Dům a zahrada

Péče o chov chryzantém a další nápady

Barevné chryzantémové kytice dům

the Chryzantémy Stejně jako růže patří po staletí mezi nejoblíbenější květiny. Tendence se zde mění pouze v závislosti na biologické rozmanitosti a technikách pěstování. Chovatelé každoročně zajišťují novou řadu tvarů a barev pro krásné chryzantémy a technologové nabízejí stále úspěšnější metody pěstování řezaných květin. V zahradách jsou záhony tradičně osázeny hezkými chryzantémami, které jsou barevným potěšením podzimu, kdy všechny ostatní květiny uvadají. Chryzantémové keře, které nabízejí dodavatelé květin, v zahradních centrech a květinářstvích, jsou stále oblíbenější a žádanější. Mnozí se ptají, jak to funguje, zda to zvládnete sami a zda je k tomu nutný speciální postup.

Vše závisí na odrůdě a péči o chryzantémy

velké-malé chryzantémy-žlutě dlouhé květy

Díky dlouholetému šlechtění je biodiverzita těchto hezkých květin obzvláště velká a Péče o chryzantémy obzvláště důležité. Různé odrůdy lze rozdělit do skupin podle různých vlastností. Z tohoto důvodu existují také různé klasifikace. Odrůda chovaná jako řezané květiny není vhodná jako keř. K tomu je nutné použít odrůdy určené pro květináče, jejichž stonky mají mnoho větví a jsou hustě listnaté.

Péče o chryzantémy a tvarování keře

Rostliny-keř-vložka-chryzantémy

Nejjednodušší způsob, jak získat správnou odrůdu, je koupit předem vytvořený chryzantémový keř z květinářství nebo skleníku, kde se pěstují. Péče o chryzantému zahrnuje použití mateřské rostliny k pěstování krásných nových. Jak víte, hezké chryzantémy lze množit semeny nebo vegetativním rozmnožováním a obvykle řízky. Metoda osiva se používá pouze v chovu k vytváření nových odrůd. Množení řízky je nejlepší způsob, jak udržet kvalitu vybrané odrůdy nedotčenou.

Královský host z Dálného východu

Field China Chrysanthemum Field Breeding

Dnes téměř nikdo neví, odkud ty krásné chryzantémy vlastně pocházejí. Informace o tom, kdy přesně lidé začali pěstovat tuto květinu ve svých zahradách, se během staletí ztratily. O jejich původu existují jen různé legendy a tradice. “Císař kdysi žil v dnešní Číně. Jak se často říká v lidových pohádkách, byl krutý a chamtivý. Dozvěděl se, že na ostrově v moři roste květina s věčnou životní silou. Jeho úžasnou sílu lze odhalit pouze tehdy, pokud si ho vybere poctivý člověk. Císař ale věděl, že takový člověk není, a také věděl, že na jeho zámku není žádný poctivý člověk. Poslal tedy skupinu mladých panen a dívek. Nikdo se však nevrátil. Všichni zůstali na ostrově a založili svůj nový domov v Japonsku. “

Chryzantéma Hironishi

Historie- vlajka východní kultury Japonska

Taková událost je stěží základním kamenem kultu kolem krásných chryzantém ve východních zemích. Přesto je dnes chryzantéma Hironishi se 16 okvětními lístky zobrazena na národním erbu Japonska. V Japonsku je jedním z nejpopulárnějších státních svátků chryzantéma 9. září. A Číňané tuto květinu stejně ctí. Je po ní pojmenován devátý měsíc v roce a devátý den tohoto měsíce je státní svátek. Až na konci 15. století se hezké chryzantémy dostaly do Evropy v několika různých barvách. Barvy byly růžové, bílé, fialové a krémové, ale nejpůsobivější byla pravděpodobně žlutá chryzantéma. Při pokusu o překlad slova „chryzantéma“ se používají dvě řecká slova „chrysos“, což znamená zlato a „anthemon“ – květina..

Požadavky hezkých chryzantém na životní prostředí

zahradní záhony hnědožluté chryzantémy

Péče o chryzantémy je podmíněna volnými půdami, které jsou bohaté na živiny. Před výsadbou by měla být půda dobře zpracována a pohnojena organickým hnojivem. To jsou důležité podmínky pro normální vývoj květu na zahradě. Pokud je chcete pěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu, potřebujete směs zahradní zeminy a organického hnojiva. Nedostanete vápnitou zeminu a kyselá půda je pro vás také škodlivá. Nejlepší je poskytnout hezkým chryzantémám neutrální půdu s pH 6,5 až 7,5.

V zimě světlo a teplo

Tipy na péči o zahradní chodník-chryzantéma

I když hezké chryzantémy nejsou teplomilné květiny, jsou stále citlivé na nízké teploty. Nejlépe mohou přezimovat při teplotách mezi 4 až 6 stupni. Mohou tvořit květiny pouze tehdy, když je teplota 10 až 35 stupňů. Světlo má také velký význam pro správný vývoj hezkých chryzantém. Miluje krátký den a nejlépe se vyvíjí s délkou dne 12 hodin.

