Dům a zahrada

Vytvořte si soběstačnou zahradu – ovoce a zeleninu z vlastního pěstování

Tipy na péči nápady rodina zdravé jídlo

Čerstvé ovoce a zelenina z vaší vlastní zahrady – to je sen mnoha hobby zahrádkářů a těch, kteří se jím chtějí stát. Pokud chcete sklízet zeleninu a ovoce na vlastní zahradě, musíte si dát pozor na pár věcí. Zásadní je kvalita půdy, roli hraje umístění zahrady a také je třeba pečlivě naplánovat seznam výsadby. Následující článek se zabývá plánováním malé soběstačné zahrady.

Vytvoření zahrady – dobré plánování je zásadní

Zahradní vyvýšené záhony, popínavé rostliny, živé ploty

Než se vytvoří soběstačná zahrada, musí se budoucí zahradník zamyslet nad tím, co vlastně od zahrady očekává. V tuto chvíli je třeba si položit následující otázky:

– Kolik místa je k dispozici?

– Kolik času a práce lze investovat do vytvoření zahrady a její údržby?

– Co by se mělo pěstovat?

– Kolik lidí by mělo žít ze zahradních produktů?

– Poskytuje zahrada úplnou soběstačnost nebo by měla být nabídka doplňována pouze čerstvými potravinami z vlastního pěstování??

Nováčci by neměli příliš mnoho podnikat a měli by se prozatím omezit na určitý výběr rostlin. Pokud to půjde k vaší spokojenosti, výsadbu lze postupně rozšiřovat.

Vytvoření zahrady – půda je rozdíl

Zahradní zelenina nápady nápady posezení podlaha

Kvalita půdy je nezbytná pro pěstování a růst rostlin: půda by neměla být příliš hlinitá ani příliš písčitá. Vysoký podíl písku v půdě znamená, že voda prosakuje příliš rychle. Tato půda je navíc chudá na živiny. V takovém případě může přidání kompostu zlepšit kvalitu půdy. Ať tak či onak, je vhodné vytvořit na soběstačné zahradě hromadu kompostu. Neměl by chybět ani sud na déšť, aby mohly být rostliny zásobovány vodou každý den. Pokud chcete, můžete také kopat studnu.

Pokud chcete mít jistotu, můžete nechat analyzovat vzorek půdy. Díky tomu je jasné, co půda potřebuje, a lze provést nezbytná opatření. Článek „Výživa rostlin“ se podrobněji zabývá důležitými živinami, které by se v půdě měly nacházet. Práce, které směřují ke zlepšení kvality půdy, by neměly být podceňovány.

Umístění zahrady má velký význam

Přidělení tipů pro péči o zahradu Nápady židle dřevěný nábytek

Kromě charakteru půdy je pro výnos sklizně důležitá zejména poloha zahrady. Pokud je zahrada orientována na sever nebo pokud zahradu zastíní stromy nebo okolní budovy, bude sklizeň menší. V jižně orientované zahradě rostou rostliny díky slunečnímu záření mnohem lépe. Ale zde, v závislosti na rostlině, musí být rozhodnuto, kde je optimální umístění. Některé rostliny upřednostňují přímé sluneční světlo, zatímco jiné dávají přednost částečnému stínu nebo přímé sluneční světlo vůbec nesnášejí.

Čerstvá zelenina z vlastní postele

Údržba zahrady, výběr správných tipů na umístění

Pokud chcete vytvářet zeleninové záplaty, měli byste to také předem podrobně naplánovat. Za tímto účelem by měly být rostliny rozděleny do různých kategorií. Rostliny, které potřebují hodně slunce, umístíme na slunné místo a druhy milující stín vysadíme do stinné části záhonu. Rostliny citlivé na vítr jsou více chráněny a rostliny ohrožené pozdním mrazem potřebují určitá ochranná opatření, například pěstování ve skleníku.

Otázky, které jsou v tomto bodě zásadní:

– Kdy naposledy mrzne na jaře a kdy poprvé na podzim?

– Které teploty lze očekávat ve dne a které v noci, v závislosti na ročním období?

– Kolik srážek spadne v průměru za rok?

– Existuje pravděpodobnost delšího období sucha?

Jakmile budou tyto otázky zodpovězeny, je třeba zkontrolovat proveditelnost seznamu výsadby. Ne všechny rostliny budou vyhovovat realitě zahrady. To však nabízí možnost vyzkoušet nové odrůdy rostlin. na Gutefrage.net Od různých uživatelů existují návrhy, kterým rostlinám se v německých zahradách obzvlášť dobře daří. Mnoho hobby zahradníků také přísahá na pomoc lunárního kalendáře.

Ovocné stromy poskytují stín a lákají bohatou úrodou

Stínová zahrada růžové květy ochrana před sluncem

Ovocné stromy potřebují nějakou dobu, dokud nebudou dostatečně velké, aby přinesly bohatou sklizeň, ale stále stojí za to zasadit jeden nebo druhý ovocný strom, protože nejpozději po několika letech je výnos při dobré péči obrovský.

Vhodná roční doba pro výsadbu ovocných stromů je podzim. To dává malým rostlinám dostatek času na vytvoření kořenů a uložení vody, než půda zmrzne.

Rovný kmen a silné kořeny jsou rysy, které by měly být vzaty v úvahu při nákupu stromu. Výrazný centrální výhonek v koruně a několik postranních výhonků roztažených kolem kmene jsou navíc dobrou známkou zdraví stromu.

Strom by si měl po zakoupení rychle najít cestu do země, jinak hrozí vyschnutí.

Takový strom se může zpočátku zdát malý, ale když roste, zabírá hodně místa. V určitém okamžiku může mít jeho koruna průměr deset metrů. U menších zahrad mohou být řešením speciální druhy stromů, které dosahují jen určité velikosti.