Dům a zahrada

Navrhněte střešní terasu ve stylu podkroví: zelenou oázu v australském Melbourne

půdní styl střešní terasa designový jídelní gril

Zelená oáza uprostřed shonu velkoměsta – tak lze popsat projekt střešní terasy ve stylu podkroví. Talentovaní architekti v Bent Architecture byli najati, aby navrhli ostrov klidu pro australskou rodinu. Majitelé specifikovali multifunkční místnost s jasným rozdělením do několika zón. Každá zóna by měla mít jinou funkci, aby si rodina mohla užívat léto venku. Architekti zvládli výzvu implementace sofistikovaného konceptu s velkou dávkou kreativity. Představujeme vám vynikající konečný výsledek – zelenou oázu v Melbourne. Vydejte se s námi na výlet do Austrálie!

Loftová střešní terasa: projekt městské zahrady v Melbourne

Loftová střešní terasa se zahradním designem a vyvýšenou postelí

V Austrálii lidé rádi zůstávají venku a v létě se přestěhují ven. Zahrada nebo terasa se nejen stane útočištěm, ale také nabídne relaxační prostory po dlouhém dni v práci. Neměla by chybět ani venkovní kuchyně – rodiny mohou večer zakončit s přáteli u grilování. Zvláště ve velkoměstě je však vysněná oáza jen snem – pouliční hluk je otravný, v nedalekém mrakodrapu žije mnoho zvědavých sousedů. Obytné čtvrti s domy se navíc nacházejí daleko od centra města – každý, kdo si chce ušetřit dlouhou cestu do práce a z práce, by si proto měl vybrat byt ve městě. Pokud je to možné – se střešní terasou. V Melbourne nabízejí střešní terasy příležitost vytvořit si vlastní zelený ostrov klidu.

Každý, kdo se tak rozhodne, musí překonat mnoho překážek. Například umístění – čím výše je střešní terasa, tím silnější je vítr a sluneční paprsky. Výběr správných rostlin, které mohou odolávat horku, může být skutečnou výzvou. Bez vhodné ochrany před větrem a sluncem se ani lidé nebudou cítit pohodlně. Například střešní terasa navržená architekty Bent Architecture je vysoko ve 30. patře.

Střešní terasa ve stylu podkroví: multifunkční venkovní plocha

střešní terasa v půdním stylu zahradní stůl jídelní kout

Aby se celá rodina cítila pohodlně, rozhodli se architekti navrhnout střešní terasu ve stylu podkroví – to znamená, že rozdělili dostupný prostor na zóny a poté je vizuálně propojili barvami a materiály.

V jižní části se nachází venkovní jídelní kout – velký kulatý stůl a dřevěná lavice nabízí dostatek místa k sezení pro všechny přátele. Dřevěná přepážka na pokoj chrání před cizími lidmi, prosklená dřevěná pergola chrání před větrem a deštěm ve večerních hodinách. Zelený zemní kryt ve vyvýšené posteli hned vedle stolu vytváří plynulý přechod mezi různými oblastmi. Venkovní kuchyně byla samozřejmě vybavena zahradním grilem – takže si rodina může užít společnou večeři.

Loftová střešní terasa fascinuje svým kreativním konceptem

střešní terasa loft styl design vyvýšený pokoj rozdělovač pokoje

Pokud se na střešní terase pořádá večírek, mohou si hosté vychutnat nádherný výhled na město – protože hned vedle jídelního koutu je pohodlný prostorný výklenek, který se dívá do centra a na oceán. Barový pult poskytuje podpůrnou plochu pro koktejly a poté přechází do vyvýšeného záhonu zdobeného zelenými mozaikovými dlaždicemi.

Útulný čtenářský koutek završuje program venkovního bydlení – od stranického výklenku je vizuálně oddělen velkoformátovým boxem na rostliny, je ve stínu a je spíše řídce zařízený. Po konzultaci s majiteli se architekti záměrně rozhodli, že nebudou mít sedací skupinu – venkovní část by měla působit prostorně a umožňovat volný pohyb mezi různými zónami.

Půda, trvalky a květiny tvoří atraktivní soubor

střešní terasa styl podkroví móda popínavé rostliny květiny

Mimochodem, v designu jasně hraje hlavní roli příroda. Architekti se inspirovali četnými městskými zahradami a konkrétně se rozhodli pro vyvýšený záhon. Plní dvě důležité funkce – na jedné straně chrání konstrukci před větrem. Na druhou stranu vytváří optický klam. Vzhledem k tomu, že terasa je velmi vysoká, byla nejdůležitější rostlinou půdní pokrývka – ale díky zelenému vyvýšenému lůžku jsme přesvědčeni, že jsme uprostřed odlehlé zahrady.

Snadno udržovatelná zahradní oáza

střešní terasa půdní styl design vyvýšená postel mozaikové tašky ziergraeser

O malou oázu je také velmi snadné pečovat – většina rostlin miluje slunná stanoviště a vápenitou půdu, je odolná a bez problémů odolá mrazu. Zahradnictví hobby zahradníci zaručeně nezahltí – trvalky a okrasné trávy jsou celkem nenáročné. Uvažovalo se dokonce i o vhodné ochraně soukromí – popínavé rostliny by měly za dva roky ochránit terasu před cizími lidmi a chránit soukromí majitelů.

Materiály vytvářejí vzrušující kontrasty

střešní terasa půdní styl design půdopokryvná závěsná

Neutrální barevné schéma a přírodní materiály dotvářejí vzhled – zelená, hnědá a béžová tvoří atraktivní soubor. Teplá barva dřeva je v kontrastu s třpytivými zelenými mozaikovými dlaždicemi, díky kterým sníme o oceánu. Podlaha – štěrkové třísky dodávají zahradní úpravě.

Jsou střešní terasy alternativou k zahradě??

střešní terasa styl podkroví design exotické rostliny

Úspěšné dokončení projektu a úspěšný konečný výsledek přivedli architekty k přesvědčení, že střešní terasy se mohou ukázat jako alternativa k veřejným parkům, zejména v hustě obydlených městských oblastech ve velkých městech. Cíl – v budoucnu by i vysoké budovy měly být navrženy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí a měly alespoň zahradu na střeše.

Střešní terasa styl podkroví móda vonné rostliny dřevěný plot

střešní terasa styl podkroví móda výsadba letních květin

střešní terasa ve stylu podkroví osvětluje ochranu před sluncem

střešní terasa půdorys ve stylu blueprint boční pohled

plán umístění střešního terasy v půdním stylu

Projekt:  Ohnutá architektura