Dům a zahrada

Vyrobte si betonové figurky sami – krásná DIY dekorace do zahrady

Ačkoli beton už dávno nemá tuto pověst nudy, stále existují lidé, kteří jsou skeptičtí vůči šedému stavebnímu materiálu. Může mít opravdu pěkný a moderní vzhled a tímto způsobem vylepšit vnitřní i venkovní prostory. Každý, kdo má rád šik a jemný minimalistický styl, si v dnešním článku určitě najde pár skvělých nápadů s betonem, jak trochu okořenit zahradu. Ukážeme vám pár návodů, pomocí kterých si můžete sami vyrobit konkrétní figurky na zahradu.

Vyrobte si betonové figurky pro zahradu sami - jednoduché ruční práce

Vyrobte si betonové figury pro zahradu pomocí licích forem vlastní výroby

Moderní zahradní dekorace ze stavebního betonu nebo řemeslného betonu - andělé, šneci, nápisy

Anděly, hvězdy, srdce a mnoho dalších tvarů a postav lze nádherně pohrávat s betonem na zahradu. Pokud vám stačí malé postavičky, například na výrobu mobilu z nich nebo jednoduše jako dekorace na terasu nebo zahradní stůl, můžete k tomu použít běžné vykrajovátka. Pokud ale chcete na zahradě postavit několik větších poutačů, můžete si také vytvořit tvary pomocí jednoduchého kartonu. Jak si sami vyrobit konkrétní figurky:

Potřebuješ:

 • Cementový nebo řemeslný cement (cement pro ruční práce je jemnější a tekutější a získáte hladší povrchy)
 • voda
 • tlustý karton
 • tenká lepenka (např. z obalu müsli nebo kukuřičných vloček)
 • tlustá páska
 • nůžky
 • horké lepidlo
 • jemný brusný papír

Návod na kutilské formy na lití betonu v jakémkoli motivu

Pokud si chcete vyrobit betonové figurky sami, nejprve si na tlustý karton nakreslete požadovaný tvar. Za tímto účelem můžete na internetu vyhledat jakýkoli obrázek, vytisknout ho, vystřihnout a použít jako šablonu. Jakmile nakreslíte svůj motiv, položte podél obrysů proužky tenké lepenky. Díky tomu, že je lepenka tenká, se snadno ohýbá. Pomocí lepicí pásky přilepte opěrné stěny na základnu (silnou lepenku) na obou stranách. Ujistěte se, že tyto stěny jsou stabilní a že se díky hmotnosti betonu později neohnou.

Vyrobte si betonové figurky sami pomocí DIY tvarů vyrobených z lepenky

Poté beton připravte podle pokynů na obalu smícháním cementu a vody. Obvykle se volí poměr 2: 1. Ujistěte se také, že přidáváte cement do vody a ne naopak. Nyní nalijte hotový beton do své formy. Poté jemně zatřepejte nebo poklepejte na stůl, abyste odstranili vzduchové bubliny. Poté nechejte beton alespoň 24 hodin zaschnout, odstraňte lepenku a případně ostré hrany uhlaďte smirkovým papírem.

Vyrobte si zahradní figurky z betonu pro výsadbu sami

Vyrobte si betonové figury sami - vyrobte si květináče z hlav polystyrénu

Co takhle si sami vyrobit betonové figurky do zahrady, kterou můžete také zasadit? Jednoduchá polystyrenová hlava je základem pro následující betonové kutilství, se kterým mají i začátečníci pocit, že jsou skutečnými umělci. Takto můžete vyrobit dekoraci z betonu:

 • Polystyrenová hlava
 • nůž
 • tužka
 • voda
 • Kbelík a předmět k míchání (stará lžíce, klacek atd.)
 • rukavice
 • Kovová trubka
 • lepící páska
 • rostlina
 • Betonová směs (např. Řemeslný beton)

Vytváření konkrétních postav:

Vyrobte si betonové figury sami - odřízněte a vydlabejte hlavu a obložte betonem

Pokud chcete takové postavy vyrábět z betonu sami, musíte nejprve odříznout horní část hlavy ze polystyrenu a vydlabat ji. Pomocí kovové trubičky pak můžete propíchnout otvor středem hlavy. Přebytečná voda může později zalévat otvorem po zalévání. Poté přimíchejte beton, navlékněte si rukavice a začněte beton roztírat po hlavě. Vrstva by měla být silná asi 1 – 1,5 cm. Zkuste si vzpomenout, kde byly původně oči a nos.

Na betonu vytvořte obličej a ozdobte jej umělým mechem

S více betonu nyní můžete vytvořit oči, nos a obočí. Pro nos nejprve z betonu vytvořte malou kuličku, kterou přitlačte na místo na hlavě, kde byl původně umístěn nos. Potom rukama vytvarujte nos z koule. Kdykoli je beton příliš suchý, aby mohl plesnivět, můžete si ruce navlhčit trochou vody a pokračovat v práci. Vytvořte tvář pomocí tužky a více betonu a podle potřeby přesuňte, přidejte nebo jinak přepracujte vrstvu betonu na temeni hlavy.

