Dům a zahrada

Výsadba a péče o pivoňky ve vaně: na to byste měli věnovat pozornost

Pivoňky okouzlují svými svěžími květy na začátku léta ve skvělých barvách. Díky své půvabné eleganci jsou pivoňky také jednou z nejoblíbenějších květin pro svatby. Vzhledem k tomu, že se obvykle nacházejí venku, často se diví, zda lze pivoňky zasadit do vany. Na tuto otázku odpovídáme v dnešním článku!

Mohou být pivoňky zasazeny do vany??

Mohou být pivoňky zasazeny do vany?

Pokud nemáte zahradu nebo máte jen málo místa venku, nemusíte se nutně vzdát krásy, kterou s sebou pivoňky přinášejí. Pivoňky jsou venku pohodlnější, ale v zásadě se jim bude dobře dařit v květináčích, pokud jste ochotni investovat nějaký čas a úsilí. Aby bylo možné pivoňky sázet a chovat ve vaně, je třeba splnit několik požadavků.

Které pivoňky jsou vhodné pro kbelíky a hrnce?

Řezané pivoňky v kbelíku oplodněte keřovou pivoňku

Pokud jde o pivoňky, rozlišuje se mezi keřovými a keřovými pivoňkami. Prvním typem jsou pivoňky, které všichni známe z pole a které jsou nabízeny jako řezané květiny. (Tipy, jak zajistit, aby řezané pivoňky ve váze vydržely déle, najdete v tomto příspěvku.) Keřové pivoňky jsou stále známé jako stromové pivoňky, protože jsou to vlastně dřeviny a lépe se hodí k pěstování v květináči. V závislosti na dostupném prostoru byste se měli rozhodnout pro malé pěstování, protože některé keřové pivoňky mohou dosáhnout výšky více než 1,5 metru.

Vyberte správný kbelík

Který kbelík pro pivoňky terakota

Vzhledem k tomu, že pivoňky jsou hluboce zakořeněné, jsou pro to nejlepší velké a vysoké hrnce nebo vany. V ideálním případě by jejich kapacita měla být alespoň 10 litrů. Doporučuje se také zasadit pivoňku přímo do velkého květináče, protože rostlina roste velmi rychle a nemá ráda přesazování. K tomu se skvěle hodí velká vědra z hlíny, terakoty nebo kamene.

Jak zasadit pivoňky do vany nebo květináče

Jak zasadit pivoňku do kbelíku Tipy

Pokud chcete zasadit keřové pivoňky do vany, můžete buď zasadit mladé rostliny, nebo použít kořenovou hlízu. Nejlepší doba pro výsadbu je mezi srpnem a říjnem. Chcete -li zasadit svou pivoňku, umístěte hlízu do květináče s pupeny nahoru a položte na ni několik palců (10 až 15) půdy. Pokud je zasazen příliš hluboko, nemusí vykvést a to rozhodně není to, co chcete. Do půdy můžete také přidat dlouhodobé hnojivo ve formě tablet, které pivoňce dodá další vzpruhu. Jakmile vše zasadíte, zalijte rostlinu rovnoměrně, ale ne přehnaně, a ujistěte se, že jsou splněny všechny podmínky stanoviště.

Tip: Nepřesazujte nově vysazené pivoňky! To je považováno za hlavní příčinu selhání, zvláště pokud je rostlina zasazena do vany. Pokud máte pochybnosti, nezalévejte, dokud půda dobře nevyschne.

Udržování pivoňky v kbelíku – takto to funguje!

Pivoňka kvete ve vaně na slunném místě

Pivoňka je známá svými intenzivními barvami a velkými květy a kultivary pěstované v květináčích vám umožňují přinést tyto květiny do interiéru, na vaši zahradu, dvorek nebo dokonce na balkon. V této sekci je vše, co byste měli vědět o výsadbě a péči o pivoňku jako o květináč.

