Dům a zahrada

Pěstování plamének ve vaně: správná péče a vhodná výsadba

Clematis, známý také jako plamének, je vytrvalý horolezec, který produkuje ohromující květiny výrazných odstínů – od bílé nebo světle pastelových barev až po sytě purpurovou a červenou. Ve většině podnebí plamének kvete od jara do prvního mrazu na podzim. Ale můžete udržet plamének v kbelíku? Čtěte dále a dozvíte se více.

Můžete držet plamének v kbelíku?

Clematis v kbelíku na balkoně

Péče o plamének v květináčích je trochu časově náročnější, protože rostliny plamének v květináčích vyžadují větší pozornost než rostliny v posteli. Pěstování plamének v květináčích je však rozhodně možné, a to i v podnebí s chladnými zimami. Klematis v květináčích tedy můžete zkrášlit terasu, balkon a vstupní prostor domu.

Který plamének je vhodný pro kbelíky?

Clematis v terakotové vaně na dvoře

Rod plamének zahrnuje více než 200 druhů, které jsou rozděleny do mnoha odrůd a hybridů. Pokud je zajištěn přísun vody a živin, můžete v podstatě jakýkoli plamének zasadit do vany. Je však důležité si uvědomit, že divoké druhy a odrůdy mohou dosáhnout závratných výšek. To je činí poměrně nevhodnými pro držení v kbelíku. Jsou vhodné pro uchovávání v kbelíku malé a střední odrůdy plamének s výškou od 100 cm do 350 cm.

Zde jsou některé z nejlepších kmenů plamének pro hrnce:

 • Clematis piilu
 • Clematis jackmanii
 • Clematis alpina
 • Clematis viticella
 • Clematis lanuginosa
 • Clematis florida
 • Clematis integrifolia
 • a kříženci klematisů jako „prezident“, „Königskind“ a „Nelly Moser“

Odrůdy Clematis jako

 • Clematis tangutica
 • Clematis vitalba
 • Clematis montana
 • a Clematis armandii

jsou pro chov v květináčích spíše nevhodné, protože jsou velmi energické a dosahují výšky až 900 cm.

Jak a kdy zasadit plamének do vany

Plamének s červenými květy ve vaně na terase

Na klematis určitě použijte velký kbelík, protože další zemina v květináči chrání kořeny v zimě a v horkých letních dnech. Doporučujeme jeden Secí stroj o průměru nejméně 60 cm a hloubka nejméně 45 cm. Sázecí stroj by proto měl pojmout kolem 25 až 30 litrů. Nejlepším materiálem je sklolaminát nebo syntetická pryskyřice, protože terakotové nebo keramické nádoby se mohou v zimě rozbít. Ujistěte se, že má květináč drenážní otvory, protože kořeny nemají rády přemokření.

Nejlepší čas na výsadbu plamének, je na jaře od března do května nebo na podzim od září do listopadu. Klematis můžete vysadit i v létě, ale pak je nutná větší pozornost a péče.

Clematis se nejlépe daří na jednom Umístění na plném slunci nebo částečném stínu, který dostává alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. To umožňuje rostlině vytvářet květiny po celý rok. Kbelík je nejlepší umístit na místo orientované na západ, východ nebo jih.

Clematis v kbelíku – jaká země?

Clematis v kýblu co země

Použijte zalévací směs, která má jednu dobrá drenáž nabídky. Doporučujeme také přidat do půdy trochu granulátu pro kompost nebo vodu, abyste získali lepší strukturu půdy a více živin. U větších květináčů někteří zahradníci zasypávají spodní vrstvu štěrkem, keramzitem nebo kameny, aby se zlepšila drenáž. To však není nezbytně nutné. Doporučujeme také a silná vrstva mulče distribuovat kolem kořenového balu. Mulč pomáhá zadržovat vláhu, během hniloby uvolňuje do půdy další živiny po celý rok a v zimě poskytuje kořenům extra ochranu.

Clematis v dřevěném lezeckém pomocníku

Jakmile zasadíte rostlinu do vany, hned ji přidejte Pomoc při lezení pro plamének. Je důležité to udělat hned, protože rostlina potřebuje podporu k růstu. Přidání mříží později by mohlo poškodit kořeny. Plamének roste poměrně rychle, takže výška lezecké pomůcky by měla být alespoň 1 – 1,5 m. V tomto článku jsme dali dohromady krásné nápady na lezení na klematis.

