Dům a zahrada

Přesazování pokojových rostlin – jednoduchý průvodce a praktické tipy pro zdravý růst

Přesazování pokojových rostlin do bílých keramických květináčů uspořádalo zelené rostliny v obývacím pokoji

Denní světlo jara a léta je pro rostliny jako raketové palivo. V tuto chvíli proto můžete své pokojové rostliny přesadit. Obvykle rostou dvěma různými způsoby. První je o listech a květech starších rostlin. Ve druhém kořeny rostou pod zemí a jsou většinou neviditelné. Pozdní zima nebo jaro jsou tedy vhodnými obdobími roku, kdy chcete přesadit své pokojové rostliny. V závislosti na požadavcích na transplantaci máte několik možností.

Přesazování pokojových rostlin – fakta, která stojí za to vědět

pěkně vypadající květináč pro pokojové rostliny repotující s rustikálním vzhledem do bytu

Kořeny obvykle podporují veškerý zelený růst nad zemí. Někdy z tohoto důvodu potřebujete přesadit svou pokojovou rostlinu do většího květináče. Starý hrnec bude těsný, zatímco nový nabízí větší prostor pro tyto kořeny. Zdravé kořeny tedy pomáhají vytvořit zdravou rostlinu. Při repotování rostlin použijte naše pokyny k vytvoření příjemné atmosféry ve vašem domě.

Naplňte větší květináč zalévací půdou pro zelené rostliny venku, abyste se vyhnuli nečistotám

Rostliny by proto měly během růstu přesouvat do větších nádob. Pokud pro kořeny rostliny již není místo, lze je přivázat k květináči. To znamená, že kořeny rostliny se sevřou a vytvoří pevně zabalenou hmotu, která brání růstu. Nejviditelnějším znakem toho je, když již vidíte kořeny na povrchu půdy. V takovém případě vytékají z odtokového otvoru na dně hrnce.

správný čas, pokud chcete přesadit pokojové rostliny

Pokud se zdá, že rostlina zastavuje růst nebo ji zpomalila, je pravděpodobně svázána s hrncem. Pokud je rostlina malá, je nejlepší převrátit květináč na bok a vyndat rostlinu z nádoby. Nejprve se podívejte na kořeny. Jsou srolované na dně hrnce? Pokud ano, je určitě čas na repot. Řezy vytvořené rostlinami mohou nádobu přeplnit, a proto musí být odděleny a rozmnožovány v samostatných nádobách.

Kdy byste měli přesadit pokojové rostliny?

Fáze přesazování pokojových rostlin opatrně vyjměte z květináče pro zdravý růst

Pokud se vaše rostlina právě vrátila domů ze zahradního centra, nechte ji několik týdnů přizpůsobit, než ji přemístíte do nového prostředí. Rostliny jsou obvykle v šoku, dokud se nepřizpůsobí novým světelným, teplotním a vlhkostním podmínkám. Pokud chcete skrýt jednoduchou plastovou nádobu, stačí ji vložit do květináče.

Přesaďte gumový strom z pokojových rostlin a použijte čerstvou půdu s hnojivem

Mladší rostliny, které aktivně rostou, byste měli jednou za rok přesunout do větších květináčů, k čemuž využijete i čerstvou zeminu. Přesazování velkých pokojových rostlin, jako je gumovník nebo pomalu rostoucí rostliny, lze provádět každé dva roky. Všimnete si toho, když se zdá, že vyrůstají ze svých květináčů nebo se zdají být těžké.

barevný květináč pro sukulenty v místnosti nechte růst při příjemné pokojové teplotě

Když se rostlině daří, můžete si být jisti, že bude ve svém květináči šťastná. Při přesazování zelených rostlin je dobré to udělat na začátku fáze aktivního růstu. Přesazování pokojových rostlin, které kvetou v zimě, by mělo být provedeno na začátku podzimu po období odpočinku.

Repot pokojových rostlin krok za krokem

Na dno hrnce dejte 1 centimetrovou vrstvu aktivního uhlí a odstraňte starou zeminu

Rostlinu odstraníte z původní nádoby nejlépe tak, že ji otočíte na bok a opatrně vyjmete z květináče. Pokud se rostlina nehýbe, možná budete muset klepnout na dno květináče na tvrdý povrch, abyste uvolnili starou půdu. Jinak můžete také použít hladítko nebo nůž, dávejte pozor, abyste nepoškodili kořenový bal.

Pavouci repotují rostliny s kořenovým systémem a obracejí půdu na bok

V první řadě je nejlepší zkusit jemně uvolnit kořenový bal. Můžete setřást přebytečnou zeminu, aby nedošlo k poškození křehkých kořenů. Pomocí ostrých nůžek odstraňte hnědé, černé nebo viditelně poškozené kořeny. U silně zakořeněných rostlin nebo pokud plánujete rekonstrukci na větší květináč bez přesazení, odřízněte až 3/4 kořenové hmoty, počínaje dnem a stranami rostliny.

Odřízněte kořenový bal na dně plastové nádoby a zlikvidujte jej

Jako nový kontejner je nejlepší zvolit čistý nový květináč o průměru nejvýše 2 centimetry, který je větší než starý domov vaší pokojové rostliny. Příliš mnoho prostoru zpomaluje normální a zdravý růst a může také vést k hnilobě kořenů.

Naplňte plastovou nádobu zalévací zeminou a hnojivem

Pokud hrníte v nádobě bez drenáže, doporučujeme na dno květináče položit vrstvu aktivního uhlí silnou asi 1 cm. Někteří zahradníci doporučují vrstvu oblázků na dně květináče, aby se zlepšila drenáž. Není však jasné, zda to pomůže. Dokud je hrnec vypuštěný, oblázky vylučujeme. Dále je na dno květináče umístěna vrstva čerstvé zeminy, takže základna rostliny je asi palec pod okraj květináče.

Co dělat po přesazení pokojových rostlin

květináč s drenáží a drenáží pro lepší péči při výsadbě použijte zálivku pro závěsné rostliny

Poté, co umístíte svou rostlinu do nového květináče, naplňte ji zeminou, dokud nebudou všechny kořeny zasypány a nebude tam dostatek vzduchu. Jemně zpevněte půdu, abyste se ujistili, že nejsou žádné vzduchové kapsy. Dávejte však pozor, abyste jemné kořeny nerozdrtili. Nejprve můžete zalévání půdy mírně zalévat, aby byla nová půda vlhká, ale neponořujte ji zcela do vody.

zalévání zalévací půdy do samostatného kbelíku pro lepší péči o rostlinu v květináči

Jak již bylo uvedeno výše, rostliny mají po opětovné výsadbě tendenci přejít do šokové fáze. Nebojte se toho, protože je to zcela normální. Rostliny mohou vypadat uschlé a žíznivé. Dávejte však pozor, abyste nezalievali asi týden po přesazení.

nápady-pro-květináče-ze-sisalu-a-jiných materiálů

Tím zajistíte, že kořeny poškozené při opětovném zalévání se uzdraví. Během období obnovy přemístěte rostliny na chladnější, stinné místo. Většina zalévací půdy obsahuje hnojivo. Abyste se vyhnuli přehnojení a poškození rostliny, můžete s hnojením přestat asi 6 týdnů po přesazení.