Najděte správné místo

Pěstujte keřovou pivoňku v květináči

Aby se vašim pivoňkám ve vaně dařilo, musíte jim najít vhodné místo. Ideální místo by mělo být vzdušné, ale chráněné před větrem. Ideální jsou místa, která jsou slunná a přijímají alespoň 4 hodiny slunce denně. Platí následující – čím více slunečných hodin, tím větší počet květů. Rostlina má také ráda polostín, zejména v době oběda. Umístění před jižní stěnou domu je proto považováno za nevhodné.

Jaká země pro pivoňky?

Pěstování stromové pivoňky do květináčů Tipy pro péči

Správná půda pro pivoňky v kbelíku musí být bohatá na živiny. Dobrá drenáž také hraje zásadní roli v růstu pivoňky. Proto se doporučuje jako základní vrstvu přidat kameninu nebo štěrk. Bez takové drenážní vrstvy kořeny uhnívají a ve většině případů pivoňky zimu nepřežijí.

Pivoňkám v kbelíku nejlépe vyhovuje dobře odvodněná jílovitá půda, která je čerstvá až středně vlhká. Je však třeba se vyvarovat příliš vysokého podílu humusu v půdě, aby se zabránilo houbovým chorobám.

Tipy na péči: jak často by měly pivoňky v kbelíku zalévat?

Pivoňkové květiny otevřené zavřené

Jakmile je vaše pivoňka usazena ve svém kbelíku, bude obzvláště tolerantní k malým obdobím sucha nebo sucha, takže se nemusíte příliš starat o zalévání. Věnujte však pozornost zejména skutečnosti, že půda v kbelíku schne rychleji než u rostlin na otevřeném prostranství. To je důvod, proč budete vždy chtít zkontrolovat několik palců půdy, abyste se ujistili, že je řádně navlhčena.

Pokud pěstujete pivoňku v květináči, je nutné vyvarovat se podmáčení. K dobrému růstu je proto zapotřebí dostatečně velká nádoba s dobrou drenáží.

Oplodněte a podpořte pivoňky ve vaně

Udržování pivoněk v kbelíku kultivuje podporu při lezení

Pokud jde o další pravidelnou údržbu, můžete každé jaro přidat dobré hnojivo (nejlepší je kompletní hnojivo), aby byla vaše pivoňka zdravá. Jak rostlina roste, může být prospěšné přidat nějakou strukturu, která ji udrží ve vzpřímené poloze, aby těžké květiny nepřeklepávaly listy. Můžete zkusit použít speciálně navržené podpěry rostlin, jako byste to dělali v zemi. Nebo si můžete sami postavit dřevěnou podpěru, aby vaše stromová pivoňka zůstala ve vzpřímené poloze.

Řezané keřové pivoňky

Pivoňka v květináči uvnitř na parapetu

Správné řezání je zásadní, aby vaše pivoňky ve vaně každoročně ukázaly svůj plný květ. To posiluje rostlinu a stimuluje kvetení. Rozhodující roli hraje ideální čas. V zásadě byste měli vždy oddělit vybledlé květiny, aby z rostliny nečerpaly zbytečnou energii. Řez by měl být vždy proveden pod květinou. Nestříhejte listy. Na konci podzimu můžete ještě provést čisticí řez. Výhonky jsou oříznuty zpět na první pupen. Ale pozor! Můžete odstranit pouze ty části, které neobsahují pupen.

Hibernate pivoňky v kbelíku

Pivoňky v kbelíku přezimují

Pokud žijete v obzvláště chladné oblasti, je v nejlepším zájmu vaší pivoňky umístit vanu do chladného skleníku přes zimu, aby byla chráněna před mrazivým deštěm, mrazem a sněhem. Pokud nemáte skleník, vložte kbelík do chráněného prostoru a hrnec zabalte do bublinkové fólie, abyste ochránili kořeny, na povrch půdy položte vrstvu mulče a přidejte vrstvu rouna.

Pivoňka v květináči – ano nebo ne?

Pivoňka v kbelíku nekvete tipy

Pivoňkám se také daří v kbelících a hrncích, pokud je o ně náležitě postaráno. Rostlina s krásnými, velkými květy se však venku cítí pohodlněji. Po několika letech by proto bylo dobré zasadit své hrnkové pivoňky na zahradu, kde se jim nakonec bude lépe dařit.