Dům a zahrada

Podzimní květiny pro včely: 7 krásných pozdních kvetoucích na balkon a zahradu

Na jaře a v létě najdou včely a další opylovači dostatek květin, aby je za svou důležitou práci odměnili nektarem a pylem. Nektar poskytuje hmyzu energii k létání a připravuje ho na zimní spánek, zatímco pyl poskytuje larvám včel proteiny, které potřebují k růstu. Ale hubená sezóna pro užitečný hmyz začíná na podzim. Pěstování dobré kombinace kvetoucích rostlin jako zdroje potravy bohaté na nektar ve vaší zahradě nebo na balkoně může zvýšit šance na přežití tohoto prospěšného hmyzu v chladnějších měsících. Zde představujeme 7 nejkrásnějších podzimních květin, na které včely, čmeláci a další opylovači rádi létají.

Jaké podzimní květiny mají rády včely a čmeláky?

Zasaďte podzimní květiny pro včely do zahrady

Mnoho hmyzu si koncem léta stále hledá potravu. Je proto dobré krmit je rostlinami bohatými na nektar, pozdně kvetoucími rostlinami. Vyberte si jednotlivé, otevřené květiny, kde můžete vidět centrální část květiny – kde mají včely přístup k nektaru a pylu. Různé druhy včel jsou aktivní v různých obdobích roku. Většina včel je nejaktivnější od března do září, některé však v mírných zimách přezimují dříve a královny čmeláků začnou místo hibernace občas hnízdit na podzim, čímž se vytvoří „zimní kolonie“. Aby se opylovačům poskytla co největší šance na přežití, je proto důležité sázet květiny od konce zimy do podzimu – pokud možno celoročně.

Mezi hmyz, který můžete přilákat do své zahrady, patří: polní čmelák a čmelák země, včely medonosné, vznášející se mouchy, malované dámy, motýl ohnivý a také vlaštovičník a citronoví motýli.

Astry jsou typické podzimní květiny

Astry jsou podzimní rostliny vhodné pro včely

Doba květu: červenec – říjen

Astry patří do rodiny slunečnic a obvykle kvetou koncem léta a na podzim. Jsou ideální do smíšených záhonů s travinami a jinými trvalkami v zahradě prérie. Světlé, sedmikráskovité květiny barevně poutají pozornost a jsou bohatým zdrojem nektaru a pylu pro pozdně létající hmyz. Mnoho odrůd je vhodných i jako řezané květiny.

Většině asterů se nejlépe daří na slunných stanovištích, ale jiní také docela dobře zvládají polostín nebo stín. Barevné podzimní květiny lze dobře pěstovat také v květináčích a okenních truhlících. Uschlé květiny pravidelně odstraňujte, aby vypadaly dobře a vytvářely další květiny. Po odkvětu na konci podzimu astry silně prořízněte.

včely přátelské astry v okenních boxech

Obzvláště krásný druh z čeledi hvězdnicovitých je Aster dumosus, stále známý jako aster polštářový. Roste rychle a dosahuje výšky 20 až 50 cm. Tyto kompaktní rostoucí astry jsou ideální pro okenní boxy. Mezi doporučené odrůdy Aster dumosus patří tmavě růžové kvetoucí „růžové trpaslíky“, bíle kvetoucí „Apollo“, „modrá laguna“ s modrofialovými květy a růžově kvetoucí „Herbstgruß vom Bresserhof“.

Otevřené kvetoucí jiřiny jsou obzvláště podzimní květiny vhodné pro včely

podzimní keře pro včely a čmeláky na zahradě

Doba květu: červen – září / říjen

Jiřiny mají mnoho různých tvarů, včetně okázalých kaktusů, leknínů a pomponových odrůd. Všechny tyto odrůdy mají těsně dvojité květy, které vypadají velkolepě, ale poskytují málo potravy pro včely a jiné opylovače, protože hmyz se nemůže dostat do centrální části květiny, kde se nachází nektar a pyl.

