektivní fungování lidského těla. Červené krvinky při cirkulaci dodávají energii různým orgánům v lidském těle. Tato energie je nezbytná pro každou buňku v těle, aby rostla a plnila své funkce. Špatný průtok krve v těle ovlivňuje naše každodenní činnosti a může také vést k některým vážným zdravotním stavům. Co je tedy krevní oběh a jak zlepšit krevní oběh v lidském těle? Podívejme se na různé aspekty oběhového systému a nejlepší způsoby, jak zvýšit průtok krve do různých orgánů v našem těle.

Jak zlepšit krevní oběh

Co je to systém krevního oběhu v lidském těle?

Krevní oběhový systém se skládá ze srdce, tepen, žil a krve. Krev působí jako dodavatel živin a kyslíku do různých buněk v lidském těle. Buňky produkují odpadní látky, protože fungují, které je třeba eliminovat. Krev také funguje jako odstraňovač tohoto odpadu z buněk. Dobrý krevní oběh v lidském těle je tedy nezbytný pro dobré zdraví. (1)

Co je špatný oběh?

Každá buňka potřebuje pro svoji správnou funkci dostatečné živiny a přísun kyslíku. Když jedna nebo více částí těla dostává nedostatečný průtok krve, říkáme tomu špatný oběh. Různé příčiny vedou k problémům s krevním oběhem v těle. Špatný krevní oběh způsobuje mnoho nemocí, proto je velmi důležité, abychom pečovali o lepší krevní oběh.

Co způsobuje špatný oběh?

Zde je několik hlavních faktorů, které mohou ovlivnit průtok krve v těle:

1. Ateroskleróza:

Ateroskleróza je zdravotní stav, kdy se v tepnách a cévách hromadí plak, který je nakonec zpevňuje a zužuje a omezuje průtok krve.

2. Diabetes mellitus:

Diabetes může mít za následek problémy s krevním oběhem. Vysoká hladina glukózy v krvi vede k poškození cév a také k tvorbě plaku v cévách.

3. Krevní sraženiny:

Krevní sraženiny jsou sraženiny v cévách, které omezují průtok krve; někdy mohou zcela zablokovat oběh krve.

4. Tabák:

Kouření tabáku poškozuje stěny cév a způsobuje tvorbu plaku v žilách.

5. Raynaudova nemoc:

Raynaudova choroba je stav, kdy se cévy zužují a omezují průtok krve. Způsobuje necitlivost a pocit chladu v končetinách.

6. Obezita:

Nadváha způsobuje mnoho stavů, které mají za následek špatný průtok krve. Nadváha těla zatěžuje cévy a žíly.

Příznaky špatného krevního oběhu:

Špatná cirkulace může být nebezpečná a tělo vyvolává různé známky špatného oběhu. Některé z nich jsou diskutovány níže:

1. Brnění a necitlivost v končetinách:

Když krev neteče dostatečně do končetin, způsobí to pocit brnění.

2. Chladné končetiny:

Nedostatečný průtok krve kolísá tělesnou teplotou a končetiny jsou chladnější.

3. Edém:

Špatný průtok krve vede k akumulaci tekutin v dolních končetinách těla. Nedostatečné zásobení krví v důsledku špatného čerpání srdcem je jednou z příčin edému.

4. Změny v barvě kůže:

Nedostatečný průtok krve vede ke změně barvy nosu, rtů, rukou, nohou, bradavek a uší.

5. Únava:

Špatný průtok krve způsobuje vážnou únavu, protože ovlivňuje energetické hladiny.

6. Kognitivní problémy:

Špatný krevní oběh ovlivňuje fungování mozku, což má za následek ztrátu paměti, potíže s koncentrací atd.

Potraviny, které zlepšují špatný krevní oběh:

Dieta hraje velmi významnou roli při zlepšování krevního oběhu v těle. Podívejme se na některé super potraviny, které jsou dobré pro krevní oběh:

1. Cayenne Pepper:

Kajenský pepř je k dispozici jako sušené koření nebo čerstvý pepř. Obsahuje kapsaicin, o kterém je známo, že stimuluje krevní oběh. Kajenský pepř má mnoho zdravotních výhod, včetně zlepšení krevního oběhu. Kajenský pepř také posiluje tepny a kapiláry a stimuluje srdce. Čerstvou kajenskou šťávu lze použít jako dresink do salátů, přidávat do omáček. Sušené koření v prášku používané v kari, dušených pokrmech, masových pokrmech. V případě, že používáte léky na ředění krve, dávejte pozor na konzumaci kajenského čaje, protože kapsaicin je mírně ředidlo krve.