Clematis v kbelíku s pomůckou na lezení

Péče o plamének v kbelíku

Mřížoví pro plamének z bambusu

Clematis může velmi dobře fungovat v květináčích, pokud se o ně dobře staráte, zejména v prvních 2 letech, kdy rostlina roste a prosazuje se. Nejdůležitější body, které je třeba mít na paměti, jsou:

 • aby rostlina dostala dostatek slunečního světla
 • že v kbelíku je dobrá drenáž
 • a aby rostlina získala dostatek vody

Nalijte plamének do kbelíku

odpovídající partnerské rostliny pro plamének ve vaně

Klematis potřebuje více vody v kbelíku než v posteli. Půda v kbelíku totiž rychleji schne. Půdu často kontrolujte testem palce, zvláště v prvním roce. Když je vrchní vrstva suchá až na palec a půl pod zemí, rostlina potřebuje zálivku. Půdu dobře zalijte asi 2 až 3 litry vody. Pokud má květináč dobrou drenáž, nemusíte se obávat přemokření.

Jakmile se plamének prosadí, bude potřebovat 1 litr vody týdně. Pokud rostlina nedostane dešťovou vodu, musíte zalévat konev. Během horkých letních dnů a období sucha kontrolujte půdu častěji.

Hnojení plamének v květináčích

Clematis v květináči potřebuje alespoň 6 hodin slunce

Pokud jste při výsadbě plamének přidali kompost, nemusíte již první rok hnojit. Jakmile je závod založen, můžete každý rok brzy na jaře, tak leden až polovina března, s Rajčatové nebo růžové hnojivo oplodnit. Vyhněte se hnojivům bohatým na dusík, protože ta brzdí růst květů a naopak podporují růst listů.

Hibernovat plamének v kbelíku

Clematis v mrazuvzdorném květináči

Pokud držíte plamének v keramickém květináči, měli byste nádobu umístit na místo, kde rostlina nezmrzne, ale které je stále dostatečně chladné, aby mohla přezimovat. Pokud je kbelík mrazuvzdorný, nechte plamének na místě. Matka příroda obvykle poskytuje dostatečné zavlažování, ale dávejte pozor, aby půda nezůstala příliš dlouho suchá.

Nakrájejte plamének do kbelíku

Plamének s malými fialovými květy ve vaně na terase

Clematis je třeba pravidelně prořezávat. Bez prořezávání bude rostlina na základně holá a všechny květiny budou sedět vysoko. Pravidelné prořezávání udržuje rostlinu v kondici a podporuje dynamický růst a tvorbu květů.

Ale jak a kdy stříháte? Clematis jsou rozděleni do tří skupin podle svých požadavků na řezání. Většina nízko rostoucích a středně velkých odrůd patří do řezné skupiny II.

Pokud si nejste jisti, jaký typ plamének máte, sledujte, jak kvete. Pokud kvete před červnem, potřebuje po odkvětu jen mírné prořezávání. A pokud kvete po červnu, je potřeba ji na podzim nebo v únoru energicky prořezat. Odrůdy plamének, které dvakrát kvetly, je třeba po každém odkvětu prořezat.

5 nápadů na podsadbu plamének ve vaně

Clematis s růžovými květy a purpurovou verbenou ve vaně

Zlaté pravidlo pro popínavé rostliny je: Nohy ve stínu, hlava na slunci. Kořeny klematisu tedy vystínujte půdopokryvnými rostlinami nebo kolem kořenů dejte mulč. Dokonalý partner výsadby pro plamének má podobné nároky na umístění, je mělký kořen a neroste výš než 50 centimetrů.

Výsadba růží a plamének společně

Růže a plamének jsou skutečným vysněným párem a často jsou vysazeni společně. Pro nejlepší efekt vyberte odrůdy, které kvetou současně a mají podobnou velikost. Zvažte také časy řezání – v ideálním případě chcete, abyste mohli řezat plamének a růže. Popínavé růže a Půdopokryvné růže jsou upřednostňovány před ramblerovými růžemi, protože ty rostou velmi velké a musí být prořezávány v jiné době než plamének. V ideálním případě si jednu vyberte Clematis řezací skupiny II – tyto kvetou současně s růžemi a lze je také řezat současně v pozdní zimě.

