Dům a zahrada

Rozložení předzahrádky ukazuje váš vkus a zahradnické dovednosti

Předzahrádka design dlažba-chodník-lampa-čištění trávy-hortenzie-trvalky

Velký nebo malý, sluncem zalitý nebo ponořený do stínu mezi domem a plotem, přední dvorek je první věcí, kterou na své zahradě uvidíte. Pozdravuje hosty a kolemjdoucí a slouží jako přechod mezi veřejným a soukromým prostorem. Stručně řečeno, přední dvůr dává přesný dojem o vkusu a zahradnických dovednostech obyvatel domu. Ve většině případů máte za domem velkou zahradu a samozřejmě lepší podmínky, abyste tam popustili uzdu své fantazii. Přesto je obzvláště důležité, aby Předzahrádkový design věnovat pozornost, protože chceme, aby tato oblast vypadala opravdu nádherně a efektně.

Přední dvůr: co musíte vzít v úvahu?

Předzahrádka design hortenzie-třešeň vavřín-živý plot-thuja-spirála

Navrhování předzahrádky se ukazuje jako zodpovědný a ne příliš snadný úkol. Požadavky jsou samozřejmě vysoké: měl by být přizpůsoben zbytku zahrady, ladit se stylem domu a plotu. Pokud je to možné, měl by být brán v úvahu také obecný styl ulice. Omezený prostor je často dále omezen chodníky a vjezdem do garáže.

Předzahrádka – vizitka našeho domu

Přední zahrada-design-kované-železo-plot-plantážník-zemní kryt-štěrk-buxus-koule

Než se rozhodnete, jak by měl přední dvůr vypadat před vaším domem, musíte posoudit možnosti příslušné oblasti. Někdy je rozhodující samotná velikost a tvar. V ostatních případech máte téměř neomezený manévrovací prostor. Ale i když se vám zdá, že s tímto druhem „vizitky“ vašeho domova nelze téměř nic dělat, nezoufejte, určitě existuje východisko i z nejtěžší situace. A máme pro vás připravenou spoustu dobrých tipů, jak ze svého předzahrádky udělat vytoužené a krásné místo.

Čím začít?

přední dvorek-design-trávník-hry-buxus-živé ploty-ohraničení-šedý plot

Čím musíte začít? Samozřejmě s konceptem, že přední dvůr musí odpovídat celkovému stylu zahrady. Mírně romantická krajina nebo obyčejně vypadající, rustikální nebo ultramoderní – bez ohledu na to, jak přesně vypadá váš dvorek, zůstává součástí dvora a neměl by být v rozporu s krajinou za domem. Toto pravidlo platí také v případech, kdy byla vytvořena samostatná, samostatná kompozice. Samozřejmě pak máme větší volnost v designu.

Nápady na design předzahrádky

Předzahrádka design bílý-okrasný štěrk-suché-rostliny-černé-světla

Jak jsme již zmínili, získáte první a poslední dojem z designu předzahrádky. Je proto žádoucí, aby tato oblast vypadala krásně v každém ročním období. Rostliny zde nemají být početné, ale upřednostňují se dekorativní druhy rostlin, protože budou celoročně zdobit váš dvorek a vždy budete chodit do velkolepé oblasti. Dobije vás to dobrou náladou a pozitivní energií, věřte mi, vím to z vlastní zkušenosti. Záleží jen na vás, vašem vlastním vkusu a času, který chcete svému dvorku věnovat, zda si vyberete stálezelené rostliny nebo alternativní různé květiny, které budou od jara do pozdního podzimu jasně kvést a potěší vás nádhernými barvami. Možná byste také mohli uvažovat o nápadu na vertikální zahradničení? Velmi zajímavá a vhodná řešení pro tuto zónu jsou také dekorativní vinice, klenuté nebo ovinuté na plotu nebo zdi kolem domu.

Jaké druhy rostlin jsou nejvhodnější?

typy rostlin vhodné pro péči o zahradu tipy správné zalévání

Výběr stromů a keřů musí být proveden pečlivě, zvláště pokud místo není velké. Nejvhodnější jsou druhy s nízkým růstem, které časem nevyrostou a zabírají veškerý dostupný prostor. Zde můžete vytvořit velkolepou skupinu dekorativních druhů rostlin, které okamžitě padnou do očí. Vždy ale buďte opatrní, jakýkoli nepořádek v této oblasti je nežádoucí. Lepší malé, ale krásné a udržované rostliny, než nepořádek, který zpochybňuje jakékoli plánování.

