Dům a zahrada

Seznam bonsají pro začátečníky a tipy pro péči, abyste se vyhnuli běžným chybám

Pěstujte a pečujte o bonsai pro začátečníky pomocí těchto užitečných tipů

Téměř žádné jiné rostlinné umění není působivější než bonsaje. Není tedy divu, že mnozí mají zájem pěstovat bonsaje sami. Nadšení ale rychle vyprchá, protože péče o ně se ukazuje jako větší výzva, než se čekalo. Pokud jste to již neúspěšně vyzkoušeli, nevzdávejte to, protože dnes máme pár užitečných tipů na péči o bonsaje pro začátečníky, které budou určitě fungovat lépe než dříve. A pokud jste se ještě nerozhodli, zda riskovat, nyní je na to ta správná doba. Pokud si také vyberete jeden z druhů bonsají vhodný pro začátečníky z našeho seznamu a budete postupovat podle tipů péče, úspěch by měl být zaručen. Sbírejte tedy určité základní znalosti o bonsajích pro začátečníky a neustále je rozšiřujte, pokud vás údržba bonsají baví.

Co je bonsai?

Bonsai pro začátečníky s tipy na péči a vhodnými druhy

Doslova Bon-Sai znamená „strom v misce“. Možná vás to nepřekvapí, protože při pohledu na rostlinu poznáte, že se má jednat o ministrom, který také roste v misce. Mnozí však nevědí, že bonsai není zvláštní druh trpasličího stromu. Ve skutečnosti lze pro pěstování bonsají zvolit jakýkoli druh stromu. Nezáleží na tom, zda jde o ovocný strom, stálezelený strom nebo okrasný strom. Chcete-li ze stromu udělat miniaturu, která vypadá jako vzrostlý, je nutná velká péče a samozřejmě znalosti. V závislosti na rychlosti růstu a na tom, zda pěstujete bonsaje ze semene, nebo již používáte větší rostlinu, to může také zabrat více či méně času. Celkově vzato, pěstování bonsai není obzvláště snadný úkol, ale existují i ​​vhodné bonsaje pro začátečníky.

Bonsai pro začátečníky – základní tipy

Mnoho začátečníků má v některých věcech chybu, a proto údržba nefunguje

Než začnete bonsaje vybírat a starat se o ně, přečtěte si následující základní zásady úspěšné péče o bonsaje.

Vnitřní nebo venkovní bonsai pro začátečníky a správné umístění

Věděli jste, že bonsai není k dispozici jen jako pokojová rostlina, ale také na zahradu. Toto je důležitá vlastnost, kterou byste si měli určitě přečíst, než se rozhodnete a koupíte si bonsai pro začátečníky. Typický zahradní bonsai nebude dlouhodobě schopen prospívat uvnitř. Vnitřní bonsaje také upřednostňují místo venku v teplejších obdobích. Přeci jen se jedná o dřeviny, které přirozeně rostou venku. Mimochodem, díky tomu je rostlina odolnější vůči chorobám a škůdcům. Zjistěte více o vlhkosti. Topný vzduch je zejména v zimě velmi suchý, což některým druhům neprospívá. Poté je třeba vzduch zvlhčit.

Vystřihněte fikus pro začátečníky jako bonsaje v interiéru a najděte správné místo

Světlo

První věc, kterou uděláte, když přijdete domů s novým bonsajem pro začátečníky, je dát ho na nové místo. Jednodušší řekl, než udělal, protože tenhle by neměl být vybrán libovolně. Předně je jasné, že každá rostlina potřebuje světlo, aby dobře rostla. Tmavé místo proto není vhodné. Okno se vám pravděpodobně vybaví právě teď. A to není tak špatné, protože sedadlo u okna je v bytě nejjasnější. Je však nutné zajistit, aby strom nebyl přímo na slunci. Většina bonsají nemá ráda přímé sluneční světlo. Vyhněte se proto jižním a západním oknům nebo byste měli strom postavit ve vhodné vzdálenosti od okna. Samozřejmě existují i ​​výjimky, které by měly ze slunce radost. Jen se o tom musíte předem informovat. Totéž platí pro zahradní bonsaje.

Firethorn (Pyracantha) jako bonsai pro začátečníky do zahrady s pomerančovými bobulemi

Správný strom

Stejně jako existují druhy, o které je snadné pečovat a které jsou náročnější pro všechny ostatní rostliny, miniaturní stromy někdy péči potřebují méně a někdy i péči časově náročnější. Proto by bonsaje pro začátečníky měly být vybrány správně. Místo toho, abyste spěchali na první, na který narazíte, nebo si ji jen vybrali kvůli jejímu krásnému vzhledu, zjistěte, jaké typy jsou pro začátečníky nejlepší. Seznam takových stromů najdete dále v tomto článku.

