Dům a zahrada

Čínský nebo japonský průvodce designem zahrady

japonský zahradní dům-kámen-řeka-potok-živé ploty

Čína už od středověku zapůsobila na Evropany svou působivou kulturou. Prostřednictvím příběhů cestovatelů vznikl čínský styl, který ke konci 17. – 18. století přispěl k rozvoji takového směru v oblasti krajinného designu. To se vyznačuje kombinací prvků kamene, jako symbolu aktivního mužského začátku Yang a vody, jako symbolu ženské síly Yin. Ve volnějším uspořádání si také všimnete koutku, kde se můžete dívat a užívat si vodu, stáhnout se nebo posedět s přáteli.

A Japonská zahrada, která vznikla pod čínským vlivem, je uzavřenější. Slouží jako místo odloučení a reflexe. A Japonská zahrada obvykle není příliš jasný, aby neodváděl pozornost od meditace. K návrhu této zahrady není potřeba mnoho prostoru. Postačí i malá terasa.

Čínská nebo japonská zahrada – začněte pracovat

japonská zahrada štěrk-dekorace-nápad-vzor-brána-jehličnan

Zamyslete se nad hlavní myšlenkou a sestavte mapu zahrady. Zhodnoťte úlevu, označte hlavní zóny a určete, jak by měly vést zahradní cesty a kde by měla být lůžka. Při tom všem věnujte pozornost charakteristikám příslušné zahrady. A Japonská zahrada obvykle má vlastnosti, jako je zdrženlivost a souhrn výrazových prvků a jeho jednoduchost ve vztahu k barvám. Čínský styl je obvykle otevřenější a složitější.

Kámen a písek jsou hlavními prvky japonské zahrady

japonský-zahradní-rybník-nášlapné-kameny-buesche-dům

Číňan i a Japonská zahrada má jako hlavní prvky kámen a vodu. Na jedné straně jsou proti sobě navzájem, ale na druhé straně se také doplňují. Můžete také použít příslušenství, které je typické pro Dálný východ.

Malý pavilon dotváří kombinaci rostlin, vody a kamenných postav

prvek japonské zahrady-design-koi-kámen-nápad

Mohou to být například bambusové tyče, které používáte jako plot nebo jako pozadí pro rostliny, jednotlivé kameny nebo skupiny kamenů, ale také výrazné, tradiční figury jako jeřáby, želvy, kamenné lampiony, lavičky nebo pavilony s typická, špičatá střecha.

Čínská nebo japonská zahrada – design a dekorace

japanese-garden-river-stones-decor-garden-rybník-stromy-ozdobit

Místo je pokryto štěrkem nebo kamennými deskami. Ty jsou zdobeny mechem. Na slunnějších místech můžete navrhnout lom nebo zasadit rozchodník, tymián nebo jiné, ne příliš barevné, neprůhledné rostliny s malými listy. Nejlepší je kombinovat různé prvky pro zakrytí navzájem tak, aby vypadaly co nejpřirozeněji. Podlahové krytiny ze dřeva, které jsou mírně nad povrchem země, jsou typické pro zahrady s potoky nebo rybníky.

Dřevěná paluba v souladu s trávníkem a druhy rostlin

čínsko-japonské-zahradní-dřevěné-terasové-keře-malé-dřevo

Zemi, která zbyla po vykopání díry pro rybník, lze využít ke stavbě umělých kopců, ostrovů nebo stupňovitých vodopádů. Nejlepší je navrhnout břehy z malých kamenů nebo kousků hornin, z kompaktních skupin vlhkomilných rostlin, které napodobují přírodní modely.

