Dům a zahrada

Nemoci orchidejí – vlastnosti a tipy ke kontrole

choroby orchidejí péče-ošetření-tipy-pomoc-zdravé-rostliny

Jakkoli je orchidej krásná a snadno ošetřovatelná, stejně jako u všech ostatních rostlin, mohou se vyskytnout choroby nebo škůdci, u nichž je nutné použít správnou kontrolu. Jelikož jsou orchideje většinou na parapetu nebo na jiném chráněném místě, jsou velmi zřídka napadeny. Přesto není neobvyklé, že se při nákupu rostlin zavádějí choroby, které se pak mohou přenášet na jiné rostliny a orchideje. Máte v současné době problémy se svými orchidejemi a máte podezření Choroby orchidejí, pak doufáme, že vám můžeme pomoci s naším seznamem.

Nemoci orchidejí – tipy pro zdravé rostliny

orchideje choroby oranžová barva tipy pro péči o květiny

Dali jsme dohromady několik běžných znaků na listech a také typické škůdce na krásných orchidejích, s jejichž pomocí můžete bojovat s chorobami orchidejí. Tyto rady mohou být užitečné i pro jiné druhy rostlin. Zvláště škůdci jsou běžní nejen na orchidejích, ale vyskytují se i na jiných exemplářích.

Nemoci orchidejí – vrásčité listy

orchideje choroby vrásčité listy-špatné podmínky-růst

Tento běžný problém je typický pro druhy Oncidium, Miltonia, Cambria, Odontoglossum a Promenea, jejichž péče je složitější. Nově rostoucí list rostliny vypadá vrásčitě a připomíná harmoniku. Pokud jste si takového problému všimli, určitě vás bude zajímat, jaký je důvod těchto chorob orchidejí.

Orchideje a nemoci

choroby orchidejí harmonika-růst-druh-typické

Stejně jako všechny ostatní rostliny mají i tyto orchideje určité požadavky na své prostředí a péči. Důležitý je dostatek světla, vody a vhodné vlhkosti, aby se zabránilo chorobám orchidejí. Pokud tyto nejsou nabízeny, rostliny přestanou růst. Pokud se rostliny budou cítit znovu dobře, budou dále růst. To však vytváří tyto vrásky. Špatnou zprávou je, že tyto vrásky nelze poté opravit. Listy nevypadají uprostřed normálních listů moc hezky, ale naštěstí rostlině neškodí. Budoucímu růstu harmoniky se můžete vyhnout pouze péčí o druhově vhodnou péči.

Orchideje a nemoci – padající listí

choroby orchidejí žluté listy-proces stárnutí-kořeny

U odrůdy Phalaenopsis často majitelé panikaří, když listy začínají žloutnout a po chvíli odpadnou. To ale nemusí nutně souviset s chorobami orchidejí. Pokud spodní listy opadají, je to obvykle normální proces. Pád starších listů je běžný proces stárnutí, který obvykle probíhá v chladnějších obdobích a nijak nepoškozuje rostliny.

Špatné podmínky

orchideje nemoci tipy-péče-léčba-růžový květ

Měli byste však zvážit další možnosti a zkontrolovat, zda podmínky nakonec nemusí být neadekvátní. Na jedné straně může být důvodem ztráty listů také nedostatek světla. V tomto případě však některé nebo dokonce všechny listy zežloutnou. Nyní byste měli jednat rychle, protože oslabená rostlina je nyní náchylnější k chorobám orchidejí. Umístěte jej na světlé místo, ale mimo přímé sluneční světlo.

Možné příčiny nemoci

orchidej-nemoci-klipy-tvar srdce-dekorace-nápad-květinový pokoj-design

Pokud na umístění vaší orchideje není nic špatného, ​​existují dva další možné důvody pro žluté listy. Na jedné straně to může být napadení škůdci jako onemocnění orchidejí (níže jsme uvedli některé škůdce) a na druhé straně může být nutný nový substrát. To by se mělo měnit každé dva roky. Časem se rozpadá, kondenzuje tímto způsobem a kořeny, které vyžadují hodně vzduchu, hnijí. To lze poznat podle žlutých listů.

Hnědé nebo černé skvrny

choroby orchidejí-skvrny-hnědé-tipy-zamoření

Opět existují různé možné příčiny těchto chorob orchidejí. Někdy nelze problém vyřešit, což bohužel může vést k tomu, že nemocná rostlina bude muset být zlikvidována, aby se nenakazily i další vzorky. Nenamalujme ale hned čerta na zeď. Nejprve se na skvrny podívejte blíže, abyste určili možnou příčinu.

