Dům a zahrada

Postavte si vlastní kulatou gabionovou vyvýšenou postel – 20 nápadů a tipů

Gabiony vyvýšené postele-stavět-kolem-sebe-trávník-zahrada-spirála-rybník-fontána

Gabiony získávají na popularitě, protože je lze v zásadě libovolně kombinovat a nabídnout dobrou alternativu k tradičnímu masivnímu zdivu. Hlavní výhodou je flexibilní, relativně levný systém a možnost Gabion zvedl postel, Postavte si vlastní sedadlo, plot nebo zeď. Malá nebo velká, rovná nebo zakřivená konstrukce může být snadno implementována podle vašich vlastních představ.

Postavte si gabionové vyvýšené postele sami – vyberte si kulatý nebo zakřivený tvar

Gabiony zvedly postel-kolem-stavte si-vápenec-zahradní cesta-bílé oblázky

Gabiony se v zásadě skládají z robustních kovových mříží odolných proti korozi, které jsou vyplněny sutinovými kameny nebo oblázky. Tyto koše mohou mít různé velikosti a jsou uspořádány podle principu stavebních bloků. Používají se při stavbě silnic a terénních úprav k zajištění svahů, ale jsou stejně vhodné pro dekorativní, vizuálně atraktivní a moderní zahradní design.

Postavte si kulatou gabionovou vyvýšenou postel sami – návod

Gabiony zvedly postel-kolem-stavte si-pokyny-vytvářejte zápachové kameny-sazeč

Gabionové vyvýšené záhony můžete snadno vytvořit sami a zasadit je později, pokud nepřehlédnete některé tipy. Může být postaven na zhutněném nebo přírodním podkladu, stěny jsou vyplněny kameny a uvnitř naplněny rostlinným substrátem.

Získejte užitečné materiály – květináč, kovové pletivo, suťové kameny

Gabion vyvýšená postel-kolem-stavět-sám-instrukce-květinová-kontejnerová-kovová mřížka

Menší vyvýšené postele jsou ideální pro umístění kamkoli na zahradu, nastavení akcentů a snadnější výroba. Náš tip: pro první pokus se rozhodněte pro malou variantu. Například vyvýšená postel s výškou 50 centimetrů vyžaduje tloušťku stěny 10 centimetrů. Základ není vyžadován, ale podpovrchová vrstva by měla být stabilní. Doporučuje se připevnit králičí drát k zemi, aby se potlačilo pronikání škůdců.

Vyberte kovovou mřížku podle velikosti lomových kamenů

Gabiony zvedly postel, stavěly-kolo-udělej si sám-instrukce-květinová-nádoba-kov-mřížka-zaplnily se

Nejtěžší prací při vytváření gabionů se zvýšeným ložem, stejně jako u jiných metod stavby kamene, je získávání materiálů a jejich transport. Mezitím je při nákupu k dispozici dodávka za příplatek. Typ a velikost zrna kamenů volíte podle jejich velikosti. V našem příkladu bude mřížka o velikosti ok 5 x 5 cm fungovat dobře. V tomto případě doporučujeme použít jako výplňový materiál oblázky nebo ozdobné říční kameny, které skvěle poutají pozornost.

Postavte si vlastní vyvýšenou gabionovou postel a ozdobte ji dekorativním mechem

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavět-vlastní-instrukce-lomové kameny-sázecí-nástroje

Tento typ vyvýšeného záhonu je pravděpodobnější, že bude použit jako ozdobný obklad pro kulaté vyvýšené záhony. Abyste získali opravdu kulatý tvar, fungovalo by obzvláště dobře vědro správné velikosti nebo betonový prstenec. Pokud není použito, na vnitřní stěnu by mělo být umístěno plevelové rouno nebo speciální fólie.

Rozložte rostliny a pěkně je uspořádejte

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavět-vlastní-instrukce-květinové nádoby-dekorativně-tvořit

Výhodou pro rostliny v gabionovém vyvýšeném záhonu je dodatečné skladování tepla. Proč byste si měli vybrat vhodné druhy rostlin, které jsou odolnější vůči suchu.

Vyberte vhodné mřížky a kamenolomy

gabion-vyvýšená postel-kulatá-stavba-vlastní-kovová mřížka-lomové kameny-detailní pohled

Důležitým bodem je vybrat správný typ drátu. Tloušťka a mřížka závisí na celkové velikosti konstrukce. U větších systémů je potřeba statické upevnění. Velikost ok by měla být dostatečně velká, aby zajistila ventilaci, a přesto nesmí výplň selhat.

Přizpůsobte zaoblené části pro gabionovou vyvýšenou postel majetku

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavba-vlastní-lemování-zahrada-kov-mřížka-stavební bloky

Gabiony by neměly být navrženy jako obdélníkové nebo objemné. S pomocí flexibilně tvárných košů lze vyvýšené postele navrhnout do různých tvarů. Je důležité si všimnout průměrné tloušťky, která by se měla pohybovat mezi 20 a 30 centimetry. (Přesné rozměry u větších systémů by měli staticky vypočítat odborníci.)

Konstrukce kovové mřížky gabionů je obzvláště flexibilní

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavba-vlastní-kovové-mřížkové-koše-díly

Před naplněním gabionů jsou jejich koše tvarovány podle oblasti použití. Výsledné figury lze použít jako stavební bloky ve venkovním prostoru a vytvářet tak různé tvary. Rovné nebo klikaté čáry, obdélníky, trojúhelníky nebo klenby – nechte rozvinout svoji představivost.

