Dům a zahrada

Jak bojovat s mšicemi – recepty a nápady na úspěch bez chemikálií

Každý, kdo má zahradu, dříve nebo později také narazí na mšici. Tito malí škůdci jsou obzvláště běžní na růžích, ale mohou postihnout i jiné rostliny. A pokud chcete, aby vaše zahrada byla bez škodlivin a vyhýbali se tak chemickým činidlům proti mšicím, stojíte bezpochyby před velkou výzvou. Protože mor se může ukázat jako docela odolný. Chtěli byste také použít domácí prostředky na mšice? Řekneme vám, jak přirozeně bojovat s mšicemi.

Bojujte s mšicemi pomocí prevence

Bojujte proti mšicím přirozeně jednoduchými prostředky z domácnosti

Nejlepším lékem na mšice je vyhnout se tomu, aby jim bylo umožněno především napadnout vaše rostliny. Pokud jste si již všimli napadení, přejděte rovnou k našim nápadům na kontrolu mšic. Jelikož zvířata nejsou v zimě zastoupena, máte možnost na jaře opět podniknout preventivní opatření – bojovat s mšicemi, aniž byste s nimi museli takříkajíc bojovat. Co můžeš udělat?

 • Posilte své rostliny hnojivem! Čím slabší jsou vaše zahradní rostliny, tím snáze ji mšice mají. Okrasné keře, které jsou bohaté na květiny, jako je ibišek nebo růže, potřebují k rozvoji květu hodně síly. Hnojivo je proto důležité, aby rostlinám poskytlo všechny živiny, které potřebují. Neměli byste dávat příliš mnoho dusíku. Díky tomu je tkáň rostlin měkčí, a proto přístupnější škůdcům. Určitě zvažte potřeby každé rostliny a vyberte vhodné hnojivo. Měli byste také vzít v úvahu pH půdy.
 • Očistěte stonky rostlin – To, že ty otravné vši v zimě nevidíš, neznamená, že úplně zmizely samy. Vajíčka kladou dobře schovaná do dřeva (zejména do kůry), aby příští rok zaútočili znovu. Malovat to na bílo má tedy smysl, pokud chcete mšice ovládat. Než to uděláte, měli byste ale kmeny dobře vykartáčovat.

Jak bojovat s mšicemi - zahradnické tipy pro hobby zahradníky

 • Olej proti mšicím vložka – Pokud kufry postříkáte olejem, položí se to jako vajíčko na film. Je narušen přísun kyslíku a snesená vejce nemohou zimu přežít. Tím se zabrání nové generaci mšic.
 • Smíšené kultury – Stejně jako škůdci dávají přednost určitým rostlinám, existují i ​​takové, které se jim vůbec nelíbí. Pokud tedy zkombinujete oblíbené s těmi v posteli, mohou působit jako odstrašující prostředek proti škůdcům. Mezi vhodné patří: slané, levandulové, rozmarýnové, šalvějové, tymiánové a yzopové. Při výběru mějte na paměti, že smíšené plodiny musí mít podobné podmínky, pokud jde o umístění a péči.

Připravte si prostředky na mšici sami – účinné domácí prostředky

Bojujte s mšicemi pomocí domácích prostředků a bez chemikálií

Celkově existuje řada domácích prostředků, které můžete použít k ovládání mšic. A protože jsou tak rozmanité, máte zaručeně doma potřebné ingredience alespoň na jeden z našich receptů a nápadů. Co pomáhá proti mšicím? Začněme skutečným všestranným pomocníkem pro dům a zahradu:

Ocet proti mšicím

Mšice bojujte octem - brandy proti škůdcům na rostlinách

Pokud chcete mšice ovládat domácími prostředky, ocet je skvělá volba. Máte ho vždy doma a můžete ho použít, jakmile si všimnete prvních mšic. Měli byste ji však používat pouze k léčbě mšic na růžích. Protože se jedná o poměrně agresivní kapalinu, připravte roztok s vodou. K tomu smíchejte půl litru páleného octa se 4,5 litry vody. Poznámka:

 • Mladé výhonky jsou citlivější. S nimi proto snižte množství octa v roztoku na polovinu.
 • V závislosti na tom, jak špatně jsou růže již infikovány, může být nutná další léčba. K tomu by však mělo dojít pouze tři dny po prvním.