 Doba květu na objednávku

Zahradní letní chryzantémy barevné

V každém ročním období si můžete vychutnat nádherné květiny krásných chryzantém. To vyžaduje skleník, ve kterém lze zajistit potřebnou teplotu a vlhkost i v zimě. Nejdůležitější roli však hraje světlo. Dva týdny po výsadbě sazenic na trvalé místo ve skleníku se pomocí speciálního prádla zatemní, což má za následek krátký den 12 hodin. Přesně o 10 týdnů později, nebo nejvýše o půl dne dříve nebo později, jsou květiny připraveny k řezání. V Holandsku se tak vyrábějí květiny pro každý den. Pro pracovní dny je jich více a o svátcích méně.

Technika tvarování

Výsadba-tip-technika-chryzantéma-keř

Technika tvarování hezkých chryzantém na chryzantémový keř začíná řezáním, aby se získaly kořeny. K tomu se obvykle používá několik řízků. Odebírají se z mateřské rostliny brzy ráno, když je ještě chladno. Kromě toho měla být rostlina předem bohatě zalévána. Řezy se odebírají pomocí ostrých nůžek nebo ostrého nože. V žádném případě je nesmíte odtrhnout prsty, protože to rozdrtí část rostlinné tkáně, která se později zakoření. Několik řízků je odebráno z mateřské rostliny. Měli byste se však ujistit, že si zachováte jejich hustý tvar.

Propagujte kořen

Tip na péči - vložte stonky chryzantémy

Můžete také použít promotory zakořenění, aby řízky hezkých chryzantém rychle a snadněji získaly kořeny. Aktivními složkami takového činidla jsou chemikálie, které stimulují tvorbu kořenů. Ve většině případů za předpokladu splnění všech podmínek řízky zakoření bez jeho pomoci, ale proces je pomalejší a není tak bezpečný. Do tohoto stimulátoru růstu je ponořen pouze spodní konec (1 až 2 mm) řezu. Vzhledem k tomu, že několik řízků je navrženo tak, aby zakořenily, je nejlepší, když je zasadíte do pěstebních nádob. Ty by měly být naplněny vhodnou zeminou, skládající se z rašeliny a písku nebo perlitu. Chcete -li zasadit řízky hezkých chryzantém, vytvořte malý otvor v půdě pomocí tyčinky nebo tyčinky. Pokud je půda mírně vlhká, žádná zemina nespadne zpět do otvoru a řezání můžete bez problémů vložit. Poté pomocí nálezců vyplňte otvor zeminou, aniž byste je silně zatlačili. Musí zůstat dostatečně volný.

Místo keramického hrnce plast

Kytice-pěkně-chryzantémy-žlutozlaté

Pokud nemáte k pěstování řízků pro správnou péči o chryzantémy speciální pěstitelské nádoby, postačí i malé plastové květináče. Ujistěte se však, že mají ve spodní části drenážní otvory, aby se přebytečná voda nehromadila. Po 20 až 25 dnech mají řízky hezké chryzantémy již zakořenily a jsou vyneseny z pěstitelských nádob. To lze provést velmi jednoduše jemným stlačením dna zespodu. Řízky zasadíte do jednotlivých, malých květináčů. Půdu kolem kořenů nemusíte odstraňovat. Naopak. Dokonce zajišťuje úspěšné transplantaci řízků. Půda v novém květináči by měla být také trochu zhutněna. Řezy hezkých chryzantém brzy vytvoří nové a mnoho kořenů v novém květináči.

Prořezávání rostlin

Nalévání hrnců-plast-chryzantémy-hnojivo

Aby hezké chryzantémy získaly huňatý tvar, je třeba jejich konečky pravidelně ořezávat. To způsobí, že rostlina roste ve všech směrech. Platí zde důležité pravidlo: 15. červen je posledním dnem prořezávání chryzantémy jako rostliny v květináči. Samotné ořezávání se provádí také ostrými nůžkami nebo prsty.

Proces růstu

Růst-správná-teplota-průvan-chryzantémy

Proces tvorby kořenů trvá asi 20 dní. Je důležité, aby byla zajištěna konstantní teplota nejvýše 18 stupňů a vysoká vlhkost vzduchu a půdy 80%. Aby byla zachována vlhkost, je nutné, aby byly krásné chryzantémy nejprve každý den postříkány vodou. Časem by postřik měl být menší a jakmile se vytvoří první kořeny, měli byste úplně přestat a dokonce vytvořit krátké období sucha.

Hnojivo a vývoj 

Zahradní stan-krásné-tvary-červeno-růžové-chryzantémy

Přesunuté řízky hezkých chryzantém je nejlepší jednou přihnojit roztokem Kristalon Spezial. Jedná se o anorganické hnojivo, které obsahuje dusík, fosfor, draslík, hořčík, mangan, molybden a zinek a zaručuje řízkům lepší začátek růstu a silnější rozvoj kořenového systému. Nově vysazené řízky je také vhodné zalévat fungicidním roztokem, aby se půda dezinfikovala a zabránilo hnilobě. Po týdnu nebo dvou bude květináč příliš malý na hezké chryzantémy, takže rostliny bude nutné přesadit do větších. Pokud je toto vše provedeno do 1. června, měla by být do tohoto většího květináče vysazena pouze jedna rostlina. Pokud je 1. červen u konce, vysaďte tři rostliny.

Nápady-květiny-chryzantémy-tipy na rostliny

Dekorace-barevné-hezké-chryzantémy