Dům a zahrada

Postavte si vlastní zahradní fontánu – 18 nápadů pro kutily na zahradní fontány, vodní prvky a fontány včetně stavebních pokynů

Postavte si svůj vlastní zahradní fontánový květináč s keramickým příkladem

Zahradní fontány jsou vizuálně i akusticky potěšením – vodní prvky přitahují do zahrady ptáky a hmyz, v horkých letních dnech nabízejí osvěžující chlad, vlnící se voda uvolňuje duši a nechává nás snít o exotických ostrovech a vzdálených zemích. Okrasné fontány jsou navíc ve venkovním prostoru skutečným poutačem – není tedy divu, že nabídka technického příslušenství ve specializovaných prodejnách je větší než kdykoli předtím. Dokonce i nezkušení hobby zahradníci proto mohou snadno zvládnout instalaci vodního systému. Ukážeme vám 18 nápadů, jak si můžete zahradní fontánu postavit sami – z domácích potřeb, zahradních doplňků a přírodních materiálů. Nechte se inspirovat pokyny a vytvořte oázu pohody na svém vlastním dvorku!

Postavte si zahradní fontánu sami – sud s vínem se stane poutačem

zahradní kašna postavte si starou vinárenskou terasu fontána

První terasová fontána dodává zahradě rustikální nádech – dekorativní kaskádová kašna byla vyrobena ze dvou starých vodotěsných nádob. Vodní prvek z přírodních materiálů harmonicky zapadá do krajiny jako dekorativní designový prvek a automaticky přitahuje pozornost. Chcete -li si zahradní fontánu postavit sami, potřebujete následující materiály – dva dřevěné sudy různých velikostí, faucet se starožitným vzhledem jako chrlič, vložku do jezírka pro těsnění, jezírkové čerpadlo a hadici. Pro tok vody stále potřebujete přímé připojení k elektrické síti. Stavební návod: Nejprve musíte najít vhodné umístění ve venkovním prostoru, poté jej pokládat dlažebními kameny, aby byly sudy chráněny před zapuštěním do země a před vlhkostí půdy. Poté položte obě nádoby na sebe a upevněte hřebíky. Jakmile je stavba hotová, můžete pomocí hadice připojit čerpadlo k vodnímu výtoku a poté skrýt napájecí kabel. kompletní!

Postavte si vlastní zahradní kašnu – vodní prvky v kmeni stromu

zahradní fontána postavte si kmen stromu vodní prvky

Kmeny stromů se stávají akcentem – kreativní kaskádová fontána se jednoduše perfektně hodí do japonské zahrady a lze ji snadno umístit vedle malé terasy. Sochařská dřevěná konstrukce přináší nádech Asie do vašeho vlastního dvorku a nabízí osvěžující chlad pro zahradu. Můžete zde experimentovat se stavěním – správné umístění je v polostínu a je dobře chráněno před větrem. V ideálním případě je okrasná fontána hned vedle posezení na terase, takže uklidňující zvuky vody mohou při večeři uvolnit duši.

Postavte si vlastní zahradní fontánu – sazeče ve středomořské zahradě

zahradní kašna postavte si květináče starožitný deco kamenná optika

Středomořské květináče od konce května opět zdobí terasu z přírodního kamene – citrusy, kapradiny a oleandry proměňují oblíbený koutek v zelený ráj. Přímo před vchodem do domu, dobře chráněni před větrem a deštěm, vítají obyvatele po dlouhém dni v práci. Velké terakotové květináče dávají aranžérský charakter. Zejména zde může zahradní fontána v květináči přinést rozmanitost – pro výše uvedený ruční projekt potřebujete květináč, těsnicí fólii a měděnou trubku. Podobně jako u zahradní fontány vyrobené z vinného sudu je montážní návod poměrně přímočarý.

Integrujte zdrojový kámen do zahrady

zahradní kašna postavte si vlastní nápad kamenná dekorace malá

Jako zdrojové kameny jsou zvláště vhodné pískovce – pro optimální efekt by měl být typ kamene alespoň barevně sladěn s domem a terasou. Kvádrové řezané a leštěné jarní kameny harmonizují s formálním zahradním designem (například ve francouzské zahradě, kde jsou květiny, živé ploty a cesty navrženy podle přísných pravidel). Otvor musí být vyvrtán speciálním vrtacím kladivem s vrtákem na beton. Je důležité držet vrtací kladivo svisle. Zdrojový kámen je umístěn v betonové nádrži na betonovém sloupu. Design dodává zahradě prvotřídní vzhled.

Postavte si vlastní zahradní fontánu – vodní dýmky se stanou zahradní dekorací

postavte si vlastní zahradní kašnu kašna terasa konkrétní vzhled

Tato zahradní kašna obklopená sukulenty a vysokou trávou vypadá téměř jako oáza uprostřed pouštní krajiny. Fontána, postavená z jezírka a tří vodovodních trubek, poskytuje rozmanitost a zároveň vytváří optické spojení mezi dvěma úrovněmi terasy. V každém případě při montáži dbejte na to, aby instalace měla od dřevěných konstrukcí odstup – protože stříkající voda může dřevo poškodit. Dřevo můžete volitelně naolejovat nebo nalakovat, speciální povlak ho chrání před vodou.