Pěstujte javor jako venkovní bonsai se zelenými nebo červenými listy

Získejte správné informace o bonsajích pro začátečníky

Zjištění péče o bonsaje obecně je důležitým krokem. Měli byste se však také dozvědět více o vybraném stromu. Ptejte se na jeho potřeby, abyste mu mohli poskytnout vše, co potřebuje. Zavlažování, množství hnojiva a umístění se mohou lišit v závislosti na druhu. Abyste mohli bonsaje úspěšně pěstovat, měli byste o tom všem vědět.

Časté chyby, kterých se začátečníci dopouštějí

Jalovec roste velmi rychle a jako bonsai začátečníka je potřeba jej pravidelně prořezávat

Pokud jste se někdy o bonsai neúspěšně starali, možná si říkáte, co jste vlastně udělali špatně. Možná najdete důvod v následujícím seznamu typických začátečnických chyb a vyhnete se mu při příštím pokusu. Pokud si to ale chcete vyzkoušet poprvé a vždy vás zajímalo, co může být na péči o bonsaje tak obtížné, mějte do budoucna na paměti následující rady, abyste se o své bonsaje pro začátečníky řádně starali:

Bonsai je velmi oblíbený jako koníček, ale je také poměrně náročný

Příliš časté zalévání

Dlouhodobá vlhkost v substrátu má za následek hnijící kořeny, což v dlouhodobém horizontu nevyhnutelně vede k úhynu bonsají. Pokud kupujete bonsai pro začátečníky, pamatujte na následující pravidlo: Voda se nalévá pouze tehdy, když je půda opravdu suchá. Vyhněte se za každou cenu zamokření. Speciální bonsajová půda, ve které je zakoupený bonsai vysazen, je obvykle dostatečně propustná. O zbytek se postará přidružená mísa a podšálek. Přebytečná voda může odtékat a poté již není v kontaktu se zemí.

Tip na bonsai pro začátečníky: Suchá bonsajová půda obvykle neabsorbuje závlahovou vodu příliš rychle. Místo toho pobíhá po stranách. Abyste tomu zabránili, můžete nejprve postříkat půdu vodou a počkat několik minut, než se vlhkost absorbuje. Zalévání je nyní mnohem jednodušší a můžete bonsaje zalévat.

Bonsaje potřebují hodně světla, aby prospívaly a dávaly přednost venkovnímu místu

Zřídka zalévání

Jak víte, kořeny jsou důležitou součástí stromku. Při hledání vody se šíří, což také definuje vzhled bonsají. Abychom nezapomněli, voda je životně důležitá pro každou rostlinu, pro některé více a pro jiné méně. Dlouhé období sucha tedy pro bonsaje není dobrý nápad. Brání mu v růstu a může v určitém okamžiku dokonce vést k jeho vyhynutí.

Falešný čaj (Sageretia) je ideální začátečník a velmi snadno se o něj pečuje

Špatné hnojení

Nemyslete si, že vaše bonsaje od vás nepotřebují přijímat živiny jen proto, že je strom ve volné přírodě soběstačný. Rozdíl je v tom, že strom se může v přírodě volně vyvíjet a kořeny mají možnost „hledat“ potřebné živiny v půdě. Malý prostor, který má bonsai k dispozici pro začátečníky, je také důvodem, proč jsou všechny živiny v misce rychle spotřebovány. Proto je pravidelné hnojení velmi důležité pro podporu růstu.

Mějte také na paměti, že strom nemusí být oplodněn bezprostředně po přesazení. Pro začátek je dostatečně zásoben živinami, které jsou v substrátu přítomny. Přidání dalšího hnojiva se doporučuje až o několik týdnů později. V opačném případě s tímto přebytkem živin riskujete spálení svého miniaturního stromu.

Ray aralia (Schefflera arboricola) je oblíbená pokojová rostlina, kterou lze pěstovat i jako bonsai

Špatné umístění

Jak bylo uvedeno výše, umístění je velmi důležité. Začátečníci to obvykle zvolí nesprávně a umístí strom buď na příliš tmavé místo, nebo na příliš slunné místo, kde prostě hoří listy. Základní pravidlo je jasné a bez přímého slunce, ale to byste si měli přečíst znovu u každého druhu. Určitě existují druhy, které slunce nejen tolerují, ale je také potřebují. Světlá místnost automaticky neznamená, že je pro strom dostatečně jasná. Vždy proto volte místo u okna. Také se ujistěte, že vzduch není příliš suchý a v místnosti není v zimě příliš zima.