Vytvořte klenuté, nápadité tvary s gabionovými vyvýšenými postelemi 

gabiony-vyvýšené postele-kulaté-stavěné-své-klenuté-zahradní-cesty-štěrkové-bílé rostliny

Nevyplněné koše jsou lehké a lze je vytvořit na místě – umístit a naplnit sami. Výplňový materiál lze libovolně vybírat a tím vznikají různé efekty. Gabiony vám dávají skutečnou svobodu v moderním designu venkovního prostoru.

Gabiony – stavební bloky s širokým spektrem venkovního použití

gabion-vyvýšená postel-kulatá-stavba-vlastní-lavice-plot-ochrana soukromí-bambus-trpasličí dlaň

Je obtížné dosáhnout skutečně stabilní konstrukce, zejména držet stěny gabionu pevně pohromadě. K tomuto účelu jsou také k dispozici různé systémy – drát, šrouby nebo svorky. Gabiony s vyvýšenými lůžky nenesou tolik zátěže pro zajištění svahů, a proto se snáze nastavují.

Gabiony nabízejí na zahradě četné možnosti designu

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavět-vlastní-zahradní lemování-kovové-příhradové-stavební bloky

Pokud jde o výplňový materiál, můžete si vybrat ze široké škály optiky a nastavit tak akcenty v zahradním designu. Aby poskytly osobní kontakt, jsou kameny vyplněny různě nebo uspořádány podle velikosti a tvaru.

Vyvýšená postel Gabion – postavte a vytvořte si spirálu sami

gabion-vyvýšený záhon-kulatý-stavět-sám-spirála-bylinková zahradní-mulčovací rostlina

I přes omezený prostor lze malou bylinkovou zahrádku splnit. Vyvýšená postel ve tvaru spirály šetří spoustu místa a poskytuje jasný celkový obraz a slouží jako dekorativní poutač. Bylinky a koření se vysazují po etapách, a proto zabírají méně místa.

Kovová mřížková konstrukce pro spirálu se zvýšeným lůžkem

gabion-vyvýšený-postel-kulatý-stavět-sám-kov-mřížka-spirála-štěrk-červená

Spirálová konstrukce se zdá být komplikovaná – u tohoto vyvýšeného lože je tloušťka gabionových stěn dodatečně fixována, aby byl zajištěn stabilní stojan. Tyto prvky jsou nejlépe upevněny pod zemí a umístěny ve stejné vzdálenosti.

Vyplňte vyvýšené gabiony kameny – lze vybrat různé druhy kamenů

gabion-vyvýšený záhon-kulatý-stavět-sám-spirála-květiny-zahradní rostliny

Gabionové vyvýšené postele mají výhody i nevýhody, které si stručně nastíníme.

Profesionálové:

  • snadná konstrukce
  • stabilní konstrukce
  • možné jednotlivé tvary
  • různé optiky
  • dlouhá trvanlivost

Nevýhody:

  • obtížné zadávání zakázek
  • Gabionové stěny musí mít minimální tloušťku 10 centimetrů

Vytvořte malou bylinkovou zahradu s nápaditým tvarem

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavět-sama-spirála-bylinková zahrada-čerstvá

Postavit si gabionové vyvýšené postele svépomocí se vyplatí zejména pro menší plochy a nastavení moderních akcentů na zahradě. Hravé formy, které lze snadno realizovat, poskytují určité poutavé a individuální vyzařování.

Rostlinný záhon ve tvaru smrku – různé materiály volitelné

gabion-vyvýšená postel-kulatá-stavba-vlastní-spirála-stavební bloky-materiály

V gabionových koších se jemný materiál plní vždy zdola nahoru, pokud jsou k dispozici různé typy. V zásadě je druh kamene zvolen libovolně – suťové kameny, štěrk, drcený kámen, přírodní kameny, lávové kameny, balvany, dlažební kostky, cihly, rozbité sklo, ocel nebo dokonce dřevo. Důležité je vybrat mřížku podle náplně.

Gabion vyvýšená postel kulatá i hranatá zároveň – šestiúhelníkový tvar

gabion-vyvýšený záhon-kulatý-stavět-vlastní-okrasný-travnatý-rybník-malý-hranatý

Gabionové konstrukce lze použít k vytváření různých tvarů, které se liší zvenčí i uvnitř. Například obdélníkový vyvýšený záhon má oválný tvar a je zasazen do vnitřní části nebo šestiúhelníkové gabiony s kulatým rybníkem uvnitř. Výsledkem je krásný a moderní celkový obraz, který zaujme svým hravým designem.

Strom v kontejneru vyrobeném z gabionů

gabiony-vyvýšená postel-kulatá-stavět-sama-strom-říční kameny-dekorativní-bílá

Strom v kbelíku opravdu upoutá pozornost, zejména pokud je atraktivně navržen. Kamenná struktura gabionů má zajímavý optický efekt a zároveň působí přirozeně. Takto vyvýšenou postel lze navíc upravit podle vlastních přání a představ.

Exotický strom v kulatém vyvýšeném lůžku gabionu

gabiony-vyvýšené postele-kulaté-stavět-si-strom-plantážník-exotické-stromové-druhy

Mezi exotické druhy stromů a rostlin patří lokality a nádoby, které je udržují přítomné a současně vhodně vyhovují designu zahrady. Navrhněte si sami pomocí gabionů!