Vodní rostliny jsou oblíbené v čínských i japonských zahradách

čínsko-japonské-zahradní-vodní-jezírko-rostlinné-trávníkové kameny

V užších oblastech rybníka nebo potoka můžete postavit most. Stejně jako všechny ostatní prvky, které čínský nebo Japonská zahrada tento důležitý detail je také plný tradičních myšlenek. A Japonská zahrada má sympatické mosty z tlustých, někdy neopracovaných desek nebo je postaven z dlouhých kamenných bloků. Obvykle jsou rovné nebo mírně zakřivené nad vodou. Pro čínskou zahradu jsou typické klenuté mosty v červené a bílé barvě.

Čínská nebo japonská zahrada by měla být oddělena od zbytku

čínsko-japonská zahrada-vnitřní-zahrada-štěrk-bílá-borovice

Takže čínský resp Japonská zahrada lze navrhnout, zkuste ji oddělit od zbytku zahrady. Vyhnete se tak narušení atmosféry. Takovou hranici snadno získáte přes vysoké keře nebo keře, živé ploty, bambusové ploty nebo rákosové rohože. V čínských zahradách jsou oblasti často od sebe odděleny celými nepřerušovanými zdmi. Na oplátku jsou ke stěnám přidána okna různých tvarů.

Další typickou vlastností, kterou čínský resp Japonská zahrada vlastní je zahradní cesta. Pomocí zahradních cest se mění rychlost pohybu a směr. Připravují se na změnu obrazu. Regulace šířky a dráhy zahradní cesty může změnit perspektivu a zahradu opticky zvětšit nebo zmenšit. Velkou roli hraje také materiál, který je na cestu použit. Schody z velkých kamenných desek s drsným povrchem vedou do podlahové krytiny z mechu nebo jemného štěrku.

Čínská nebo japonská zahrada má z hlediska rostlin jinou tradici

čínsko-japonské-zahradní-jezírko-vodní-mostní rostliny

Pokud chcete ve své zahradě vysadit trávy, nemusíte vybírat nejrůznější druhy. Tradiční zahrady nemají květinové záhony. Rostliny obklopují kameny a cesty, plní kopce a rámují vodní plochy. Není nutné udržovat symetrii a pravidelnost, protože všechna uspořádání rostlin by měla vypadat co nejpřirozeněji. Preferovány jsou většinou trávy a kapradiny. Vysoký miscanthus, jezdecká tráva, trubková tráva a nízká modrá tráva jsou zvláště vhodné pro zahradu ve východním stylu.

Jako dekorativní dřeva, která aranžujete do skupin, ale zejména jako ta, která by měla stát jednotlivě, je nejlepší zvolit varianty, které mají neobvyklé tvary. Takovou rostlinou je například aralia nebo japonský koláčový strom. Při navrhování uměleckých variací východních zahrad je důležité, abyste zachovali kontemplativní povahu skladeb.

Naplánujte si zahradu

čínsko-japonská zahrada-skalka-balvany-štěrk-buxus

Typické stromy vyprávějí příběh o zahradě

strom japonské zahrady s červenými listy

japonský-design-dům-zahradní-kameny-skála

japonský-zahradní-design-aktuální-bonsai

zahradní terasa v japonském stylu s pergolou

kameny-stromy-suchý-potok-japonský

malý bazén-japonské-zahradní domky

rock-kameny-zahradni-design-japonsky

krajina-nápady-terasa-dům-rostliny

japonsko-zahradni-potok-s-kameny-postel

japonsko-alej-písek-trávník-zelená

nápady-čínská zahrada-design

dvorek_japonec_zahrada_design_ideas

small-bonsai-pots-step-chinese-still

zahradní vzory-nápady-s-dřevěným-květinovým kioskem

garden-design-nápady-japanscher-still

most-oranžová-japonská-ještě-zahrada

květinová zahrada s avenue-japonská

zahrada-design-s-dřevěnou terasou-mini-jezero

velký-japonský-vodní-zahradní design

zahradní design-japonský-styl-design

dům v japonském stylu se zelenou

umělec-dojem-japonsko-zahrada-písek

Buddhistický oltář jako ozdoba architektů Torafu