Úpal – běžný problém v létě

orchidej-nemoci-spálení-nebezpečí-letní-listy-hnědožluté

Jak už víte, přímé slunce orchideji vůbec neprospívá. Rostlina si vede zvlášť špatně v jižně orientovaném okně, pokud neexistuje zaručená ochrana před sluncem. Při spálení sluncem se objevují hnědé skvrny, které pomalu zčernají a při dlouhodobém pobytu na slunci mohou uprostřed dokonce zbělat. Také si všimnete, že se jedná o spálení od slunce, když se skvrny nezvětšují ani nerozšířují a jsou suché. Nyní jednejte rychle, protože v rané fázi (pokud jsou skvrny více nažloutlé) mohou dokonce znovu zmizet. Přemístěte rostlinu tak, aby oslabená rostlina nepřilákala další choroby orchidejí. Pokud máte místo pouze na slunném místě, zajistěte sluneční ochranu. Dobře se k tomu hodí záclony, ne úplně zavřené žaluzie nebo dokonce větší rostlina milující slunce.

Plísňové infekce

orchidej-choroby-houba-infekce-vysoká vlhkost

Skvrny jsou však při těchto chorobách orchidejí také hnědé, ale nejsou suché a šíří se pomalu. Povrch je nerovný a některá místa se potopila. Houby se vyvíjejí, když je příliš mnoho vlhkosti. Jedním z důvodů je proto příliš časté stříkání listů vodou. Takzvaná nemoc černých skvrn (Phomopsis viticola) je nakažlivá, a proto byste měli postiženou rostlinu izolovat. Poté odřízněte postižená místa. Použijte ostrý nůž, který je třeba před a po každém použití dezinfikovat. To samé platí pro vaše ruce. Jinak riskujete infekci jiných rostlin. Kromě toho můžete použít vhodný prostředek nápravy. Ale to samo o sobě často nestačí, protože houby jsou tvrdohlavé. Také snižte vlhkost. Za tímto účelem můžete větrat. Vyhněte se ale průvanu1

Bakterie jako choroby orchidejí

choroby orchidejí-bakterie-tečky-hnědé-malé

Bakteriální infekce jsou stejně perzistentní a vysoce nakažlivé. Izolace nemocné rostliny je proto povinná! U bakterií listy nejen žloutnou. Tyto choroby orchidejí vytvářejí hnědé skvrny, které jsou v listu mírně zapuštěny a mají ostře ohraničený okraj. Kromě toho je na listech a plísních často vlhký povrch. U takových chorob orchidejí je likvidace obvykle lepším rozhodnutím, protože hojení je velmi obtížné. Pokud se však své orchideje nechcete tak rychle vzdát, postupujte jako při napadení houbou. Odřízněte nemocná místa a nezapomeňte na adekvátní dezinfekci. To platí i pro umístění rostliny. Použijte například peroxid vodíku. Stejně důležité je, abyste změnili substrát a květináč.

Tlející orchideje – hniloba stonků

choroby orchidejí-hniloba stonků-vyhněte se-špatnému zalévání

Takzvaná kmenová hniloba je jednou z typických chorob orchidejí. Jak název napovídá, začíná na kmeni a dále se šíří do listů. Tato hniloba je způsobena nesprávným zaléváním a bakteriemi ve vodě. Je důležité si uvědomit, že paždí listů, tj. Oblast, kde listy vyrůstají z kmene, se nesmí zalévat. Voda tam zůstává a nemůže se dostatečně rychle odpařit, zvláště když je vlhkost vzduchu vysoká. To vede k prohnilosti kmene. Totéž platí pro přebytečnou vodu v květináči, která zase ovlivňuje kořeny a listy, které v oblasti osy zhnědnou a po chvíli odpadnou.

Správné zalévání k léčbě chorob orchidejí

choroby orchidejí sypou-vyhněte se napadení houbami-bílé květy

Měli byste proto pořádně zalévat a zajistit, aby se přebytečná voda nehromadila. Pokud je postiženo jen několik kořenů, orchidej lze ještě před těmito chorobami orchidejí zachránit. Stačí, když shnilé kořeny odstřihnete dezinfikovanými nůžkami. Poté je třeba orchidej udržovat sušší, aby se zbavila přebytečné vlhkosti. Pokud jsou však všechny kořeny nebo dokonce kmen shnilé, není možné rostlinu zachránit.