 • Množství: 1 čajová lžička na šálek vody
 • Vitamíny: Vitamín C, vitamín B6, vitamín E, draslík, mangan

2. Citrusové plody a bobule:

Nejlepší ovoce pro zlepšení krevního oběhu jsou citrusy a bobule. Citrusové plody, jako jsou pomeranče, mají vysoký obsah vitamínu C, což je velmi dobré pro posílení kapilárních stěn. Vitamin C také působí jako přírodní ředidlo krve, což pomáhá předcházet tvorbě plaku v kapilárách, což má za následek špatný krevní oběh. Bobule jsou protizánětlivé a antioxidační, což je velmi užitečné pro zdravý průtok krve. Bobule Acai jsou bohaté na vitamín A, draslík a jsou plné silných rostlinných sterolů, které pomáhají uvolňovat cévy a také zlepšují krevní oběh.

 • Množství: Pět porcí denně
 • Vitamíny: Vitamín C, vitamín A, draslík, vitamín B6

3. Granátové jablko:

Granátová jablka mají vysoké množství polyfenolových antioxidantů a dusičnanů, které jsou silnými vazodilatátory. Šťáva z granátových jablek je jedním z nápojů, které výrazně zvyšují průtok krve. Pomáhá také okysličovat svalové tkáně. Je známo, že konzumace 500 ml šťávy z granátového jablka denně zvyšuje průměr cév a zlepšuje krevní oběh lidí, kteří cvičí. Bylo také zjištěno, že snižuje poškození svalů, bolestivost a zánět u posilovačů.

 • Množství: 500 ml denně
 • Vitamíny: Vitamín C, vitamín K a draslík

4. Cibule:

Cibule je známá jako přírodní ředidlo krve. Snižují zánět a uvolňují tepny, čímž zlepšují krevní oběh. Cibule je také považována za jednu z nejlepších potravin pro zlepšení zdraví srdce. Jsou skvělým zdrojem flavonoidů, silných antioxidantů, o nichž je známo, že posilují imunitní systém a předcházejí kardiovaskulárním chorobám. Studie zjistila, že konzumace 4,3 g cibulového extraktu denně zlepšila dilataci tepen a prokrvení.

 • Množství: 4,3 g cibulového extraktu denně
 • Vitamíny: Vitamín C, kyselina listová, bílkoviny, železo a vápník

5. Česnek:

O česneku je známo, že prospívá srdci a oběhu. Obsahuje sloučeninu síry zvanou allicin, která uvolňuje cévy a snižuje krevní tlak. Allicin je také velmi účinný při zvyšování průtoku krve v tkáních. Česnek také zlepšuje průtokem zprostředkovanou vazodilataci (FMD), která je indikátorem efektivního průtoku krve. Česnek je také velmi účinný v prevenci tvorby zubního plaku a čištění krve. Konzumace česnekových doplňků obsahujících 2400 mg allicinu denně výrazně zlepšuje krevní oběh v tepně nadloktí.

 • Množství: 4 g česneku denně
 • Vitamíny: Vitamín B6, vitamín C, mangan

6. Mastné ryby:

Tučné ryby, jako je makrela a losos, jsou velmi dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto tuky pomáhají uvolňovat kyselinu dusičnou, která je velmi prospěšná pro zlepšení krevního oběhu. Rozšiřuje cévy a dále zvyšuje průtok krve. Doplňky omega-3 mastných kyselin zvyšují průtok krve a také pomáhají předcházet vzniku krevních sraženin potlačením shlukování krevních destiček. Bylo zjištěno, že konzumace pouhých 4,2 gramů rybího tuku denně výrazně zlepšuje prokrvení kosterních svalů a končetin.

