Dům a zahrada

Zavlažovací systém na zahradě – užitečné varianty a tipy

zavlažovací systém v zahradě-zalévání-květiny-jednoduchá-výsadba-péče

Zelená zahrada má nebeský a relaxační účinek. Velký význam má však také adekvátní péče a zalévání hraje důležitou roli, zejména v létě. Aby to bylo možné provést snadněji a rychleji, jsou zavlažovací systémy velmi výhodné. Ať už postřikovače nebo sprchy pro ruční zavlažování nebo celé automatizované systémy – práce je díky široké škále technologií výrazně zjednodušena. Že Zavlažovací systém na zahradě je úžasnou alternativou nejen pro větší zahrady. I když nemáte dostatek volného času na ruční zalévání zahrady. V tomto článku bychom vám rádi představili některé z nejoblíbenějších variací.

Zavlažovací systém na zahradě – kdy zalévat?

zavlažovací systém v zahradním postřikovacím systému-levný-trávník-zelený

Bez ohledu na to, jaký typ zavlažování používáte, má správný čas pro všechny varianty velký význam. Stejně jako u manuálního zalévání, tak i automatický zavlažovací systém na zahradě zalévání během teplého oběda nemá smysl. Voda se vypařuje rychleji, než může být absorbována a uložena Zemí. Rostlinám také škodí. Kvůli velkým teplotním rozdílům dostanete šok, protože listy jsou velmi horké, zatímco je voda studená. Na zalévání je proto nejlepší zvolit večer. Půda pak má do příštího poledne dostatek času na uskladnění čerstvé vody.

Zavlažovací systém na zahradě – se správným zdrojem vody

zavlažovací systém v zahradě déšť-sud-nápad-samozřejmě-zavlažovací-čerpadlo

Zavlažování vodou z vodovodu může být docela drahé. A přestože automatický zavlažovací systém na zahradě může drasticky snížit spotřebu, rozhodně neuškodí hledat další možnosti, jak snížit náklady. Za prvé můžete za tímto účelem zvážit fontánu. Existují různé druhy studní, které se liší mimo jiné způsobem vrtání a velikostí. Pokud je studna pro vás příliš složitá, můžete jednoduše postavit sud s dešťovou vodou. Můžete je kopat do země, jak chcete, ale nemusíte. Dešťový svod je pak připojen k sudu a při každé sprše se do něj shromažďuje voda. Můžete jím bezplatně zalévat zahradu a zároveň využívat jakýkoli zavlažovací systém na zahradě. Dešťovou vodu rostliny také snáší mnohem lépe než vodu z vodovodu, která byla vyčištěna chemikáliemi.

Pumpa

zavlažovací systém-v-zahradě-čerpadlo-dešťová voda-posypeme

Aby bylo možné studnu nebo dešťovou vodu využívat, je však zapotřebí čerpadlo, které spojí vodní zdroj se zavlažovacím systémem. Má sací hadici, která čerpá vodu z pramene. S připojenou zahradní hadicí pak můžete snadno zalévat rostliny na zahradě buď ručně, nebo automaticky pomocí zavlažovacího systému na zahradě.

Zavlažovací systém

zavlažovací systém-zahrada-trávník-kropení-tipy-velká zahrada

Zavlažovací systém je nejjednodušší, téměř zcela automatická varianta pro zavlažování. Hadice se jednoduše připojí k postřikovači a začne umělý déšť, přičemž se postřikovač může pohybovat tam a zpět v důsledku tlaku vody, aby zvlhčil větší plochu. Tento zavlažovací systém na zahradě je pravděpodobně nejlevnější, ale má tu nevýhodu, že musíte být přítomni alespoň proto, aby voda tekla a znovu ji vypnout. Ve větší zahradě musí být postřikovač buď pravidelně přemisťován, nebo je třeba kombinovat několik postřikovačů. Postřikovače jako zavlažovací systém na zahradě lze také zvolit v závislosti na tvaru zahrady. V souladu s tím existují ty, které jsou vhodnější pro čtvercovou zahradu, a ty, které jsou vhodnější pro kulatou zahradu.

