Dům a zahrada

Výběr správných květin pro parapet uvnitř

květiny pro okenní parapet zimní topné hrnce

Dekoratéři, designéři a prostě milovníci rostlin stále hledají nové a zajímavé způsoby, jak do našich městských bytů vnést čerstvou zeleň. Nemovitý

Dekorativní klasikou jsou květiny na parapetu. Dodají každému pokoji svěží nádech a dodají krásné barevné akcenty. Dnes vám dáme pár tipů, jak vybrat správné květiny na parapet a jak je hezky naaranžovat.

Květiny na okenní parapet uvnitř Efeutute Ferns Zamioculcas

Při výběru květin na parapet musíte vzít v úvahu jejich specifika a potřeby péče. Například druhy rostlin milující stín, které jsou umístěny na jižním okně, mají bledý vzhled. Také nečekejte hojné kvetení, pokud okna směřují na sever. V každém případě je vhodné zvolit místo, kde rostliny mohou alespoň trochu nasáknout sluncem.

květiny pro parapety červené akcenty

Na výběr je tolik květin parapetu! Nejprve zvažte množství světla, orientaci okna a zda tam nejsou překážky, jako jsou stromy, budovy nebo závěsy. Zde je několik úvah o vašich kritériích:

Potřeby péče – Rostliny, které se snadno ošetřují, jsou také robustní, přizpůsobivé mnoha podmínkám, tolerantní k příležitostnému zneužívání, například pokud zapomenete zalévat – jinými slovy, jsou krásné a odolné. Péče o rostliny by neměla trvat dlouho. Kontrola parapetu plného rostlin by neměla trvat déle než pět minut jednou týdně: zkontrolujte vlhkost půdy, vodu (je -li to nutné), zkontrolujte rostliny na hmyz nebo choroby, odstraňte sušené květiny a listy, vše vyčistěte.

květiny na parapet vinobraní šálky bílé hrnce

Velikost – Všimněte si také, že prostor na parapetu je obvykle omezený. To je zásadní pro výběr velikosti hrnce. Parapet je nejvýše 30 cm do místnosti, takže se hodí hrnce o průměru 10 nebo 15 cm. Velké a tenké, husté, visící – velikost a tvar listů je věcí vkusu a závisí také na dostupném prostoru.

Estetika – to je opět na vás. Každá rostlina má estetickou hodnotu, ale záleží na tom, co považujete za atraktivní a příjemné. Podívejte se do obchodu s rostlinami, napište si za běhu názvy rostlin, na které narazíte, a proveďte průzkum, abyste zjistili jejich požadavky na péči.

květiny na okenní parapet slunné Kalanhoe

Pro okenní parapet na východní a severní straně Následující květiny jsou velmi vhodné: břečťan, filodendrony, dieffenbachia, okenní list (Monstera), zamioculcas, peperomia, list pochvy, africká fialka, druhy dracaena a zelená lilie.

Pro slunný okenní parapet nebo západní a jižní okna: Kaktusy, strom peněz, aloe, sloní noha, plačící fík a bylinky. Orchideje a bromélie milují slunce.

Celoroční péče o květiny na parapetu

květiny na okenní parapet slunný kaktus sukulenty topení

Na podzim a v zimě, kdy je světelný den výrazně kratší, je pro pokojovou rostlinu nejdůležitější sluneční světlo a vlhkost. Zavlažování se provádí v závislosti na typu rostliny – jedna květina potřebuje hojné zalévání, druhá by v žádném případě neměla být přemokřena. Od září se množství vody postupně snižuje, protože rostlina se připravuje na takzvaný zimní spánek a potřebuje odpočinek.

Žulový parapet vyhřívající orchidej

Intenzita zálivky závisí také na teplotě v místnosti. Když teplota klesá, musíte snížit frekvenci zavlažování. Pouze rostliny, které jsou nad ohřívačem, musí být pravidelně zásobovány vodou. Prostor poblíž ohřívače však stejně není pro mnoho rostlin vhodný.

V takovém případě můžete květiny přezimovat na jiném místě nebo použít speciální stojany na květiny na okenní parapet. Ty udržují rostliny mimo dosah suchého topného vzduchu a jsou také skutečným poutačem.

I na jaře a v létě je třeba mnoho rostlin zalévat a hnojit. Některé druhy květin vyžadují něco, čemu se říká postřik listů. Je třeba si uvědomit, že v každém ročním období, zejména v letních měsících, musíte chránit květiny na parapetu před přímým slunečním zářením.

Ozdobte, jako by to nebyl parapet

květiny na okenní parapet slunečné aloe sukulenty stejné velikosti květináče

Při navrhování parapetu fungují stejné techniky jako u jakéhokoli jiného typu dekoru. A to je možná zlaté pravidlo, které se musíte naučit: ozdobte parapet jako nástěnnou poličku nebo krbovou římsu a určitě získáte pozoruhodné výsledky.

Naplánovat

Nejhorší je mít na parapetu náhodnou hromadu květináčů a květin. Aby parapet vypadal dekorativně, potřebujete koncept. Začněte s rostlinami, které se vám líbí, nebo vytvořte poutač s výběrem zajímavých květináčů, které opakují prvky dekoru. Určitě byste měli mít představu o celkovém obrazu. Pamatujte, že lidské oko vnímá rytmus a symetrii jako pohodlnější. Nepřehánějte. Aby byla krása každé rostliny zdůrazněna, musí být kolem každého květináče určitý prostor.

Pokojové rostliny břečťan břečťan závěsná rostlina parapet

A jak uspořádat květináče na parapetu, když tam jsou rostliny různých velikostí? V tomto případě funguje dobře princip jedna ku třem (jedna velká květina a tři malé). Prázdnota kolem rostliny na parapetu přitáhne více pozornosti k květináči, než kdyby se ukázalo, že je součástí jediné zelené hmoty. Nápomocné jsou v tomto případě i zmíněné stojany na květiny na parapetu – svislý prostor tak můžete dobře využít.

Okenní parapet s květinami a břečťanovými muškáty

Je lepší vybrat hrnce ve stejném stylu nebo ze stejného materiálu. Můžete se také držet konzistentního barevného schématu – například všechny květináče jsou bílé, ale tvary jsou různé.

Sukulenty

Sukulentní dřevěný box slunečný parapet dekorativní štěrk

Sukulenty a další miniaturní druhy vypadají skvěle na úzkém okenním parapetu. Mini zahrady jsou nyní v módě a výběr vhodných kontejnerů je báječný. Hlavní věcí je neodchýlit se od obecné myšlenky a sledovat jasnou linii. Pokud je potřeba ještě větší kreativita, můžete malé rostliny zasadit do šálků. Čajníky se dobře hodí pro větší květiny.

Byliny na parapetu

Byliny parapet kuchyně barevné hrnce šikmý strop

Parapet je skvělým místem pro voňavé, chutné bylinky. Takto můžete vytvořit mini zahradu, která je nejen krásná, ale také užitečná. Malé cedulky se jmény jednotlivých bylin jsou skvělým doplňkem. Nechte svou kreativitu ovládnout vaši mysl a tělo!

Hrnec bedny Monstera samozřejmě

Zelené rostliny parapet obývací pokoj tři zóny

Okenní parapet Aloe Monstera ve staré budově

Zamioculcas černé hrnce vyhřívání školky