Dům a zahrada

Sukulentní péče – jak správně zalévat rostliny!

dřevěný hrnec stůl péče o sukulenty

Téměř žádná jiná rostlina se nepostará tak snadno jako sukulent – lze ji rychle rozmnožit, nezabírá téměř žádné místo a vystačí si s malým množstvím půdy, bez problémů snáší delší období sucha a je vizuálně uměleckým dílem přírody . Všestranný talent lze efektivně uspořádat jak ve vertikální zahradě, tak v malém kbelíku na stole. Je to perfektní volba pro začátečníky bez zkušeností s pokojovými rostlinami nebo pro zahradníky se zeleným palcem, kteří prostě nemají čas na zahradu. Pro mnoho hobby zahradníků je jedinou překážkou v péči o sukulenty zalévání – pokud dodržíte pár jednoduchých pravidel, úkol snadno zvládnete. Dáme vám užitečné tipy, jak sukulenty správně zalévat!

Péče o sukulenty – vyhněte se těmto třem častým chybám

Sukulentní péče vytváří vstup do pouštní zahrady

Sukulenty pocházejí ze suchých oblastí a nyní jsou distribuovány po celém světě – od vysočiny Mexika přes Kanárské ostrovy až po pouštní krajinu Asie. Není divu, že jsou považováni za skladové umělce. Jak naznačuje samotný název (šťavnatá rostlina pochází z latinského slova „sucus“ – šťáva), rostliny ukládají vodu do listů, které jsou naplněny hustou šťávou. S tak chytrým hospodařením s vodou dokážou bez problémů přežít i delší období sucha. Tato rozhodující výhoda však představuje pro hobby zahradníky velkou výzvu: často si kladou otázku, kolik vody jejich rostliny skutečně potřebují. Často se vyskytují tyto tři chyby:

sukulenty pečují o nápady vertikální zahrady

Chyba číslo 1: Květináče bez otvoru pro odvod vody – protože sukulenty se obejdou s malou zeminou, malé květináče se vyrábějí z různých truhlíků, luceren atd. – které také nemají otvor. Zásadní roli při údržbě ale hraje drenáž. Ještě více – drenážní otvor zaručuje, že nedojde k zamokření.

sukulenty péče vertikální zahradní domek

Chyba č. 2: Správná drenáž je zásadní. Na dno květináče se nejprve položí tenká drenážní vrstva z expandované hlíny, poté se pokryje speciálním rounem propouštějícím kořen a vodu. Zabraňuje pronikání půdy do vrstvy expandované hlíny během zavlažování a drenáž již nefunguje správně. Teprve poté přichází substrát nebo speciální zemina pro sukulenty (dvě části volné půdy, jedna část písku).

sukulenty péče peeling dům vchod nápady

Chyba č. 3: Mlčení sukulentů pomocí rozprašovače – existuje pouze jeden případ, kdy můžete sukulenty zamlžit pomocí rozprašovače – za chvíli se o tom dozvíte více. Jinak je „rosení“ zakázáno – místo toho opatrně nalijte půdu mezi sukulenty pomocí konve s delší tryskou.

Sukulentní péče – kolik vody rostliny ve skutečnosti potřebují?

sukulenty péče rostlin hrnec pokojové rostliny mech

Kolik vody sukulenty potřebují a kdy, úzce souvisí s podnebím regionů, ze kterých pocházejí. Tam slunce svítí celý den a suché fáze mohou trvat několik týdnů. Ale když konečně prší, prší opravdu silně. Rostliny jsou každopádně na tuto intenzivní změnu počasí zvyklé – a budou to očekávat i na zahradě. Proto musíte Zemi úplně promočit. Dbejte zvýšené opatrnosti, aby byla podlaha opravdu úplně mokrá. Poté počkejte několik dní, dokud půda úplně nevyschne – teprve poté můžete sukulenty znovu zalévat. Kdy přesně Země vyschne, závisí hlavně na vlhkosti a ročním období. Svou pouštní zahradu musíte zalévat každých 4-5 dní v létě a jednou týdně v zimě. Pamatujte, že sukulenty se silnými listy potřebují méně vody než sukulenty s tenkými listy.

stolní lampa na zahradní dekoraci sukulentů

Na rozdíl od jiných rostlin nemusíte dodržovat pevný plán zavlažování. Odložte zalévání na 2-3 dny jednou za měsíc – stimuluje to růst kořenů. Pokud jde o péči o sukulenty, platí zlaté pravidlo „méně je více“ – pokud nemůžete posoudit, zda rostliny potřebují vodu, počkejte další 2 dny. Pokud je vody příliš málo, mohou jen mírně vyschnout kořeny, ale příliš mnoho vody povede k podmáčení a rostliny mohou uhynout.

Palmy pro péči o sukulenty vytvářejí předzahrádku

Sukulenty na terase, na balkoně nebo na slunné zahradě obvykle nemusí být zalévány. Pro jistotu můžete půdu kontrolovat každé 3-4 dny. V létě podávejte jen jednou za měsíc trochu tekutého hnojiva – jeho ve vodě rozpustné živiny se rychle vstřebají rostlinami a poté se znovu vyplaví z půdy.

sukulenty péče pouštní zahrada středozemní písčitá půda slunce

Mimochodem, rostliny byste měli mlžit pouze během propagační fáze na jaře a v létě. Jednotlivé řezané listy vložte do rozmnožovacího substrátu a stříkejte je vodou každé 3-4 dny, dokud nebude vrchní vrstva půdy mokrá. Jakmile listy rostou kořeny, můžete je zasadit. Zalévejte mladé sukulenty častěji – například každé 3 dny.

Sukulentní péče – včasné rozpoznání problémů

Péče o sukulenty vytváří vertikální zahradu

Dokonce i zkušení zahradníci mohou někdy nalít pod nebo přes sukulenty. Rostlinu však mohou oživit pouze ti, kteří problém včas rozpoznají. Zalévané rostliny mají modrohnědé listy a půda je velmi vlhká. Zkontrolujte kořeny – zdravé kořeny mají bílou nebo růžovou barvu a mají mírně lesklý povrch. V takovém případě můžete rostlinu přesadit. Ponořené sukulenty mají listy se scvrklými špičkami. V takovém případě můžete příjem vody postupně postupně zvyšovat.

tipy na sukulenty různé druhy

Náš tip – v případě pochybností se vyplatí provádět kořenovou kontrolu každé tři měsíce. To vám umožní včas identifikovat nemoci, jako je hniloba kořenů. Zkontrolujte vlhkost v místnosti – neměla by být vyšší než 30%. Hardy sukulenty mohou zůstat v zahradě v chladném období za předpokladu, že jsou dobře chráněny před deštěm a sněhem. Hniloba může napáchat větší škody než mráz.

sukulenty péče písek substrát dekorace postava

sukulenty péče dlažební kostky skalka

sukulenty péče mech mech uspořádat

šťavnatá péče Dýně jako květináč

sukulenty ošetřují štěrkopískový substrát barevný

sukulenty péče balvany koupelna

sukulenty péče akvárium visí

kameny ze sukulentní péče aeonium

Sukulenty pečují o výsadbu kmene stromu echeveria