Hniloba srdce

dezinfikovat choroby orchidejí-kořeny-shnilé-stonkové-hniloby

Jak již bylo zmíněno, výchozí bod pro hnilobu jako onemocnění orchidejí může být také v oblasti paždí listů. Rostlinu můžete zachránit, pokud není ovlivněna žárovka. V tomto případě odřízněte listy. Rozhraní se pak nejlépe dezinfikuje práškem z dřevěného uhlí. Často se také používá skořice. Pak zalévejte střídměji a hlavně jen potápěním, aby se voda nedostala zpět do podpaží a v orchidejích nevznikly choroby.

Pupeny vysychají a opadávají – příčinou je nedostatek vláhy

choroby orchidejí-suché pupeny-pomoc-vlhkost

Tyto choroby orchidejí jsou celkem běžné a mohou mít různé příčiny. První logickou příčinou je příliš vzácné zalévání. Pokud orchidej rychle uschne, pupeny se prolévají, ale často jsou zasaženy i květy. Abyste se tomuto problému vyhnuli, je důležité, abyste dodržovali pravidelný rytmus zalévání. Nejlepší způsob, jak to ovládat, je ponechat si na to konkrétní den v týdnu. V létě je nutná týdenní zálivka, v zimě stačí zalévat každé dva týdny. Nejlepší způsob, jak ovládat rytmus, je vybrat si konkrétní den a vždy se ho držet. Nápomocný je také pohled do průhledného hrnce. Kapky vody uvnitř, stejně jako zelené kořeny, ukazují na dostatečnou vlhkost. Pokud jsou kořeny stříbřité, lze je napojit.

Změna místa

choroby orchidejí-pupeny-suché-vylučování-příčiny

Při nákupu nové orchideje je to obvykle příčina a ne nějaké konkrétní onemocnění orchidejí. Ve vašem domě jsou všechny podmínky jiné než v květinářství nebo železářství. Tento přepínač stresuje rostlinu, což způsobí, že jednoduše odhodí pupeny. Neměli byste se toho děsit. Protože na bázi dřívějších pupenů se mohou tvořit s náležitou péčí. Pokud je to nutné, stačí být trpělivý, dokud nový stonek květu nevyroste.

Pracovní verze

choroby orchidejí-bud-vysušené-důvody-nápady

Některé choroby nebo problémy s orchidejemi jsou způsobeny průvanem. To není dobré ani pro nás lidi, jak by to jinak mohlo být s rostlinami. Ale nenechte se tím odradit. Návrh není způsoben pouze příliš dlouhým otevřením oken. Dokonce i v zimě, když je okno zavřené, může dojít k průvanu, zejména když je orchidej na okenním parapetu a přes radiátor. Stoupající teplý vzduch pak vytváří průvan. Čím vyšší je strop, tím větší je průvan způsobený ohřevem vzduchu.

Tmavá poloha a přímé slunce

orchideje-choroby-suché-květiny-tipy-péče-umístění

Orchideje nemají rády přímé slunce, ale potřebují hodně světla. Severní okno je v létě perfektní, ale ve zbytku roku nestačí. Toto tmavší období roku způsobuje, že rostlina shazuje květiny. Hledejte proto jiné trvalé místo nebo rostlinu včas přesuňte. Perfektní je východní okno nebo umístění na jihu nebo západě s ochranou proti slunci. Ochrana před sluncem je obzvláště důležitá pro prevenci chorob orchidejí, protože nejen listy mohou jinak spálit. Květy mohou být také prolévány.

Škůdci na orchidejích

orchidej-nemoci-hezká pokojová rostlina-růžovo-bílá

Pravděpodobně vás zajímá, jak mohou choroby orchidejí vzniknout, když jsou škůdci skutečně vidět. To není úplně správné. Mnozí škůdci se chytře schovávají pod listy nebo v substrátu a jsou objeveni, až když už rostlině způsobili poškození. Pravidelná kontrola rostliny je nejlepší prevencí. Pokud jste již v rostlině objevili změnu, kterou nelze vysledovat výše uvedenými příčinami, pravděpodobně máte co do činění s jednou z následujících ran. Izolujte infikovanou rostlinu, abyste chránili ostatní, a zkontrolujte preventivně zbytek vzorků. Už jsi mohl být nakažený.