Naproti tomu odrůdy dahlia s otevřenými květy jsou pro opylovače fantastické. Protože mají méně okvětních lístků, včely, motýli a další hmyz mají snadný přístup k pylu a nektaru a květiny nejsou o nic méně krásné.

Zde jsou některé krásné otevřené kvetoucí jiřiny, které můžete zvážit

jiřiny jsou podzimní květiny vhodné pro včely

 • the Dahlia ‘biskup z Yorku’ celé léto nese jasně žluté jednotlivé květy, které kontrastují se zelenofialovým olistěním.
 • the Dahlia „biskup Aucklandu“ nese sametové, karmínově červené jednotlivé květy na téměř černých stoncích, které kontrastují s tmavě zeleno-červenými listy.
 • the Jiřina ‘Topmix Rosa’ nese krásné, jednotlivé růžové květy se žlutým středem, které kontrastují s tmavě zelenými listy. Květy vydrží celé léto a až do podzimu.

Pro dosažení nejlepších výsledků pěstujte jiřiny na plném slunci v úrodné, dobře odvodněné půdě. Uschlé květy pravidelně odstraňujte a přihnojujte hnojivem bohatým na potaš, abyste prodloužili dobu květu. Hlízy vykopejte na podzim po prvních mrazech a uložte je na chladném a suchém místě až do března, než je vysadíte koncem května.

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

Podzimní rostliny pro včely - vřes v kbelících na terase

Doba květu: červenec – listopad

Calluna vulgaris, také známá jako vřes obecný, je hustý trpasličí keř, který roste ve vlhké, ale dobře propustné, kyselé půdě na slunném až částečně zastíněném místě. Stonky jsou pokryty drobnými zelenými listy a květnatými hroty. Jeho květy jsou magnetem pro včely. Odřízněte staré laty, které začínají vadnout, aby podpořily nový růst.

Mezi nejkrásnější odrůdy Calluna, které včely oceňují na podzim, patří:

Calluna vulgaris 'Dark beauty' má jasně červené květy

 • Calluna vulgaris ‘Dark beauty’ má jasně červené květy. Období květu trvá přibližně od září do poloviny října.
 • ‘Tib’ nese krásné fialové květy od srpna do října. Listy se v zimě mění z tmavě zelené na bronzovou.
 • ‘Alicia’ květy s bílými pupeny od začátku září do začátku prosince.
 • ‘Robert Chapman’ má zlatožluté listy, které v zimě měděně hnědnou. Vřes obecný nese od července do října purpurové, zvonkovité květy.
 • ‘Spring Torch’ má také velmi dlouhé období květu – od srpna do listopadu. Rostlina má purpurově růžové květy.

Japonská sasanka (Anemone japonica)

bílá podzimní sasanka Anemone japonica 'Honorine Jobert'

Doba květu: srpen – říjen

Japonské sasanky jsou úchvatným pohledem na konci léta a začátkem podzimu. Polodvojité květy v jemné růžové nebo bílé plovoucí na vysokých stoncích nad atraktivními listy.

Podzimním sasankám se daří na slunci nebo v polostínu a poradí si i se suchou půdou. Podzimní květiny lze snadno zasadit do květináčů.

sasanka přátelská k včelám v kbelíku

Po odkvětu je seřízněte a v březnu odstraňte odumřelé listy a stonky. Mulčujte každoročně na jaře nebo na podzim. Asijské krásky vytvářejí oddenky a mají tendenci se v zahradě široce šířit. Každých několik let tedy rozdělte větší trsy, abyste je měli pod kontrolou. Nejlepší čas na to je na podzim nebo na jaře.