Růže a plamének v kýblu

Růže a plamének vysazené pod břečťanem ve vaně

Plamének, propletený půdopokryvnou růží v terakotové vaně, opravdu upoutá pozornost. Sametový plamének ‘Burma Star’ je v harmonii s královskými tóny růžového ‘Suffolku’. Přes okraj vědra visí břečťan malolistý a zvýrazňuje krásu růže, zatímco Nemesia dodává další nádech do fialova.

Byly použity následující: 1 x plamének ‘Burma Star’, 1 x růžový ‘Suffolk’, 3 x břečťan, 2 x zrcadlo elfů (Nemesia) ve fialové barvě, 1 x čtvercová terakotová vana (průměr 30 cm), 1 x dřevěný obelisk jako pomoc při lezení.

Clematis a malé rostoucí okrasné trávy

Plamének a okrasná tráva v kbelíku

Pro moderní vzhled zkombinujte plamének s okrasnými trávami. Protože většina trav je v nejlepším stavu na konci léta, měli byste je vysadit plamének skupiny 3.

Tento nádherný pár modrozelené okrasné trávy a modrého plamének je zasazen do vany z hnědého polyratanu, aby vytvořil atraktivní a rustikální soubor. Nechte plamének vylézt na klacky a postavte se do centra pozornosti.

Byly použity následující: 1 x plamének ‘Fujimusume’, 3 x Valais schiller tráva (Koeleria vallesiana) ‘Mountain Breeze’, 1 x polyratanový secí stroj, 3 bambusové tyče, lávový mulč.

Okrasný tabák a plamének

2 plamének ve vaně Nicotiana a Isotoma

Tato výsadba v zelené a bílé vytváří šťastnou a osvěžující atmosféru. Zelené a bílé květy Clematis florida ‘Alba Plena’ jsou ukázány k jejich nejlepším výhodám prostřednictvím zeleného listí. Tato odrůda klematisu boduje nejen svým elegantním vzhledem, ale také neobvykle dlouhou dobou květu – od června do října. Malé zvonky plamének „Modrý trpaslík“ a jemné květinové hvězdy Isotomy jsou nečekaným přízvukem, zatímco nikotiana (okrasný tabák) potěší smysly krásnou vůní a zastíní úpatí plamének. Jeho limetkově zelené květy dokonale harmonizují s plaménky.

Zde byly použity: 1 x Clematis florida ‘Alba Plena’, 1 x Clematis ‘Blue Dwarf’, 1 x Isotoma ‘Blue Star’, 2 x Nicotiana alata ‘Lime Green’, 3 x Nicotiana ‘Parfume Antique Lime’, 1 x syntetický pryskyřice Planter, 1 x vrbový obelisk jako pomoc při lezení.

2 plamének v jednom kbelíku

2 plamének v jednom kontejneru a půdopokryvné rostliny v jednom kontejneru

Černý květináč tvoří dokonalé pozadí pro jemné pastelové tóny těchto 2 plamének. Okvětní lístky Isotoma a Campanula přinášejí do hry ještě více barvy a tvaru, zatímco věčné květiny (Helichrysum) a rostlina z ostnatého drátu (Calocephalus) vytvářejí zakalený polštář a stínují úpatí plamének.

Byly použity následující: Clematis ‘Countess of Wessex’, Clematis ‘Cezanne’, Verbena rigida, Helichrysum ‘Goring Silver’, Calocephalus ‘Silver Sand’, Isotoma ‘Blue Star’, Campanula poscharskyana ‘Nana Alba’, černý květináč, černý lak dřevěný obelisk.

Clematis a denní lilie

Clematis podepište denivkou Hemerocallis

Denivkám se daří na plném slunci a v částečném stínu, což z nich dělá perfektní podrost pro plamének. Vyberte si krátkou odrůdu Hemerocallis, jako je Stella d’Oro, která nádherně zvýrazní tmavě purpurové květy Clematis viticella ‘Etoile Violette’.

Clematis viticella v kbelíku s denivkou