Nemoci způsobené moučkami

choroby orchidejí-vlněný-hrách-bílý-malý-hmyz

Mealybugs patří k těm škůdcům, kteří se skrývají pod listy a způsobují choroby orchidejí. Oni jsou také známí jako mealybugs. Mohou být také nalezeny v paždí listů stavbou izolovaných hnízd. Odsáváním mízy poškozují rostlinu. Vizuálně je poznáte podle toho, že jsou nadýchané. Porovnejte je s vatovými tampony. Při sání mízy také vylučují látky, které rostlinu poškozují. Patří sem fruktóza preferovaná houbami. Ve volné přírodě proti napadení pomáhá užitečný hmyz, jako jsou mravenci a berušky. Jako pokojová rostlina však potřebujete pomoc z vaší strany. Namočte vatové tyčinky do alkoholu a odstraňte jednotlivá hnízda. Chemická činidla zřídka pomáhají, protože mouchy mají ochrannou skořápku. Poté je nutná pravidelná kontrola.

Choroby orchidejí – kontrolní hmyz

orchideje-choroby-měřítko-hmyz-zamoření-kontrola-škůdci

Hmyz v měřítku jako příčina chorob orchidejí je velmi podobný broukům. Vaše skořápka vás chrání před chemikáliemi a znovu odsávejte mízu rostliny. To je výhoda při použití činidla, které nejprve absorbuje rostlina a poté vši. Je to však zdlouhavý proces. Nejrychlejší způsob, jak dosáhnout úspěchu v boji proti těmto škůdcům, je použít sloní nebo čajovníkový olej. Pomocí vatového tamponu nasajte olej a poté jej nakapejte na vši. Zvířata jsou izolována a již nedostávají kyslík, načež se udusí. To také působí proti plodu současně. Jednoduše seškrábání vší by se mělo vyhnout. Přitom riskujete poškození rostliny.

Mšice

choroby orchidejí-bílá-jednoduchá-pokojová rostlina-užitečné-inspirace

Nenáviděné mšice jsou zřídka příčinou chorob orchidejí. Pokud jste na svých rostlinách něco objevili, je to pravděpodobně na mladých listech, stoncích květů nebo samotných květinách. Tam znovu odsajete mízu a stejně jako mouchy, fruktózu. Opět platí, že protože nemůžete použít mravence na pomoc, použijte místo toho extrakt z chryzantémy. Nepoškozuje rostlinu, ale úspěšně působí proti otravným vši. Po ošetření orchideje pravidelně kontrolujte výskyt vší.

Thrips v orchidejích

orchidej-choroby-třásně-křídla-nebezpečný-sání škůdců

Thrips, které způsobují choroby orchidejí, dostávají dokonalé životní podmínky suchým vzduchem. To je obvykle případ umístění nad ohřívačem. Okřídlené a 1 mm velké škůdce lze obvykle nalézt pod listy, kde prorážejí buňky, aby pak vysávaly mízu. Listy žloutnou a nakonec opadávají. Insekticidy jsou u těchto zvířat velmi užitečné. Alternativně můžete také připravit roztok oleje, pracího prostředku a vody. Jednoduše smíchejte 2 polévkové lžíce oleje a trochu mycího prostředku s litrem vody v rozprašovači a nastříkejte orchidej. Opakujte to několikrát, dokud se nezbavíte tvorů.

Roztoči pavouci

choroby orchidejí-pavoučí roztoči-škodlivá-zvířata-vlhká tkanina

Stejně jako třásněnky, i roztoči mají rádi suchý vnitřní vzduch. Z tohoto důvodu je velmi užitečné zvýšit úroveň vlhkosti na několik dní. Například ponořte svou rostlinu a poté zabalte květináč do plastového sáčku. Drobní škůdci (o velikosti 0,3 až 0,5 mm) se shromažďují na spodní straně listu. Kousnutí roztoče, které způsobuje onemocnění orchidejí, zbarvuje listy stříbřitě, což opět způsobuje žluté listy, které později opadají. Tady vám insekticidy nepomohou. Ve sklenících se často používají pomocníci z přírody. Draví roztoči se ukážou jako perfektní bojovníci. V bytě se to dělá ručně. Otřete zvířata jednoduchým vlhkým hadříkem. Nebo orchidej nastříkejte roztokem vody a neemového oleje (neemový olej), který několikrát opakujte.