 • Množství: 2 porce denně
 • Vitamíny: Vitamín C, Omega 3 mastné kyseliny

7. Kurkuma:

Podle ajurvédské a tradiční čínské medicíny je kurkuma považována za jeden z nejlepších protizánětlivých prostředků. Díky své bohaté žluté barvě je také nazýván jako zlaté koření Indie. Sloučenina nazývaná kurkumin, která se nachází pouze v kurkumě, snižuje oxidační stres a záněty. Pomáhá také při zvyšování produkce kyseliny dusičné. Díky těmto vlastnostem je kurkuma vynikajícím prostředkem pro otevření cév a zlepšení průtoku krve.

 • Množství: Spotřeba pouhých 2 000 mg kurkumy denně výrazně zlepšila krevní oběh.
 • Vitamíny: Vitamín C, železo, vápník, zinek

8. Zázvor:

Zázvor je kořenová složka, která byla díky svým protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem hojně používána v tradiční indické a čínské medicíně. Pomáhá snižovat krevní tlak a zlepšovat průtok krve. Konzumace 2–4 gramů zázvoru denně může výrazně snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Zázvor se konzumuje přidáním surové zázvorové šťávy jako dresink a jako čaj.

 • Množství: 2-4 g zázvoru
 • Vitamíny: Vitamín B6, hořčík, zinek

9. Vlašské ořechy:

Vlašské ořechy jsou bohaté na vitamín E, kyselinu alfa-lipoovou a I-arginin, tyto sloučeniny pomáhají při výrobě oxidu dusnatého. Pomáhají snižovat krevní tlak a záněty a zlepšují funkci cév. Studie zjistila, že konzumace až 56 gramů vlašských ořechů denně výrazně zlepšuje krevní oběh.

 • Množství: 56 g vlašských ořechů
 • Vitamíny: Vitamín E, zinek, železo

10. Listoví zelení:

Listová zelenina jako špenát je bohatá na dusičnany. Dusičnany jsou tělem přeměněny na oxid dusnatý, který je velmi účinný při rozšiřování cév a zvyšování průtoku krve. Zelenina bohatá na dusičnany pomáhá při snižování krevního tlaku a zlepšování zdraví srdce. Studie zjistila, že konzumace nejméně 845 g špenátu denně výrazně zlepšuje krevní tlak a krevní oběh.

 • Množství: 800+ g špenátu
 • Vitamín: Vitamín A, vitamín C, vitamín K.

Jak zlepšit oběh krve fyzickými cvičeními?

Podívejme se na některé jógové pozice a cvičení ke zvýšení krevního oběhu.

1. Nohy nahoru Pose:

zlepšit krevní oběh

Viparita Karani nebo Legs up pose je velmi účinná při zlepšování krevního oběhu. Velmi pomáhá dělat zázraky s efektivní tělesnou zdatností a flexibilitou. Abych se dostal do pózy,

 • Musíte ležet na zemi a nohy postavit na zeď, s boky co nejblíže zdi.
 • Vaše tělo by mělo vypadat jako písmeno „L“.
 • Tato obrácená poloha těla umožňuje gravitačnímu efektu vytáhnout krev z nohou směrem k srdci, a tím zlepšit krevní oběh. Toto cvičení také zvyšuje průtok krve do mozku.

2. Rychlá chůze:

Rychlá chůze pro krevní oběh

Chůze je přirozenou činností lidského těla. Aktivuje celé tělo a pomáhá při zvyšování krevního oběhu v každé části. Rychlá chůze je velmi dobrým cvičením ke zvýšení prokrvení rukou a nohou. Výrazně zlepšuje průtok krve do srdce a optimalizuje srdeční frekvenci. Chůze posiluje srdeční svaly a zlepšuje kardiovaskulární zdraví.

 • Chůze 20 až 30 minut denně výrazně zlepšuje celkový krevní oběh v těle.
 • Pro lepší cirkulaci je zvláště preferována rychlá chůze.

3. Cvičení pro hluboké dýchání:

Hluboké dýchací cvičení

Hluboké brániční dýchání stimuluje lymfatické struktury, které zlepšují přísun živin do tělesných tkání z krevního oběhu. Ty také pomáhají při odstraňování odpadních látek z tělesných tkání. Při hlubokém nádechu je tlak na hrudník minimalizován a tlak na břicho je maximalizován, což pomáhá při stlačování břišních žil a tlačení krve směrem k srdci a plic. Při výdechu je minimalizován břišní tlak, který odvádí krev z nohou do břicha.