Vodní hry na zahradě – postavte si zahradní kašnu „Tornado“ sami

zahradní fontána stavět si voda rysy příklady

Tuto fascinující vodní funkci lze znovu vytvořit za méně než hodinu – pro projekt potřebujete průhlednou plastovou nádobu, písek, štěrk, velké jezírko, čerpadlo včetně stoupací trubky, vrtáku. Jezírko nejprve naplňte mokrým pískem, poté zasypejte štěrkem. Do spodní části plastové nádoby vyvrtejte dva otvory – první otvor (menší) přesně uprostřed, druhý na boku (druhý otvor je pro stoupací trubku). Princip je velmi jednoduchý – voda vstupuje větším otvorem a poté vytéká menším otvorem uprostřed. Futuristická fontána se rychle stane ozdobou každé zahrady a zaručeně přitáhne pozornost vašich hostů. Díky slunečnímu osvětlení se ve večerních hodinách dostane do centra pozornosti fontána terasy.

Moderní zahradní kultura s vodními prvky v konkrétním vzhledu

zahradní kašna postavte si příklady asijské stavební návody

Malá terasová kašna z betonu fascinuje jasným designovým jazykem a jednoduchým, minimalistickým vzhledem. Jako forma pro betonovou kouli sloužila zeměkoule – nejprve byla rozřezána na dvě části, poté byla každá polovina naplněna betonem. Později byla zeměkoule opatrně odstraněna. Pumpa byla poté během stavby ukryta v kouli, což v případě potřeby umožňuje rychlý přístup později. Kompaktní fontána se hodí do skalky, na zimní zahradu nebo dokonce na balkon – i malé výklenky jsou designem obohaceny.

zahradní fontána postavte si sami beton beton solární

Mimochodem, beton se ukazuje jako všestranný talent – díky svému jednoduchému vzhledu zůstává v pozadí a nechává rostliny přijít na své. Materiál každopádně absorbuje vlhkost, a proto jej v zimě nelze nechat venku. Kompaktní zahradní fontánu vyrobenou z betonu lze například skladovat v zahradní kůlně nebo ve skleníku. Citlivý materiál navíc nesnáší půdní vlhkost – možná proto betonové vědra na terase obvykle vypadají dobře.

Vytvořte si vlastní myšlenku bowlingové koule na zahradní fontánu

Bowlingová koule je kreativní alternativou k betonové kouli. Tu lze nastříkat bronzovými nuancemi nebo mramorovat barvou – nakonec výsledek připomíná sochu z Cortenovy oceli. Jednoduché barevné schéma a jasný designový jazyk dodávají designu minimalistický nádech. Okrasnou fontánu nejlépe umístíte vedle stálezelených stromů, keřů a okrasných trav.

Bambusová zahradní kašna v japonské zahradě

zahradní kašna stavět si obrázky asijské bambus

Voda je jedním z nejdůležitějších designových prvků v japonských zahradách – není divu, že je hojně využívána. Tento vodní bod, obklopený exotickými rostlinami a kameny, si také přijde na své-zahradní kašna z bambusu zaujme snadno implementovatelným konceptem a jednoduchou konstrukcí. Spolu s kamennou lampou stejné výšky efektivně doplňuje zahradní scénu. Malý kamenný kontejner úspěšně nahrazuje rybník Koi v zahrádkářské zahradě. Skupiny kamenů jsou uspořádány tak, aby vypadaly jako přirozené části krajiny.

zahradní kašna postavte si nápad bambus asijský solární

V japonské zahradě se souhra zelených rostlin a vody zdokonaluje – malá nádoba plní dvě funkce současně – na jedné straně funguje jako součást terasové fontány, na druhé straně slouží jako květináč na bambus . Skutečná vodní zahrada v malém měřítku, ale s velkým dopadem. Prostorově úsporný design zaujme jednoduchým vzhledem a jasným designovým jazykem. Používají se pouze přírodní materiály, aby energie mohla volně proudit ven.

Zahradní kašna vyrobená ze starých ráfků – upcyklace s rozdílem

vytvořte si vlastní nápad na cykloturistiku zahradních fontánových kol

Pokud si chcete postavit zahradní fontánu sami, nemusíte investovat do drahých materiálů a místo toho můžete ze starého udělat nové. Nový koncept upcyklace je založen na zásadách dalšího zpracování a opětovného použití. Starý ráfek na kolo se proměnil ve skutečný poutač očí. Na vnitřní stranu ráfku byla připevněna trubka a poté byly vyvrtány otvory. Řemeslný projekt je vhodný i pro začátečníky a velmi snadno se realizuje – ráfek byl poté připevněn štěrkem a betonem, čerpadlo ukryté za kameny. Správné umístění okrasné fontány je po celý den na slunci a je obklopeno pouze okrasnými trávami – tímto způsobem můžete ve venkovním prostoru vytvářet vzrušující kontrasty.