Růžové květy Anemone tomentosa 'Serenade'

Odrůdy podzimní sasanky, které patří mezi nejkrásnější pozdní letní a podzimní trvalky, jsou:

 • Anemone tomentosa ,Serenáda’ (růžové květy)
 • Anemone japonica ‘Prince Heinrich’ (fialová růžová)
 • Honorine Jobert z Anemone japonica‚ (Bílý)
 • Anemone japonica ‘Queen Charlotte’ (světle purpurově růžová)

Slepice s vysokým obsahem tuku (Hylotelephium)

Svůdci - trvalky vhodné pro hmyz ke slunci

Doba květu: červenec – říjen

Rozchodník (Hylotelephium) jsou vytrvalé trvalky z čeledi tlustých listů, které od léta do podzimu vytvářejí malé hvězdicovité květy. Někdy jsou zahrnuty do rodu Sedum.

Svůdníkům se nejlépe daří na slunném místě v dobře propustné půdě. Nejlépe vypadají v přední části postele, ale také dobře vypadají v květináčích.

Podzimní keř pro včely a čmeláky - rozchodník 'Purple Emperor'

 • Fialový rozchod ‘Purpurový císař’ pěstované pro jejich dekorativní listy, které při dozrávání tmavnou. V létě tvoří masy růžových poupat, které se otevírají bíle. Květy vypadají krásně v zimní zahradě s nádechem mrazu.
 • Hylotelephium ‘Autumn Joy’ má šťavnaté, světle zelené listy a kontrastní lososově růžové letní květy, které se na podzim zbarvují do oranžovo-červené. Jako většina rozchodníků je cenným zdrojem nektaru pro opylovače, zejména pro motýly.
 • Velkolepý tlustý list ‘Carl’ (Hylotelephium spectabile) na podzim vytváří ploché, jasně růžové květy na vzpřímených stoncích.

Verbena argentinská (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis je na podzim oblíbená u čmeláků a jiného hmyzu

Doba květu: červenec – říjen

Verbena argentinská (Verbena bonariensis) je jedinečná rostlina, kterou ocení jak milovníci prérijních zahrad, tak motýli a opylovači. Vysoké stonky elegantně vyčnívají nad mnoho dalších doprovodných rostlin a dosahují výšky až 2 m. V letních měsících a až do října nesou jasně fialové trsy květin. Pokud hledáte v podzimních květinách pro včely eleganci a styl, Verbena bonariensis je nutností.

terasa pro podzimní výsadbu vhodná pro včely

Rostlinu Verbena bonariensis zasaďte do vlhké, ale dobře propustné půdy na slunné, chráněné místo. Nechte květiny odstát, aby ptáci vytvořili semenné lusky, a prořízněte rostlinu v mírných oblastech, než na jaře znovu vyraší (v chladnějších oblastech rostliny nemusí přežít zimu). Když jsou rostliny se svým umístěním spokojené, samy sejí, ale můžete je také množit řízkováním.

Nízko rostoucí odrůda je obzvláště oblíbená u hobby zahradníků Verbena bonariensis ‘Lollipop’. S maximální výškou 60 cm je ‘Lollipop’ vhodný pro menší zahrady a kontejnery i pro přední část okrajů.

Zasaďte jarní cibulku

Rostliny raných kvetoucích krokusů vysaďte do okenních truhlíků pro včely

Skvělý způsob, jak pomoci včelám na jaře, je zasadit cibule na podzim. Rané kvetouci poskytují včelám zdroj pylu a nektaru, když kvete málo jiného.

Zasazením cibulovin do květináčů můžete zajistit, že vám neuniknou jejich barevné květy, zvláště pokud jsou podél chodníku, vedle vchodových dveří nebo na terase. Výběr odrůd s vysokým obsahem nektaru a pylu je obživou pro první čmeláky, z nichž některé se probouzejí ze zimního spánku už v únoru. Zasaďte jarní květiny, které budou kvést po dlouhou dobu, například brzy kvetoucí krokusy (od února do března) a petrklíče (od února do května). Kombinací květinových cibulí vytvoříte nejen poutavé květináče, ale také přitáhnete různé opylovače.