Kapkové zavlažování

zavlažovací systém-v-zahradě-odkapávací-zavlažovací-hadice-zeleninový záhon

Kapkové zavlažování na zahradu je zvláště praktické u postelí. Květiny i zelenina jsou navlhčené přímo u kořene a ve správném množství. To zajišťuje extrémně ekonomické zavlažování, a je proto účinnější a šetrnější k životnímu prostředí než například postřikovače. Vzhledem k tomu, že s tímto zavlažovacím systémem není na zahradě stříkaná voda, zabrání se vlhkým fasádám nebo dokonce otravnému stříkání vody na okna. Stejně málo zvlhčené jsou i nadzemní části rostliny. Tím se zabrání jejich spálení a také se výrazně sníží riziko napadení houbami. Pokud je váš záhon na svahu, není to pro kapkovou závlahu žádný problém za předpokladu, že používáte vysoce kvalitní model. Strmá místa již nejsou problémem!

Hrnkové rostliny a živé ploty

zavlažovací systém-zahradní rostliny-květináč-květináč-kapková závlaha

Živé ploty a dokonce i rostliny v květináčích lze také perfektně zalévat díky kapkové závlaze. Množství můžete zalévat podle potřeb konkrétní rostliny a zajistit si tak bujný růst a dechberoucí květiny. Rostliny uspořádané v řadách jsou tímto zavlažovacím systémem v zahradě specificky zvlhčovány. To také ztěžuje tvorbu plevele, takže i toto bude díky nejnovějším technologiím udržováno v mezích. Díky některým systémům lze rostliny v květináčích přihnojovat současně se zavlažováním. Správné množství a časový interval mezi jednotlivými obdobími oplodnění provádí systém dokonale.

Inovativní zavlažovací systém pro trávník

zavlažovací systém-zahrada-podzemní-trávník-inovativní-rostlina

Speciálně pro trávník je nabízena také kapková závlaha. Systém je instalován pod trávník, což eliminuje problém s odpařováním. Tento praktický zavlažovací systém na zahradě je nejen účinný, ale také příjemný v tom, že trávník můžete využít i při zalévání. Zahradní nábytek a další věci nemusí být pokaždé přestavovány. Půda je navlhčena přímo u kořenů trávníku, tedy přesně tam, kde to tráva potřebuje.

Digitální ovládání zavlažování

zavlažovací systém-zahrada-digitální-vodní-potrubí-nastavení-rostliny

Pokud chcete na zahradě plně automatizovaný zavlažovací systém, pak jsou zavlažovací počítače vynikající volbou. S jeho pomocí můžete snadno nastavit dobu trvání, frekvenci a přesný čas, takže vaše přítomnost již není nutná, když je čas zalévat zahradu. Navíc tímto způsobem ušetříte drahocenný čas, aniž byste se museli vzdát zelené a přátelské zahrady. Při výběru počítače se ujistěte, že se jedná o vodotěsný model. Protože faucet, ke kterému je počítač připojen, je obvykle venku, mohl by být jinak poškozen deštěm a musel by být odstraněn pokaždé za špatného počasí.

Počítač se snímačem vlhkosti

zavlažovací systém-zahrada-moderní-graeser-rybník-leknín-štěrk

Digitální zavlažování je obzvláště výhodné během vaší dovolené. Během této doby se musíte starat o své rostliny a musíte někoho najmout včas a možná i na vaše náklady. Mnoho počítačů pro automatický zavlažovací systém na zahradě může být vybaveno také snímačem vlhkosti. To přepošle důležité informace o vlhkosti v půdě do počítače, aby počítač mohl posoudit, kdy je čas znovu zalévat. Tímto způsobem se úžasně vyhnete přemokření.

Zavlažovací systém v zimě

zavlažovací systém-zahrada-tipy-na údržbu-vlhký-půdně-živý-trávník

Protože v zimě není třeba zalévat, měl by být na to připraven také celý zalévací systém v zahradě. Nejprve je třeba vypnout vodu pro zahradu. Linky, které jsou venku nebo kde by v zimě mohla voda zamrznout, je nutné otevřít a vodu vypustit. Jinak by trubky mohly prasknout. Systémy integrované v zemi by měly být také zbaveny vody. Obě čerpadla a další zařízení musí být skladována na suchém místě, aby nedošlo k jejich poškození v chladném období. Pokud máte sud s deštěm, měl by být také vyprázdněn, aby nepraskl kvůli zmrzlé vodě. Zjistěte více o svém zavlažovacím systému na zahradě. Pro jistotu si můžete přečíst důležité rady pro „zimní ubikace“ v návodu k obsluze.