Bojujte s mšicemi pomocí pracího prostředku pro domácnost

Mýdlo na nádobí činí rostliny kluzkými a dusí mšice

Většina lidí pravděpodobně zná mýdlo jako prostředek proti mšicím. Ale víte také, proč je tak účinný? Na jedné straně vytváří film, který vši dusí; na druhé straně se povrch na rostlinách stává tak kluzkým, že mšice nemůže vylézt nahoru. Používejte pouze na okrasné rostliny, jako jsou růže a oleandry. Smíchejte 5 ml s 500 ml vody a poté pomocí rozprašovače nastříkejte roztok na rostliny. Po několika dnech můžete postup v případě potřeby opakovat.

Mšice bojujte mlékem

Bojujte proti mšicím roztokem mléka a vody díky kyselině mléčné

Kyselina mléčná je vaším pomocníkem v boji proti otravným mšicím. Kyselina útočí na vši a způsobuje jejich smrt. Proto je mléko skvělým domácím prostředkem. Pokud chcete proti mšicím bojovat mlékem, musíte je zředit vodou v poměru 1: 2.

Levandule proti mšicím

Připravte si levandulový olej nebo čaj z levandule a ošetřete napadené rostliny

Protože jsme již zmínili, že mšice není fanouškem levandule, nebudete překvapeni, když zjistíte, že ji lze použít i k ovládání stávajících mšic. Levanduli k tomu můžete použít různými způsoby. Jednou z možností by bylo nalít sušené květiny vroucí vodou. Dvě hrsti na litr vody by měly stačit. Tato směs se nechá asi hodinu odstát, načež výsledný vývar přecedíte, přelijete do rozprašovače a postříkáte jím rostliny.

Nebo co takhle použít levandulový olej proti mšicím? Za tímto účelem přidejte 10 kapek oleje a malou kapku mycího prostředku do jednoho litru vody. Voda by v ideálním případě neměla obsahovat vápno (např. Dešťovou vodu). Všechno dobře protřepejte a použijte k postřiku rostlin:

 • preventivní od dubna do srpna každé 1 až 2 týdny
 • s těžkým zamořením každé 2 až 3 dny (navíc můžete silně napadené výhonky odříznout a zlikvidovat)

Recept s česnekem

Připravte si česnekový vývar nebo stroužek česneku zapíchněte do země

I jeden stroužek česneku dokáže v některých případech zázraky. Pokud se stále jedná o lehké napadení, stačí odloupnout palec a zapíchnout ho do půdy hned vedle kmene. Česnek pak vyzařuje vůni díky svým éterickým olejům, které vši nemají zvlášť rády.

Zpracujte česnek a vodu proti mšicím do záparu

Alternativně, pokud je napadení trochu silnější, lze česnek kombinovat také s vodou proti mšicím. Jednoduše připravte česnekový vývar proti mšicím tak, že oloupete tři stroužky česneku, nahrubo je nasekáte a poté smícháte s jedním litrem vody v uzavíratelné sklenici. Tato směs nyní musí vařit 2 týdny. Hotový zápar naplníte do rozprašovače, aby se nastříkaly spodní strany listů a kořeny stonků.

Bojujte proti mšicím s cibulí

Uvařte cibulový vývar proti zahradním škůdcům, jako jsou vši

Místo česneku lze použít také cibuli, která je zvláště vhodná jako lék na růže. Jak s nimi ale bojujete proti mšicím? Cibuli nakrájíme na kostičky a uvaříme v litru vody. Poté vše nechte na mírném ohni dusit asi 30 minut. Poté nechte cibulový vývar vychladnout, poté můžete tekutinu přecedit a neředěně s ní bojovat proti mšicím.

Kopřiva dvoudomá

Bojujte s mšicemi vařením kopřiv

A když už jsme u tématu „Sud“. Kopřiva je také velmi účinná. Pokud tedy chcete mšice ovládat a používat k tomuto účelu domácí prostředky, projděte se a sbírejte kopřivy. Výhodou tohoto produktu je, že je vhodný pro vaše okrasné rostliny i pro užitkové rostliny. Pol kýblu kopřiv zalijte čerstvou vodou. Pak vědro dejte na stinné a nepříliš teplé místo, kde necháte vše 48 hodin odpočinout. Poté nastříkejte nezředěný vývar na postižené rostliny. Vůně nejenže odhání škůdce, ale i další sloučeniny obsažené v rostlině.

Neemový olej

Neemový olej je prý skutečným zázračným lékem pro dům a zahradu

Neemový olej proti mšicím je také považován za skutečný zázračný lék. Pokud chcete použít přírodní prostředek k boji proti mšicím, použijte jej různými způsoby, v závislosti na tom, zda jsou rostliny již silně napadeny, nebo chcete provést preventivní opatření:

 • Pokud je napadení závažné, pomůže postříkání olejem přímo na postižené místo. Nejlepší je to udělat ráno a ne během horkých poledních hodin, aby nedošlo k popálení listů.
 • Preventivně můžete do závlahové vody přidat pár kapek neemového oleje. Praktický bonus: slabým nebo chorobným rostlinám dodá sílu.