Ještě jednou připomínáme, že zahrada, terasa nebo balkon jsou v létě ideálním místem, samozřejmě opět bez přímého slunečního světla. Každá rostlina potřebuje období klidu, aby vzkvétala. Do této fáze se dostanou pouze v případě, že jsou vystaveni mírně chladnějším teplotám, což funguje nejlépe venku.

Plačící fík (Ficus benjamini) je skvělý pro začátečníky a velmi snadno se udržuje

Špatný způsob řezání bonsají pro začátečníky

Zdá se, že prořezávání bonsají je pro začátečníky obtížná záležitost. Pravidelné prořezávání je nutné, aby bonsai získala svůj typický tvar stromu, včetně kmene a koruny. Tímto způsobem se zabrání růstu a rostlina využívá své síly k vytvoření širokého stonku a svěží koruny. To ale neznamená, že by strom měl být neustále řezán. To je běžná chyba, kterou dělají začátečníci. Vznikají tak rány, které se strom snaží zahojit a k tomu pak neustále využívá svoji energii. Pak nemůže dojít k růstu. Místo toho byste měli bonsaje stříhat a tvarovat pouze dvakrát nebo třikrát ročně.

Když je čas na topiary, musíte také bonsai řádně nakrájet. Častou chybou je ořezávání špiček. Vzhledem k tomu, že strom bonsai čerpá sílu z listů, jsou pro něj zvláště důležité čerstvé tipy. Pokud je pro vás větev příliš dlouhá a chcete ji zkrátit, místo toho řezte na nejbližší vidličce a na zbytku koruny nechte dostatek nových listů.

Japonské umění bonsai je populární po celém světě a také mezi amatérskými zahradníky

Bonsai pro začátečníky se neotáčí

I to je něco, na co začátečníci často zapomínají nebo to prostě nevědí. To je zvláště důležité, když je bonsai uvnitř. Ve volné přírodě je strom osvětlen sluncem rovnoměrně téměř ze všech stran každý den. To je důležité, aby všechny listy dostaly dostatek světla. Jinak tam budou plešatá místa. U okna světlo vychází pouze z jednoho směru. Strana stromu, která směřuje do místnosti, je proto tmavší. Z tohoto důvodu je v ideálním případě nutné strom každý týden nebo alespoň každých pár týdnů trochu otočit.

Druhy bonsají pro začátečníky

Tipy na péči, umístění a prořezávání a seznam druhů bonsají pro začátečníky

Pokud jste se nyní rozhodli pěstovat bonsai jako koníček a hledáte vhodný bonsai pro začátečníky, můžete si z následujícího seznamu vybrat ty správné dřeviny. Existují druhy pro zahradu, ale i takové, které jsou vhodné jako pokojové rostliny. Kromě toho se informujte o individuálních potřebách péče o vybraný strom a můžete si sami pěstovat vlastní bonsaje.

Bonsai pro začátečníky jako pokojová rostlina

Trident javor jako miniaturní strom pěstovat v bonsai misce

 • Plačící fík (Ficus benjamini)
 • Ficus ženšen
 • Fukientee (Carmona microphylla)
 • Strom peněz (Crassula ovata)
 • Falešný čaj (Sageretia)
 • Jade strom (Portulacaria afra)
 • Jilm čínský (Ulmus parvifolia)
 • Kamenná dužina (Podocarpus macrophylla)
 • Ray aralia (Schefflera arboricola)
 • Červenový sníh (Serissa foetida)
 • Koprosma
 • liguster
 • Pokojová jedle (Araucaria heterophylla)

Pěstování zahradních bonsají pro začátečníky

Jaké jsou nejlepší bonsaje pro začátečníky do interiéru i exteriéru

 • Jalovec (Juniperus communis nebo ještě lépe: Juniperus procumbens nana)
 • čelist
 • Habr (Carpinus betulus)
 • Javor trojzubec (Acer buergerianum)
 • Cotoneaster (Cotoneaster)
 • Japonský javor (Acer palmatum)
 • Modřín evropský (Larix decidua)
 • Tis obecný (Taxus baccata)
 • cypřiš
 • Divoké jablko (Malus sylvestris)
 • Firethorn (Pyracantha)
 • Zimní lípa (Tilia cordata)