 • Posaďte se na podložku nebo podlahu jako své pohodlí
 • Zhluboka dýchejte a vydechujte
 • Udělejte to 15-20 minut každý den

4. Kapalabhatiho dechové cvičení:

Kapalabathi pro zlepšení špatného krevního oběhu

Kapalabhati, také známý jako Skull Shining Breath, je starověké indické dechové cvičení. Při tomto cviku stáhnete břišní svaly a bránici trhavým výdechem a rychlou inhalace uvolníte břišní svaly a bránici. Tento trhavý výdech tlačí krev z břicha směrem k srdci a při uvolněném nádechu se krev z nohou stahuje do břicha.

 • Tento cvik je nejlepší provádět v sedě s překříženýma nohama. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, musíte se před cvičením poradit s lékařem.
 • Uvolněte svaly a zhluboka vydechněte
 • Zde si můžete všimnout stahování vašich břišních svalů
 • Rychle vdechněte
 • Postup opakujte

5. Corpse Pose:

Corpse Pose (Savasana)

Psychický stres nepříznivě ovlivňuje oběh v těle. Napíná všechny nervy a srdce a průtok krve je okamžitě ovlivněn. Corpse Pose nebo Shavasana je vynikající póza pro uvolnění těla i mysli. Uklidňuje všechny svaly a nervy, protože vás přivede do hlubokého stavu meditativního odpočinku. Tato póza je vynikající pro zlepšení krevního oběhu v těle, uklidnění srdce a výrazné snížení krevního tlaku a srdeční frekvence. Nyní s touto pózou přirozeně zlepšete oběh v nohou a chodidlech.

 • Abyste se dostali do této pózy, musíte si lehnout na podlahu s rukama a nohama roztaženýma od sebe; tělo by mělo vypadat jako mrtvé tělo.
 • Poté můžete zavřít oči a pomalu dýchat, vědomě uvolňovat každou část těla.
 • Pokud jste začátečník, buďte v tomto stavu alespoň 5 minut a prodlužte si dobu cvičení.

6. Forward Fold Pose:

dopředu složit pozice pro krevní oběh

Forward fold pose je nejlepší pozice pro protažení celé zadní části těla. Stimuluje nervový systém, čímž výrazně zvyšuje krevní oběh. Zklidňuje mysl i tělo a je skvělou pozicí pro ochlazení těla. Tato póza pomáhá zlepšit prokrvení mozku a pánevních orgánů.

 • Abyste se dostali do této pózy, měli byste stát na podlaze s oběma nohama pevně položenými na zemi a rukama v bok.
 • Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte a sklopte dopředu od kyčelních kloubů.
 • Sklopte dopředu co nejvíce.
 • Ohněte lokty a držte každý z loktů druhým.
 • Zůstaňte v této póze minutu a pomalu se vraťte do stoje.

7. Psa směřující dolů:

Psa směřující dolů

Póza psa směřující dolů je jednou z nejlepších póz pro uvolnění zad a zlepšení krevního oběhu v horní části těla. Je to velmi dobrá póza pro zvýšení krevního oběhu v mozku. Protáhne každý sval v těle a zlepší cirkulaci. Vyzkoušejte tuto pózu, abyste zlepšili krevní oběh v rukou. Tato póza také pomáhá zajistit dostatečný kyslík do horních částí těla.

 • Chcete-li se dostat do této pózy, měli byste se postavit na podlahu a položit nohy na šířku boků a ruce musí být od sebe na šířku ramen.
 • Pomalu se ohněte dopředu a položte dlaně na podlahu, vaše tělo musí vypadat jako obrácené písmeno „V“.
 • Musíte se ujistit, že vaše páteř je rovná.
 • Pokud jste začátečník, vydržte v této póze alespoň 10 sekund.

8. Uttanapadasana:

Uttanapadasana

Uttanapadasana je velmi dobrá póza na protažení stehenních svalů. Je to jedno z nejlepších cvičení pro špatný oběh v nohou a chodidlech. Je to také dobré cvičení pro svaly žaludku a zlepšení trávení a vylučování. Uttanapadasana zvyšuje průtok krve do lymfatických uzlin a kloubů. Pomáhá také zvýšit oběh v horní části těla. Tato póza táhne krev z nohou do srdce, čímž zlepšuje krevní oběh v srdci.