Postavte si vodní zahradu na zahradě sami 

Postavte si zahradní fontánu sami, nainstalujte vodní zeď

Tradiční zahradní kašna je předefinována – vodní stěnu lze instalovat s zvládnutelným množstvím práce. Na víkendový projekt potřebujete akrylový plech, vodotěsnou lepicí fólii s kovovým vzhledem, pumpu a tenkou stoupací trubku. Akrylové desky jsou připevněny k dřevěné nebo plastové nádobě. V každém případě musí být nádoba předem utěsněna rybniční vložkou. Poté je čerpadlo nainstalováno a opticky skryto oblázky. Stoupací trubka je poté namontována na akrylový plech. Takto dokončená vodní stěna řeže obzvlášť dobrou postavu před zahradní zdí. Pokud je to žádoucí, může být instalace večer osvětlena.

Postavte si vlastní zahradní kašnu, skleněný stůl, balvany

V USA je velmi oblíbená další varianta vodní stěny – skleněný stůl s vestavěným čerpadlem na terase zaručeně zaujme. Design se ukazuje jako všestranný talent a vyhovuje jak minimalistickým venkovním prostorům, tak krajině ve venkovském stylu. Na rozdíl od vysoké vodní stěny, kterou lze obvykle instalovat pouze na fasádu domu nebo na zahradní plot, nabízí skleněný stůl flexibilní alternativu k posezení. Tekoucí voda se v létě ochlazuje a vodní zvuky působí uklidňujícím dojmem. Takhle si opravdu můžete odpočinout.

Dřevěná vodní stěna slouží jako ochrana soukromí

postavte si vlastní zahradní kašnu rustikální dřevěná dekorace

V USA byla také představena další alternativa k akrylové vodní stěně. Konstrukce je vyrobena ze dřeva a plní několik funkcí současně – chrání terasu před cizími lidmi a chrání posezení před silným větrem. Kreativní nápad byl realizován s malým rozpočtem, ale pracovní vytížení je mnohem větší. Ale konečný výsledek stojí za námahu, protože vodní stěna se ukazuje být funkčním doplňkem zahrady.

Terasová fontána a ptačí lázeň v ekologicky šetrném, energeticky úsporném designu

Vybudujte si vlastní zahradní fontánu s terasou a funkcí vodní koupele

Další design kombinuje terasovou fontánu a ptačí koupel v jednom. Čtyřpatrový kovový stojan na květináče slouží jako opěrná plocha pro keramické nádoby. Aby lidé nerušili ptáky, bylo jezírkové čerpadlo vybaveno solárním modulem, takže vzdálenost k elektrickému připojení nehraje při výběru místa roli. Pro maximální efekt by měla být okrasná fontána umístěna doprostřed záhonu nebo do sadu – protože vonné rostliny přitahují ptáky. Vodu pravidelně měňte, aby se zabránilo tvorbě řas. Okrasná kašna fascinuje svým přirozeným vzhledem, a proto může vdechnout čerstvou poznámku zahradě chaty nebo dát konečný nádech designu námořní zahrady.

Postavte si zahradní kašny sami – kašny vyrobené z květináčů

postavte si vlastní zahradní fontánu s květináčem

Je těžké tomu uvěřit, ale tato fontána byla postavena pouze ze tří keramických květináčů moderního vzhledu, písku a říčních kamenů. Jezírkové čerpadlo je umístěno níže, v největším květináči, a je zcela skryto kameny. Na straně květináče byl vyvrtán další otvor pro napájecí kabel – a ten byl následně utěsněn silikonem. Kompaktní design okoření skalku a uvolní minimalistické venkovní plochy.

Vodní hry na zahradě – postavte si vlastní zahradní kašnu a ozdobte ji dekorativním štěrkem

Postavte si vlastní zahradní kašnu dekorativní štěrk říční kameny květináč

Máte už na zahradě okrasnou fontánu nebo vodní prvek, ale nějak se to ztrácí mezi rozkvetlými květinami a vysokými trávami? Lze jej ozdobit dekorativním štěrkem – robustní a stálobarevný materiál vypadá přirozeně a dotváří design. Společně se stálezelenými keři a rostlinami lze ze štěrku vytvořit stylové zahradní krajiny. Například žula, mramor a křemenná drť jsou vhodné pro venkovní použití. Čedičová drť je také velmi atraktivní jako akcent ve skalce.

Večer si vydařená zahradní dekorace přijde na své. Na obrázku výše – okrasná kašna vyrobená z květináčů byla pokryta žulovým štěrkem. Tmavá barva přírodního materiálu nechává kbelík vystoupit do popředí. Večer si nápaditý design přijde na své se zahradním osvětlením. Speciální efekty můžete například dosáhnout pomocí podvodních světel.