Krásné sochy pro výsadbu ve zvětralém vzhledu

Nakonec také vyplňte vnitřek hlavy betonem. Pokud chcete, můžete si také udělat základnu kolem krku, aby byl květináč později stabilnější. Chcete -li to provést, položte hlavu na kousek přilnavé fólie a přidejte beton kolem krku. Nechte beton zaschnout. Pokud chcete, můžete stále vytvořit mechový efekt mletím umělého mechu v mixéru, dokud se nestane práškovým. Poté sem tam naneste na hlavu lepidlo na ubrousky a na něj mechový prášek. Tento dekorativní efekt není vodotěsný!

Spropitné: Jako alternativu k mechovému graffiti můžete také použít skutečný mech a podmáslí a použít jej k návrhu hlavy, když si takové postavy z betonu sami vyrobíte. Při troše štěstí se vám na hlavě vytvoří a vyroste pravý mech.

Vyrobte si konkrétní figurky sami – skřítkové na Vánoce

Skandinávské pixies jako zahradní dekorace v zimě na borovicové zeleni

Nechcete jen pěkně vyzdobenou zahradu v teplejších obdobích. Také by měl být krásný na pohled v zimě a také zapadat do období Vánoc. Trendy trpaslíci zdobí v zimě mnoho zahrad už několik let. V následujícím textu vám ukážeme kreativní a líbivou variantu takových soch pro zahradu z betonu. Pokud si chcete vyrobit konkrétní figurky sami, budete potřebovat:

 • Betonová směs
 • Průhledné punčocháče
 • rukavice
 • Příze nebo provázek
 • Papírové kelímky, vystřižené dno

Vyrobte si betonovou dekoraci sami

Pro elfa vyplňte pár punčocháčů betonovou směsí

Takto si můžete vyrobit konkrétní figurky sami: Vystřihněte punčochu z punčocháče. Poté z otevřené strany odřízněte proužek, abyste získali prsten, který prozatím odložíte. Nyní naviňte punčochu přes spodní část hrnku. S jeho pomocí nyní můžete snáze vyplnit punčochu betonem. Nyní naplňte punčochu betonem, dokud nedosáhnete požadované velikosti.

Ruční návod na neobvyklé a krásné zahradní dekorace - drotářští betonoví trpaslíci

Nakonec vytáhněte punčochu, abyste získali špičatou čepici elfa. Svažte punčochu a stiskněte spodní sférickou část budoucího imp, aby bylo ve špičatém víčku dostatek betonu. Neměl by být žádný vzduch. Vezměte si dříve punčochový prstenec, ponořte jej krátce do betonu a protáhněte jím špičatou čepici, aby volně ležel na trpaslíkovi. Poté prsty na straně skřítka vezměte část betonu a otočte ho, aby vytvořil hlízu, která bude nosem. Uvařte hlízu kouskem provázku nebo provázku. Betonové sochy zavěste na minimálně 24 hodin schnout a nad uzlem ořízněte punčochu. Je tak snadné si tyto roztomilé konkrétní figurky vyrobit sami!

Vyrobte si z betonu roztomilé skřítky jako figurky sami na Vánoce a jiné příležitosti

Tito trpaslíci jsou také skvělou a moderní alternativou, pokud si chcete sami vyrobit betonové zahradní trpaslíky.

Roztomilé zahradní dekorace z betonu a drátu – minimalistická kuřátka

Vytvořte si vlastní vejce z cementové směsi a proměňte je v mláďata pomocí drátu

Vejce můžete také vyrábět stejným způsobem jako pixie. Místo pařezu lze také použít balón. Naplňte ji betonovou směsí a zavěste, aby uschla. Zde je výhodné, když balón nebo punčocha trochu spočívá na podlaze, takže je vytvořena rovná plocha pro její nastavení. Hned poté, co jste punčochu nebo balón zavěsili betonem, byste je měli zapojit.

Drát předem vytvarujte ve tvaru vlny pro cockscomb a dva další kusy pro nohy kuřat. Vložte drát do betonu a vše nechte alespoň 24 hodin zaschnout. Poté odstraňte punčochu nebo balón, po kterém můžete novou zahradní sochou ozdobit jakoukoli oblast venku, ale i uvnitř. Perfektní zahradní dekorace na Velikonoce!