 • Do této pózy se můžete dostat vleže na zádech a pomalým zvedáním obou nohou svisle, bez jakékoli opory.
 • Tato póza protahuje stehenní svaly a odstraňuje problémy s oběhem v nohách.

Další tipy ke zlepšení krevního oběhu v těle:

Zatímco konzumace určitých jídel a tělesná cvičení pomáhají zlepšit krevní oběh a zlepšení krve, podívejme se, jaké další metody jsou dobré pro špatný oběh:

 1. Masáž: Masáž těla esenciálními oleji, jako je sezam, rozmarýn atd., Které výrazně zlepšují krevní oběh. Tlak vytvářený masáží stimuluje lymfatické cévy a průtok krve.
 2. Dostatečná hydratace: Správná hydratace těla má obrovské výhody, včetně prevence zánětu a hromadění odpadu v buňkách, čímž se zvyšuje krevní oběh.
 3. Fyzická aktivita: Fyzická aktivita zahřívá tělo, což pomáhá při vazodilataci. Stimuluje také průtok krve do různých orgánů těla.
 4. Přestaňte kouřit tabák: Kouření tabáku zvyšuje krevní tlak a ovlivňuje krevní oběh v těle.
 5. Zvládání stresu: Techniky zvládání stresu, jako je jóga a meditace, jsou velmi účinné při relaxaci cév a snižování krevního tlaku, což zase pomáhá a zlepšuje krevní oběh.

Správný krevní oběh je tedy nezbytný pro celkové zdraví těla. Zahrnutí určitých potravin do naší stravy je jedním z nejlepších přírodních způsobů, jak zlepšit krevní oběh. Jednoduché změny životního stylu pomáhají účinně bojovat proti problémům se špatným oběhem. Je velmi důležité, abychom neignorovali žádné dlouhodobé známky špatného oběhu. Diskuse s lékařem vždy pomůže vyhnout se vážným zdravotním následkům.

Často kladené otázky:

1. Jaký je nejlepší vitamín pro krevní oběh?

Pro zvýšení krevního oběhu existují různé vitamíny. Niacin nebo vitamín B-3 je velmi užitečný při snižování hladiny cholesterolu a zánětu. Zlepšuje také fungování krevních cév. Vitamin E pomáhá při rozšiřování cév a zlepšuje průtok krve. Vitamín C pomáhá předcházet tvorbě plaku, který omezuje průtok krve. Vitamín B6 pomáhá v boji proti volným radikálům, které zpevňují cévy a ovlivňují krevní oběh. Vitaminy B také pomáhají zvyšovat průtok krve.

2. Co je nebezpečně nízká hladina kyslíku?

Když je dodávka kyslíku do buněk nedostatečná, vede to k vážným stavům, jako je hypoxie. Hladina kyslíku v krvi udává množství kyslíku, které cirkuluje v červených krvinkách. Normální hladina kyslíku v krvi klesá mezi 75 a 100 mm Hg, pokud klesne pod 60 mm Hg, (2) je považována za lékařskou pohotovost, která musí být ošetřena doplněním kyslíku. Příznaky nízké hladiny kyslíku jsou bolest hlavy, dušnost, bolest na hrudi, zrychlený srdeční tep a zmatenost.

3. Proč je cirkulace nezbytná?

Krevní oběh je jednou z nejžádanějších a nejvýznamnějších funkcí v těle. Pomáhá dodávat kyslík a živiny různým orgánům v těle, včetně mozku. Odstraňuje také metabolický odpad, který se hromadí v buňkách. Krevní oběh je životně důležitý pro zdraví těla, protože pomáhá udržovat metabolismus na úrovni buněk a hladiny PH. Pomáhá také stabilizovat tělesnou teplotu a chránit tělo před různými infekcemi

Prohlášení: Přestože špatný oběh lze léčit jednoduchými postupy, je velmi důležité poradit se s lékařem, kdykoli se u nás objeví dlouhodobé příznaky špatného oběhu, abychom se vyhnuli vážným zdravotním problémům. Lidem, kteří trpí cukrovkou a srdečními chorobami, se doporučuje každoroční vyšetření ke kontrole krevního oběhu, neměly by být ignorovány žádné příznaky necitlivosti a brnění. Omezení konzumace alkoholu a kofeinu je zásadní.