Jiné vhodné prostředky:

Černý čaj obsahuje třísloviny, které mšice nemají rády

 • Sud ze sušeného oregano: 10 g na 1 litr převařené vody, zfiltruje se a zředí vodou v poměru 1: 3
 • Černý čaj díky taninům: 2 čajové sáčky černého čaje uvařte v 500 ml vody, 15 minut louhujte a poté nechte vychladnout
 • Bramborová voda se slabým napadením: neředěný, lze opakovat po několika dnech
 • List rebarbory-Vývar na veš z černých fazolí: 500 g listů přiveďte k varu ve 3 litrech vody, vařte 30 minut, sceďte tekutinu a nechte vychladnout
 • Řepkový olej Testujte pouze na necitlivých rostlinách a nejprve na malé části rostliny! Smíchejte 90 ml řepkového oleje a 5 litrů vody s kapkou mycího prostředku (jako emulgátor), intenzivně promíchejte a aplikujte na postižená místa rostlinnou stříkačkou, v případě potřeby po týdnu opakujte

Ovládání mšic pomocí hmyzu a prospěšných organismů

Mravenci proti škůdcům nepomáhají, chrání je

Hmyz je také skvělým pomocníkem v boji proti napadení mšicemi. Jak ale proti mšicím bojovat pomocí prospěšného hmyzu a jiného hmyzu nebo které jsou k tomu vhodné? Mravenci milujete mšice a pravděpodobně jste zaznamenali nápor mravenců na napadené rostliny. S mšicemi však nemůžete bojovat s mravenci. Jsou tak šílení ze svých sladkých exkrementů, že je nejíte přímo, ale používáte je jako hospodářská zvířata a dojíte je a dokonce je chráníte před dalšími nepřáteli, jako je beruška.

Bojujte proti mšicím s beruškami a jejich larvami

Naproti tomu Slunéčko sedmitečné výborný pomocník. To platí zejména pro jeho larvy. Stojí tedy za to nalákat berušku do zahrady. Můžete si dokonce koupit larvy. Mimochodem, potomci sní až 800 vší denně! Pro srovnání, brouk zvládne pouze 150. Jiný vhodný hmyz a larvy, které lze použít ke kontrole mšic, jsou:

Vosy pomáhají bojovat proti vším na listech tím, že je požírají

 • Vosy snězte škůdce a měli byste být vítáni, pokud chcete ovládat mšice.
 • Larvy Lacewing jsou vhodné i do skleníku. Jakmile dospějí, odletí a je třeba je vyměnit. Larvy larvy také požírají další škůdce, jako jsou roztoči, mealybugs a thrips.
 • Panenky z Galští komáři mohou být vystaveny ve skleníku kolem ohrožených rostlin.
 • Sama žena Parazitická vosa může působit proti 200 mšicím. Dělá to zajímavým způsobem: snáší vajíčka do mšice. Po dvou týdnech se vylíhnou nové vosy, které zase postup opakují. Pokud chcete tímto způsobem přirozeně bojovat s mšicemi, měli byste však použít rody Aphidius colemani nebo Aphidius ervi.

Populaci hmyzu můžete zvýšit pomocí hmyzího hotelu.

A co dělat s pokojovými rostlinami?

Osprchujte pokojové rostliny proti napadení mšicemi

Hmyz není nutně vhodný k použití v domácnosti a postřik zmíněnými prostředky může být komplikovaný nebo může mít nepříjemný zápach. Ale co když stále musíte bojovat proti škůdcům, jako jsou mšice, ve vlastních čtyřech zdech? Zde může pomoci jednoduchá voda a vaše vana nebo sprcha:

 • Zakryjte půdu a květináč. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí plastového sáčku nebo fólie, které pevně zavřete.
 • Nyní otočte rostlinu na bok. Už by tedy neměl být svislý, ale vodorovný.
 • Nyní opláchněte všechny části rostliny proudem vody, který není příliš tvrdý. Měli byste vidět, jak ta stvoření padají.
 • Další den zkontrolujte svoji rostlinu. Pokud objevíte více vší, jednoduše osprchujte rostlinu ještě jednou.

Boj s mšicemi - preventivní tipy a recepty proti mšicím na zahradě