Zvažte důležité faktory

Zahradní cesty ke vstupu cihlové schody zelená krajina design

Sluneční záření je velmi důležitým faktorem, který by měl být brán v úvahu při výběru rostlin. Většina rostlin miluje sluneční světlo a teplo. Vhodné řešení pro Předzahrádkový design jsou růže, jsou tradiční, ale vždy módní, kvetou v nádherných barvách a nádherně voní. Pokud je místo stinné, můžete omezit výběr rostlin, ale v dobré víře můžete také najít krásná a účinná řešení. A ještě jedna poslední myšlenka, kterou byste si také mohli rozmyslet: skalky a ozdobné opěrné zdi vypadají na svažitém terénu nádherně.

Udělejte přední dvůr praktickým

Zahradní brána z masivního dřeva s pískovcovou podlahou

Přední dvůr má nepochybně primárně reprezentativní funkce, ale i tak musíme tuto oblast učinit velmi praktickou. To platí zejména pro cesty a osvětlení. Předpokládá se, že pěšina je tam intenzivně využívána, aby podlaha byla pohodlná a stabilní, aby neklouzala a nezastavovala se co nejdéle. Chodník tedy může být také pěknou součástí celkového konceptu. Osvětlení v této oblasti by samozřejmě mohlo být dekorativní, ale v každém případě by mělo být dostatečně silné, aby se zabránilo nežádoucím nehodám v noci.

Kovaná zahradní brána

Zahradní brána individuálně malovaná z tepaného železa a přední zahrady

V těsné blízkosti ulice je přední dvůr přímo spojen s plotem a také by bylo dobré, kdyby byl také ve stejném designu s dalšími prvky vaší terénní úpravy. Jsou zde různé možnosti, které nakonec závisí na vašich osobních přáních a vůli.

Otevřený design

Udržujte předzahrádku a zalévejte keře a trávníky

Neexistuje žádný plot a přední dvůr přímo sousedí s ulicí. Tato oblast je obvykle charakterizována dobře udržovaným trávníkem a několika stromy. Skutečnost, že zde není plot, vizuálně zvětšuje prostor a je docela vhodná pro miniaturní zahrady. Pečlivě udržovaný trávník můžete chránit před bezohlednými řidiči tím, že na obě strany trávníku umístíte velké ozdobné kameny nebo květináče.

Velkolepá přední zahrada

Schody v zahradě staví záhony z opěrné zdi z litého betonu

Pokud je prostor příliš malý pro strom nebo keř, můžete zde pěstovat velkolepé kvetoucí rostliny. Navzdory všem těmto výhodám přináší nedostatek plotu značnou nevýhodu – dvůr je ponechán nechráněný od silnice, takže je snadno přístupný každému, kdo chce vstoupit. Pokud se vám ale líbí tento design předzahrádky, můžete jej samozřejmě implementovat.

Napůl otevřený

Polootevřený design předzahrádky-sluneční terasa na trávníku

Zde je hranice ulice ohraničena nízkými živými ploty a dalšími strukturami, které mají především dekorativní roli a vypadají více symbolicky. Tento design představuje kompromis mezi otevřenou a oplocenou přední oblastí.

Oplocený

Zahradní oplocená brána železné tyče přední dvorek nápady

Z mnoha důvodů je plot nejtypičtější možností oddělení předzahrádky od ulice. V současné době je velký výběr modelů plotů – od jednoduché sítě z tepaného železa až po pevnou zeď z kamene nebo cihel. Zde je vše na vašich preferencích.

Předzahrádka ve svahu

Předzahrádka na svahu-s kamennými zdmi-podpůrná kamenná zeď

Živý plot je další variantou, která může být také velkolepou ozdobou vašeho předzahrádky. Kromě všech ostatních výhod, jako je například ochrana vrstev a zelená zeď, je zde třeba zmínit ještě jednu: živý plot je cennou zastávkou pro prach ze silnice, přesně tam, kde je provoz příliš intenzivní.

Vorgargen sousedící s pěšinou

Bujné zahrady, exotické druhy rostlin, živé ploty, ochrana soukromí, vysoké rostliny

Někdy dům přímo sousedí s ulicí. V takových případech mluvíme o formální frontální oblasti. Nedostatek prostoru není důvodem k tomu, abychom se barevné krásy před domem úplně zřekli. Vázy s rostlinami na chodníku, závěsné květináče, květinové truhlíky na oknech přicházejí na pomoc. Kde je vůle, jak se často říká, tam není cesta?

Předzahrádka s malým vodním jezírkem

Předzahrádkový vodní systém v záhonovém designu s efektem vodopádu

Tipy na design pro výsadbu nápadů na dvorek pro hobby zahradníky

Nápady na úpravu předzahrádky v předzahrádce se snadno udržují

kvetoucí design předzahrádky

Okrasný trávník Nápady pro návrh předzahrádky otevřené bez plotu

Tipy pro péči o design předzahrádky pro nízko rostoucí rostliny