Vyrobte si houby sami jako figurky z betonu

Udělejte hezké houby s miskou a plastovou lahví

Houby jsou opravdu oblíbené zahradní figurky, protože díky nim zahrada vypadá ještě přirozeněji a jsou jednoduše osobité. Zvláště ve skupinách pod stromem nebo v rohu zahrady jsou skutečnými poutači. Chtěli byste si sami vyrobit houby jako betonovou dekoraci? Pak použijte tyto pokyny:

 • stará, mělká mísa na houbový deštník
 • velká plastová láhev pro houbovou stopku, rozříznutá nahoře a dole
 • dokument
 • Betonová směs
 • Přilnavý film

Vyrobte si houby jako figurky z betonu pro zahradu:

Domácí houby namalujte červeně a bíle jako muchomůrku

Pokud byste si chtěli takové sochy vyrobit sami, nejprve zakryjte vnitřek mísy alobalem. To usnadní pozdější vyjmutí betonu z mísy. Poté přidejte do mísy beton a vytvarujte jej jako houbový deštník. Poté dejte láhev doprostřed tohoto deštníku. Netlačte to ale příliš hluboko. Neměla by projít na druhé straně. Nyní naplňte láhev betonem, abyste získali stopku, a nechte beton několik dní zaschnout.

Nejlepší je nejprve vyjmout láhev. V případě potřeby je můžete za tímto účelem rozřezat nožem. Nyní houbový klobouk vyjměte z mísy a odstraňte fólii. Vaše houba je připravena. Můžete si to s sebou také namalovat, aby to vypadalo ještě více jako skutečná houba.

Vytvořte si vlastní housenku pro výsadbu jako sochu

Vytvořte si vlastní housenky jako figurky z betonu - zahradní dekorace pro výsadbu sukulenty

Získáte hravou a zároveň praktickou dekoraci z betonových figurek na zahradu s housenkami, které lze osázet drobnými rostlinami. Zvláště pěkně vypadají ve dvojicích, i když pouze jeden z nich je určen k výsadbě. Ale samozřejmě si můžete na zahradu dát, kolik chcete, a navrhnout je zcela podle svých představ. Je tak snadné vyrobit si housenky jako konkrétní figurky sami:

 • velká fólie jako základ
 • Betonová směs
 • Plastové lahve, odříznuté dno
 • malá stará mísa
 • PVC trubka, rozřezaná na kusy
 • štětec
 • Barvy k malování
 • volitelně: další písek

Tinker housenky z betonu

Caterpillar dráteník s betonovou směsí na základně

Takto můžete housenky vyrobit sami jako figurky z betonu: Položte fólii jako základ na podlahu. Pokud chcete, aby vaše housenka vypadala, jako by překračovala malé nerovnosti, můžete nyní na fólii umístit dvě malé hromádky písku. Poté na základnu a přes hromady písku rozprostřete pás betonu a uhlaďte ho. Poté vezměte misku a několikrát ji opatrně přitlačte do betonu, vedle sebe, abyste nastavili sférické části těla housenky. V případě potřeby můžete obrys mísy vysledovat špičatým předmětem.

Mísou pro tělo housenky vytvořte kruhy

Nyní přesuňte špičatý předmět (např. Nůž) ve tvaru vlny podél obrysu mísy, aby se tvarovalo tělo housenky. Poté opatrně odstraňte přebytečný beton z boků. Při tom nezapomeňte nechat špičku ocasu. Poté použijte jeden z kusů trubky k propíchnutí otvoru v prvním kruhu, vyjměte beton z potrubí a vložte jej zpět do kruhu. Opakujte to s ostatními kruhy, které jsou určeny k výsadbě. Vynech hlavu.

Pomocí lahví vytvořte květináče v housence

Poté na ně položte lahve a vytvarujte ocas. Poté přidejte více betonu kolem lahví a poté také na volné kruhy, ze kterých tvoříte koule. Jakmile budete s výškou a šířkou své housenky spokojeni, naplňte misku vodou, namočte do ní štětec a pomocí této vlhkosti vyhlaďte betonový povrch. Nechte beton několik dní zaschnout.

Betonovou figurku natřete zelenou barvou a ozdobte zahradu nebo terasu

Poté vyjměte lahve a kousky dýmky a z betonu vytvořte malé kuličky pro oči a nohy housenky. Jakmile tento beton zaschne, můžete housenku natřít. Chcete -li to provést, naneste bílou barvu jako základní nátěr a nechte zaschnout. Poté můžete namalovat tělo zeleně a oči a nohy oranžově. Když tato barva také zaschne, naneste v případě potřeby druhou vrstvu barvy. Poté můžete zasadit květináče.

Vyrobte si betonovou dekoraci na zahradu sami bez nádoby na rostliny

Vyrobte si konkrétní figurky sami – tip: Pokud chcete vyrobit housenku z betonu, který by neměl být vysazen, můžete k tomu použít čiré punčocháče. Uřízněte punčochu a naplňte ji betonem. Jednotlivé kuličky pak odstřihněte provázkem, který zavažte kolem punčochy. Nechte tedy beton zaschnout, sejměte šňůrku a punčocháče a pokračujte k úpravě chodidel a očí a malování jako u druhé housenky.

Gnome s punčochou jako klobouk a šátek

Sami si vyrobte jednotlivé figurky z betonu - pohrajte si s kartonovými licími formami

Vytvořte si vlastní hvězdy jako figurky z betonu a navrhněte zahradu